VYBRALI JSME 6 NEJ: Hodinky do apokalypsy

Tagy: Výběr nejlepších | Pánské | Klasické | Vojenské

Agáta Vřeská | 10.11.2021 | 7 MIN

Je jedno, co přijde. Jde o to vybrat hodinky, které přežijou cokoli. Z pánských hodinek jsme vybrali šestici těch, kterým by neublížila ani novodobá biblická potopa, ani jiný nenadálý sci-fi scénář.

1) Casio G-Shock Mudmaster GG-B100

Kdybych měla vypálit jedny nejlepší outdoorové hodinky s praktickými funkcemi, nekompromisně odolné, v tom nejlepším možném poměru cena/výkon a současně skvěle vypadající, byly by to Mudmaster GG-B100. Mají své nedostatky, ale rozhodně nic, co by nereflektovalo danou cenovku.

Jak název napovídá, jde o hodinky odolné vůči blátu, prachu, samozřejmě i vodě a jsou to G-Shocky, takže i nárazům. Jsou to skutečně hodinky do terénu. Dost možná i do zmíněné apokalypsy. Ale své využití si najdou i teď a tady.

Moderní aspekt jim dodává Bluetooth konektivita, díky které se spojí s appkou v telefonu. V té si můžete nastavit veškeré funkce. Z telefonu si pak hodinky berou přesný čas, ale třeba i souřadnice místa, které si potřebujete zapamatovat. Bod si hodinky uloží do paměti, což se dá použít pro určení vzdálenosti a směru k uložené pozici. A to je jen jeden příklad za všechny.

Mudmastery jsou ve výběru ale především proto, že mají hodně užitečné senzory, které se obejdou bez chytrého telefonu. Především magnetický kompas, teploměr, který dokáže změřit okolní teplotu v rozmezí -10 do +60 stupňů Celsia, a dále výškoměr, takže snímají vestavěným senzorem okolní tlak a na základě toho jsou schopny vyhodnotit nadmořskou výšku.

S výškoměrem pak souvisí taky barometr, který se v terénu hodí pro zjištění změn počasí, kdy na displeji můžete vidět i graf změn tlaku. Třeba při poklesu se dá odhadnout, že bude pršet. Hodit se může i krokoměr, a to nejen abyste věděli, kolik toho denně nachodíte…

G-Shock Mudmaster GG-B100 představen na Baselworldu 2019
21.3.2019 - Martin Koňařík
G-Shock Mudmaster GG-B100 představen na Baselworldu 2019

S ohledem na individuální potřebu by zřejmě každý vyzdvihl jiné přednosti GG-B100. Někdo ocení světový čas, automatický kalendář, budíky nebo stopky. Jinému se hodí, že na displeji vidí čas východu a západu slunce. A pro někoho bude hlavní, že mají intuitivní ovládání, a to i přes pořádný balík funkcí.

Varianta Mudmaster GG-B100-1AER.

Varianta s černým řemínkem Mudmaster GG-B100-1AER.

Coby hodinkám do apokalypsy se dají vytknout tři věci. Absence soláru, kdy baterie vydrží cca dva roky. Osvětlení, protože LEDky svítí maximálně tři sekundy a nastavovat nějaké funkce v úplné tmě může být problém. A synchronizace pouze přes Bluetooth oproti RC. Tak snad budete mít případně s sebou čelovku a v kapse náhradní CR2025. Jinak jsou ale perfektní.

6 NEJ: Nejlepší G-Shocky, jaké jsou k mání
19.5.2022 - Radim Krčmář
6 NEJ: Nejlepší G-Shocky, jaké jsou k mání

Automatické propojení s telefonem na aktualizaci času je perfektní, nehledě na to, že mi osobně přijde lepší cokoliv nastavovat v telefonu přes aplikaci. Opravdu vysoká odolnost je super a člověk nemusí mít strach, ze občas škrtne o zeď, dveře, nebo cokoliv jiného. Co se týče velikosti, ač se jedná o větší hodinky z řady G-Shock, tak není třeba mít strach, hodinky sedí i na menších rukou a jsou lehké. Petr T., 16. 4. 2021, zobrazit další recenze.

Casio G-Shock - průvodce výběrem
15.11.2019 - Radim Krčmář
Casio G-Shock - průvodce výběrem

2) Luminox Bear Grylls Survival Land

Těžko by v žebříčku mohly chybět hodinky, které posvětil sám mistr přežití Bear Grylls. A ty má na svědomí švýcarský Luminox.

U Luminoxu jsou skutečně stěžejním prodejním argumentem dvě věci – karbon a tritium. Díky tělu z karbonu jsou hodinky fantasticky lehké. Jakože fakt hodně lehké. A současně potřebně odolné. A to víc než běžné ocelovky. Více se o tom už rozepsal Jarda v článku o této značce:

LUMINOX „Every Second Counts“ aneb světluškové otloukačky
3.11.2021 - Jaroslav Holeš
LUMINOX „Every Second Counts“ aneb světluškové otloukačky

Tritium je pak výhrou v noci. Radioaktivní prvek nepotřebuje žádný zdroj světla, aby bylo možné i v absolutní tmě přečíst čas. Neužírá to baterii, nemusíte je vystavovat světlu, aby v noci kapsle svítily. A to se hodí, nejen do apokalypsy. Tuto vlastnost oceníte i ve dvě ráno, když budou ležet na nočním stolku...

Ostatně odolné, spolehlivé hodinky s tritiovým osvětlením dělá Luminox v rámci celé své produkce. Je to prostě to, co umí. Jen to neumí moc masově prodávat. A je to škoda, protože třeba vybrané Luminox XB.3797.KM jsou povedeným instrumentem k přežití. A nebo prostě jen k nošení v terénních podmínkách. Třeba na zahradě.

Nemají žádné superfunkce ani senzory, možná dokonce vypadají až moc obyčejně vzhledem k ceně. Ale já k nim mám plnou důvěru. A není to proto, že je doporučuje Bear Grylls. Je to na základě zákaznické zkušenosti a pověsti Luminoxu, který své hodinky dodává i vojenským jednotkám.

Luminox Sea XS.3001 recenze – Hodinky vojáků Navy SEALs
21.10.2021 - Eliška Měrková
Luminox Sea XS.3001 recenze – Hodinky vojáků Navy SEALs

Jo a všimli jste si toho řemínku? Z části je spletený z pevné parašutistické šňůry. A její využití v případě potřeby je jen na vás. Kolega, který se kolekci Luminox Bear Grylls věnoval podrobněji, měl i dost morbidní návrh…

Luminox Bear Grylls: Hodinky (nejen) pro mistry přežití
18.1.2021 - Bohumil Vopršal
Luminox Bear Grylls: Hodinky (nejen) pro mistry přežití

TIP navíc: Pokud nevěříte, že jakékoli elektronické hodinky budou do apokalypsy funkčním společníkém, určitě mrkněte na mechanické hodinky, které nepotřebují ani světelnou energii, ani výměnu baterie, ale pojedou pořád. Luminox Master Carbon Seal Automatic je dokonalým příkladem takových hodinek.

(3) Casio ProTrek PRT-B50

ProTreky, jakožto outdoorové hodinky, by v našem výběru nemohly chybět. Jejich nejsilnější stránkou je právě jejich terénní zaměření, které se hodí nejen v očekávání tragických scénářů.

Casio PROTREK PRT-B50: Našlapaný základ
28.2.2020 - Radim Krčmář
Casio PROTREK PRT-B50: Našlapaný základ

ProTrek PRT-B50 jsou jedno velké překvapení. Nízkonákladové hodinky totiž mají v podstatě stejný modul jako super odolné G-Shock GG-B100. Setkáme se tady s funkcemi jako kompas, barometr/výškoměr, teploměr a krokoměr (a samozřejmě základ jako stopky, alarm, kalendář, osvětlení…). Co asi v postapocalyptickém světě bude k ničemu je Bluetooth konektivita, ale než to přijde, ušetří to dost času při nastavování.

Předností je navíc vynikající čitelnost a i přes větší rozměry jsou lehké, přitom odolné (díky vyztužení pouzdra skelnými vlákny). Fungovat budou navíc bez problémů i v mrazu.

Po ProTrecích obvykle sáhnou ti, kteří chtějí senzory jako barometr, kompas, teploměr, akcelometr,… ale nejsou ochotni přijmout oběť připojení k telefonu, neustálého dobíjení, ani rizika, že procesor jejich smartů za pár let nenávratně odejde. To je ostatně hlavní argument, proč do neočekávaných podmínek vzít klasické hodinky oproti těm smart… ProTreky jsou v tomhle ohledu skvělou alternativou.

Bez nadsázky se jedná o nejlepší PROTREKy v poměru cena/výkon. (...) Odpustíme-li jim absenci solárního napájení, pak máme před sebou hodinky, kterým opravdu není moc co vytknout, ba právě naopak. Radim Krčmář

4) Casio G-Shock Mudmaster GWG-2000

Mudmaster GWG-2000 jsou vrcholným nástrojem odolných Master of G. Od hodinek do terénu už se asi nedá přát víc. Vše, co benjamínkovské GG-B100 postrádaly, tyhle Mudmastery totiž mají.

Především jsou to funkce jako synchronizace času prostřednictvím rádiového signálu, a to ze všech stěžejních vysílačů (Multiband 6). Není sice tak rychlé jako modernější Bluetooth, zato je ideální pro případy, kdy se na telefon nechcete nebo nemůžete spoléhat.

Multi Band 6 – stručně a srozumitelně
17.1.2019 - Martin Koňařík
Multi Band 6 – stručně a srozumitelně

Samozřejmostí je tady Tough Solar, tedy solární dobíjení. Akumulátor má životnost obvykle kolem deseti let, což je pětinásobek běžné výdrže baterie. Průšvih bude, pokud apokalypsa bude v matrixovském stylu...

Pověstnou odolnost vůči důsledkům nárazů mají mastery vylepšené ještě αGelem, který odolnost výrazně zvyšuje. Prach, voda nebo bláto pak hodinkám nečiní prakticky žádný problém. A hodit se může i odolnost vůči vibracím.

Casio G-Shock Mudmaster GWG-2000 představení – Japonský uhlobaron
17.9.2021 - Jan Kalousek
Casio G-Shock Mudmaster GWG-2000 představení – Japonský uhlobaron

Je to právě ta odolnost, díky které se Mudmastery staly standardním vybavením amerických hasičských paravýsadkových jednotek, takzvaných US Smokejumpers. Jednotky jsou vysazovány na odlehlých místech, kde bojují s požáry, kácením stromů a kopáním protipožárních příkopů.

Dvoutisícovky jsou pak první generace, která má kovovou lunetu s chrániči z „forged" karbonu, tedy směsi karbonovými úlomky vyztužené pryskyřice. Karbon se pak dostal i do samotného pouzdra hodinek, a tak je tato generace ještě odolnější, ale současně lehčí.

SOUBOJ: Casio G-Shock GWG-1000 vs. GWG-2000
3.2.2022 - Radim Krčmář
SOUBOJ: Casio G-Shock GWG-1000 vs. GWG-2000

Nejlepší pánské hodinky vybrané odborníky
22.8.2022 - Agáta Vřeská
Nejlepší pánské hodinky vybrané odborníky

5) Seiko Prospex Arnie

Odolné klasiky se dají najít u mnoha tradičních značek. Třeba Ball se zaměřuje na automatické hodinky s výbornou odolností, kterou byste možná u mechanik moc nečekali. Zajímavou alternativou, která by se, věřím, dobře osvědčila i v drsných podmínkách, jsou Promastery od Citizenu. Do žebříčku vybírám ale Seiko Arnie. A to ze dvou sobeckých důvodů.

Za prvé, jsou to potápky od Seika. A za druhé, jsou to kultovní hodinky Arnolda Schwarzeneggera. Tyhle hodinky si totiž pořídí nadšenci ikonických modelů, zasvěcení filmoví fanoušci nebo milovníci zvláštního, možná až překvapivě líbivého designu plechovek s tuňákem.

Ale bylo by to nefér, kdyby „jen“ tohle stačilo. Arnie se do žebříčku nedostaly jen pro mé potěšení. Splňují podmínky pro apokalyptické hodinky – jsou dostatečně odolné (ostatně mají potápěčskou certifikaci, která zahrnuje i vysokou voděodolnost, magnetickou rezistenci,…), chráněné plastovým okružím, s praktickými funkcemi.

Praktickými funkcemi mám na mysli stopky, druhý čas, automatický kalendář do roku 2100, budík, podsvícení digitálního displeje a kvalitní luminiscenci na analogu. A taky jsou solární.

Seiko „Arnie“: Vzpomínka na Commando a Predátora
28.1.2020 - Bohumil Vopršal
Seiko „Arnie“: Vzpomínka na Commando a Predátora

Možná to nejsou první hodinky, které by vás v této kategorii napadly. Ale zamyslete se nad nimi. A pusťte si večer Predátora, ať víte, co Arnie v pohodě zvládnou.

6) Casio G-Shock Original GXW-56

Unikátní vzhled i velikost. Přezdívka King a odolnost hodná těchto čtyř královských písmen. Oproti kolekci Master of G nemají sice špičkovou senzorovou výbavu, vlastně prakticky žádnou, zato je pořídíte za přinejmenším poloviční cenu. A pokud bude vašim hlavním kritériem odolnost, G-Shock GXW-56 King je ta cesta.

Xkám se začalo přezdívat „King“ právě proto, že byly mimořádně odolné. Strojek byl uložený ve speciálním αGelu, který je nadstandardní ochranou k už tak dost odolné struktuře pouzdra. Absorpce nárazu je pak ještě doplněna odolností vůči prachu a blátu. Když je vidíte naživo, prostě víte, že tyhle obří digitálky vydrží i hodně tvrdé zacházení.

Vedle toho je ale fanoušci milují pro pár dalších fajn věcí, jako plně automatické podsvícení i klasický G-Shockovký balíček – 5 budíků včetně 1 snooze, stopky, odpočet, automatický kalendář, 200metrová voděodolnost. O rádiovou synchronizaci a solární napájení vylepšené Kingy jsou poslední z naší šestice hodinek pro přeživší.

Černá varianta Kingů GXW-56BB-1ER

Černá varianta Kingů GXW-56BB-1ER

Tak co, jste připraveni na to, co přijde?

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku