6 NEJ: Levné retro hodinky, které vypráví příběh

Tagy: Výběr nejlepších | Dámské | Pánské | Klasické | Retro

Agáta Vřeská | 25.2.2021 | 5 MIN

Bude to tak deset, možná patnáct let, co zájem o hodinky ve vintage stylu začal strmě růst. Obklopeni digitálním časem všude a pořád, na mobilu, který máme pořád po ruce, na obrazovkách počítačů, jako bychom najednou zatoužili po něčem více klasičtějším. Po něčem, co nám připomíná staré dobré časy, kdy funkce hodinek ukazovat čas byla všeobecně ceněnou hodnotou.

Málokterá hodinářská značka na tento trend retro hodinek nereagovala. Některé sáhly do skutečných hlubin své historie a připomněly modely i sto let vzdálené. Ale ztotožňuji se s názorem, že retro začíná už někdy v devadesátkách minulého století. Největším lákadlem je pak zdá se autentičnost, nebo spíš okamžitý pocit nostalgie. A nutno říct, že mnohým se to povedlo více než dobře.

6 NEJ: Nejzajímavější retro hodinky
14.1.2021 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Nejzajímavější retro hodinky

Často jsou nové retro ne zrovna levnou záležitostí. Pořizujeme si je z nostalgie, požitkářství nebo i jako investici. Ale najdou se i takové, které vypráví své příběhy a přitom na ně nemusíte léta šetřit. Tady je několik zářných příkladů z poslední doby.

(1) Timex Coca-Cola. Jak kolový nápoj spojil svět

V roce 1971 vyšla reklama na Coca-Colu. Mohla to být jen další tuctová reklama, ale z téhle se stal hit. Song "I'd like to buy the world a Coke" oslavoval mír, pospolistost a jen tak mimochodem coca-colu. Vzpomínáte na ni? A právě v roce 1971 se začala Coca-Cola prodávat také u nás. Náhoda? Nemyslím si... Nicméně, Timex ve spolupráci s Coca-Colou vytvořil kolekci Timex x Coca-Cola ve stulu sedmdesátkových hippies.

Celkem kolekce zahrnuje tři modely, ale digitálky T-80 jsou prostě ty správné retro. Kromě toho, že mají originální potisk pouzdra nabízí i praktické funkce jako budík, stopky a jednoduchý kalendář. A to podsvícení... To je prostě Timex.

Timex Coca-Cola Recenze – Hodinky si vychutnej
1.3.2022 - Igor Kratochvíl
Timex Coca-Cola Recenze – Hodinky si vychutnej

Navíc umí jednu skvělou vychytávku. Přehrají znělku zmíněného songu. Teda, upřímně, ten zvuk je docela uši drásající, ale zas které jiné hodinky to mají? Kombinace retro digitálek, veselých barev a zajímavého příběhu o reklamě na Colu je každopádně povedená.

(2) Orient Multi-Year Calendar. Neužitečná komplikace, pro kterou máme slabost

Od roku 1965. Tak dlouho vyrábí Orient Multi-Year Calendar hodinky. A pořád jsou nesmírně oblíbené. Protože jsou jiné než současná nabídka, a současně stejné jako byly před x lety.

Orienty nabízí celkově dost krásných retro kousků. Třeba hodinky Orient Bambino patří mezi uznávané pánské společenské hodinky. A Multi-Year Calendar jsou zase sportovně-elegantní záležitost, která baví svou zajímavou komplikací kalendáře.

Orient Bambino: Jedny z nejlepších společenských hodinek
8.4.2019 - Radek Vyhlídal
Orient Bambino: Jedny z nejlepších společenských hodinek

Na první pohled složité, po rychlém nastudování překvapivě jednoduché. Stačí totiž nastavit aktuální rok k aktuálnímu měsíci, aby celý systém začal dávat smysl.

Zatímco ty úplně první byly jen s ručním nátahem, ty dnešní jsou automaty obvykle bez ručního nátahu. Ale jednoduchý mechanický strojek uvnitř si Orient dělá sám a je to spolehlivý pracant. Ozubený strojek uvnitř navíc dotváří retro styl těchto hodinek. A to vše s cenovkou do pětky…

Orient New Multi-Year Calendar – recenze nejoblíbenějších Orientů u nás
1.4.2021 - Agáta Vřeská
Orient New Multi-Year Calendar – recenze nejoblíbenějších Orientů u nás

Orient slaví 70 let, jaká je jeho historie?
19.6.2020 - Martin Balabán
Orient slaví 70 let, jaká je jeho historie?

(3) Timex Q Reissue. Dávaly smysl před 40 lety a dávají smysl i dnes

Timex udělal poměrně velký humbuk v roce 2019, když uvedl svůj Q Reissue model. Vracel se tak ke své kolekci ze 70. let, kde vyráběl quartzové modely s hrdě vykřičeným „Q“. Křemenné hodinky se dostávaly na vrchol a znamenaly symbol pokroku. Model Q Reissue pak poměrně věrně kopíroval hodinky uvedené v roce 1979.

Někdo Timexu Q Reissue vyčítal laciné kopírování Rolex GMT Master, ale těžko popřít, že Timexy vypadají skvěle a jsou cenově dostupné. Zvláště pepsi verze má globální úspěch. Retro model není ochuzen ani o originální typ náramku, který vypadá skvěle, ale je prostě chlupyrvoucí.

Díky menším rozměrům sednou i na dámské zápěstí, ale Timex připravil i vyloženě dámské modely. Zláště barevné Malibu s pružným tahem jsou pak pro letní duše jako stvořené.

Dámské Timex Q Reissue Malibu ve zlato-oranžovém provedení.

Dámské Timex Q Reissue Malibu ve zlato-oranžovém provedení.

Timex Q Reissue recenze – Retro, které nečekaně uchvátilo svět
30.7.2021 - Agáta Vřeská
Timex Q Reissue recenze – Retro, které nečekaně uchvátilo svět

(4) Casio F-91. Cool i bez atentátníka

Nosil je americký prezident i nejznámější světový terorista. O Casiu F-91W by se dal napsat celý článek. Počkat, my ho už vlastně v magazínu psali:

Casio F-91W: Hodinky, které nosil i americký prezident
9.7.2019 - Radim Krčmář
Casio F-91W: Hodinky, které nosil i americký prezident

Jejich retro styl je tady nepopíratelný, stejně jako kulturní vliv. Ale jestli mám na F-91 něco opravdu ráda, je to hlavně jejich absolutní praktičnost za doslova pár stovek. Ty hodinky mají všechno: přehledné zobrazení času, budík, světýlko (bludičkové, ale na přečtení času stačí), stopky. Cokoli navíc by bylo skoro zbytečné.

Casio by ani nemuselo nic měnit, aby tento ikonický retro model fungoval i dnes. Ale zřejmě jeho marketéři zjistili, že černá nemusí stačit a přidáním barevných variant může zasáhnout ještě širší cílovku. A to se podařilo. Teď můžete mít sladěný outfit s cool doplňkem.

Nápad udělat skeletonové řemínky a něco na způsob třpytivého pouzdra přiblížil model ze sametové revoluce mladším generacím a něžnějšímu pohlaví. Přitom nechybí nic z důležitých funkcí a na ruce si je musíte zamilovat.

Když už žádné jiné retro, tyto retro digitálky by měl mít doma každý správný fanda. A nová barevná kolekce z roku 2020 nabízí vítanou diverzitu při výběru. Za mě palec nahoru.

(5) Festina retro. Když se módní značka vrátí "ke kořenům"

Upřímně, Festina není ani náhodou značka, na kterou si vzpomenu v souvislosti s retro hodinkami. Obvykle ji označujeme jako módní značku, co reaguje, ne-li někdy vytváří trendy ve fashion vodách hodinek.

Pak ale moje kolegyně Eliška psala o retro kolekci Festiny z roku 2021. A když jsem je viděla na fotkách našich skvělých fotografů, dala jsem jim šanci i na živo. A je třeba přiznat, že mě překvapilo, jak se Festině podařilo přinést docela autentický vintage pocit za skvělou cenu.

2 390 Kč skladem

Jak už to tak u retra (a Festiny) bývá, nejsou to hodinky, které uspokojí nároky každého milovníka hodinařiny. Ale pro ten styl 50. let mám slabost. A navíc, Festina takové hodinky ještě za svých švýcarských časů vyráběla. Takže kredity tam jsou. A šťastný konec příběhu o Festině vlastně taky.

Festina Retro 6869/1

Festina Retro 6869/1.

Velikostí i materiály zůstala v současnosti. Průměr pouzdra je 42 mm a kolekce je docela široká. Liší se od barev číselníku se zajímavou strukturou, až po materiály náramků (třeba na milánském náramku). Za zmínku ale stojí i to, že Festina si neodpustila ani menší kolekci, 36 mm v průměru, díky čemuž působí hodinky fakt retro.

Festina Retro recenze – Stylová připomínka padesátých let
23.12.2021 - Eliška Měrková
Festina Retro recenze – Stylová připomínka padesátých let

(6) Casio CA-53: kalkulačka pro 21. století

Kalkulačka na zápěstí s pidi tlačítky vrací do osmdesátek jako mávnutím kouzelného proutku. Casio CA-53 patří mezi další modely, které Casio už léta letoucí oprašuje ve své produkci. A stále se to neokoukalo. Proto je Casio nechalo v podstatě nezměněné podobě, jen je uvedlo v nových barvách.

1 090 Kč (doručíme do 11.7.)

Není to jen kalkulačka, která hodinkám dává ikonický ráz. Jsou to především filmy, ve kterých se CA-53 objevily a které jim dodaly ještě větší kouzlo. Perníkový táta, Návrat do budoucnosti, Teorie velkého třesku, Stranger Things a mohli bychom pokračovat.

Hodinky Casio, které si zahrály ve filmech a seriálech
17.12.2020 - Dominik Hok
Hodinky Casio, které si zahrály ve filmech a seriálech

I proto si cením snahy Casia udržovat tyto modely při životě a sem tam tomu trochu napomoct, ale za minimálních funkčních či konstrukčních obětí.

Casio CA-53W: digitálky s kalkulačkou, céčka a klid...
25.5.2020 - Igor Kratochvíl
Casio CA-53W: digitálky s kalkulačkou, céčka a klid...

Podobně stylové a filmem políbené retro představilo Casio i v roce 2021 v podobě modelu Casio Ripley A100 – hodinek, co si záhrály ve Vetřelci.

Retro Casio A100 recenze – Vetřelec je zpět!
29.9.2021 - Agáta Vřeská
Retro Casio A100 recenze – Vetřelec je zpět!

Mohlo by vás dále zajímat:

Hodinky Billa Gatese Casio Duro MDV-107 recenze – Bez Marlina, zato s Pepsi a Batmanem
16.3.2022 - Agáta Vřeská
Hodinky Billa Gatese Casio Duro MDV-107 recenze – Bez Marlina, zato s Pepsi a Batmanem

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku