Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Představení | Alpina | Klasické | Retro | Tradiční
Agáta Vřeská | 7.5.2025 | 4 MIN
Alpina Heritage Tropic-Proof jsou nenápadné hodinky, které mnohým vyrazily dech. Jsou překvapivě odvážné, esteticky perfektně vyvážené a hlavně kouzelně a opravdově vintage.
Historii Alpiny mnozí asi znají. Minimálně si vybavíte slavný koncept Alpina 4, který definoval Alpinu coby značku sportovních hodinek. Tento soubor čtyř základních kvalit představila Alpina v roce 1938.
Modely Alpina 4 byly vybaveny tehdy interním kalibrem s označením 592 – s ručním nátahem a mimostředovou sekundovkou. Byl oceňován jako výjimečně spolehlivý a snadno servisovatelný strojek a osvědčil se pro vojenské i civilní hodinky.
12.6.2019 - Agáta Vřeská
Alpina – švýcarská sláva, která málem nepřežila
Ale proč o tom mluvím. Používal se až do 60. let, a tak se objevil také u modelu Alpina Tropic-Proof. A to nejen ve verzi s mimostředovou sekundovou ručkou, ale také s centrální (kalibr 598R).
Alpina Tropic-Proof Vintage. Zdroj: https://www.fratellowatches.com
V té době byla po hodinkách, které by zvládly náročné podmínky (například právě v tropických končinách, kde byla extrémní vlhkost), docela sháňka. Byly to časy objevů a posunování hranic v různých odvětvích. Alpina coby výrobce sportovních hodinek nabídla model, který tyto dobrodružné cestovatelské choutky uspokojil s grácií.
Tropic-Proof měly kromě ručně navíjeného kalibru s dvoudenní rezervou chodu také bytelné ocelové pouzdro s konstrukcí, která dokázala odolat vodě. Používaly koncept Françoise Borgela, inovátora co se týče konstrukčních řešení pouzder.
Alpina Tropic-Proof z poloviny 60. let. Na dýnku je vidět logo v podobě iniciálů a klíče Francoise Borgela. Zdroj: https://www.blackbough.co.uk
Tady se vyplatí krátká odbočka. Na sklonku 19. století přišel Borgel s jednodílným pouzdrem se závitem, do kterého se celý strojek se sklíčkem a číselníkem zasunul zepředu a zašrouboval, takže nebylo potřeba zadního dýnka. Později přišla značka s dekagonálním uzavřením pouzdra, které vyžadovalo speciální nástroj pro otevření a uzavření. Všechny inovace vedly ale k tomu hlavnímu: větší odolnosti vůči prachu a vodě a předběhly nejen Rolex, ale byly inspirací i pro dnešní řešení výrobců proti vniknutí vody.
5.3.2021 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Voděodolnost u hodinek
Jeho pouzdra používaly v první polovině 20. století značky jako Patek Philippe, Movado, Longines, Vacheron Constantin, IWC, Mido, ale také právě Alpina.
François Borgel patří k nejvýznamnějším inovátorům v oblasti hodinářských pouzder. Jeho patent z roku 1891 měl zásadní vliv na pozdější vývoj vodotěsných hodinek, a to jak z technického hlediska, tak ve způsobu, jak se hodinky konstruovaly pro běžné i extrémní podmínky.
Vynechám otřepanou větu, že se značce povedlo spojit věrohodný vintage styl s moderními hodinkami pro 21. století. Do jisté míry by to byla jistě pravda – Alpina Heritage Tropic-Proof jsou rozhodně nositelné hodinky i v roce 2025. Ale.
Jestli mají nějakou hlavní přednost, tak to, jak věrně si zachovaly původní styl.
Alpina ponechala i na dnešní dobu poměrně malé rozměry 34 mm, které by bez znalosti historického pozadí působily až nepatřičně... Ale tahle odvaha zachovat věrohodně i velikost je podle mě fantastická. A navíc díky delším nožkám nepůsobí na pánském zápěstí nijak zženštile.
Pocta předloze je také v mechanickém strojku s ručním nátahem. Už teda nejde o interní kalibr, ale o Sellitu SW215 s 42 hodinami rezervy chodu, 4Hz frekvencí.
Alpina upustila také od datumového okénka a hrdě přiznává 30M voděodolnost. Pro dnešní dobu spíše nižší hodnota, ale stále to pravé Tropic-Proof.
Dýnko s dekagonálním závitem v borgelově stylu.
Číselníky jsou ve dvou barevných verzích – černé a bílé. Obojí v lesklém provedení, tedy bez moderních struktur, opět věrné své předloze ze 60. let. Alpina ponechala i historické logo a název hodinek, pouze je zvýraznila větším písmem.
Z moderních vychytávek Alpina zvolila především sklíčko, které není plastové, ale klenutý safír. Také vyměnila radioaktivní luminiscenci za Super-LumiNovu. Řemínek je z materiálu Alcantara, a jeho semišový efekt se k vintage modelu skvěle hodí.
Nenápadné hodinky, které vzbudily více pozornosti než mnohem dražší, výraznější modely. Představeny byly na Watches & Wonders 2025, kde je kolegové Šimon s Lukášem viděli naživo a na moji otázku, které hodinky by si ze Ženevy nejraději odnesli, padly právě Alpina Tropic-Proof.
Alpina se jako značka v minulosti občas trochu ztratila, hledala se, a pak se zase našla. Její současná kolekce staví jednak na silně sportovních modelech, jednak na heritage. A právě Heritage kolekce se jí za mě daří skutečně výtečně. A to nejen u novinky Tropic-Proof, ale z poslední doby také fantastických hranatých Carée nebo modelu Alpina Automatic AL-520.
U Tropic-Proof byla Alpina skutečně odvážná, když zvolila menší velikost, ruční nátah, nižší WR. Ale odvaha se vyplatila a Alpina si zase buduje silné jméno a fanouškovskou základnu.
Zdroje:
Mohlo by vás dále zajímat:
14.1.2021 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Nejzajímavější retro hodinky
17.4.2025 - Igor Kratochvíl
Seiko Presage Style 60's recenze – Japonské neo-retro
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.