» Blog » Amazfit

Amazfit Balance 2 recenze – Umí víc, než by za tu cenu měly

Tagy: Recenze | Amazfit | Chytré

Dominik Hok | 9.7.2025 | 11 MIN | 3x komentář

Amazfit Balance 2 jsou zatraceně dobře vymyšlené hodinky, které balancují přesně mezi tím, co od nositelné elektroniky chcete, a tím, co za ni chcete dát.

Nemůžu tuto recenzi začít jinak než konstatováním, že Amazfit Balance 2 jsou hodinky, které dostávají svému jménu. Balancují na hranici chytrých a sportovních funkcí a zcela upřímně – kompromisy nedělají ani v jednom z těchto světů. Jakmile jsem je nasadil, bylo mi jasné, že jde o další kousek z dílny Amazfitu, který potvrzuje, jak obrovský kus práce tahle značka v posledních letech odvedla. A že konkurence má důvod být nervózní.

Balance 2 jsou dosud nejhezčí chytré hodinky od Amazfitu

Prostě to musím hned vypálit na začátek – Balance 2 jsou nejhezčí hodinky, jaké zatím Amazfit vyrobil. Jsem si vědom, jak hrozně moc je to subjektivní, ale od toho je recenze, ne?

Amazfit si totiž vzal to nejlepší, co je aktuálně na trhu. Kulaté pouzdro s výraznějšími hranami po obvodu jako třeba u Huawei Watch GT 5, ostře řezané nožky jako má Fenix 8, minutová stupnice pro šmrnc jako na klasických hodinkách a řemínek mi zase lehce evokuje ten ze Suunto Vertical.

Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma

Huawei Watch GT 5 / Watch GT 5 PRO recenze – Tvrďák do města i na hory
3.2.2025 - Matěj Urbaczka
Huawei Watch GT 5 / Watch GT 5 PRO recenze – Tvrďák do města i na hory

Suunto Vertical recenze – Outsider zpět mezi elitou
9.5.2023 - Matěj Urbaczka
Suunto Vertical recenze – Outsider zpět mezi elitou

Nic z toho ale nepůsobí násilně, jako to umí třeba Huawei, který v řadě Watch Fit kopíruje design Apple Watch (Ultra) téměř 1:1. Amazfit postavil rovnici o několika známých a neznámých a vytvořil ojedinělý kousek, na který se fakt dobře kouká.

Huawei Watch Fit 4 Pro recenze – Přesně toto by Huawei měl vyrábět!
11.6.2025 - Dominik Hok
Huawei Watch Fit 4 Pro recenze – Přesně toto by Huawei měl vyrábět!

U čínských výrobců mám vždycky největší strach z toho, aby hodinky nepůsobily moc lacině – ale to se u Balance 2 rozhodně neděje. A abych přiznal barvu, napříč renomovanými čínskými značkami už to obecně tak často nebývá.

Sklíčko je safírové a dělá mi to obrovskou radost. Pouzdro (47 mm) je z hliníkové slitiny, dýnko plastové. Právě z hliníku jsem lehce rozčarován, protože si říkám, jestli to byla moudrá volba a hodinkám by neslušel spíš titan (když už mají prémiové sklo). Pokud by to ale výrazně (popravdě nemám přesnou představu o kolik) ovlivnilo cenu hodinek, jsem s hliníkem v pohodě. Jen se obávám, co zub času udělá s pouzdrem. Ať to pak nevypadá jako prostor pod klikou dveří auta, které vlastní žena s dlouhými nehty.

Nedalo mi to a trochu jsem zavařil ChatGPT, který mi (ozdrojovaně) porovnal náklady na výrobu hliníkového a titanového pouzdra. Titan je (k 1. 7. 2025) zhruba o 154 % dražší než hliník a jeho zpracování (náklady na energii, tavení, obrábění, tvarování) je dražší o 313 %. Následně mi odhadl váhu hliníku v Balance 2 (26–30 g) a vypočítal, že kdyby pouzdro bylo z titanu (cca 47 g), náklady by mohly být o 400–500 Kč vyšší než v případě hliníku. Podotýkám pro kovo-Ferdy Šišky, že se jedná pouze o odhady.

Neprémiovost materiálu pouzdra ale má své výhody – hodinky jsou lehčí a ušetřené peníze Amazfit vykompenzoval druhým řemínkem v balení. :) Najdeme tam černý a oranžový.

Když už byla řeč o váze, ta je 42 g bez řemínku a po nasazení 60 g.

Popravdě moc nerozumím minutové stupnici, která je po obvodu přední části, protože si myslím, že prakticky nemá žádné využití. Obzvlášť zvláštně působí, když si ještě nastavíte číselník, který má digitální minutovou stupnici. A nevím teda, jestli minuty minutují o něco víc, když je tam víc stupnic. Bezesporu to ale vypadá dobře, tak nevyužití odpouštím.

Mezigeneračně došlo k posunu ve voděodolnosti – z 5 ATM jsme se dostali na 10 ATM. Podobný upgrade přišel i v oblasti dobíjení, které teď obstarává dobíjecí puk s USB-C koncovkou. Kabel v balení nenajdete, ale kdo dneska doma nemá "céčko"? Michal David určitě.

V poslední době mě Amazfit asi nejvíc baví tím, že si vytváří tzv. technologickou rodinu – nebo to klidně můžeme nazvat alternativami chytrých hodinek. Chcete nosit klasické hodinky, ale mít data? Máte chytrý prsten Helio Ring. Nechcete prstýnek, ale zároveň nechcete, aby vás otravovaly notifikace? Máte Helio Strap. Tak široké možnosti snad žádná jiná značka nemá.

Displej je krásný, ale pořád upatlaný

Parametrově je displej skvělý – 1,5 palce, rozlišení 480 × 480 pixelů a zářivost až 2000 nitů. Při používání je možná ještě o něco skvělejší. Vypadá to hezky, sviští to bez zaváhání a je čitelný za jakýchkoliv podmínek – třeba i pod přímým sluncem.

Jediným šrámem na duši je jeho oleofóbní vrstva. Amazfit byl snad jedinou značkou, která se vždy chlubila svou anti-patlancovou ochranou – a tady na ni… zapomněli? Pravděpodobně ano, protože na hodinky se stačí jen podívat a mají nový mastný otisk. Aspoň že cenovka není mastná.

Tady jsem asi pětkrát přejel holým prstem po displeji.

Tady jsem asi pětkrát přejel holým prstem po displeji.

Když jste na hlavní obrazovce, pohybem doleva a doprava se přesouváte mezi widgety, které jsou konfigurovatelné. V základu tam najdete funkci Připravenost, vaši denní aktivitu (kroky, stání, aktivní minuty), počasí, tepovou frekvenci, Zepp Pay a jakési shrnutí funkcí, kde je vše podstatné – od těch už zmíněných až po nastavení budíku, hlasového asistenta atd.

Ve vrchní liště se skrývá ovládací centrum, v té spodní zase notifikace. Stiskem korunky otevřete nabídku sportovních aktivit, stiskem spodního tlačítka zase menu. Korunka má tu funkci, že mimo hlavní obrazovku slouží jako ovládací prvek – můžete s ní rolovat napříč nabídkou a stiskem potvrzovat. Jediná škoda je, že na úrovni hlavní obrazovky a widgetů nedělá vůbec nic. To je typické pro všechny ostatní Amazfity s korunkou a stejně jako u nich se stále podivuji nad tím, proč to tak je.

Lehký problém mám jen s korunkou, která je na můj vkus moc citlivá a když jejím stiskem něco chcete potvrdit, často se stane, že se v seznamu přesunete jinam.

Kéž bychom se senzorově vrátili ke Stratos 3

Lehce si zavzpomínáme. Psal se rok 2019 a Amazfit vydal svůj sportovní model Stratos 3. Ty hodinky byly skvělé. Jaká byla jejich největší výhoda? Měřily tep každou vteřinu i mimo sportovní aktivitu. Ano, byly skvělé i v mnoha dalších ohledech, ale v těch už je překonaly další generace.

Xiaomi Amazfit Stratos 3: Otestováno Radimem
7.7.2020 - Radim Pochyba
Xiaomi Amazfit Stratos 3: Otestováno Radimem

Rozumím tomu, že se měření každou vteřinu nedostane do modelů s kratší výdrží baterie – tam by ji to vycucalo ještě víc. Ale T-Rex 3 a Balance 2 mají tak dlouhou výdrž, že bych byl klidně schopný ještě pár dní obětovat. Asi jste už pochopili, že Balance 2 měří tep nanejvýš každou minutu. A proč na měření tepu každou vteřinu tak apeluji? To se můžete dočíst níže.

Celodenní měření srdeční tepové frekvence chytrými hodinkami
12.7.2023 - Dominik Hok
Celodenní měření srdeční tepové frekvence chytrými hodinkami

Snímač tepové frekvence je totožný s tím, který najdete na T-Rex 3, Active 2 nebo Bip 6 – tedy BioTracker 6.0. Tady asi budu souhlasit s názorem kolegy Filipa, že to možná vyšším modelům od Amazfitu trochu ubírá. Máte totiž stejně kvalitní snímač i na hodinkách s cenovkou pod 2000 Kč.

Amazfit T-Rex 3 recenze – Dinosaurus, který na trhu určitě nevyhyne
1.10.2024 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex 3 recenze – Dinosaurus, který na trhu určitě nevyhyne

Amazfit Active 2 recenze – Cenovka jak z výprodeje, funkce jak z katalogu snů
25.3.2025 - Dominik Hok
Amazfit Active 2 recenze – Cenovka jak z výprodeje, funkce jak z katalogu snů

Amazfit Bip 6 recenze – Když za low-cost cenu letíte bussinessem
17.4.2025 - Filip Debrecenyi
Amazfit Bip 6 recenze – Když za low-cost cenu letíte bussinessem

Zas je ale pravdou, že neměří vůbec špatně, tak proč na sílu vymýšlet něco lepšího? K tomu všemu ještě zvládne měřit i okysličení krve a teplotu kůže.

Srovnání s Verity Sense (fialová).

Srovnání s Verity Sense (fialová).

Naopak GPS přijímač se blejsknul, protože je dvoupásmový a přijímá signál až z 6 satelitních systémů.

Srovnání záznamu trasy s Garmin Venu X1 (fialová).

Senzorovou výbavu ještě doplňuje akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, senzor okolního jasu a teploměr.

Díky bohu, konečně údaj výdrže baterie s aktivní GPS

Líbí se mi upřímnost Amazfitu, protože uvádí při běžném používání 21 dní výdrže baterie, ale při intenzivním (což věřím, že je můj případ) uvádí 10 dní. Věřím tomu, že já se můžu dostat klidně i na týden, ale asi nejsem úplně typický uživatel, protože mám hodně sportovních aktivit.

Chytré hodinky – Výdrž baterie a faktory, které ji ovlivňují
11.7.2023 - Matěj Urbaczka
Chytré hodinky – Výdrž baterie a faktory, které ji ovlivňují

Co mě ale potěšilo... jakože opravdu potěšilo, je uvedení výdrže baterie i s aktivní GPS. Amazfit u tohoto modelu nezapomněl, že cílovka jsou i sportovci – a tenhle údaj je pro ně zásadní.

Režimy nastavení GPS jsou hned čtyři – přesnost, automatizace, úspora energie a vlastní.

Nejpřesnější záznam hodinky udrží 33 hodin, při úspoře energie až 67 hodin. Co se týče automatického režimu, chápu, proč tento údaj neuvádějí – odvíjí se to od toho, jak moc nepřístupné na signál je prostředí, kde běžíte. Pokud zrovna neběžíte někde u Macochy, selský rozum mi napovídá, že byste měli překonat hranici 40 hodin.

Lifestylovým funkcím vévodí novinka BioCharge

Na začátku si projdeme takové ty standardní funkce. Základem zdravotních funkcí je "Činnost", kde si nastavíte svůj denní cíl (kroky / kalorie) a následně máte přehled o počtu kroků, aktivních minutách, počtu stání, spálených kaloriích (bazálních i aktivních), ušlé vzdálenosti a vystoupaných patrech.

Hodinky samozřejmě sledují i vaši klidovou tepovou frekvenci, stres a v rámci monitoringu spánku máte přehled i o variabilitě srdečního tepu. Popravdě se ale tyto údaje nevyplatí sledovat přímo v hodinkách, protože jsou parádně odprezentované v mobilní aplikaci.

Měření stresu a variability srdečního tepu chytrými hodinkami
12.7.2023 - Dominik Hok
Měření stresu a variability srdečního tepu chytrými hodinkami

Monitoring spánku obsahuje dokonce i údaje o dechu – frekvenci a riziko apnoe. Můžete také zaznamenávat aktivity před spaním, svou náladu po probuzení a všechny tyto zadané proměnné jsou následně zohledněny v týdenní a měsíční zprávě, která ukazuje vaše spánkové trendy, tipy pro zlepšení a další souvislosti.

Týdenní a měsíční zpráva jsou v rámci předplatného Zepp Aura Premium. V rámci toho také máte veškeré funkce související s umělou inteligencí.

Spánek, variabilita, sportovní aktivity aj. jsou zahrnuty do výpočtu připravenosti – a to jak fyzické, tak duševní. Obecné číslo připravenosti ale bere v potaz fyzické a duševní zotavení, klidový srdeční tep a jeho variabilitu, riziko spánkové apnoe a teplotu kůže.

Největší výhodou Amazfitu je jeho poměrně široká implementace AI, kdy se můžete umělé inteligence zeptat na skutečně cokoliv. Já jsem například AI prozradil, že jsem měl před spaním dvě piva a těžké jídlo. Následně jsem dostal soupis faktorů, které alkohol a těžké jídlo mohly ovlivnit (délku REM fáze, četnost bdění aj.) a také rady, jak to pro příště vylepšit.

Nadpis této části byl lehce zavádějící, protože úplnou novinkou by měla být funkce BioCharge – obdoba Body Battery od Garminu, tedy vyjádření "nabití" těla na stupnici od 0 do 100. Zavádějící je to z toho důvodu, že jsem tu funkci v hodinkách vůbec nenašel. Předpokládám ale, že nějaká aktualizace to napraví. Pak by mi ale moc nedávalo smysl mít tam zároveň i funkci Připravenost, která teoreticky vyjadřuje to samé.

Dále tam najdeme různé meditační funkce, dýchací cvičení, hudbu napomáhající usnutí a také Měření jedním kliknutím – super funkci, která během chvilky změří vše, co hodinky umí změřit. Škoda jen, že neměří variabilitu srdečního tepu v milisekundách, ale jen ve formě stresu. Pro sportovce je měření v milisekundách mnohonásobně důležitější – a když už to Balance 2 umí, tak proč toho nevyužít? To je jako by tachometr v autě neukazoval kilometry za hodinu, ale uzly. Ta metafora moc nesedí, ale chápete, co chci říct...

Sportovní funkce

Jelikož tyto hodinky balancují na hranici dvou světů, jsou našlapané samozřejmě i ze sportovního hlediska.

Hned na úvodní straně aplikace najdete záložku "Úsilí", která vyhodnocuje váš stav tréninku (poměr chronické a akutní zátěže), úroveň únavy a kondice. Poslední dvě zmíněné mi ale moc nedávají smysl, protože ukazují naprosto totožná čísla. Také tam máte procentuální stupnici od 0 do 100, která vyjadřuje, kolik sportovního úsilí jste ten den ze sebe vydali.

Kromě toho hodinky měří také vaše VO2 Max, dobu regenerace a celkovou zátěž (to je další číslo, které je totožné s úrovní kondice a únavy).

Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?

Doba regenerace – Co to je a jak ji chytré hodinky vyhodnocují
3.6.2024 - Matěj Urbaczka
Doba regenerace – Co to je a jak ji chytré hodinky vyhodnocují

Co je fajn – každý den dostanete doporučení od Zepp Coache, co byste ten den měli dělat. Já jsem třeba měl za sebou několik tréninků a Zepp Coach mi doporučil trénink s nízkou intenzitou: 32 minut na průměrném tepu 141.

Výhodou je, že v rámci tréninkových funkcí je týdenní a měsíční zpráva bezplatná.

V aplikaci také najdete předpověď časů na různé distance a můžete si dokonce vytvořit i vlastní strukturu tréninku – případně zvolit některý z předpřipravených tréninkových plánů.

Předpokládám, že tyto hodinky jsou největším lákadlem pro běžce a když monitorujete sportovní aktivitu, získáte informace o:

  • čase, tempu, vzdálenosti
  • kadenci, délce kroku, vertikální oscilaci a poměru, době kontaktu se zemí a počtu kroků
  • nadmořské výšce, převýšení a rozložení stoupání
  • kaloriích
  • srdečním tepu, tepových zónach a výkonu
  • výkonu v reálném čase

Docela mě překvapilo, že silové tréninky mají samostatné vyhodnocení pohybu.

Nikdy jsem nebyl úplně příznivcem hodnoty PAI, ale čím jsem starší, tím větší smysl mi dává. Ano, jsem si vědom, že věk s tím nemá žádnou souvislost. Většina značek totiž motivuje lidi ke standardním 150 minutám intenzivní aktivity týdně. Abych řekl pravdu, vždy mi to přišlo docela málo – a navíc spousta lidí vlastně nedokáže říct, co je to intenzivní.

Hodnota PAI je o něco přísnější a pracuje se srdeční tepovou frekvencí a délkou aktivity. Pokud se třeba projedete na kole na 2 hodiny s tepovkou nad 104, dostanete 8 PAI. Pokud bych ale měl intenzivnější aktivitu, můžu PAI dostat víc. Za jeden den můžete získat maximálně 75 PAI.

Já jsem si třeba šel zaběhat na hodinu a půl, uběhl téměř 20 kilometrů v tempu 4:47, s průměrným tepem 146 – a dostal jsem za to 56 PAI.

Golfové mapy. Ty jsou upřímně parádní. Překvapilo mě, jak podrobné jsou – u stromů jsou dokonce i stíny. Popravdě jsem čekal, že když to přiblížím, tak bych tam mohl najít i nějaké krtčí nory. V aplikaci Zepp si jednoduše zvolíte kilometrový radius a vyjedou vám golfová hřiště, která si pak můžete stáhnout.

Chytré funkce

Čím Amazfit obecně vybočuje, tak opravdu šikovným hlasovým asistentem. "Sniž mi jas displeje". "Kolik let trvala Třicetiletá válka?" Dokáže odpovědět na všechno.

Dokonce má i široké využití v rámci notifikací, protože na základě znění zprávy dokáže vyhodnotit a navrhnout, co byste zhruba chtěli odpovědět. Doufám, že na otázku Chceš na pivo? doporučí vždy jen Ano. Ale nemůžu to potvrdit ani vyvrátit, jelikož na zprávy mohou z hodinek reagovat pouze uživatelé Android telefonů. Za to ale Amazfit nemůže – to blokuje sám Apple.

Obecně hlasového asistenta aktivujete odkudkoliv dlouhým podržením korunky.

Když jsme u toho povídání s asistentem, tak z hodinek můžete také v blízkosti telefonu vyřídit hovor anebo si uložit hlasové poznámky.

Jako horský běžec hodně ocením mapové podklady, protože si můžu třeba v Mapy.com vytvořit trasu, vyexportovat ji, nasdílet do aplikace Zepp a pak mě hodinky navigují. Nejsou tak podrobné jako třeba ty od Garminu – neobsahují například barvy turistických stezek – ale jednoznačně jsou dostačující. A hlavně: jsou tak pětkrát responzivnější než ty od konkurence. Když si mapu projíždíte, opravdu rychle to načítá.

Amazfit také za ty roky udělal pořádný kus práce v rámci nabídky aplikací, a tak si je můžete obohatit nejen o číselníky, ale různé doplňkové aplikace či dokonce hry.

Úložiště 32 GB vám umožňuje i nahrání dostatečné množství MP3 skladeb, takže stačí jen připojit sluchátka a směle poslouchejte. Uživatelé Android telefonů teoreticky mohou poslouchat i playlisty ze Spotify a to pomocí aplikace Remotify, kterou si nainstalujete jak do hodinek, tak do telefonu.

Jaké jsou Balance 2?

Nechci ten závěr po vyčerpávajícím článku zbytečně protahovat. Jsou to skvělé hodinky jak pro náročného uživatele, tak pro někoho, kdo chce "prostě nějaké hodinky" a až následně může zjistit, kolik potenciálu ještě tato elektronika má. Rozhodně jej k tomu může motivovat přijatelná cenovka, protože to nebude bolet tak moc jako pořízení vyšších řad Garminu.

Mají hodně plusů a téměř žádné mínusy. Proč tady dělat závěry? Vždyť už sami víte, že je to skvělý kus elektroniky.

Zdroj fotek:

  • screenshoty aplikace – Zepp
  • studiové fotky – fotografové Hodinky 365
  • foto na obou řemíncích – oficiální fotky Amazfit
  • grafy a mapy – DC Rainmaker Analyzer / Google Maps

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Tomaspřed 10 dny, reagovat
Me se libi, zkusim je. Amazfit se lepsi kazdym novym modelema tohle vypada jako solidni universal.
Ondrapřed 3 dny, reagovat
Zajímá mě hlavně vnitřní úložiště, podpora spotify a připojení sluchátek přes bluetooth, umí??
Dominik Hokvčera
Úložiště by mělo být 32 GB (něco zabírá systém, mapy atd.), podpora Spotify není, ale dá se vyřešit aplikací Remotify (pouze Android) a připojit sluchátka jdou. :)

Hodinky zmíněné v článku

Novinka Červen
7 590 Kč (doručíme do 16.7.)