E-shop funguje na 100 %. Ostravská prodejna otevřená.>> Více informací.
» Blog » Amazfit

Amazfit T-Rex Pro recenze – Kamarád do deště i horšího

Dominik Hok | 28.4.2021 | 7 MIN | 11x komentář

Jmenují se podle pravěkého zvířete a dost možná by tyto hodinky přežily, kdyby na ně Tyranosaurus Rex omylem šlápnul. Svou odolnost nepodtrhují jen ostrým jménem, ale také splněním vojenského standardu odolnosti. K tomu všemu Amazfit T-Rex Pro ještě dostal slušnou senzorovou výbavu, pořádnou dávku funkcí a hlavně velice příjemnou cenovku.

Po prvním otevření jsem se docela zhrozil, protože T-Rex mi spíše než pořádně odolný kousek připomínal hračku, kterou dostanete k nákupu nad 500 Kč v supermarketu.

Z nějakého důvodu mi nesedl metalický nátěr, který sice má dodávat kovový vzhled, ale pro mě to má právě opačný efekt. To je ale drobnost, která vám vadí tak 10 vteřin, než hodinky zapnete. Pak už jsem byl víceméně jen nadšen.

T-Rex není nic pro útlá zápěstí

Ani si nedokážu představit, že by model s takovým jménem měl kompaktní rozměry. Osobně mám rád spíše robustnější hodinky, a tak mi se svými téměř 48 milimetry T-Rex krásně sedly na zápěstí. Kvůli tloušťce 13,5 milimetru trochu vystupují, ale není to nic, co by mi u hodinek stavěných do extrému vadilo. Díky použití tvrzeného plastu T-Rex váží příjemných 59 gramů, což je vzhledem k velikosti opravdu nízká váha.

4 490 Kč (doručíme do 26.5.)

Luneta hodinek je pak doplněná o už zmiňovaný metalický nátěr a nápisy prozrazující funkce jednotlivých tlačítek, která jsou vedle dotykového displeje další možností ovládání. Na těch najdeme lehké drážkování, aby se nestalo, že vám prst z tlačítka "sjede" jako u těch hladkých.

Řemínek je napevno uchycený šrouby

Co se mi ale určitě líbí, tak jsou čtyři vystupující části, z nichž do dvou se pomocí šroubů uchytává řemínek. Obvykle si stěžuju na absenci rychloupínacího systému (např. Quick-Release), ale u takového typu hodinek mi šrouby dávají absolutní smysl. Tady se dočkaly ještě černého zbarvení a lehkého drážkování, takže hodinkám dodávají lehce "průmyslový" vzhled.

Na ruku se hodinky upínají silikonovým řemenem (šírka 22 mm), který z vnitřní strany dostal lehkou strukturu opět a zas s drážkami, aby hodinky jen tak nesjely ze zápěstí. Tento řemínek patří k jedněm z nejpohodlnějších, co jsem kdy měl, protože je opravdu jemný, ale zároveň dostatečně pevný, aby odolal nějakému tomu hrubšímu zacházení. Zato mám strach o plastovou sponu, která by nějaké silnější trnutí nemusela přežít.

Konstrukce hodinek je poctivá a nedochází k zachytávání prachu a jiného smetí

Hodinky jsem vzal do několika prostředí. Do bláta, do práce, ale také jsem je chtěl podrobit tzv. (pracovní název) dílnovému testu. Předpokládám, že po těchto hodinkách budou pokukovat hlavně ti, co je chtějí na hory, ale také třeba ti, co se živí manuálně. A jelikož mám vášeň pro výrobu předmětů ze dřeva, vzal jsem je do své dílny. Ani po několika dnech v dílně jsem na hodinkách nenašel škrábanec, uchycený prach či jiné smetí. Víceméně jsem nemusel hodinky ani umývat, stačilo na ně párkrát fouknout a byly jako nové.

Krom dřevěné dílny ale hodinky přežijí ještě mnohem více. Dosvědčuje to také splnění vojenského standardu MIL-STD-810 a voděodolnost do 10 ATM.

Tyranosaurus a Gorila – ideální ochranka

Vrchní stranu hodinek pak pokrývá Gorilla Glass 3 s DLC úpravou, která lehce chrání sklíčko proti poškrábání, ale hlavně zamezuje nechtěným otiskům. I přesto, že celý den přejíždíte prstem po displeji, tak otisků je opravdu málo a nijak nekazí vzhled hodinek.

Co je určitě nespornou výhodou, je luneta, která lehce vystupuje nad sklíčko a je tedy lépe chráněné před poškrábáním a nárazy. I tak bych ale doporučil, obzvlášť pokud víte, že budete vystavovat hodinky takovému riziku, nalepit ochranné sklíčko.

Pod sklíčkem je pak ukrytý AMOLED displej o velikosti 1,3 palce, s rozlišením 360 x 360 pixelů, jemností 277 ppi (menší než u nových modelů z řady GTS či GTR), automatickou regulací jasu, ale také s možností nastavení Always-On. AMOLED displeje často zápasí se sluncem, ale podsvícení je dostatečně silné a neměl jsem žádný problém.

Nejen nabouchané z venku, ale i zevnitř

Další věcí, která mě potěšila, je určitě senzorová výbava. Kromě standardu jako je akcelerometr, gyroskop, krokoměr, teploměr, snímač tepové frekvence a GPS, je senzorová výbava obohacena také o barometr, výškoměr a pulzní oxymetr měřící okysličení krve.

Co mě trochu mrzí, je frekvence snímání tepu, která je u tohoto modelu nejméně jednu minutu. Chápu, že jsou hodinky takto nastaveny kvůli šetření baterie, ale pro mě je ideálním nastavením snímání každou vteřinu, protože pak jsou veškeré analýzy mnohem více vypovídající.

No, když už je řeč o té baterce, tady přináší Amazfit další výjimečnost. Teda... Aspoň papírově. Hodinky by ve standardním režimu měly vydržet 9 dní a v úspornějším režimu dokonce 18 dní. Já sice patřím mezi lehce náročnější uživatele, ale dostal jsem se zhruba na 3 dny. S tím, že jsem si víceméně každý den zaběhal a GPS patří mezi největší žrouty baterky.

Uživatelské prostředí je lahoda pro oči i mozek

Co musím říct, tak Amazfitu se u tohoto modelu uživatelské prostředí sakra povedlo. Co bych vyzdvihl nejvíce, je duální ovládání hodinek. Můžete si zvolit, jestli chcete hodinky ovládat tlačítky nebo dotykovým displejem. Například při sportu nebo v rukavicích je určitě lepší ovládání tlačítky. Během dne při standardním používání pak může být pohodlnější naopak dotykový displej.

Naše videorecenze:

Ve vrchní liště (nebo po stisku levého horního tlačítka) se skrývají zkratky jako třeba svítilna, regulace jasu, funkce Najdi můj telefon aj. a ve spodní liště (nebo po stisku levého spodního tlačítka) se pak ukrývají důležité údaje jako počasí, počet kroků, tepová frekvence a jiné.

Pohybem prstu doprava se dostanete k oznámením z telefonu a pohybem prstu doleva (nebo po stisku pravého spodního tlačítka) se dostanete do menu hodinek. Stiskem pravého vrchního tlačítka se dostanete na výběr více než stovky sportovních aktivit.

Toto ovládání vlastně není úplně standardní, protože většina chytrých zařízení mají obrazovky, kterými přejíždíte, ale tady vás každý pohyb či stisk tlačítka přesune do konkrétní funkce, nebo výběru. Za mě je takový typ ovládání trochu odvážný, ale myslím si, že je to bomba.

Hodinky nepatří k nejchytřejším, ale mají solidní základ

T-Rex má piedestal složený hlavně z prvků, jako je odolnost či velká senzorová výbava. Co se týče chytrých funkcí, budete se muset spokojit s notifikacemi z telefonu (podporují češtinu i emoji, ale špatně se zalamují), ovládáním hudby z telefonu, počasím, stopkami, budíkem, časovačem a kalendářem.

Z odvětví lifestylových funkcí potěší monitoring spánku (lehký, hluboký i REM fáze), stresu, celodenní sledování tepové frekvence, okysličení krve a kroků.

Prostředí aplikace Zepp.

Za mě je toto solidní základ a osobně mi u takových hodinek nechybí NFC či hudební přehrávač, protože by zbytečně obíraly baterku o důležitá procenta. Takže je to rozhodně záměr ze strany Amazfitu.

Monitoring sportu? Překvapující

Co mě opravdu překvapilo, je monitoring sportovní aktivity. Kromě toho, že se dá kombinovat několik satelitních systému (GPS, Galileo, GLONASS, Beidou), hodinky mají spoustu přídavných funkcí. Já jako běžec určitě oceňuji různé asistenty udržování tempa, kadence (hodinky vibrují v pravidelných intervalech), srdečního tepu, ale také funkci Virtual Rabbit, která vám vytvoří virtuálního protivníka (tempo) proti kterému soutěžíte.

Také si můžete nastavit různá upozornění na bezpečný srdeční tep, upozornění po každém kilometru a jiné.

Co mě trochu překvapilo, je docela špatné vyhodnocení např. průměrné kadence. Reálně mám kadenci téměř vždy nad 170 a i samotné T-Rexy mi při běhu ukazovaly aktuální kadenci třeba 175. Když jsem ale doběhl, tak ve vyhodnocení průměrné kadence jsem měl 159. Snad je to ale něco, co vyřeší aktualizace.

Také se mi zobrazovaly jiné údaje v aplikaci Zepp a Stravě. A přitom Strava si bere data z aplikace Zepp, tak nerozumím tomu, že se např. kadence ve Stravě zobrazovala v pořádku a průměrnou tepovku jsem měl o 3 tepy vyšší.

Rozdíly v analýze aktivity bývají i u jiných značek, ale u Amazfitu jsou rozdíly dost velké. Obzvlášť kadence běhu. Jedná se o totožný běh zobrazený v aplikaci Zepp (vlevo) a aplikaci Strava (vpravo).

Rozdíly v analýze aktivity bývají i u jiných značek, ale u Amazfitu jsou rozdíly dost velké. Obzvlášť kadence běhu. Jedná se o totožný běh zobrazený v aplikaci Zepp (vlevo) a aplikaci Strava (vpravo).

Kromě toho se mi ale s T-Rexy běhalo dobře a analýzu mají opravdu slušnou, včetně odhadu hodnoty VO2 Max či EPOC.

Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?

Co říct k T-Rex Pro na závěr?

Jsou to vážně skvělé hodinky. Od vydání Garmin Enduro se jedná o další novinku, která mě v tomto roce velice příjemně překvapila. Kdyby hodinky nesnímaly tep mimo sportovní aktivitu pouze každou minutu, nad koupí hodinek bych reálně uvažoval. Můžu je vzít do dílny, do práce, na běh a v každém prostředí se mi hodí trochu jiný typ ovládání a trochu jiná potřeba odolnosti. Za mě osobně nejlepší kousek od firmy Amazfit.

vysoká odolnost
duální ovládání
výdrž baterie
senzorová výbava
sportovní funkce

menší chyby v analýze aktivity
aplikace Zepp může být pro někoho nepřehledná

Tagy: Recenze | Amazfit

Líbil se vám článek?

Každou sudou středu přehled nových článků a soutěže o hodinky na váš email.

Komentáře

Vašekpřed 19 dny, reagovat
Dobrý den, děkuji za recenzi, mám předešlý model. A novým modelem jsem nadšen, a velmi brzy uvažuji o koupi:-) U předešlého modelu mne vadilo, že nebylo možné časovač nastavit po sekundách např. na 30,50 sekund apod., ale jen pouze celé minuty. Je to u nového modelu možné? Jak je u tohoto nového modelu ošetřeno "vracení" se s módu odpočtu do módu hodinek? Na starém modelu se hodinky velmi rychle vracely do módu hodinek, např. pokud byl na displej nastaven časovač na 1 minutu ale nebyl spuštěn, a to samé u stopek. Děkuji za informace a recenzi.
Dominik Hokpřed 19 dny
Zdravím, Vašku. Jsou přednastavené celé minuty, ale dole najdete tlačítko plus, kde můžete nastavit konkrétní čas i s vteřinami. Co se týče zastavení stopek, tak jsem je nespustil a displej svítil, dokud jsem ze stopek nevyjel. Nemůžu potvrdit, jak dlouho, ale mě displej svítil asi 15 minut, tak pracuji s předpokladem, že se do "módu hodinek" samovolně nevrátí.
Marek Benešpřed 19 dny, reagovat
Konečně jsou v češtině. Uvažoval jsem že je koupím pro mého otce, ale ve staré verzi nebyla čeština, což mě odrazovalo. Podle recenze to vypadá, že by mu mohly vyhovovat. Co se ovládání týče, je to intuitivní? I pro člověka, který s chytrými technologiemi moc nepříjde do styku? Díky za názor
Dominik Hokpřed 19 dny
Zdravím, Marku. Je to opravdu intuitivní. Dotykový displej je pro starší ročníky sem tam trochu matoucí, ale přístroj se dá téměř plně ovládat tlačítky, což může být určitě lepší.
Kubapřed 15 dny, reagovat
Skvělý článek a také videorecenze, lepší na Youtube není. Ve videu jsem se docela zhrozil tím, že hodinky měří tep každou minutu. Nyní jsem se dočetl, že měří každou minutu pouze mimo aktivitu. Pokud budu mít tedy spuštěný program (např. běh), tak budou měřit neustále, je to tak? Dále bych se chtěl zeptat. Je možné nastavit v hodinkách, nebo aplikaci, tepové zóny a jestli hodinky na změnu zóny upozorní vibrací? Děkuji.
Dominik Hokpřed 15 dny
Děkujeme, Kubo. :) Ano, při aktivitě měří každou vteřinu. Tepové zóny se dají nastavit, ale upozornění se dá nastavit pouze na konkrétní hodnotu. Takže, dá se nastavit např. tepová frekvence 150 a kdykoliv tuto hodnotu překročíte, hodinky zavibrují.
Attilapřed 7 dny, reagovat
Dobry den, mam otazku. Kupul som si trex pro a som sklamany z jednej veci a tou je nemoznost hodiniek sparovat ich s hrudnym pasom. Prosim napiste, ze som len antitalent na techniku, ale od amazfitu som mal nejake zakladne hodinku za cca 2000kc a tie mali moznost priamo pripojit prislusenstvo cez BT. cakal by som ze pri t rexoch a duplom pro verzii to bude samozrejmost. Ako teda na hrudny pas v spojitosti s t rex pro ? ???? prosim napiste, ze to ide. Dakujem moc ????????????
Dominik Hokpřed 6 dny
Zdravím, pokud se nepletu, tak Amazfit T-Rex Pro se s hrudním pásem nedá spárovat. :/
Kubapřed 6 dny, reagovat
To by musely mít hodinky ANT+. Bohužel jsem nenalezl ani žádné jiné hodinky, kromě Garminu, které by ANT+ ve výbavě nabízely.
Dominik Hokpřed 6 dny
Zdravím, Kubo. To není úplně pravda, protože ostatní značky (a také Garmin) používají Bluetooth. Garmin má sice vlastní technologii ANT+, ale dokážou získávat data z hrudního pásu i přes Bluetooth. A pokud se nepletu, tak některá externí zařízení preferují Bluetooth před ANT+ i u hodinek Garmin.
Attilapřed 5 dny
Dakujem za info...len som daval malu nadej, ze to ppjde, kazdopadne amazfit ako som spominal uz mam. Su to lacne varianty myslim Verge. A maju moznost sprarovania. Preto ma.to pri trex pro sklamalo :( cakal som , ze to bude damozrejmost. Vo finale ide len o software, kedze hodinky maju BT funkcnost. Myslim tedaze by sa vedeli pripojit na hrudny pas. Nerozumiem tomuto tahu zo strany znacky

Hodinky zmíněné v článku

Novinka Březen
4 490 Kč (doručíme do 26.5.)
Novinka Březen
4 490 Kč skladem
Novinka Březen
4 490 Kč nedostupné