6 NEJ: Nejzajímavější retro hodinky

Tagy: Výběr nejlepších | Pánské | Klasické | Retro

Agáta Vřeská | 14.1.2021 | 9 MIN | 5x komentář

K vytvoření zajímavého vintage-styl kousku nestačí vzít nějaký model z minulosti, obšlehnout ho a chtít za něj dvojnásobek skutečné ceny. Musí se to udělat s citem, sáhnout po vhodné předloze a přijít s upgradem, který obstojí v našem století. Z nabídky retro hodinek jsem vybrala několik modelů z poslední doby, které to dle mého splňují víc než přesvědčivě.

6 NEJ: Levné retro hodinky, které vypráví příběh
25.2.2021 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Levné retro hodinky, které vypráví příběh

(1) Certina DS Chronograph Automatic

Miluji ten do detailů propracovaný vintage styl. Snad je to tím, jak moc jsme přehlcení moderními věcmi. To se večer díváte na video, kde roboti tančí v rytmu Hříšného tance a v hlavě ožívají až děsivé představy, vídané dřív jen ve filmech. A pak najednou zatoužíte po klasické knížce se skutečnou vůní papíru namísto e-booku, nebo po mechanických hodinkách vyzařující svým vzhledem konejšivý dojem, že je vše vlastně v naprostém pořádku, namísto smartwatchů, podle kterých máte občas náběh na infarkt.

Kvůli pocitu bezpečí si ale hodinky za pětapadesát nekoupíte. I když, právě obyčejný pocit bude zřejmě prvním impulsem, a nakonec i posledním rozhodujícím zrnkem na misce zvažování. Ale současně potřebujete koupi obhájit i racionálně. To u Certiny DS Chronograph naštěstí podle mě nebude zas tak těžké.

Model, který stál na piedestalu coby předloha, vyráběla Certina 1945 až 1950 minulého století (neměl v té době žádný název, ale šlo vzhledově takřka totožný, jen menší model). Funkce chronografu, která byla nezbytná pro využití telemetrické i tachymetrické stupnice, navyšovala výšku původního strojku, a tak bylo třeba číselník a tím i sklíčko „vypouknout“. Tento detail se dnes využívá spíše k tomu „retro“ dojmu. A využila toho i Certina. Svažující se číselník kopírují i modře pokované ručky a sklíčko.

Certina nešla po vzoru svých starších DS PH200M a vyhnula se plastovému sklíčku. Vsadila na safír (s tloušťkou 1,6 mm) s antireflexem a jeho konvexnost nabídne nejen ten historický efekt, ale i pěknou podívanou ze všech úhlů, zvláště u modrého lomu na okraji.

Na tom, že jde o precizně zpracovaný model snad nemusím plýtvat řádky. Dovnitř byla zvolena celkem jasná volba v podobě ETA A05.H31, upraveném Valjoux 7753. Má 27 kamenných uložení, frekvenci 28.800 polokmitů za hodinu a díky úpravám rezervu chodu 60 hodin. Vlásek je z moderního křemíkového materiálu, podporující přesnost, lepší odolnost vůči magnetickému poli i teplotním změnám.

Všechny tyto detaily, na kterých si Certina dala záležet, patří mezi důvody, proč model DS Chronograph hodnotím jako rozhodně povedený vintage style kousek. Ale ten hlavní důvod je mnohem prostší: vyvolávají ve mne zkrátka dobrý pocit. A to, jak zjišťuji, je v dnešní době dost silný argument.

(2) Citizen Bull Head

Jako správný filmový fanoušek jsem nemohla minout Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu. A jako správný hodinkový fanoušek (nebo pro nevyhnutelnou nemoc z povolání) visím pohledem často více na hodinkách postav než vyšperkovaných dialozích. Kdo film viděl, vybaví si celkem nepřehlédnutelný model na zápěstí Brada Pitta. Jde o zlaté Citizen Bullhead 8110 na hnědém Red Monkey řemínku.

I když mi nějak neštymuje čas, kdy se děj filmu odehrává s rokem uvedení hodinek na trh, asi žádné jiné by nesedly k charakteru antifragilní postavy Cliffa Bootha. Na Bullheadech je cosi zvláštního, pro někoho až nehezkého, ale řekla bych, že prakticky vždy provokujícího. Svou přezdívku sice získaly podle tlačítkových „rohů“, ale na některé jedince bude jejich design působit jako toreádorský šátek na býka. A to je jejich největší přednost! Bylo tomu tak v 70. letech a je tomu tak i dnes.

Možná stojí za připomínku, že správný název je spíše „Challenge Timer“. Prapůvodní verzi bullhead-stylu můžeme totiž najít v Citizen Tsuno Chrono Challenge Timer, představené v roce 1973. Pro svůj typický vzhled se přezdívaly také „Easter Rabbit“ nebo „Mickey Mouse“, ale nejvíce se vžilo jméno Bull Head. Citizen do nich v 70. letech dával svůj mechanický kalibr 8110, který disponoval funkcí fly back, měl vertikální spojku, sloupcové kolo a běžel na 4 Hz. Když si vezmeme, že první automatický chronograf se prodával teprve od roku 1969, šlo o mimořádný kalibr.

Bull Head také s modrým číselníkem a lehce odlišným designem.

Bull Head také s modrým číselníkem a lehce odlišným designem.

Citizen není tak hrr do reedicí svých historických modelů jako jeho japonský konkurent, ale je dobře, že právě Bull Head oživil. Začal nenápadně 1973 kusy limitky v roce 2018. O rok později přidal limitky k výročí založení společnosti. No a konečně v roce 2020 přichází s běžnou produkcí, navíc v titanové verzi. Největší změnou je přechod na Eco-Drive pohyb, který ale odpovídá současné filozofii společnosti.

Toreadorský zápas s Citizen Bull Head
3.8.2020 - Bohumil Vopršal
Toreadorský zápas s Citizen Bull Head

Citizen Promaster Bull Head jsem vybrala do seznamu po dlouhém zvažování. Ale pro každou položku z dnešního seznamu mám vždy jeden hlavní argument. A u Bull Headů to za mě krásně vyjádřil už kolega, který je recenzoval: je dobře, že takové hodinky na trhu jsou!

(3) Hamilton PSR Digital

Při pohledu na digitální displej Hamilton American Classic PSR bude mít nejeden hodinářský neznaboh tendenci se zeptat: no a co ty hodinky teda umí? No přece zobrazovat čas!

Zdá se vám to u digitálek v ceně nejvytuněnějších Garminů málo? Věřte mi, že jde o nejvíc cool retro model celého seznamu! Ten pocit, když zmáčknete to „kouzelné“ tlačítko a rozsvítí se červené diody je prostě nepopsatelný.

Nejdřív jsem myslela, že z toho budou mít radost spíše starší generace. Víte, pamětníci, co si tu éru stihli ještě osahat na vlastním zápěstí. Ale ve skutečnosti jsme z toho byli na větvi i my, jejichž rodiče v době uvedení prvních digitálek Pulsar teprve začali koketovat se školním penálem.

Hamilton si modelem PSR připomněl významný okamžik roku 1970, kdy představil světu vůbec první digitálky na světě Hamilton Pulsar. Vše důležité o nich jsem už zmínila v dřívějším článku, ale dokud je nemáte reálně v ruce, všechno jsou to jen takové historické libůstky. O tom, že stojí za to tuto připomínku minulosti mít fakt doma, vás přesvědčí až samotné hodinky.

Hamilton PSR: oživení ikony, která dala podobu digitálním hodinkám
6.5.2020 - Agáta Vřeská
Hamilton PSR: oživení ikony, která dala podobu digitálním hodinkám

Mě přesvědčily o tom, že patří bez debat do seznamu nejzajímavějších retro kousků roku 2020. A hlavní argument? Ten se objeví ve chvíli, kdy zmáčknete to kouzelné tlačítko.

(4) Seiko Captain Willard

Vybrat jen několik modelů na jakýkoli seznam je vždy otázka kompromisů a osekávání. U Seika už je skoro až nudnou pravdou, že každý rok přinese tolik reedic, že by vydaly na samostatný seznam. Rok 2020 nebyl jiný, v mé sítí však uvízlo jen několik úlovků, které by si své místo tady zasloužily. Bylo tedy jen otázkou, který z nich to bude.

Samozřejmě se nabízí Seiko Prospex Land Alpinist. Úžasná záležitost, představena z kraje loňského roku. Nemalé ovace u mě sklidily také Prospex Sea Diver's 1968 Reinterpretation. A samozřejmě Seiko Prospex Diver's Captain Willard.

Z názvu kapitoly je jasné, které ovládly mé seikoholismem nemocné srdce. Ač nedám na mandlově zelené Alpinisty dopustit, zvítězila u mě pralesní zeleň Willardů. Připomínají mi totiž vše, čím si mě Seiko za poslední léta omotalo kolem zápěstí.

U hodnocení hodinek (ale platit to asi bude i celé řady konzumních hračiček) máte k dispozici několik kritérií, které lze vcelku racionálně posoudit. Zpracování, materiály, strojek… Subjektivním aspektem je samozřejmě design. Ale větší alchymií je nepolapitelná aura, jež se sem tam u některých modelů objeví.

Právě Willardy, které zažily v minulosti skutečnou válku, popularitu filmových celebrit, ustály cesty do nejkrutějších míst na zemi a ukrývaly genetický základ pro ikonické želví potápěče, touto aurou doslova srší.

Pro někoho budou malé, pro jiné velké. Někomu nesedne pouzdro a pro někoho je na překážku ten retro závan. Ale pokud vás zaujmou, s každým detailem se láska bude prohlubovat. O Willardech jsem se nabásnila dost, a tak dodám jen argument, proč jsou tady: legenda, která je stále živá a konečně i dostupná pro současnost.

Seiko „Captain Willard“ jsou zpět. A čeká je zářná kariéra
9.10.2020 - Agáta Vřeská
Seiko „Captain Willard“ jsou zpět. A čeká je zářná kariéra

(5) Orient Weekly Auto King Diver 70th Anniversary

Možná si říkáte, jak jsem tady mohla ze všech možností vybrat zrovna Orient Weekly Auto King. Proč ne třeba Tissot Heritage 1973?

Ve skutečnosti to Orienty začalo. Když jsem je někdy na podzim recenzovala, začal mi v hlavě hlodat nápad vybrat top vintage-style modelů, které se u nás objevily. Orient je totiž tichá voda, která do hodinkového pobřeží přinese sem tam malé tsunami.

Weekly Auto Orient King Diver: Pozoruhodný návrat do 60. let
5.10.2020 - Agáta Vřeská
Weekly Auto Orient King Diver: Pozoruhodný návrat do 60. let

Už dlouho sdílím názor, že Orient je trochu neprávem podceňovaný. Občas ale vystrčí ty japonské růžky a vyšle do světa nějaký peckovní model. No, možná z těchto super kompresorů nebude každý odvařený tak jako já, ale to ani z PRS nebo Willardů. O tom to ale je.

Orient modelem připomněl jeden ze svých historických pokladů, Orient Auto King z roku 1965. Novou podobu si v roce 2020 nadělil k 70. narozkám a byl to dárek spíše pro hodinkové nadšence. Velmi střízlivé, dobře vypadající a co možná nejvíce designově se podobající své předloze.

Weekly King s červeným číselníkem.

Weekly King s červeným číselníkem.

Do podoby moderního retra musí dané věci nejdřív dozrát. Až se tak stane, musí to někdo udělat znovu stejně dobře, ne-li líp. O tom, že to není zas tak snadné mě přesvědčil Orient se svými SK Super King modely, kde podle mě šplápnul celkem vedle. U Weekly King to šlo o poznání lépe. No a pak už stačí jen nebýt příliš hamty a nedat na to cenovku s přirážkou za to, že máte „něco, co už tady bylo“.

Zlaté Weekly King od Orientu v limitované edici.

Zlaté Weekly King od Orientu v limitované edici.

A to je vítězný argument: Orienty Weekly King mě baví především svým výkonem za danou cenu. Dokazují, že být retro neznamená být drahý nebo Casio.

(6) Seiko Prospex Sea Automatic Diver's SLA043J1 Seiko Diver's Watch 55th Anniversary

Poslední místo v našem výběru původně patřilo levným digitálkám z 80. let. Ale protože téma levnějších retro hodinek bylo natolik zajímavé, že jsme jim věnovali samostatný článek, zůstalo jedno místo pro hodinky, které jsou přesným opakem slova levné, ale současně patří podle mne k tomu nejzajímavějšímu, co jsme v roce 2020 z japonské produkce viděli.

Seiko Prospex SLA043J1 byly uvedeny v roce 2020 v rámci oslav 55. výročí prvních japonských potápěčských hodinek. Dnes již legendární 6217-8000, kterým nikdo neřekne jinak než 62MAS (akronym pro autoMAtic Selfdater), udaly nejen estetický vzor pro budoucí potápěčské hodinky. Měly voděodolnost 150M a jako první tak překonaly hranici voděodolnosti 50M podle specifikací pro potápěčské hodinky. Luneta se otáčela obousměrně po jedné minutě, průměr pouzdra činil 47 mm (na tu dobu byly považovány za velké). Rok 1965 kdy vznikly 62MAS, se obecně považuje za významný milník v historii Seika i vývoje potápěčských hodinek.

Seiko si tento významný model připomnělo již několikrát, ale Seiko Prospex SLA043J1 jsou v několika ohledech nové.

Předně se díváme na pouzdro z oceli Ever-Brilliant. Jde vlastně o ekvivalent k oceli 904L, kterou používá Ball nebo Rolex. Jde o nejodolnější ocel vůči korozi, což se u potápěčského modelu hodí. Navíc má unikátní vzled a Seiko povrch upravilo kompletně do kartáčované podoby, čímž ještě zdůraznil ostré rysy hodinek.

Změnil se také průměr na 39,9 mm. Dnes možná překvapivě malé, ale skvěle díky tomu sedí na zápěstí a dodávají ten potřebný retro nádech. Na dýnku najdeme delfína, který se objevil i u původního modelu. Luneta je otočná jen jednosměrně, ale zůstalo minutové pootočení.

Ale nejvíc mě baví pohled přes zaoblené safírové sklíčko na úžasný modrý odstín číselníku v kombinaci s modrou vteřinovkou. Automatický strojek uvnitř je pak neméně slavný 8L35 vyvinutý speciálně pro potápěčské hodinky sestavený v japonské továrně Shizukuishi Watch Studio. Celá produkce SLA043 činí 1700 kusů pro celý svět.

Rok 1965 byl pro Seiko skutečně důležitý. Začalo tím jednu z nejvýznamněších kapitol ve své historii. A to, co dokázalo na poli potápěčských hodinek je významné. Exkluzivní připomínky těchto událostí jsou tak vždy vítané.

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Petrpřed 240 dny, reagovat
Prosím, nekažte krásu a kvalitu japonských hodinek fotografováním s šuntovním fotoaparátem sovětské výroby; jako by se nedal najít retro fotoaparát z Japonska (Nikon, Canon, Fuji)...
Agáta Vřeskápřed 240 dny
Petře, věřím, že kvalitu samotných hodinek nemají rekvizity pražádný vliv. ;)
Marekpřed 158 dny
Pojal som isté podozrenie, že nadšenci do hodiniek sú tak trochu snobi...
Michalpřed 206 dny, reagovat
Musím se smát. To mě taky napadlo, když jsem tam viděl ten FED. Příště prosím Leicu nebo Hasselblad... Jako chápu, že ale takové rekvizity po ruce moc nejsou...
Petrpřed 157 dny
Jen jsem nabízel japonské foťáky, když to jsou Seika...

Hodinky zmíněné v článku