Potápěčské hodinky musí být především funkční a spolehlivé. Ale co si budem, jde taky o design. Potápěčské hodinky patří mezi kategorii, která je dnes populární mnohem více na zápěstí suchozemských milovníků hodinek než potápěčů. Proto výběr šesti modelů pánských potápěčských hodinek cílí nejen na potápěčské kvality, ale také na vzhled, zajímavost a originalitu.
V tomto článku jsme se cenově nijak neomezovali. Článek, v němž jsme si stanovili cenovou hranici, najdete níže:
Musím říct, že dnešní výběr byla doslova Sofiina volba. Kolegové v redakci by vám potvrdili, že jsem se u něj skutečně zapotila. Ale věřím, že finální výběr vás přesvědčí, že i taková specifická kategorie, jako jsou potápěčské hodinky, má mnoho podob.
Možná mezi šesticí nenajdete svého favorita, ale každé hodinky ve výběru jsou něčím unikátní. Najdete tady nestárnoucí klasiku, kterou jste mohli vidět před šedesáti lety stejně jako dnes, jeden vyloženě retro kousek, potápky s chronografem i nejmodernější technologie synchronizace času i napájení. Nezapomeňte v diskuzi pod článkem uvést, jaké jsou vaše vysněné potápky a proč.
Když se řeknou potápky, značka Tissot podle mě není první, co se většině vybaví. Ovšem – model Tissot Seastar 2000 vzbudil takovou malou tsunami vlnu zájmu a touhy jedny vlastnit.
Není to ani tak tím, že by uvnitř tikal bůhvíjaký strojek (jde o Powermatic 80.111, který má své mouchy, i když nutno pochválit antimagnetický vlásek), ale jsou prostě krásné.
Hlavní pozornost se tady stáčí na číselník, který dostal parádní strukturu vody a barevné odstíny. Navíc se jedná o skutečně pořádné hodinky, takže pro ti, kdo hledali robustní potápky, u Tissotu je bez obav najdou.
Z potápěčských kvalit jsou právě 2000 asi nejdál, co si u Tissotu pamatuju. Voděodolnost se vyšplhala na 600 metrů (2000 stop, a odtud také název), nechybí šroubovací korunka ani dýnko a jako překvapení je navíc heliový ventil a průhledné dýnko, což není u potápek úplně běžné.
O perfektní čitelnosti, safírovém sklíčku a dobré luminiscenci se nedá ani diskutovat. Však jsou to taky první Seastary, které splňují potápěčské ISO 6425.
S těmito specifikacemi se tak nemůžeme divit, že se staly nejoblíbenějšími potápkami nejen u švýcarského Tissotu, ale také napříč dalšími značkami v této cenové hladině.
(2) Seiko Prospex Padi Turtle
Bez Seika bych se za výběr potápek styděla. Pravděpodobně jde o nejoblíbenější kategorii hodinek od této japonské značky. A ani na okamžik to nepřekvapí. Seiko se profi potápkami začalo zabývat už v polovině 60. let a vyrobilo první potápěčské japonské hodinky. Od té doby si vydobylo silnou pozici v tomto odvětví a prý mělo prsty i při stanovování certifikace ISO 6425 pro potápěčské hodinky.
Ostatně ať sáhnete po jakýchkoli Diver's hodinkách od Seika, můžete se spolehnout hned na několik věcí: všechny budou mít mezinárodní potápěčskou certifikaci ISO, minimálně 200metrovou voděodolnost, šroubovací korunku a spolehlivé kalibry, ať už mechanické nebo quartzové. Svou pověst výrobce vynikajících potápěčských hodinek si Seiko skutečně chrání.
Model Seiko SRPE99K1 PADI Turtle jsem vybrala hned z několika důvodů. Především, jde o želvy – tedy designový potápěčský poklad z japonských vod. Vyrábí se už desítky let a prakticky na něm není co vylepšit.
Za druhé, když Seiko své základní modely (Želvy, Samuraje) vytunilo o safírové sklíčko a keramickou lunetu, zvedlo tím také cenu. Ale Želvy, ta vstupní brána do automatických potápek, jsou natolik velkým pilířem a legendou, že Seiko ponechalo i základní verzi. Cenově maximálně dostupnou a přitom stále extrémně spolehlivou.
A za třetí, barevná pepsi verze se zkrátka neokouká.
Chlubit se může antireflexním safírovým sklíčkem a keramickou lunetou. Oba materiály perfektně odolávají poškrábání, takže tady Certina udělala pro dlouhověkou krásu hodinek opravdu maximum.
Průměr pouzdra je 43 mm, takže jde o větší hodinky (nutno připomenout, že Certina nabízí i designově srovnatelné modely v 38 mm pouzdře). Na vás už je výběr materiálu. Buď klasická ocel, nebo titan. My do výběru zařadili moderní titan. A nejen pro jeho fantatickou lehkost, ale především, protože Certina titanové modely uvedla s jedinečným okrovým odstínem luminiscence a dalších detailů. Tím hodinky dostaly takový lehký vintage nádech a trochu nám připomínají Bondovské Omegy.
Uvnitř je pak strojek Powermatic 80 s 25 kamennými uloženími, antimagnetickým vláskem a skvělou rezervou chodu 80 hodin. Ano, máte pravdu – tady není o čem.
Jedny z nejkrásnějších retro potápěčských hodinek, které v této cenové kategorii můžete mít. V době uvedení na trh (2018) vzbudily neočekávaný ohlas. A to dokonce i za velkou louží, přitom v té době Certina ani do Ameriky hodinky nedistribuovala. Za jejich úspěchem stojí jistě hned několik věcí, ale za mě je to bezpochyby nadčasový design a dobře zmáknuté převedení historického modelu do současnosti.
Vychází totiž z předlohy, kterou Certina vyráběla od roku 1967. Aby zachovala pocit autentičnosti, zvolila pro současný model vypouklé hesalitové sklíčko. Nicméně jej opatřila moderní antireflexní úpravu a především povlakem NEX Scratchguard chránící jinak snadno poškrábatelný plast.
Z podobného důvodu sáhla po hliníkové vložce lunety, která se k věrnému retro modelu hodí lépe než lesklá keramická. Jejich historickým pojetím se ale nenechte zmýlit. Mají voděodolnost 200 metrů, splňují podmínky pro certifikace ISO 6425 a o délce rezervy chodu plných 80 hodin by si v 60. letech mohli nechat asi zdát.
Hodinky jsou ve speciálním boxu s adekvátně dopasovaným koženým a NATO řemínkem. A pokud jste retro vzhledu podlehli, ale na materiálové autentičnosti zas tak nelpíte, Certina má novější vyšperkovanou podobu se safírem a krásně zaoblenou keramickou lunetou. Obě varianty najdete v řadě Heritage pod označením DS PH200M.
Hodinky kromě času sledují aktuální hloubku (červená ručka, do 70 metrů) a mají paměť vašeho posledního nejhlubšího ponoru (bílá menší ručka), což se dá využít pro výpočet bezpečnostních zastávek nebo intervalů mezi opakovanými ponory. Současně nabízí alarm rychlého výstupu, kdy hodinky pípnou, pokud se vynořujete příliš rychle.
Jakmile se hodinky ponoří do vody, aktivuje se „dive mód“. Senzor je ukrytý na třetí hodině. A protože jsou napájeny světlem, nehrozí, že jim dojde baterie. Na dostatečné nabití navíc upozorňuje senzor na 10. hodině. Citizen Promaster Aqualand už zkrátka nejsou jen běžné analogové potápky, ale jednoduchý, zato vysoce funkční hodinkový počítač.
Po designové stránce jsou fantastické úplně stejně. Pepsi schéma nikdy nevyjde z módy a dodává hodinkám skutečně sportovní charakter. A to nemluvíme o robustnosti a průměru 46,5 mm (52 mm na délku, mezi nožkami 22 mm). Výrazným prvkem je hloubkový senzor na 9. hodině a tlačítka, která ovládají přídavné funkce.
První certifikované potápěčské hodinky řízené GPS na světě. Podle mě by i tato věta stačila jako dostatečný důvod, proč jsou Citizen Promaster Satellite-Wave na seznamu TOP potápek. Ale těch důvodů je mnohem, mnohem víc.
Synchronizace pomocí GPS družic samozřejmě patří mezi prémiové funkce. Ale tady jde o potápěčské modely, takže pojďme se podívat hlavně na tyto kvality. Hodinky mají režim DIVE, kdy se omezí všechny nepotřebné funkce. Pokud tedy pod vodou zavadíte o tlačítko, ručky zůstanou ve své poloze a dál sledují pouze čas.
Samozřejmě mají certifikaci pro potápěčské hodinky, ale Citizen je dále vybavil funkcí tlumení nárazu. Zjednodušeně hodinky poznají, že došlo k nárazu a zablokují rotor, aby nedošlo k vychýlení ruček. Samozřejmě jsou napájeny světlem, mají ukazatel stavu nabití a dokonce i ukazatel intenzity nabíjení. A teď bacha, při plném dobití vydrží ve tmě běžet dva roky, v úsporném režimu dokonce sedm. To je u soláru skutečně nadstandard.
Hodinky jsou navíc ze Super Titania, lehkého, ale díky povrchové úpravě Duratec odolného materiálu, takže je skutečně snadné zvolit tyto hodinky i na celodenní nošení, nejen k potápění. A ten design – no, za mě ta modro-bílá kombinace funguje.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.
Komentáře
Viktor • před 823 dny, reagovat
Agáta je nej...
Karel • před 813 dny, reagovat
Vyloženě vysněné potápky nemám, nepotápím se. Ale občas se po nějakých i přesto podívám. Vždycky nakonec skončím u Citizen Promaster Marine Automatic Diver's (konkrétně u Pepsi - NY0086-16LE).
Jediný problém je ten, že u nich vždycky skončím s tím, že nemají hacking, což je pro mě u automatů poměrně významný detail. Takže stále čekám, jestli Citizen přijde s lepší verzí v podobné cenové hladině :-)
Honza • před 799 dny, reagovat
U mne to letos vyhráli Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 Silicium.
Agáta Vřeská • před 797 dny
Gratulujeme, dobrá volba s křemíkovým vláskem :)
Jiří • před 220 dny, reagovat
Já jen nepochopím, proč Tissot do profesionalních Seastaru za 30.000 strčí ten nejobyčejnější Powermatic 80.111 s plastovou kotvou, když třeba Gentlemany za 22.000 maji nejvyšší Powermatic 80.811 s křemíkovým vláskem. Stejně tak nepochopím, proč když už do těch Gentmanů střčí top strojek, nepřidá scrow down, ale jen push down dýnko a korunku. Detaily, ale bez nich by ty produkty prostě dokonalé.
Používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.