E-shop a zasílání objednávek funguje na 100%. Ostravská prodejna je uzavřena >> Více o nouzovém stavu.
» Blog » Fashion

Dámské zlaté hodinky: 5 kousků, které jen tak nevyjdou z módy

Agáta Vřeská | 15.1.2020 | 2x komentář

Zlato máme spojeno s luxusem a pocitem přepychu, proto není divu, že zlaté šperky a hodinky patří mezi vyhledávané doplňky. Pokud hledáte do své sbírky právě takovýto kousek, přinášíme pět tipů na zlaté dámské hodinky, které se aktuálně hřejí na výsluní oblíbenosti.

Hned na úvod je třeba podotknout, že není všechno zlato, co se zlatě třpytí. Pokud byste hledali hodinky z přírodního zlata, ceny by se pohybovaly někde úplně jinde. Proto i v našem výběru najdete hodinky, které mají pouze tzv. povrchovou úpravu v barvě žlutého zlata. Má to své nevýhody, o kterých si ještě povíme, ale i výhody - jsou cenově dostupné a přitom stále krásné.

Typy zlacení: typů zlacení je hned několik. Jak bylo řečeno, nepoužívá se klasické zlato, které je měkké, rychle by se sedřelo a k pozlacení by jej bylo třeba velké množství. Dřív se používalo tzv. galvanické zlacení, kdy se na povrch kovu nanáší barevná vrstva v řádech mikronů (mikrometrů, které jsou tisíckrát menší než milimetr). U většiny značek jej ale nahradila modernější metoda tzv. PVD, kdy se částečky nanáší přímo do struktury kovu.

(1) Festina Mademoiselle: Noste hodinky jako dokonalý šperk

Začneme značkou, která designové kousky zvládá na jedničku. Dámské Festiny patří mezi nejoblíbenější vůbec, a tak se snadno dostaly i do výběru těch zlatých. Model Festina Mademoiselle F16948 ihned zaujme rafinovaným vzhledem pouzdra, které je rozděleno a znovu spojeno zářivým kamínkem. Pocit asymetrie umocňuje půlkruhové zdobení skleněnými kamínky a na zářivosti dodává středový číselníkový kruh opět z drobných krystalků.

Mají však co nabídnou i z praktického hlediska. Nechybí datumovka, zvýšená voděodolnost, minerální sklíčko a celoocelové provedení, tedy žádná mosaz ani jiné „obecné kovy". Navíc je průměr pouzdra 33mm, což v praxi znamená, že budou krásně sedět i na drobných zápěstích. (Pokud hledáte větší poutač pozornosti, hned v v druhém tipu bude něco pro vás.)

Festiny jsou ideálním doplňkem pro každodenní nošení

Festiny nabídnou ideální variantu pro romantičtější duše, které hledají jemný zlatý šperk v podobě hodinek doplněný o třpyt kamínků, ale ocení i praktické vlastnosti modelu. Hodí se ke každodennímu nošení, ale díky neotřelému designu doplní i svátečnější šaty. A potěší i cena do 4tis. korun.

Co je to PVD? Většina módních i tradičních značek dnes používá k docílení barevné úpravy hodinek tzv. PVD (Physical Vapour Deposition). Jedná se moderní technologii vytváření vrstev, kdy se při velmi vysokých teplotách (200-400 °C) ve vakuu odpaří nebo odpráší z pevné látky mikročástečky a ty se pod vysokým tlakem nanesou do pórů materiálu (u hodinek nejčastěji ocel). Částečky tak nezůstanou pouze na povrchu, ale dokonale se spojí s kovem hodinek.

(2) Tissot Everytime: Švýcarská elegance, se kterou nešlápnete vedle

Tyto Everytimky aspirují na synonymum pro zlatý bussines model. Pokud byste mysleli, že celozlaté provedení je už přespříliš, Tissot vás přesvědčí o opaku. Zvolil totiž naprosto minimalistický design a mohl si tak dovolit ponořit do zlaté barvy opravdu vše, od číselníku, přes ručky, indexy, pouzdro i tah. Jediný černý Tissot a Swiss Made nadpis prozradí, že máte na ruce švýcarskou tradiční značku.

Tissot svůj model Everytime ponořil do opravdu celozlaté zářivé barvy

Původně je tento model s průměrem číselníku 38mm brán jako pánský a pro dámy byl zvolen 30mm sourozenec. Ovšem jsou ženy, které milují velké hodinky. A tento model se tak vlastní cestou dostal do oblíbenosti spíše žen a stal se unisexovým. Trochu robustněji tak působí i ocelový náramek, jehož spletenina působí luxusním dojmem. Jak jsme u Tissotu zvyklí, sklíčko je safírové a najdeme i propracované detaily v podobě signované korunky či spony. A ještě jedna věc rozhodně zaujme: strojek ETA je velmi tenký a hodinky se tak pyšní výškou pouhých 7mm.

Elegantní provedení dělá z modelu Everytime nadčasový kousek

Elegantní provedení dělá z modelu Everytime nadčasový kousek

Zlatý kotouč od Tissotu nadchne všechny milovníky zlatých hodinek a bude bezchybným doplňkem při každodenním nošení. Ovšem naprosto fantasticky vypadají hodinky u elegantnějších modelů a dokonale podtrhnou business look. S cenou se vyšplháme trošku výš, ale vzhledem k parametrům velmi příznivým necelým 8 tisícům korun.

Výhody PVD úpravy? Jak už jsme zmínili, povlakování proniká přímo do kovu hodinek. Tato tenká vrstva několika málo mikronů vyniká vysokou tvrdostí, odolností vůči oděru a korozi. Dokonce odolává i velmi vysokým teplotám a kyselinám. Oproti přírodnímu zlatu jsou hodinky se zlatou povrchovou úpravou cenově dostupnější a samozřejmě nemusíme zůstat jen u zlaté. Oblíbená je také černá úprava či v odstínu růžového zlata.

(3) Casio Collection: Milujete retro? Digitálky jsou stále cool

Jsou věci, které jsou už retro a právě proto moderní. Přesně takový je dámský kousek od Casia z řady Collection Vintage. Popravdě, nejoblíbenější je celozlaté provedení A168, ale do výběru jsme zvolili stejně atraktivní Casio Vintage A159 s drobnými diamanty. Kombinace zlaté, černé a třpytu je totiž senzační a Casiu se rozhodně povedla.

Diamanty u modelu Casio A159 jsou opravdu drobné, ale na černém podkladu skutečně září

Sklíčko, jak bychom u retro-stylu čekali, je plastové. Když si nedáte pozor (a nejspíš i když dáte), dřív nebo později se vám poškrábe, ale autentičnost je zaručena. Náramek je z oceli a pouzdro z pro Casio typické pryskyřice. Za dva drobné diamanty vsazené do pouzdra byste toho asi moc na diamantovém trhu nezískali, ale zvýrazní ženský vzhled hodinek a na černém zkoseném podkladu vyniknou.

Retro styl Casio Collection Vintage sice nezaujme každého, ale na ruce vypadá stylově

Retro styl Casio Collection Vintage sice nezaujme každého, ale na ruce vypadá stylově

Retro digitálky nepadnou do oka každému. S cenovkou do 2 tisíc korun jsou sice skutečně dostupné, přesto po nich sáhne jen milovník určitého stylu. Pokud mezi ně patříte, nepochybně vás potěší praktické vlastnosti: alarm, podsvícení displeje, stopky a plně automatický kalendář. A samozřejmě nepřehlédnutelný vzhled, kvůli kterému se těší své oblibě.

Nesloupne se ta zlatá barva? Nesloupne. Díky zmíněné technologii PVD, kdy se barva nenanáší na kov, ale proniká přímo do podkladu, nehrozí, že se barevná úprava sloupne, jak tomu bývalo u starších alternativ zlacení. Ale samozřejmě nevydrží ani věčně. Zvláště na místech, kde dochází k častému mechanickému oděru (spona, hrany), může docházet k vrypům, které budou patrné, a může se projevit původní barva kovu.

(4) Citizen Elegant: Nechte je zářit na slunci

Citizen je japonská tradiční hodinářská značka, kterou má většina z nás spojenou se solárním napájením hodinek: Eco-Drivem. A přináší jej nejen ve svých nejlepších modelech, ale i v základní řadě, včetně dámských elegantních kousků. Celozlatý Citizen Elegant EM050 je toho dokonalým příkladem.

Číselník má zajímavě řešený číselník, připomínající strukturou šachovnici

Hlavní předností je vedle pohonu na světlo zajímavá struktura číselníku. Jemné šachovnicové zdobení tvoří z modelu originální, a přitom nepřeplácaný kousek. Citizen zvolil pro číselník jemnější odstín žluté, čímž docílil distingovanějšího vzhledu. Výsledkem je elegantní model, který nadchne v detailech a potěší i cenou 4,5 tisíc.

Citizen Elegant je v barvách slunce a díky Eco-Drive i napájen slunečními paprsky

Citizen Elegant je v barvách slunce a díky Eco-Drive i napájen slunečními paprsky

Ocelový náramek je v podobě milánského tahu, jemné spleteniny, která se dobře nosí a díky posuvnému jezdci je otázkou vteřin nastavit ji na požadovanou délku. Pouzdro hodinek je menší, navíc silnější okruží lunety opticky hodinky ještě zmenší. Zaujme tak spíše dámy s menším zápěstím, které hledají něco decentnějšího. A pokud by té zlaté bylo ale přeci jen moc, stejný model najdeme i v ocelové barvě jen s jemnou zlatou linkou.

Co ovlivňuje životnost zlacení? Samozřejmě četnost nošení. Pokud máte hodinky s barevnou úpravou na denní nošení, může se mechanickými nárazy rychleji stát, že ztratí na svém zlatém lesku. Zachování krásné zlaté barvy ovlivní i to, zda hodinky nosíte současně s dalšími kovovými náramky, které mohou hodinky poškrábat. No a velkou váhu má i to, kolik mikronů která značka při zlacení používá, což se obvykle odráží i na ceně hodinek.

(5) Calvin Klein Minimal: Prověřená krása v jednoduchosti

Výběr uzavře typicky módní značka zvučného jména: Calvin Klein. Modely z kolekce Minimal jsou u Calvina Kleina topkou, a nejinak je to u zlatého modelu K3M22526. Důvod je nasnadě - minimalistický, ale promyšlený vzhled hodinek zaručuje, že se hodí prakticky ke všemu a vždy vypadají dobře.

Čistě bílý číselník Calvin Klein Minimal dává vyniknout zlatým iniciálám CK

Ani u značky, kterou máme spojenou spíše s oblečením a módními doplňky nesmíme ale opomenout zmínit několik užitečných praktických informací. Pouzdro se pyšní 35mm průměrem, dost málo na to, aby nepřekážel na drobnější ruce, ale už dost na to, aby zaujal i ženy toužící po větších hodinkách. Sklíčko je minerální, tedy zlatý střed, a hodinky jsou v celoocelovém provedení.

Díky nadčasovému vzhledu se CK Minimal bude hodit téměř k jakémukoli outfitu

Díky nadčasovému vzhledu se CK Minimal bude hodit téměř k jakémukoli outfitu

Zlatá úprava je ve vysokém lesku a v kombinaci s bílým číselníkem budou nepřehlédnutelné. Právě decentní bílá hodinky zjemňuje a krásně dává na obdiv iniciály CK. Minimal od Calvina Kleina je perfektní volbou, pokud hledáte moderní elegantní hodinky módní značky, ale stále švýcarské produkce. Ostatně tyto skutečnosti se odrazily i na cenovce, která je necelých 7 tisíc korun.

Na co si při výběru zlacených hodinek dát pozor? Některé módní značky používají ještě tzv. galvanické zlacení, kdy se zlatá vrstva (několika málo mikronů) nanáší elektricky na povrch kovu a může dojít k jejímu opotřebení. Pak záleží, kolik mikronů bylo naneseno. Obecně se uvádí, že 1 mikron vydrží při běžném nošení cca rok. Naštěstí většina výrobců přechází na zmíněné PVD, které má četné výhody. U módnějších značek odpovídá zhruba 12 mikronům klasického galvanického zlacení, u tradičnějších značek je to pak ještě víc. U zlatých hodinek je pak třeba brát v potaz, že zlacení má své limity a časem se nějaké nedostatky na kráse projeví.

(6) Tip pro ty nejcitlivější: Spojení titanu a zlata v podobě Boccia Titanium

Na závěr ještě jeden tip navíc. Pokud vás zlaté hodinky nadchly, ale už dopředu víte, že se vaše kůže s ocelí nesnese, rozhodně se poohlédněte po titanovém provedení. V cenově velmi dostupné kategorii se zlatou PVD úpravou a minimalistickým vzhledem nepřehlédněte německou značku Boccia Titanium.

Titanové provedení Boccia Titanium se zlatou PVD úpravou bude vyhovovat i citlivější kůži

Tagy: Fashion | Průvodce výběrem

Líbil se vám článek?

Jednou měsíčně přehled nových článků a soutěže o hodinky na váš email.

Komentáře

Jana M.před 277 dny, reagovat
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je nějaká možnost vyleštit rýhy na zlatých hodinkách, pokud se mi poškrábou. Nebo je nějak jinak renovovat? Děkuji za odpověď.
Agáta Vřeskápřed 276 dny, reagovat
Bohužel, pokud se na zlatých hodinkách objeví vlásečnice, nepůjdou vyleštit, tím by se naopak odkryla ocelová barva. Po nějaké době se zkrátka nekonalosti s nějvětší pravděpodobností projeví, ale při šetrném zacházení zůstanou dlouho krásné, navíc běžný pozorovatel si jemnějších oděrek většinou ani nevšimne. :)

Hodinky zmíněné v článku