6 NEJ: Levné retro hodinky, které vypráví příběh

Tagy: Výběr nejlepších | Dámské | Pánské | Klasické | Retro

Agáta Vřeská | 25.2.2021 | 6 MIN

Bude to tak deset, možná patnáct let, co zájem o hodinky ve vintage stylu začal strmě růst. Obklopeni digitálním časem všude a pořád, na mobilu, který máme pořád po ruce, na obrazovkách počítačů, jako bychom najednou zatoužili po něčem více klasičtějším. Po něčem, co nám připomíná staré dobré časy, kdy funkce hodinek ukazovat čas byla všeobecně ceněnou hodnotou.

Málokterá hodinářská značka na tento trend retro hodinek nereagovala. Některé sáhly do skutečných hlubin své historie a připomněly modely i sto let vzdálené. Ale ztotožňuji se s názorem, že retro začíná už někdy v devadesátkách minulého století. Největším lákadlem je pak zdá se autentičnost, nebo spíš okamžitý pocit nostalgie. A nutno říct, že mnohým se to povedlo více než dobře.

6 NEJ: Nejzajímavější retro hodinky
14.1.2021 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Nejzajímavější retro hodinky

Často jsou nové retro ne zrovna levnou záležitostí. Pořizujeme si je z nostalgie, požitkářství nebo i jako investici. Ale najdou se i takové, které vypráví své příběhy a přitom na ně nemusíte léta šetřit. Tady je několik zářných příkladů z poslední doby.

(1) Timex Pac-Man: dva symboly 80. let v jednom

22. května 1980 se v Japonsku instaloval první herní počítač s Puck-Manem. Vytvořil ji herní designér Tóru Iwatani, když mu bylo 24 let. Zřejmě netušil, že honičkou v bludišti dá světu revoluci ve videohrách.

Do té doby byly oblíbené spíše střílečky a Iwatani chtěl údajně něco roztomilejšího, co by bylo akceptovatelné i pro ženy. Než byla hra uvedena v Americe, měla jen slabou odezvu, ale pak se stala doslova symbolem herního průmyslu a ikonou popkultury 80. let. Protože se americký distributor obával, že původní název Puck-man bude zneužit (záměna P za F), sjednotilo se jméno na Pac-Man.

Pac-Man i duchové se objevili na nejrůznějších produktových materiálech a dodnes má hra doslova kultovní status. Zvolit motiv na retro digitálky byl od Timexu perfektní hrací tah.

Dva symboly osmdesátek v jednom a za senzační cenu je sen každého fanouška, sběratele a vlastně všech, kdo mají rádi trochu té hravosti ve sbírce. Navíc se to povedlo i designově a digitálkám nechybí ani praktické funkce jako stopky, alarm nebo podsvětlení Indiglo. A to nejlepší na konec – po stisknutí tlačítka vám přehrají pacmanovskou znělku! Timex Pac-Man jsou prostě parádní kousek.

6 NEJ: Nejzajímavější pánské hodinky Timex
25.1.2022 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Nejzajímavější pánské hodinky Timex

(2) Swatch 1983. Švýcarské hodinky, které vědí, že život by měl být dobrodružstvím

Minulé století přineslo zásadní revoluci, která se pro švýcarské hodinářství stala krizí. Stoletá tradice hodinařiny byla ohrožena japonskou produkcí levných sériově vyráběných quartzových hodinek. Bylo třeba vyrobit něco nového, co by dokázalo konkurovat – bylo třeba vyrobit levné swiss quartzovky.

S tímto cílem se na začátku 80. let pustil do práce malý tým vizionářů; hlavními inženýři byli Elmar Mock a Jacques Müller z ETA. Tajný projekt „Revolution 51“ dovedli do zdárného konce. Vytvořili pouzdro hodinek z jednoho kusu plastu, kdy spodní část tvořila podklad pro strojek. Ten se skládal z pouhých 51 součástek. Vznikly Swatchky. Název vytvořil marketér Franz Sprecher jako kombinaci nejen Swiss Watch, ale také Second Watch – švýcarské hodinky, které vědí, že život by měl být dobrodružstvím. Tak alespoň zněl slogan.

Do této doby nás v roce 2020 znovu zavedl Swatch se svou kolekcí „1983“, tedy rokem, kdy byly první Swatchky oficiálně představeny v Curychu. Tehdy design téměř všech modelů vytvářela dvojice Marlyse Schmid a Bernard Müller. K jejich designům se ale kolekce vrací i z jiného důvodu než jen ve snaze být retro.

Vývojářský tým už tehdy věděl, že bude zapotřebí inovativního přístupu i materiálů. A hodinky vyrobené z plastu na pásu v továrně byly skutečnou změnou oproti jemné hodinařině tehdejších hodinek. Swatch na důležitost inovace nezapomněl ani po čtyřiceti letech. V roce 2020 prezentoval své první hodinky z biologického materiálu Bioreloaded.

Všechny součástky z plastu byly nahrazeny materiálem pocházejícím z biologických surovin, konkrétně ricinu. Jde o první sériovou výrobu tohoto druhu v hodinářském průmyslu a právě modely z kolekce „1983“ jsou první, které byly vyrobeny z Bioreloaded. Toto spojení Swatch pěkně vystihl heslem kolekce „Born in 1983, Made in 2020“.

Nejen za své bio myšlení, ale také pro nikdy nestárnoucí design si Swatchky zaslouží být na seznamu.

(3) Timex Q Reissue. Dávaly smysl před 40 lety a dávají smysl i dnes

Timex udělal poměrně velký humbuk v roce 2019, když uvedl svůj Q Reissue model. Vracel se tak ke své kolekci ze 70. let, kde vyráběl quartzové modely s hrdě vykřičeným „Q“. Křemenné hodinky se dostávaly na vrchol a znamenaly symbol pokroku. Model Q Reissue pak poměrně věrně kopíroval hodinky uvedené v roce 1979.

4 690 Kč skladem

Někdo Timexu Q Reissue vyčítal laciné kopírování Rolex GMT Master, ale těžko popřít, že Timexy vypadají skvěle a jsou cenově dostupné. Zvláště pepsi verze má globální úspěch. Retro model není ochuzen ani o originální typ náramku, který vypadá skvěle, ale je prostě chlupyrvoucí.

Díky menším rozměrům sednou i na dámské zápěstí, ale Timex připravil i vyloženě dámské modely. Zláště barevné Malibu s pružným tahem jsou pak pro letní duše jako stvořené.

Dámské Timex Q Reissue Malibu ve zlato-oranžovém provedení.

Dámské Timex Q Reissue Malibu ve zlato-oranžovém provedení.

Timex Q Reissue recenze – Retro, které nečekaně uchvátilo svět
30.7.2021 - Agáta Vřeská
Timex Q Reissue recenze – Retro, které nečekaně uchvátilo svět

(4) Casio F-91. Cool i bez atentátníka

Nosil je americký prezident i nejznámější světový terorista. O Casiu F-91W by se dal napsat celý článek. Počkat, my ho už vlastně v magazínu psali:

Casio F-91W: Hodinky, které nosil i americký prezident
9.7.2019 - Radim Krčmář
Casio F-91W: Hodinky, které nosil i americký prezident

Jejich retro styl je tady nepopíratelný, stejně jako kulturní vliv. Ale jestli mám na F-91 něco opravdu ráda, je to hlavně jejich absolutní praktičnost za doslova pár stovek. Ty hodinky mají všechno: přehledné zobrazení času, budík, světýlko (bludičkové, ale na přečtení času stačí), stopky. Cokoli navíc by bylo skoro zbytečné.

Casio by ani nemuselo nic měnit, aby tento ikonický retro model fungoval i dnes. Ale zřejmě jeho marketéři zjistili, že černá nemusí stačit a přidáním barevných variant může zasáhnout ještě širší cílovku. A to se podařilo. Teď můžete mít sladěný outfit s cool doplňkem.

Nápad udělat skeletonové řemínky a něco na způsob třpytivého pouzdra přiblížil model ze sametové revoluce mladším generacím a něžnějšímu pohlaví. Přitom nechybí nic z důležitých funkcí a na ruce si je musíte zamilovat.

Když už žádné jiné retro, tyto retro digitálky by měl mít doma každý správný fanda. A nová barevná kolekce z roku 2020 nabízí vítanou diverzitu při výběru. Za mě palec nahoru.

(5) Timex Navi XL. Vojensky laděné ameriky

Americký Timex byl vždy známý pro své cenově velmi dostupné hodinky. Ne nadarmo se dodnes vzpomíná na (v té době ještě kapesní) hodinky, které proslavily dolar. Jednoduše proto, že stály okolo jednoho dolaru. Takto máme Timex zafixovaný napříč všemi historickými eskapádami značky. Kdyby začal vyrábět drahé modely, asi by neprorazil.

Historie Timexu – Americké hodinky pro každého. Prezidenty nevyjímaje
22.2.2021 - Michael Černík
Historie Timexu – Americké hodinky pro každého. Prezidenty nevyjímaje

Přesto si v posledních letech uvědomuje důležitost kvalitativního zlepšení a mimo jiné zaznamenal a podle mě i správně uchopil nejen vzrůstající oblibu mechaniky, ale i vintage stylu hodinek. Obojí pak spojil například v úspěšném modelu Marlin. A nedávno také právě v Timex Navi XL.

Černá

Navi XL nevychází z žádného konkrétního modelu z historie Timex. Ale bere si silnou inspiraci ze staré školy vojenských a potápěčských hodinek a přináší je ve svém vlastním pojetí. Na vojenský styl odkazuje i 24hodinová stupnice na číselníku, na potápěčské například minutová luneta. Nechybí ani „fauxtina“, záměrně nažloutlá luminiscence na typicky tvarovaných indexech a ručkách.

Hlavní důvod proč ale stojí za pozornost není jen povedený design a v této cenové kategorii i lehce nadprůměrné zpracování, ale i mechanický pohyb. Oceňuji, že Timex si tady na nic nehraje a rovnou přizná původ ve zcela základním pohybu od japonské Miyoty. Nenabídne žádné zdobení, ani nadprůměrnou rezervu chodu, ale k retro stylovkám, kde se snažíte držet cenu nízko je to skvělá volba.

Modely se navíc nabízí i v quartzové verzi, která funguje také velmi dobře. Řada Navi XL je jedním z nejzajímavějších počinů Timexu v posledních letech a skeletonová hodinová ručka je  rozhodně zábavná.

(6) Casio CA-53: kalkulačka pro 21. století

Kalkulačka na zápěstí s pidi tlačítky vrací do osmdesátek jako mávnutím kouzelného proutku. Casio CA-53 patří mezi další modely, které Casio už léta letoucí oprašuje ve své produkci. A stále se to neokoukalo. Proto je Casio nechalo v podstatě nezměněné podobě, jen je uvedlo v nových barvách.

Není to jen kalkulačka, která hodinkám dává ikonický ráz. Jsou to především filmy, ve kterých se CA-53 objevily a které jim dodaly ještě větší kouzlo. Perníkový táta, Návrat do budoucnosti, Teorie velkého třesku, Stranger Things a mohli bychom pokračovat.

Hodinky Casio, které si zahrály ve filmech a seriálech
17.12.2020 - Dominik Hok
Hodinky Casio, které si zahrály ve filmech a seriálech

I proto si cením snahy Casia udržovat tyto modely při životě a sem tam tomu trochu napomoct, ale za minimálních funkčních či konstrukčních obětí.

Casio CA-53W: digitálky s kalkulačkou, céčka a klid...
25.5.2020 - Igor Kratochvíl
Casio CA-53W: digitálky s kalkulačkou, céčka a klid...

Líbil se vám článek?

Každou sudou středu přehled nových článků a soutěže o hodinky na váš email.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku