Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Amazfit | Chytré
Dominik Hok | 24.7.2025 | 6 MIN
Už 5 let nosím každý den na svém zápěstí chytré hodinky Garmin – a na druhé ruce vždy nějaký testovaný model. Tentokrát jsem ale udělal výjimku. Rozhodl jsem se dát šanci chytrým hodinkám Amazfit a 30 dní nenosit nic jiného. Otázka zní: dokázal bych si je představit jako své jediné hodinky pro každý den?
Přiznávám, tuto měsíční obměnu nedělám poprvé a tady jsou články, ve kterých jsem chytrým hodinkám určité značky věnoval celý měsíc:
16.9.2024 - Dominik Hok
30 dní s chytrými hodinkami Suunto
25.4.2025 - Dominik Hok
30 dní s chytrými hodinkami Polar
Pro měsíc s Amazfitem jsem zvolil model Balance 2.
8.7.2025 - Dominik Hok
Amazfit Balance 2 recenze – Umí víc, než by za tu cenu měly
Mobilní aplikace. Prostě to musím dát hned jako první bod. Za ty roky přesně vím, jaký pokrok jednotlivé značky udělaly – a Amazfit je teď jednička. A tím nemyslím jen z hlediska největšího progresu, ale celkově. Mají nejlepší mobilní aplikaci.
Nejen že má opravdu povedenou grafiku, ale hlavně se v ní skvěle orientuje. A to je možná to nejdůležitější. Najdete tam čtyři záložky – Úvod, Cvičení, Aura a Zařízení – a v nich je všechno, co potřebujete. Mě osobně nejvíc baví úvodní stránka, která je rozdělená do čtyř částí a zobrazí vám vše podstatné.
Umělá inteligence. Ať už programátoři ve spolupráci s vědci postaví sebelepší algoritmus, nikdy nebude tak personalizovaný jako vhled umělé inteligence. Na trhu je čím dál víc značek, které AI implementují do svých aplikací – a Amazfit v tomhle oboru opět hraje prim.
Máte Zepp Flow (ovládání hodinek a hledání informací na internetu), Zepp Auru (lifestyle) a Zepp Coache (sport). Víceméně jde třikrát o AI, ale každá z nich se zaměřuje na něco trochu jiného. S umělou inteligencí můžete komunikovat, pokládat jí dotazy ohledně tréninku nebo životního stylu. Nemůžete usnout? V aplikaci si namícháte zvuky, které vás uklidní a AI je bude různě kombinovat.
Každý den dostanete tip, co udělat líp – ať už jde o trénink, spánek nebo třeba snížení stresu. Umělá inteligence se zkrátka každý den snaží udělat z vás tu nejlepší verzi sebe sama.
Správce baterie. Věc, která mi chybí u konkurence a vždy si říkám, že to přeci nemůže být tak těžké naprogramovat. V rámci správce baterie máte aktivaci a deaktivaci funkcí, které zásadně ovlivňují výdrž baterie. Jsou jimi:
A každý den tam máte detaily používání:
Zamykání obrazovky při aktivitě. Nevím, koho to v Amazfitu napadlo, ale ten člověk asi moc nesportuje. Zkusím vás vžít do situace: běžíte a úspěšně zapomínáte na všechny ty denní drobnosti, které vás rozčílily. Život je krásný.
Najednou se chcete podívat na jinou datovou obrazovku a zkusíte přejet po displeji. Ach, obrazovka je zamčená – musíte zatočit korunkou. Když ale lehce pohnu rukou, displej zhasne a opět to po mně chce otočit korunkou pro aktivaci. A tak pořád dokola. Ano, mohl bych používat korunku místo displeje, ale další věc, která mě štvala, je...
Korunka. Prostě je moc citlivá. Funguje trochu jako herní automaty. Uvidíte tři banánky vedle sebe, ale v poslední chvíli se kola protočí a banánky neodvratně zmizí.
Tak nějak funguje i ovládání hodinek. Chcete něco kliknout, ale v poslední milisekundě omylem pootočíte korunkou o pikometr a otevře se úplně jiná věc, která byla o jednu pozici níž. Při aktivitě mi zase přišlo, že korunka je hrozně malá, a omylem jsem ji klikal, čímž jsem pozastavoval aktivitu. Tak jsem radši volil dotykový displej. Ale ten se taky nedal úplně ovládat – což už jste jednou četli, tak vás tím nebudu znova zatěžovat.
Překlady a divnověci. Toto hodinkám opravdu ubírá, protože to působí hrozně amatérsky. Chcete se podívat podrobně na vaši připravenost a tlačítko obsahuje výzvu „vhled“. Ano, žádné „Zobrazit podrobnosti“ nebo něco takového, ale prostě „vhled“ s malým v. Když chcete spustit aktivitu bez načtení GPS, najdete tam anglické slovíčko „GO“. Datum v hodinkách je taky anglicky.
Když se podívám na počasí u sebe doma, moje poloha je „Nádraží“. A můžu vás ubezpečit, že bezdomovec nejsem. V menu pak najdete něco, co se jmenuje „Tlak na srdeční tep“ – a po otevření zjistíte, že se vlastně jedná o sdílení srdečního tepu.
Takových drobnůstek libůstek tam najdete spoustu. A popravdě to nedokážu moc obhájit – prostě to považuji za amatérismus, že ty hodinky nikdo pořádně neprojde a nedoladí mouchy.
Hlasová upozornění při aktivitě. Víte, jestli něco bytostně nesnáším, tak je to moment, kdy na mě hodinky začnou mluvit. Ať už je to do sluchátek nebo z jejich reproduktoru. U Amazfitu se mi to přesně stalo a abych se přiznal, fakt dlouho mi trvalo, než jsem zjistil, jak to vypnout.
V rámci konkrétní aktivity to nešlo. Tak jsem šel do nastavení zvuků v hodinkách – taky nic. Pak jsem našel v nastavení část „Cvičení“ a říkal si, že to tam bude. O hlasových upozorněních či pokynech vůbec nic. Aha! V nastavení je přímo „Hlasový asistent“, tam to bude. Ne, nebylo.
Pak jsem trochu googlil a nakonec jsem zjistil, že to skutečně bylo v nastavení „Cvičení“ a to, co jsem musel vypnout, byl „Převod textu na řeč“. Abych se přiznal, to mě prostě nenapadlo.
A co jsem tím chtěl říci? Při psaní se vždy řídím jednoduchým pravidlem – pokud se při čtení zasekneš, je tam něco špatně. Třeba i kdyby to bylo stylisticky a gramaticky správně. Podobně to vidím u stavby uživatelského prostředí. Jestliže je něco obtížné nalézt, pravděpodobně to nebude na správném místě nebo správně popsáno.
Rozdělení hodinek a telefonu. Nebudu to zbytečně rozpitvávat. Něco můžete nastavit v mobilní aplikaci, něco jen v hodinkách a něco zase v obojím. Popravdě je to celé trochu zmatečné.
Změna menu, když máte úsporný režim. Jednou se mi povedlo nastavit si na 3 dny úsporný režim a 3 dny jsem se rozčiloval, proč mám furt tak tmavý displej (to obzvlášť naštve, když jste celý den na Colours of Ostrava pod širým nebem) a nerozsvěcuje se mi, když mi přijde notifikace. Ano, tady nejsou za blbce hodinky, ale já.
Nicméně, na mou obranu – jediné grafické vodítko, že jsou hodinky v úsporném režimu, je to, že v ovládacím centru jsou procenta baterie oranžová. A jak mám vědět, jestli to náhodou není prostě jen grafické rozdělení? Že třeba stav pod 75 % má oranžová čísla. Ale nebudu se vymlouvat, dávám to za vinu sobě.
Našel jsem ale jednu věc, která určitě není moje vina. Nastavil jsem si menu podle sebe, ať mám nahoře funkce, které mě skutečně zajímají a zbytečnosti jsem dal pryč. Jednoho dne se ale menu úplně změnilo a nastavilo se do výchozího pořadí. Asi nějaká jednorázová chybka, říkal jsem si. Když jsem pak ale předvedl heroický výkon a úspěšně vypnul úsporný režim, menu se vrátilo do normálu. Bohužel to nebyla jednorázová záležitost a skutečně to dělá pokaždé, když aktivujete spořič baterie.
Měření tepu. Brečím pokaždé a budu brečet, dokud z toho Amazfit neudělá standard. Valná většina zařízení od Amazfitu neměří tep každou vteřinu. Přitom na to akumulátor má dostatečný potenciál. Někdo by mohl namítnout, k čemu to je dobré, ale já si prostě stojím za tím, že více dat vždy znamená větší přesnost.
Přiznávám, že u Balance 2 byly hodnoty dost přesné a ukazovaly mi relevantní klidovou tepovou frekvenci, kterou prostě mám v rozmezí 40–50 t/min. U jiných hodinek od Amazfitu se mi ale běžně stávalo, že jsem měl klidovku třeba 70 t/min. A to už je dost velký rozdíl. U nových produktů a aktualizací ale Amazfit dává najevo, že měření dat každou vteřinu prostě dává smysl. Amazfit Helio Strap totiž měří tep každou vteřinu a Helio Ring zase měří každou vteřinu alespoň ve spánku. Do T-Rex 3 se to dostalo pomocí softwarové aktualizace.
Omlouvám se za anglicismus, ale připadá mi, že čeština nepřišla s dobrým výrazem pro daily-watch. A co si budeme, každodenní hodinky je divné.
Ale abych odpověděl, tak ano, dokážu. Pozorný čtenář by mě teď mohl upozornit na převahu negativ nad pozitivy, ale na to mám také odpověď.
Negativa zmíněná v článku mají minimální váhu. Opravdu se jedná o drobnosti a oproti třeba neustále se opakujícím notifikacím u Polaru jsou chybičky Amazfitu úplné nic.
A proč je pozitiv málo? Zcela upřímně, Amazfit má velice spolehlivé chytré hodinky, ale nemají moc vlastností či funkcí, ve kterých by konkurenci převyšovaly. A tím nechci říct, že by tedy Amazfity nedávaly vůbec smysl. Ba naopak! Ony totiž dokážou dorovnat třeba i několikanásobně dražší konkurenci. A to je hodně silný argument.
9.7.2025 - Dominik Hok
SOUBOJ: Amazfit Balance 2 vs. Garmin Forerunner 970
K tomu ještě musím vzít v potaz, jak moc rozšířily své portfolio. Najdeme u nich dokonce i chytrý prsten či chytrý náramek bez displeje. A to se u konkurence hledá těžko.
Zdroj fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.