» Blog » Citizen

Citizen Zenshin Automatic recenze – Kouzlo titanových Tsuyos

Tagy: Recenze | Citizen | Klasické

Agáta Vřeská | 11.6.2024 | 6 MIN | 1x komentář

Citizen Zenshin Automatic s mimostředovou sekundovkou jsou novinkou, která zaujala podobně jako svého času Citizen Tsuyosa. Jen s tím (podstatným) rozdílem, že tady máme celotitanové provedení. Uvidíme, jak si Zenshiny povedou v praxi.

Popisovat do detailů vzhled Zenshinů postrádá nejspíš smysl. Koneckonců nepochybuji, že většina z vás neodolá a dřív či později zamíří na osobní inspekci do nejbližšího hodinářství.

Nicméně, dovolím si alespoň upozornit na pár věcí, kterých byste si měli povšimnout a možná je to i těch pár věcí, které vám pak nedají spát.

Číselníky ze Země vycházejícího slunce

Bývaly doby, kdy jsme u Seika obdivovali nedosažitelnou krásu číselníků. A ta doba... stále trvá. Seiko (a Grand Seiko, samozřejmě) přichází s novými a novými variacemi, ze kterých se tají dech. Ovšem… opomíjená japonská konkurence v tomto ohledu Seiko dohání. A bavíme se nejen o Citizenu, ale třeba i Orient Star.

Orient Star má novou kolekci M. Inspirací je řecká mytologie i hvězdná obloha
3.10.2023 - Agáta Vřeská
Orient Star má novou kolekci M. Inspirací je řecká mytologie i hvězdná obloha

Na Zenshinech si struktury číselníku všimnete velmi rychle. Působí jako zledovatělá plocha. Citizen “scratch” strukturu použil už dřív. Třeba u Series 8. Je ale příjemné vidět ji právě i v dostupnější kolekci. Obzvlášť vynikne v kontrastu s hladkým podkladem subčíselníku a okruží kolem (které jsou doplněné strukturou soustředných kruhů).

Krystalické zdrsnění je velmi jemné a svého vrcholu dosahuje i díky netradičně zvoleným barvám. V téhle souvislosti nemohu jinak než zmínit, jak moc mě fascinuje, že Citizen dokáže nabídnout produktové fotky odpovídající realitě téměř 1:1. To se tak často nevidí.

Kouzlo a strasti titanu

Pouzdro je z větší části matné. Z čelního pohledu je pak patrná i příjemná vertikální stopa po broušení. Ovšem dva detaily jsou u pouzdra zajímavé. Za prvé leštěná luneta, která snad i díky výraznějšímu zkosení působí často až do černa a vytváří designově silný kontrast k pouzdru.

To je samozřejmě soudkového typu, nicméně ta druhá zajímavá stránka je, že z boku je de facto rovné. Má ale dva poměrně výrazné výstupky u trojky a devítky, které jsou doplněné stejnou leštěnou části.

Také hrany jsou pak v lesku, takže celek působí lehce industriálně díky matnému vzhledu titanu. Na druhou stranu máte pocit, že nad tím někdo dost přemýšlel, aby přišel s pouzdrem, které bude dostatečně odpovídat současnému trendu, a přitom bude mít vhodné ozvláštnění. Výsledek?  Opticky působí pouzdro zúženě, menší, důmyslnější. Hádám, že to byl i cíl.

Éra integrovaných náramků ještě zdaleka není za námi. A já se přiznám, že mi to vůbec nevadí. Dobře vymyšlený náramek, který sedne jako by hodinky obráběli přímo na míru pro vás, je k nezaplacení.

Dobře vymyšlený náramek je k nezaplacení.

U Citizen Zenshin Automatic je to tak půl na půl.

Samozřejmě musíte ocenit titanové provedení. Jeho lehkost se stane každodenním plusovým bodem. Opět je v H-čkovém stylu, jak bývá u integrovaných náramků zvykem, a je v čistě matné úpravě pouze s malými vyleštěnými plochami uprostřed.

Na první pohled je pěkný a designově se k modelu hodí skvěle. Navíc je zalomení blízko pouzdra, takže důležitá zpráva – délka pouzdra dramaticky nenarůstá a náramek se rychle začne přizpůsobovat zápěstí.

Citizen Super Titanium - pětkrát odolnější vůči poškrábání
16.12.2018 - Radek Vyhlídal
Citizen Super Titanium - pětkrát odolnější vůči poškrábání

Ovšem zpracování a pocit z náramku odpovídá základní úrovni titanu. Já teda v tomto Citizen chápu – nabídnout o třídu lepší, zvedne se cena, a protože je Citizen žel stále vnímán jako výrobce především lidových hodinek, nechce jít příliš vysoko.

A byť má titan úpravu Duratect, nejsem si jistá, jak moc bude oproti oceli skutečně odolávat vzniku vlásečnic… Na matných plochách se pak docela drží otisky.

Plechová spona působí ve svém titanovém provedení o to obyčejněji a plochy mezičlánků vysloveně křičí po lepším zahlazení.

Jinými slovy, právě náramek nejvíc prozradí, v jaké úrovni hodinek se nacházíte. Ale proboha –  jsou to hodinky se safírem, v automatu a v titanu stále násobně lepším než u prakticky jakékoliv konkurence v této konfiguraci.

A jak už zaznělo, ze strany Citizenu je to logický krok. Tady si navíc vždy vzpomenu, jak opodstatněné jsou ceny třeba Series 8, kde budete jakoukoli nedokonalost hledat jen s kapkami potu na čele.

Citizen Series 8 recenze – Prémiovost, která překonala očekávání
20.11.2023 - Aleš Pavelek
Citizen Series 8 recenze – Prémiovost, která překonala očekávání

Čitelnost a lumi

Co mě zaujalo, že struktura číselníku nebrání velmi dobré čitelnosti. A to ani v kombinaci se subčíselníkem, nápisy a datumovkou.

Bílá vrstva luminiscence (mimochodem s celkem slušnou intenzitou a výdrží svitu okolo 4–6 hodin dle nasvícení) je v ručkách a indexech ohraničena vyleštěnou ocelí, což dodává příjemný kontrast. Někdo bude mít jistě výtky k malé datumovce (s rychloposuvem), ovšem já beru datumové okénko spíše jako praktický doplněk, který se – pokud jej udržujete aktuální – může občas hodit, ale nevyžaduju, aby mě, na rozdíl od samotného času, ihned praštilo do očí.

U hodinek této cenové kategorie se často bojuje s výslednou kontrolou – víme, že jsou značky, kterým sem tam něco ujede. Nevím, zda mám štěstí na správné kusy, ale dle mé zkušenosti se Citizenu s tímhle daří bojovat skvěle bez ohledu na cenu. A velmi mile mě překvapily i Zenshiny.

Samotný vzhled, trendy styl pouzdra, náramku, k tomu titan… Už to je kombinace, která se jen tak nevidí. Citizen ale mohl snadno podlehnout snaze udržet cenu co nejníž a zvolit minerální sklíčko. Ale neudělal to. Zenshiny jsou opatřeny safírem, a to je další z hlavních a senzačních parametrů, nad kterými zůstává rozum stát.

Zenshiny jsou opatřeny safírem, a to je další z hlavních a senzačních parametrů, nad kterými zůstává rozum stát.

To, co jsme vyčítali Tsuyosám, byla zbytečně nízká voděodolnost (50 metrů). Tady máme 100 metrů a mnoho budoucích majitelů si tím jistě oddychne. I když – šroubovací korunka tady není.

Citizen Tsuyosa recenze – Objev roku?
5.10.2022 - Eliška Měrková
Citizen Tsuyosa recenze – Objev roku?

Když jsme u korunky a vzpomínky na základní Tsuyosy, u Zenshinů je korunka na klasické trojce a manipuluje se s ní o poznání lépe. Vlastně nejen o poznání; naprosto bezproblémově.

Strojek je nejlepší možný v této ceně

Strojek pod označením 8213 je postavený na 8210, který najdeme u všech základních tříručkových automatů od Citizenů včetně Tsuyosy. Patří mezi nejspolehlivější dříče, které od Citizenu můžeme dostat, a proto jej i máme rádi.

Jeho provedení je, pravda, strohé. Žádné obdivuhodné zdobení. Zato je ale velmi dostupný, dobře servisovatelný a ke každodenním hodinkám myslím dobře zvolený. Mně držel odchylku do +15 sekund denně, deklarovaná je pak -20/+40. Milovníky přesného nastavování pak potěší přítomnost hackingu.

Citizen Zenshin se nabízí jak ve verzi s automatickým strojkem, tak se solárním Eco-Drive. Ty mají stejné materiály, ale místo mimostředky nabídnou day-date.

Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly
4.10.2023 - Agáta Vřeská
Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly

Bát se nemusíte ani příliš hlasitého rotoru, který byl u těchto strojků dlouho běžným standardem a navíc jsem u Zenshinu zaznamenala i velmi tichý chod strojku jako takového.

Alternativy

Často uslyšíte, že Citizen Zenshin má být taková titanová varianta k Citizen Tsuyosa. A já se přiznám, že i u mne to byly první myšlenky. Rozhodně to totiž není daleko od pravdy. A co se konkurence týče, právě Tsuyosy jsou Zenshinům skutečně nejblíže.

Stejná třída strojků, univerzální, sportovně šmrncnutý styl, safírové sklíčko a populární soudek s integrovaným náramkem… Posledních pár let je to návod na úspěšné hodinky.

Ze stejného “soudku” samozřejmě musí zaznít i Tissot PRX, kde dostáváme ocelové provedení s vysokou rezervou chodu u strojku, ale také poměrně vyšší cenou.

Pokud se vám Zenshiny budou naživo zdát moc “obyčejné”, z luxusnější sféry je dobré kouknout po Frederique Constant Highlife nebo třeba Seiko Sharp Edged. Výbornou alternativou mohou být také Certiny DS-7, které rovněž vsadily na integrovaný H-čkový náramek, velmi precizní zpracování a strojek Powermatic 80 ve verzi 611, tedy bez syntetických komponentů.

Certina DS-7 recenze – Mladší brácha Tissot PRX
2.1.2024 - Jakub Pitucha
Certina DS-7 recenze – Mladší brácha Tissot PRX

Závěr

Ať už vezmete konkurenci odkudkoli, nakonec zjistíte, že Zenshiny jsou velmi jedinečné. A to je u hodinek za cenu něco přes deset tisíc skutečně nevídané.

Design má nezpochybnitelně zvláštní kouzlo, ať už strukturou, barvami, nebo neobvykle umístěnou mimostředkou.

A hlavně – v parametrech válcují všechny kolem díky použitým materiálům, které z nich, spolu s velmi nositelnou velikostí, dělají senzační hodinky na každodenní nošení.

Citizen Fujitsubo recenze – Konkurent Seika vytažený z hlubin
8.3.2023 - Agáta Vřeská
Citizen Fujitsubo recenze – Konkurent Seika vytažený z hlubin

Průvodce pánskými hodinkami Citizen – Co víc si přát?
2.11.2023 - Eliška Měrková
Průvodce pánskými hodinkami Citizen – Co víc si přát?

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Marekpřed 12 dny, reagovat
Vsetko by bolo super - titan zafir, akurat ten pomocny cifernik kole oci. Keby aspon bol na 6ke.

Hodinky zmíněné v článku