» Blog » Bulova

Bulova Computron recenze – Jedny z nejikoničtějších digitálek

Tagy: Recenze | Bulova | Retro

Eliška Měrková | 16.2.2023 | 7 MIN

Megatron, Cybotron, Hypertron, Metatron... Computron. Sci-fi fandové, zpozorněli jste? Sice tady nejde o prďácký komiks z osmdesátek, ale nářez je to podobný. Tahle malá technolegenda od Bulovy v hodinkové komunitě rezonuje už pěkných pár dekád. Proč mají tyhle kuriózní digitálky stále co nabídnout?

Computron. Tohle jméno má zkrátka sílu. Na rozdíl od mocného bráchy Accutrona nebo vzdálenějších Astronů od Seika se však v tomto případě jedná o tech-vymoženost spíše nostalgickou. Jsou to prostě jednoduché digitálky v retro stylu. Ale v jakém!

"Tron" je řecký výraz pro formu nástroje (například mytologický "Metatron" byl nástrojem boha). V současnosti se obecně používá jako přívlastek pro pokročilou elektronickou technologii, a to kvůli latinskému slovu "Electron" a také kvůli televiznímu trópu "Tron Lines" (vzpomeňte si např. na film Tron a speciální neonové efekty, kterými je film charakteristický). Přívlastek "Tron" zkrátka značí něco tech a cool a jeho mocný zvuk taky rádi využívali sci-fi komiksoví autoři druhé půlky minulého století.

Kdysi dávno v jedné předaleké česko-americké galaxii...

Bulova je americká značka s českými kořeny, které se před quartzovou krizí povedlo dosáhnout hodinářského vrcholu (tedy – které hodinky krom Omegy se mohou pochlubit návštěvou Měsíce? A to ze zajímavostí z historie Bulovy rozhodně není vše).

Příběh značky Bulova – Historie toho, v čem (jsme) byli první
1.12.2022 - Eliška Měrková
Příběh značky Bulova – Historie toho, v čem (jsme) byli první

A než její zlaté časy přerušila krize (zapříčiněná mimochodem další zmíněnou technolegendou Seiko Astron) stíhala Bulova v 70. letech vydávat jeden zajímavý model za druhým.

V současné reinkarnované kolekci Archieve Series pak pár takových pecek najdete (mrkněte třeba na limitku Parking Meter nebo vyprodané dámské American Girl, které si zahrály v Netflixovém trháku Queen's Gambit. Ovšem za mě vynikají právě digitálky s efektem zlaté cihličky na zápěstí, Computrony.

Ty přišly v době, kdy si digitálky dobývaly své místečko na hodinkovém výslunní. Každý si přál nosit Casia (mimochodem víte, jak se jmenovaly první digitální Casia z roku 1974? CASIOTRON) a dokonce James Bond vyměnil své Rolexy za první digitálky na světě, Hamilton Pulsar, a nebo později za Seiko ref. 0674 LC.

Hamilton PSR: oživení ikony, která dala podobu digitálním hodinkám
6.5.2020 - Agáta Vřeská
Hamilton PSR: oživení ikony, která dala podobu digitálním hodinkám

V roce 1976 se trend přenesl do Ameriky a vznikly Computrony. A jak víme, na nudné designy se v této době nehrálo v žádné oblasti, a v hodinkové tím tuplem ne. Computron dostaly futuristické vystouplé lichoběžníkové pouzdro ve tvaru "cihličky" a úzký LED displej, který se však nenacházel tradičně z vrchu pouzdra, ale z boční strany.

Naše videorecenze:

Prvními hodinkami, které použily LED technologii, byly hodinky Hamilton Pulsar z roku 1972. Bulova na to odpověděla o pár let později, kdy v roce 1976 vydala své vlastní LED digitálky Bulova Computron. Stejně jako Hamilton Pulsar nezobrazovaly čas nepřetržitě, ale pouze při stisknutí tlačítka. To stejné platí i pro moderní verzi, kterou si můžete pořídit.

Název nesl přívlastek Pro Driver, tedy hodinky pro řidiče (ne, žádné Pro Diver, tady Invicta nefušuje), a to z jednoho čistě pragmatického důvodu. Jejich uspořádání umožňovalo právě řidičům kontrolovat čas, aniž by museli odlepit zápěstí od volantu. Netradiční šikmé zobrazování času vyřešilo také oslnění přímým sluncem, které zhoršovalo viditelnost hodinek s LED displejem.

7 470 Kč (doručíme do 8.8.)

Gamerské reissue

Šikmé čtení času Computronů v současnosti osloví spíše gamery, kteří neodlepí ruce z klávesnice. Než se tak pustíme do standardního představení parametrů a barevných variant ve stálé kolekci Bulovy, mrkněme na speciální edici D-Cave, která onen futuristický vzhled hodinek přenesla v čase zase o něco dál. Tyhle hodinky totiž vypadají jako z budoucnosti i na současné poměry.

Víte, já jsem ty neonové efekty zvané "tron lines" na začátku článku nezmiňovala jen tak. Bulova v kolaboraci s D-CAVE, lifestylovým centrem pro komunitu digitální kultury, využila nejen jména hodinek a historického odkazu Bulovy, ale i perfektního designu pro digitální koncept.

Barvy jako z Matrixu, odkrytá PCB deska pod sklíčkem a hlavně zelený LED displej spolu s neonovými efekty po bocích pouzdra jsou něco, co rozbuší srdce každého gamerského nadšence. A přiznám se, že i mě tenhle design fakt baví.

Neonové

Neonové "tron lines" jakoby vypadly ze sci-fi filmu.

Opravdu zajímavá je i skutečnost, že speciální edice se dá pořídit jak v reálném světě, tak v tom virtuálním, kdy je může vlastnit váš avatar. Více vám o tom řeknou stránky D-CAVE.

A jaké jsou asi ty nejvíc cool digitálky, co jste kdy viděli vy?

"Jsme nadšeni, že máme možnost pracovat na tak ikonickém předmětu, jako je Computron od společnosti Bulova, a nově ho interpretovat futuristickým způsobem, který propojuje původní fyzický předmět s jeho novou virtuální verzí. Metaverze není trend, je to nový způsob života. Náš fyzický život je a bude stále více integrován s naším digitálním životem. A stejně jako v reálném životě chceme také prostřednictvím značek vyjádřit, kdo jsme, bude se totéž dít i v metaverzu." – Stefano Rosso, zakladatel společnosti D-Cave

Computrony ve stálé kolekci Bulovy

Současná kolekce nabízí krom edice D-Cave tři další barevné varianty s lehce upraveným designem s vroubkováním (v minulosti existovaly jak modely s vroubky, tak hladké se středovou prohlubní, jako jsme viděli na fotkách výše), které důmyslně pokračuje z pouzdra na ocelový náramek. Bulova je představila na Baselworldu v roce 2019 a šarm, který si hodinky zachovaly, sklidil velké nadšení.

Nejikoničtější je zlatá (PVD) verze s červeným LED displejem:

9 100 Kč skladem

Parádu naděláte také se stříbrnou variantou a modrým displejem, který je vyloženě moderní (původní verze měly displej pouze červený):

7 470 Kč (doručíme do 8.8.)

A nejmodernější model z klasické kolekce? Černý na silikonu. Vroubkování kopíruje taky řemínek, který je údajně velmi příjemný a pohodlný.

Zdroj: www.ablogtowatch.com

Zdroj: www.ablogtowatch.com

Velikost je, řekla bych, ideální. Totiž, když si někteří pánové nasadí například určité vintage Casia, může to vypadat, jakoby je našli v Kinder vajíčku. Bulovy jsou větší (a z pořádné oceli), ale zase ne natolik, aby ztratily svou retro jiskru.

Casio CA-53W: digitálky s kalkulačkou, céčka a klid...
25.5.2020 - Igor Kratochvíl
Casio CA-53W: digitálky s kalkulačkou, céčka a klid...

Pouzdro měří na šířku 31 mm, na délku 40 mm a v nejvyšším bodě je tlusté 13,8 mm. Tato čísla jsou vzhledem k neobvyklému tvaru a designu pouzdra nijak zvlášť vypovídající, ale řekla bych, že jsou zkrátka tak akorát, aby nevypadaly na pánském zápěstí srandovně a zároveň slušely i štíhlejšímu zápěstí, a to i dámskému. Dají se tak považovat za unisex (což mě osobně těší, protože si na ně pomalu brousím zuby).

Computrony budou slušet mužům i ženám.

Computrony budou slušet mužům i ženám.

Zpracování působí solidně. Hodinky jsou těžší a na dotek i pohled propracované, a to včetně leštěného náramku a překlápěcí spony s širokou možností mikroregulace, se kterou si náramek přizpůsobíte tak dobře, že si vaše zápěstí bude vysloveně lebedit.

Digitálky jsou to pak opravdu základní a žádné speciální fíčury nenabízí. Při stisknutí tlačítka na pravé straně pouzdra zobrazují pouze čas, datum a den v týdnu (kalendář je do roku 2099 a je samozřejmě plně automatický), duální čas a formát 12/24. Mezi jednotlivými údaji pomocí tlačítka taky přepínáte. Z druhé strany pak najdete zapuštěné tlačítko pro jednoduché nastavení.

Quartzový strojek má přibližně dvouletou výdrž baterie. Údaj je to skutečně orientační, protože opravdu velmi zálěží na tom, jak často budete aktivovat displej (takže to berte v potaz, až si hodinky pořídíte a budete mít chuť si s nima pořád hrát). Proto byla moudrá volba, že Bulova hodinky nevybavila detektorem, který displej rozsvítí při silnějším pohybu zápěstí.

Dva roky a něco by každopádně měly vydržet v případě, že je rozsvítíte 5 x denně. Pokud by hodinky měly always-on (stálé svícení), což nemají, dle zdroje z internetu by baterka umřela asi za dvě hodiny.

Výměna baterky pak u mnohých hodinek může být náročný úkol. U Computronů však ne. Bulova se totiž rozhodla všem majitelům usnadnit život – když se baterka vybije, nemusíte letět za hodinářem. Do hodinek vstoupíte ze zadní strany pomocí mince nebo jiného, podobně tvarovaného předmětu, a baterku si vyměníte sami.

Jednoduché a funkční řešení, které využívá také například Swatch nebo Timex.

Jednoduché a funkční řešení, které využívá také například Swatch nebo Timex.

Pro hodinkové rozmlsance, kteří požadují safír a zvýšenou voděodolnost snad i u oblekovek, pak mám dvě špatné zprávy: minerál a 30M WR. Tyhle hodinky jsou prostě na styl a Bulova si ani nehraje na to, že jsou něco víc. Ale pro ty, kdo se s hodinkama nesprchují a nehodlají s nimi skákat do bazénu, je standardní vlhkotěsnost dostačující. Bát byste se neměli ani mytí rukou a deště. A sklíčko? Vzhledem k tomu, že zabírá celkem malou část hodinek a je navíc "kryté" ze strany pouzdra, je minerál rovněž naprosto adekvátní.

Navíc vždycky ocením, když má značka odvahu pustit se do neobyčejných designů a nebo se nebojí sáhnout do historie po svých nejkurióznějších kouscích. Na to nemůže mít pouze důvěru v to, že daný kousek uspěje v moderním světě. Na to musí mít i koule. A ty Bulova, díky bohu, stále má, a já se jen těším, jakými designy přijde příště.

Bulova Lunar Pilot recenze – Moderní mise na Měsíc
17.8.2023 - Patrik Zdvíhal
Bulova Lunar Pilot recenze – Moderní mise na Měsíc

Bulova Surveyor Automatic recenze – Kompaktní balíček plný elegance
11.6.2024 - Lukáš Hamřík
Bulova Surveyor Automatic recenze – Kompaktní balíček plný elegance

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

9 100 Kč skladem
10 500 Kč skladem
Sleva 10% do 31.7.
7 470 Kč (doručíme do 8.8.)