» Blog

5 nejčastějších chyb při výběru pánských společenských hodinek

Martin Koňařík | 23.7.2018

"První lepší" hodinky, které si muž pořídí, by měly být společenské. Oproti sportovním, nebo módním hodinkám jsou totiž více univerzální. Hodí se k obleku při společenských událostech, můžete je nosit v práci ke košili, ale i během grilovačky s přáteli.

Tissot Heritage Visodate Automatic T019.430.16.031.01

Hlavním pravidlem pří výběru společenských hodinek je, aby byly analogové (ručičkové), digitálky vůbec nepřicházejí v úvahu. Tuhle chybu ale víceméně nikdo nedělá, tak ji do seznamu nezařazuji.

1) Chronografy - hodinky se stopkami jsou společenské asi tak jako tenisky

Chronograf (stopky) je funkce přímo typická pro sportovní hodinky. Ve sportu jde o čas a ten potřebujeme měřit. Při společenských událostech je tomu ale naopak. Jsme s lidmi na kterých nám záleží a čas není tak významný. Nemáme další plány, nikam nespěcháme a rozhodně nic nepotřebujeme stopovat.

Certina DS Podium Chronograph 1/10 SEC

Chronografy jsou sportovní hodinky, opak společenských

Chronografy jsou typicky tvořeny několika sčítači na číselníku (pro zobrazení stopovaného času) a dvojicí tlačítek nad a pod korunkou. Což hodinkám přidává na rozmanitosti a složitosti. Tedy opaku elegance. Elegance se obvykle dosahuje odebíráním téměř až k minimalismu. Společenské hodinky by měly mít minimum komplikací (funkcí).

2) Příliš velké hodinky upoutávají pozornost - přesně to u společenských hodinek nechceme

Svým volnočasovým oděvem a doplňky dáváme rádi najevo, kdo jsme, co máme rádi a prezentujeme svou osobnost.

Při společenských událostech jsme v sebeprojevování více konzervativní. To platí i pro hodinky. Neměly by upoutávat pozornost svou nadměrnou velikostí. Za přijatelné můžeme považovat cokoliv mezi 38-42mm. Samozřejmě velkou roli hraje obvod našeho zápěstí.

Invicta Coalition Forces Automatic 24708

Příliš velké hodinky (tyto 48mm) jsou moc výrazné a proto nevhodné jako společenské

Na tloušťce pouzdra také záleží. Mělo by být dost tenké (cca do 12mm), aby snadno sklouzlo pod sako nebo košili.

3) Červená, zelená, žlutá? Pro formální události raději ne.

Slovo, které nejlépe vystihu společenské hodinky je jednoduchost. Týká se to tvarů, funkcí, provedení i barev. Řemínek by měl být černý, nebo hnědý. Pokud má prošití, tak ve stejné barvě jako řemínek.

Seiko Prospex Sea SRPA21K1 PADI Special Edition

Barevné hodinky jsou ke společenskému oděvu nevhodné

Kovové části hodinek by měly být buď stříbrné, nebo zlaté (růžové zlato je taky přijatelné). Číselník černý, bílý, nebo metalický. Cokoliv jiného je ústupek z konzervativní zóny.  Hodinky mohou mít nějaký drobný barevný prvek, ale hodně zálaží na tom, aby byl zpracovaný decentně a nepoutal pozornost. Například následující Seiko Presage SPB039 mají červenou dvanáctku, ale stále to jsou nádherné společenské hodinky. Způsob použití barvy je velice decentní a neubírá z elegance.

Hodinky Seiko Presage SPB039J1

Decentní a minimalistické použití barvy nevadí

Všechny kovové části hodinek by měly mít jednu barvu. Takzvané bi-color (např. kombinace stříbrné a zlaté) jsou spíš v zóně módní, než tradiční a elegantní.

Certina DS-4 Quartz

Bi-color hodinky (dvě barvy kovu) jsou méně společenské

4) Guma, plast a textil na společenské hodinky nepatří

S materiály to je jednoduché. Kov a kůže. Kožený řemínek je více elegantní než kovový tah a při vysoco formálních událostech je jedinou správnou volbou (černý, nebo hnědý).

Hodinky Casio G-Shock G-Classic GA-110C-7AER

Cokoliv kromě kovu a kůže není na společenské hodinky vhodné

Pryskyřicové G-Shocky, vojenské hodinky s NATO řemínkem, nebo plastové Swatchky jsou samozřejmě přesným opakem společenských hodinek.

5) Hnědý řemínek hodinek, černý pásek u kalhot a bílé boty. Tady něco nehraje.

U hodinek s koženým řemínkem, by jeho barva měla ladit s barvou pásku u kalhot a taky s barvou bot.

A podobné pravidlo platí i pro kovové části hodinek. Ke zlatým (nebo pozlaceným) hodinkám dobře ladí zlata spona opasku, popřípadě zlaté manžetové knoflíčky.

Tissot PRS 516 Quartz T100.417.16.051.00

Když neladí barva pásku hodinek s barvou pásku kalhot, není to ono.

Podívejte se naši kompletní nabídku pánských společenských hodinek, nebo si přečtěte článek, ve kterém doporučujeme 6 TOP pánských společenských hodinek do 20.000 Kč.

Tagy: Průvodce výběrem

Komentáře