Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Amazfit | Pánské | Chytré
Dominik Hok | 29.6.2022 | 9 MIN | 30x komentář
Prozradím vám tajemství. Amazfit T-Rex 2 je taková moje tajná láska. Kdybych nepracoval tam, kde pracuji a neměl přístup k neomezenému množství hodinek, pravděpodobně bych si pořídil hodinky z řady T-Rex. Mám totiž rád levné a spolehlivé přístroje, které válcují hranice slovního spojení poměr cena / výkon. A to je přesně druhá generace T-Rexu. Opět a zas.
8.3.2024 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex Ultra recenze – Kdyby byl Stallone smartwatch, tak je tohle
Výdrž baterie. Při nenáročném používání se dostanete až na 24 dní. Standardně se ale budete pohybovat okolo 10 dnů.
Přesnost snímačů. Opravdu jsem velice příjemně překvapený z GPS přijímače a snímače tepové frekvence. Oba senzory fungují skvěle.
Displej. Ten Amazfit prostě umí. Ale pořád mě to příjemně překvapuje.
Tréninkové funkce. T-Rex je laděný pro sportovce a podtrhuje i jejich funkční tréninková výbava.
28.4.2021 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex Pro recenze – Kamarád do deště i horšího
Zapuštění displeje. Předchozí generace měla displej opravdu hodně zapuštěný. U nového modelu je tomu tak jen lehce a mám strach, že se tam brzy objeví škrábance.
Měření tepovky každou minutu. Během aktivity T-Rexy měří každou vteřinu, ale během dne bohužel jen každou minutu.
Nekompatibilita s externími snímači. Sportovci chtějí snímače! Já prostě chci běhat s hrudním pásem.
Navigace. Říkali, že tam bude a není! Ale prý se tam dostane pomocí aktualizace.
První generace byla skvělá, ale z designového hlediska... No, Osmany Laffita by si je na ruku nedal.
No, pravděpodobně by si na ruku nedal ani druhou generaci, ale kdyby si měl vybrat, určitě by sáhl po té druhé.
T-Rex 2 mnohem lépe imituje kov (pouzdro je z plastové slitiny) a laik by možná ani nepoznal, že se jedná o plast. Přidává tomu i lehký metalický nátěr. Jedinou kovovou částí jsou tlačítka, které se dočkaly i docela povedeného broušení, které zamezuje sklouzávání prstů.
Je trochu škoda, že kovu se nedočkala i spona, která je podle mě snad nejnáchylnější na prasknutí.
Na pravou stranu pouzdra se dostala taková ochranná hradbička na barometr. Má jednu praktickou funkci – trochu omezuje bordelu, který může zadělat otvory barometru. Ale myslím, že hlavní funkce je estetická. :)
I ochrana barometru může vypadat stylově.
Na spodní část se dostal docela pěkný název T-Rex. Ačkoliv jsem spíše fanoušek minimalismu, název mě nijak neruší.
Řemínek je přidělaný napevno, ale u outdoorových hodinek mi to dává smysl. Jakýkoliv systém rychlostěžejek zatím není tak odolný jako starý dobrý šroub (ačkoliv Quick Fit je na dobré cestě).
Řemen má opravdu požehnaně dírek, takže hodinky může nosit jak medvěd, tak jorkšír.
Zajímavé mi přijdou takové průduchy, které jsou na řemínku nejblíže k pouzdru. Podle mě mají opět dvě vlastnosti – řemínek se díky nim dá lépe ohýbat a zároveň se ruka lépe odvětrává.
Co se týče barevných kombinací, najdeme čtyři – Ember Black, Astro Black/Gold, Wild Green a Desert Khaki.
T-Rexy mi na ruku sedly dokonale. A nejen mně, téměř každému. Stavěné jsou prostě dobře. Rozměry jsou 47,1 x 47,1 x 13,65 mm a váha 66,5 gramů.
Často ale někdo sáhne po T-Rexu kvůli jejich odolnosti, splňují hned několik vojenských standardů. Co to v praxi znamená? Že je jen tak nerozflákáte.
U Amazfitu jsme zvyklí na jednu věc – vždy mají krásný displej. Ani T-Rex 2 není výjimkou.
Rozlišení narostlo na nádherných 454 x 454 pixelů. Předchozí generace měla "pouhých" 360 x 360 px. Možná bych uvozovky ani nemusel dávat, protože oproti současnému displeji vypadá ten předchozí jako hodně špatný vtip. Ačkoliv oproti konkurenci i ten předchozí stále často válí.
Velikost displeje je 1,39 palce a jemností vychází na 326 ppi. Technologie je samozřejmě AMOLED. V Amazfitu odvedli opravdu výbornou práci. Ani na slunci není problém. Podsvícení 1000 nitů se v souboji se sluncem jen tak nedá.
Popravdě si teď nejsem jistý, jestli předchozí generace měla funkci Always-On, ale v nové generaci si permanentně rozsvícený displeje můžete užívat. Ale bacha, žere to baterku.
Co se týče gest, musím uznat, že některé značky to umí trochu lépe. U T-Rexu jsem někdy musel chvilku čekat, než si uvědomily, že se skutečně na displej chci podívat.
Trochu mě mrzí, že Gorilla Glass sklíčko je teď trochu méně zapuštěné. Jsou tam opravdu jen 2 milimetry a mám strach, že to není dost. První generace to měla pozichrované lépe.
Tak co tam máme? Akcelerometr, gyroskop, kompas, barometr, senzor okolního světla, pulzní oxymetr a dva nejdůležitější – GPS a snímač tepové frekvence (BioTracker 3.0).
Asi největší posun u GPS je to, že pracuje na dvou frekvencích (zvyšuje to přesnost) a s pěti navigačními systémy najednou (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou a QZSS).
A když to srovnám s Tactixem 7 s multifrekvenčním příjmem GPS?
Ani vám nemusím psát, která barva je které zařízení, protože měří naprosto stejně. :)
A víte co? Když jsem zapnul aktivitu, T-Rex Pro 2 vždycky GPS načetl rychleji než Tactix 7. A to je Tactix snad pětkrát dražší.
7.4.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Tactix 7 recenze – Co vidíš?
Tepovka? Nevidím žádný problém. Předchozí generace sem tam uskakovala, ale druhá generace funguje skvěle.
Bohužel nemám srovnání s pásem, ale jen srovnání s optikou na Tactixu 7 u které vím, že měří moc dobře.
Fialová je Tactix 7 a modrá T-Rex 2.
Posun v GPS a tepovce je obrovský. Nestíhám žasnout, kam se Amazfit posunul a dokáže konkurovat zajetým sporttesterovským značkám jako je třeba Coros, Polar či Garmin, které mají velice dobré snímání GPS.
Projít si baterku je nejlepší přes tabulku.
Kapacita baterie | 500 mAh |
Doba dobíjení | Zhruba 2 hodiny |
Typická výdrž baterie | Až 24 dní |
Úsporný režim | Až 45 dní |
Náročné používání | Až 10 dní |
V nizké teplotě (-10°C až -30°C) | Až 9 dní |
GPS (režim nejvyšší přesnosti) | Až 26 hodin |
GPS (vyvážený režim) | Až 50 hodin |
GPS (úsporný režim) | Až 58 hodin |
GPS (-10°C až -30°C) | Až 10 hodin |
Já jsem přes víkend běhal cca 3,5 hodiny a baterie mi klesla cca o 20 %.
Máme 4 tlačítka. Na levé straně je "nahoru" a "dolů", na pravé pak vrchní tlačítko funguje jako "OK" a otevírá výběr sportovních aktivit. Spodní funguje jako zpět a na základní obrazovce otevírá menu.
Co je super, tak ovládání hodinek je téměř kompletně duální. Můžete si vybrat, jestli chcete používat tlačítka nebo dotykový displej. Já osobně při běžném používání používám dotykáč, při sportu tlačítka.
Každá strana se dá ovládat i dotykově. Tah dolů otevírá ovládací menu (to dělá i tlačítko nahoru), tah nahoru otevírá důležité widgety (to dělá i tlačítko dolů). Tah doprava otevírá oznámení, tah doleva hlavní menu.
Dlouhým podržením prstu na displeji můžete změnit vzhled displeje.
Docela se mi líbí, že Amazfit myslel i na to, že v rámci sportovní aktivity defaultně zakázal dotyk. Pokud tedy chcete úplně vypnout sportovní aktivitu, musíte to udělat tlačítkem.
Celkově se mi promyšlenost duálního ovládání u T-Rexu líbí a možná jsem úplně nejradši, že to nechali přesně tak, jako u první generace.
V T-Rexu bych asi nejvíce vyzdvihl počasí. Křivka vývoje teploty, denní předpověď, pětidenní předpověď, index sportování / rybolovu / mytí aut a stav UV. Hlavně je to vše jednoduše a přehledně vyobrazené.
Hodinky detekují také čas na nohou, v sedě, aktivně spálené kalorie, pasivně spálené kalorie a ušlou vzdálenost. Kromě toho celý den měří tepovou frekvenci (bohužel jen každou minutu) a okysličení krve.
K té tepové frekvenci. Měření každou minutu prostě během dne dělá sem tam neplechu. Hodinky pak ukazují jakési skoky v tepovce. Třeba sedím, píšu článek a najednou tepovka 127. Neříkám, že to není možné, ale tak trochu se znám a vím, že takové tepy v sedě prostě nemám.
Celkem budou k dispozici 4 varianty včetně celočerné, vojensky zelené, béžové a černo-zlaté.
Ano, to jsme doteď u Amazfitu neviděli – virtuální trenéra, který si říká Zepp Coach. Na takové vymoženosti jsme byli zvyklí třeba u Garminu, ale je velice příjemné, že i ostatní značky (třeba i z nižší cenové kategorie) to začínají zapracovávat.
O tréninku se toho dozvíme úplně stejně jako v první generaci.
T-Rex 2 odečítá vaši týdenní tréninkovou zátěž na základě toho, v jakých tepových zónách se pohybujete. To se číselně vyjadřuje v určitých jednotkách (často je to nazýváno EPOC) a vy podle toho můžete určit podtrénování, ideální zátěž nebo třeba přetrénování.
Podle tréninkové zátěže se odečítá doba regenerace. Ta vyjadřuje dobu, kdy budete ve 100% stavu pro další závod či trénink.
Takovým sportovním standardem je odhad hodnoty VO2 Max, což je maximální využití kyslíku při sportovní aktivitě (vyjadřuje se v mililitrech na kilogram váhy). Výška této hodnoty je často ukazatelem vytrénovanosti či kondice.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Tyto funkce se hodí, ale trochu mě zamrzelo, že se neobjevila žádná nová.
Příjemnou novinkou je ale možnost nastavení multisportovní aktivity. Můžete si nastavit libovolnou kombinaci sportů a přepínat se mezi nimi. Je tedy možné vytvořit variace na triatlon, swimrun a další multisportovní aktivity.
T-Rex se tímto krokem zase dostává kousek blíže k pojmenování sporttester.
Když už jsme u těch sportovních aktivit, najdete tam snad úplně všechno. Veslovací trenažér, plavání, jóga, snowboard, box, balet a dokonce... To jsem ještě neviděl. Bridž, šachy, dámu, go a monitoring deskových her.
Při vydání T-Rexu asi nejvíce lidí zaujalo, že by měly mít navigaci po křivce. Dokonce sám Amazfit má navigaci po křivce snad na všech propagačních materiálech a krabičce. Když se ale k prvním testerům hodinky dostaly... Ejhle. Navigace nikde.
Navigace by se do hodinek měla dostat aktualizací.
Spousta recenzentů házela na Amazfit špínu, že tam navigace není, ale já jsem našel přímo na stránkách Amazfitu, že by se to do hodinek mělo dostat přes aktualizaci. Pak bude přímo v aplikaci Zepp možné vytvořit trasu a odeslat ji do hodinek.
Zase o krok blíže ke sporttesteru!
Amazfit má uzavřený systém a neumožňuje vývojářům třetích stran vytvářet aplikace pro svoje hodinky, ale snaží se sami vytvořit jakousi formu marketu. Docela mě překvapilo, že jsem tam teď našel aplikaci na ovládání GoPro kamery. Myslím, že fanoušci GoPro to rozhodně ocení.
Kromě této aplikace si můžete doinstalovat aplikaci na ovládání chytré domácnosti, kontrolu barvosleposti, kontrolu pitného režimu, časovač mytí zubů aj.
Možnost doinstalování aplikací je sice příjemný bonus, ale z hlediska chytrých funkcí se T-Rex moc neposunul. Standardem je budík, odpočítavací stopky, funkce "Najdi můj telefon", upozornění z telefonu... A to je asi všechno. Jo, ještě dálková spoušť a ovládání hudby z telefonu.
Bohužel jsme se nedočkali hudebního přehrávače, který by mi docela dával i smysl. Telefonování se do T-Rexu úplně nehodí, ale třeba možnost rychlých odpovědí by se šikla. A šikla by se tak moc, že to tam skutečně dali. Bohužel se ale z této vymoženosti těší jen uživatelé Androidu a já se můžu leda tak klouzat (mám Apple). Ale super posun!
T-Rex 2 rozhodně není pro úplně běžného uživatele. Po těchto hodinkách sáhnou spíše běžci, horalové, plavci a další sportovci, kteří ocení odolnost, výdrž baterie, přesnou GPS a tepák.
Celkově mám řadu T-Rex moc rád a posun příjmu signálu GPS je obrovský. Z designového hlediska je to rozhodně také krok k lepšímu. Z chytrých funkcí byla doplněna jen navigace po křivce, ale zase je to velký posun pro milovníky sportu a objevování.
Jako alternativa se vybízí Garmin Instinct 2, který má navíc také NFC placení a trochu víc tréninkových funkcí. Navíc se nabízí i v solární verzi.
6.8.2021 - Matěj Urbaczka
Honor Watch GS Pro recenze – Chytrost, odolnost a síla v jednom
25.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Instinct 2 recenze – Aneb voják v havajské košili
A co si myslíte o T-Rex 2 vy?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.