» Blog » Casio

Casio F-91W: Hodinky Usámy bin Ládina a Baracka Obamy

Radim Krčmář | 9.7.2019 | 4x komentář

Casio, to nejsou jenom G-Shocky. Je tu ještě jedna legenda, kterou si lidé při vyslovení této japonské firmy vybaví. Ano, i malé, plastové digitálky v ceně láhve kvalitního vína se mohou stát legendární. Tento hodinkový ekvivalent Nokie 3310 se vyrábí už neuvěřitelných 30 let, a dokonce i dnes, v době smart watchů, jich Casio stále chrlí 3 milióny ročně! To je slušná porce, co říkáte? Po celém světě si je oblíbil pracující lid, sportovci, politici a bohužel taky teroristé...

Zdroj: www.highsnobiety.com

Zatímco u nás si právě užíváme nově nabytou svobodu, mačkaný šusťák a hity New Kids on the Block, Casio uvádí na trh nový model digitálních hodinek. Tentokrát však nemají kalkulačku a budík s melodií vánoční koledy byste také hledali marně. Casio F-91W mají jiný úkol, než zaujmout technickými finesami. Za cenu pár stovek korun nabízejí možnost pořídit si hodinky i lidem v rozvojových zemích, pro které je i taková věc stále luxusem.

Definice dostupných hodinek

„Devadesátjedničky" se však brzy staly hitem nejen v chudých koutech zeměkoule. Byly laciné, přesto kvalitní, praktické a ještě k tomu leccos snesly. Nabídly přesnost quartzových hodinek, naprogramovaný kalendář, budík, stopky (ty jsou dokonce s mezičasem) a také osvětlení Micro-light. To mělo v původním provedení žlutou barvu a intenzitu unavené světlušky. V současně prodávané verzi malou žárovičku nahradila zelená dioda, ovšem síla osvětlení zůstala zhruba na stejné úrovni. Je to tedy pouze světýlko, které se za ty tři dekády na tomto modelu „změnilo".

Malou žárovičku nahradila LEDka, síla je ale pořád

Malou žárovičku nahradila LEDka, intenzita unavené světlušky ale zůstala

Být to jakékoliv jiné hodinky, následovala by nyní pasáž, kde bych za tak chabý přísvit nenechal na Casiu suchou nit. Ale víte co? K těmhle retro peckám to prostě patří a zároveň vzbuzuje určitou nostalgii. Tedy minimálně u těch dříve narozených. Snad mi tedy dáte za pravdu, že jim s ohledem na cenu není po stránce funkcí vlastně co vytknout.

F-91W však mají v rukávu ještě další trumfy... Sedm let! Ne, teď není řeč o délce záruky nejmenované korejské automobilky, nýbrž o výdrži jejich lithiové baterie. A to je prosím údaj výrobce. Zkušenosti dlouholetých majitelů hovoří běžně o výdrži dokonce přes deset roků! V kontrastu s dnešními chytrými hodinkami, které vydrží sotva deset dnů, je to jako údaj z jiné planety.

Stejně tak působí i jejich váha. Marně totiž vzpomínám, které jiné hodinky váží 21 gramů. Za tuto „hmotnost" vděčí menším rozměrům pouzdra (38 x 35 x 8.5 milimetrů) a skutečnosti, že plastem se tady rozhodně nešetřilo. Kromě pouzdra a tenkého pásku je z něj vyrobeno i sklíčko, dá-li se to takto vlastně pojmenovat.

Plast, plast, plast. Caso F-91 se staly symbolem dostupnosti

Plast, plast, plast. Casio F-91W se staly symbolem dostupnosti

Díky výše uvedenému mohou působit křehkým dojmem, to je ale velký omyl. Nízká cena z nich udělala oblíbený předmět více či méně drastických pokusů, snažící se najít jejich limity. Na internetu tak najdeme spoustu videí, kde je lidé přejíždějí autem, buší do nich kladivem a přesto, že jsou pouze voděodolné se s nimi neváhají potápět. A světe div se, F-91W většinu těchto mučících procedur přežijí! Není to tedy jen tvar pouzdra, pro který si vysloužily přezdívku „miniaturní G-Shocky".

Nízká cena udělala z F-91W oblíbený předmět více či méně drastických pokusů. A světe div se, F-91W většinu těchto mučících procedur přežijí!

Bohužel, historie F-91W má také svou stinnou stránku. Masová rozšířenost, nízká cena a vysoká spolehlivost jsou nejspíš hlavní důvody, proč si je oblíbili i teroristé.

Smrtící digitálky

Píše se rok 1995 a v jedné Manilské čtvrti právě míchají dva muži nebezpečnou směs chemikálií. Výbuch a následný požár však jejich činnost záhy přeruší a oba ve spěchu místo opouští. Jeden z nich se však rozhodne vrátit pro laptop, který v narychlo opuštěném bytě zůstal. K jeho smůle však ve stejnou dobu dorazila také policie. Požár místo nestačil zničit a policisté tak na stole objevují uskupení podezřelých předmětů. Vedle jednoduchého elektrického obvodu zde leželo pár drátů, devíti voltová baterie a také hodinky Casio F-91W.

Casio F-91 měly sloužit jako detonátor pro filipínský útok na papeže

Casio F-91W měly sloužit jako detonátor pro filipínský útok na papeže

Dvojice, jak vyšetřování ukázalo, zde právě připravovala atentát na papeže Jana Pavla II. Ten měl zanedlouho Filipíny navštívit a levné plastové digitálky měly posloužit jako časový spouštěč výbušného zařízení. Jestli se inspirovali Ramzi Yousefem, který se o rok dříve pokusil podobným zařízením vyhodit do vzduchu letadlo filipínských aerolinek, se dnes už nedozvíme. Bomba propašovaná na palubu letu 434 tehdy usmrtila jednoho pasažéra a dalších deset vážně zranila, letadlu se ale naštěstí podařilo bezpečně přistát... Použitý detonátor? Casio F-91W.

Poznávací znamení teroristů

Být spojován s teroristy, o to žádná firma určitě nestojí. Jak ale říká známá marketingová poučka - i negativní reklama je reklamou. A o tu se po roce 2001 postaral ten ze všech nejznámější, tedy Usáma bin Ládin, hlava teroristické organizace Al-Káida. F-91W, občas doplněné malým kompasem, se na jeho ruce objevovaly s železnou pravidelností. Nízká cena a retro styl však nejspíš nebyly důvodem, proč si je pořídil...

Negativní reklamu udělal Casiu neznámější terorista Usáma bin Ládin

Negativní reklamu udělal Casiu neznámější terorista Usáma bin Ládin

Fakt, že nosí právě tento typ hodinek, neušel pozornosti hodinkových nadšenců, ale ani amerických vyšetřovatelů, kteří pátráním zjistili, že třicet dva radikálů umístěných na Guantanamu mělo při dopadení na ruce rovněž F-91W a dalších dvacet jejich sourozence Casio A159W. Že by náhoda? Americké úřady si to nemyslí. V oficiální zprávě totiž doslova stojí: „Vyšetřování prokázalo, že hodinky Casio dostávali studenti výcvikových táborů Al-Káidy, kteří podstupovali výcvik v sestrojování časovaných výbušných zařízení. Přibližně třetina zadržených s těmito hodinkami měla s výbušninami prokazatelné zkušenosti nebo byla v přímém styku s osobami, které znalostmi potřebnými k výrobě takovýchto zařízení disponovaly."

Radikálové na Guatamanu nosili Casio F-91, nebo jejich kovové sourozence Casio A159W

Radikálové na Guatamanu nosili Casio F-91W, nebo jejich sourozence Casio A159W

Levné digitálky od Casia tak dostaly oficiální nálepku hodinek spojených s Al-Káidou. Paradoxem je, že F-91W nosil v mládí také Barack Obama, za jehož prezidentování se podařilo bin Ládina Američanům dopadnout a zabít. Jestli si je Barack koupil sám, nebo je také někde dostal, už nechám na vaší fantazii...

Ano, levné digitálky F-91W nosil v mládí i Barack Obama

Ano, levné digitálky F-91W nosil v mládí i Barack Obama

„Důvod se najde vždycky"

Cejch hodinek teroristů už F-91W nikdo neodpáře. Na druhou stranu máme díky tomu možnost pořídit si hodinky s příběhem a k tomu za pár korun. Retro stále frčí, tak proč si neudělat levnou radost. Poslouží dobře jako otloukánky při rekonstrukci bytu, jinému zas jako vzpomínka na mládí. Jak poznamenal můj známý: „Důvod pořídit si takové hodinky se najde vždycky." A mně nezbývá, než s ním souhlasit.

Důvod, proč si pořídit retro

Důvod, proč si udělat levnou radost, se najde vždycky

Tagy: Casio

Komentáře

Bartošpřed 231 dny, reagovat
Výborný článek.
Hanyspřed 231 dny, reagovat
Fakt moc pekny clanek. Skoda ze tak kratky, jeste bych cets sakra :-D
Lars Kleinpřed 177 dny, reagovat
Krásný článek
Radim Krčmářpřed 177 dny, reagovat
Děkuji všem za pozitivní reakce. Jsem skutečně rád, že se článek líbil.

Hodinky zmíněné v článku