» Blog » Edox

Edox Chronorally recenze – Stopky pro nadšence do motorsportu

Tagy: Recenze | Edox | Pánské | Klasické | Tradiční

Robert Svatý | 31.7.2025 | 7 MIN

I když nejsem typický „autíčkář“, v autech jsem jako řidič za posledních 5 let najezdil něco přes 250 tisíc kilometrů. Auto byla moje kancelář, moje restaurace, můj hotel i můj sklad. Když mě tedy z redakce požádali o recenzi hodinek Edox Chronorally, řekl jsem si, že bych to mohl zvládnout i z pohledu správných petrolheadů, pro které jsou evidentně určeny.

První dojmy

Ty hodinky jsou široké. Ty hodinky jsou vysoké. Ty hodinky mají obří červené tlačítko chronografu. Pro milovníka malých hodinek, jako jsem já, je tohle úplně mimo. Jenže mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, co že mám vlastně na ruce.

Ono totiž nejde ani tak o hodinky (i když čas ukazují velice spolehlivě), ale jde hlavně o stopky na zápěstí. A i když mají velké rozměry, nejsou ani nepohodlné, ani těžké. Může za to zejména příjemný gumový řemínek a taky použití titanu. Tohle jsou hodinky pro drsné chlapy s rukama od oleje, kteří ale zároveň nechtějí, aby je hodinky převažovaly na jednu stranu. A takhle už mi smysl dávají mnohem víc.

Řada Chronorally

Pozornému čtenáři jistě došlo, že cílovka celé řady Chronorally, a z velké části i celého Edoxu, je naprosto jasná – petrolheadi. A není to tak úplně náhoda. Edox totiž dlouhodobě motorsport sponzoruje a je významným partnerem, ať už pro stáje, značky, řidiče nebo závody.

Fotogalerie sportovních hodinek EDOX
14.5.2024 - Agáta Vřeská
Fotogalerie sportovních hodinek EDOX

A rozhodně tady nemluvíme o nějakém vesnickém závodě na babetách od sokolovny k hasičárně mezi traktoristou Frantou a hospodským Lojzou o lásku pošťačky Rozárky, ale o těch největších závodech na světě ať už na dvou nebo na čtyřech kolech. Dakar, WRC, FIA World Rallycross, Formule 1 a tým Sauber, BMW M Motorsport a mnoho mnoho dalších závodů, značek a jmen, která zná i takový neznalec jako já.

Zkrátka EDOX a motory k sobě patří asi jako Michael Knight a KITT, Marty McFly a DeLorean DMC-12 nebo jako Randall „Memphis“ Raines a Eleanor. A hodinky tomu odpovídají.

Všechny hodinky z řady Chronorally, které jsou aktuálně v nabídce, jsou z titanu, jsou velké, ciferník kryje safírové sklíčko s antireflexem, mají stopky a obrovské tlačítko chronografu s výraznou barvou.

Hodinky se nabízí potom ještě s různými komplikacemi, jako je big date, den v týdnu nebo standardní datumové okénko. A i když bych čekal a možná i v tomto případě preferoval quartz, mám pro nadšence do mechanických hodinek dobrou zprávu – hodinky si můžou pořídit jak s baterkou, tak i s automatickým strojkem Sellita SW-500, která je postavená na starém dobrém osvědčeném Valjoux 7750.

Osobně bych se ale možná o automatický strojek bál vzhledem k množství otřesů, které můžou hodinky třeba při Dakaru zažít. Pokud si ale někdo chce koupit mechanický strojek se silnou navázaností na motorsport, ale závodit s nimi nechce, tuto variantu bych určitě zvážil. Většina modelů je pak na gumovém řemínku, ale existuje zde i možnost hodinek s koženým řemínkem.

Recenzovaný model Edox 45 Chronorally Quartz 38003-tinrocaro

Já jsem ovšem nedostal do ruky celou řadu, ale jen jeden model na osahání, a to tmavou variantu s černým řemínkem a černou lunetou, doplněnou červenými detaily a s číselníkem ve vzoru karbonu.

40 400 Kč (doručíme do 13.8.)

Je za mě obrovská škoda, že EDOX nenavýšil cenu a neudělal ciferník skutečně karbonový, ale na druhou stranu si dokážu představit, že ještě vyšší cena by spoustu zákazníků mohla odradit. Ono totiž dát za hodinky s quartzovým strojkem lehce přes 40 tisíc korun není pro každého úplně málo. Na druhou stranu dostává zákazník prověřenou prestižní značku, opravdu kvalitně zpracované hodinky a automaticky obdrží status petrolheada. A zaslouženě. Odkazů na motorsport je na hodinkách totiž opravdu požehnaně.

Historie Edox aneb Za vším stojí žena
28.6.2019 - Michal Kočiš
Historie Edox aneb Za vším stojí žena

Číselník

Číselník je veliký. Hodinky mají na šířku průměr bez korunky 45 milimetrů – a ta šířka má dva jednoduché důvody. Zaprvé při jízdě autem nemám čas koukat na hodinky, a tak musí být hodinky velice dobře čitelné, a to i při snížené viditelnosti. Čemuž pomáhá i antireflex na safírovém sklíčku a silná vrstva luminiscence na ručkách.

Zamrzela mě absence lumi na indexech, nebo alespoň jeden bod pro rychlé zorientování. Když se budeme bavit o indexech, tak ty jsou většinou jen natištěné, kromě aplikovaných indexů 4, 5, 7 a 8 ve formě arabských číslic, které jsou vyražené z broušeného kovu a ohraničené červenou barvou, a dodávají tak hodinkám techničtější vzhled.

Na číselníku, respektive na okruží, najdeme ještě tachymetrickou stupnici, kterou už sice dnes asi nikdo aktivně nepoužívá, ale ke sportu určitě patří a je to hezký odkaz na minulost.

VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Tachymetr
13.5.2021 - Eliška Měrková
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Tachymetr

Dva černé subčíselníky s červenými ručkami jsou přehledné, dostatečně veliké, ale do očí nebijí. Ovšem barevných variant je několik, a tak si na své přijdou i vyznavači odvážnějších barevných kombinací. Nad subčíselníky, které patří stopkám, najdeme ještě ukazatel dne v týdnu. Když se to vše spojí, tak dostaneme výsek ne náhodou velice podobný přístrojovému štítu v autě.

Na mnou recenzované variantě jde bohužel o černou na černé, a tak to tolik nevynikne. Ale jsou varianty, které jsou barevně kontrastně odlišené, a tak má člověk pocit, jakoby koukal skrz volant nebo přes řídítka na budíky. Osobně se mi nejvíce líbí černobílá limitka BMW se čtyřmi náhradními řemínky a červenými detaily.

Pouzdro

Pouzdro je titanové a masivní. S výškou 15 milimetrů se rozhodně nejedná o žádného drobečka. Díky této výšce si ale EDOX mohl dovolit hezký detail na boční straně v podobě přišroubovaného štítku s nápisem „CHRONORALLY".

Nožky jsou krátké a příjemně kopírují i spíše menší zápěstí jako mám já, což enormně navyšuje nositelnost. Na zadní straně najdeme přišroubované dýnko s motivem litého kola s pneumatikou. Osobně pořád přemýšlím, jestli to je jedno z nejlepších dýnek, co jsem kdy viděl, nebo jestli jde prostě jen o klišé. Názor ať si udělá každý sám. Každopádně zpracované je dýnko samozřejmě na jedničku.

Poslední, co nám v kapitole pouzdro zbývá, jsou pushery a korunka. A ty jsou obří. Dokázal bych ovládat stopky i nastavit čas třeba v zimě v palčákách. Tady vyhrála funkčnost nad čímkoliv jiným a zejména díky barevně odlišenému tlačítku na start/stop poznáte Chronorally prakticky kdykoliv.

Mechanika „stopek“ – Fungování chronografu pro pokročilé
19.7.2024 - Jakub Pitucha
Mechanika „stopek“ – Fungování chronografu pro pokročilé

Náramek

Náramek je z kaučuku a je extrémně příjemný na ruce. Krásně doléhá k pouzdru hodinek, je dostatečně dlouhý i na nošení přes kombinézu a z vnější strany najdete motiv pneumatiky. Z vnitřní strany je hladký a hezky tak přilne ke kůži.

Sponu zvolili v EDOXu trnovou a já asi chápu proč. Pokud má na sobě závodník kombinézu a na ní hodinky a pak si svlékne vrchní část, nemusí složitě hodinky zkracovat. Prostě si je sundá a znovu nasadí tak, jak mu padnou nejlépe. Z hlediska bezpečí, aby hodinky zůstaly na ruce, ale EDOX přeci jen sponu udělal alespoň opravdu masivní (broušenou a s logem přesýpacích hodin), a tak bych se o pád hodinek ze zápěstí opravdu nebál.

Strojek

Jak už jsem naznačil výše, řada Chronorally má aktuálně v nabídce dva typy strojků – quartzový a automatický. Hodinky s automatickým strojkem poznáte snadno podle tří subčíselníků a jednoduché datumovky. Volba Sellity SW500 respektive Valjoux 7750 respektive Caliber 011 jako strojku (EDOX si strojek ozdobil a přejmenoval na Caliber 011) mi nepřijde vůbec špatná.

Valjoux 7750. Teda ETA. Nebo...? Příběh jednoho z nejslavnějších automatických chronografů
7.6.2023 - Agáta Vřeská
Valjoux 7750. Teda ETA. Nebo...? Příběh jednoho z nejslavnějších automatických chronografů

Strojek je přesný, ověřený, kvalitní, ale zároveň ještě relativně dostupný na koupi i na servis. Cena mechanických hodinek je v době psaní článku lehce přes 85 tisíc a upřímně bych řekl, že až na podobné znaky s motorsportem a stejný designový jazyk jde o zcela jiné hodinky. Osobně se mi tato varianta hodinek líbí víc, ale quartz mi zase lépe sedí k náročným aktivitám, mezi které řízení auta nebo motorky zcela jistě patří.

A quartzový strojek není vůbec špatný. Hodinky pohání Ronda 8020.N. Tento strojek mi na první dobrou připomíná 8040.N, který EDOX používal dřív a který měl navíc ještě malou vteřinovku nad big date na pozici 6. Fajn je, že strojek odpovídá náročným požadavkům EDOXu na design. Je to švýcarský strojek, měl by dlouho vydržet na jednu baterku (chronograf výdrž samozřejmě snižuje) a měl by být velice odolný. Servis bude v řádu maximálně nižších jednotek tisíc korun, což je i cena samotného strojku, a tak nemám výhrady ani tady.

Zhodnocení

Hodinky z řady Chronorally určitě nebudou pro každého. Dokonce bych řekl, že díky svým rozměrům a ceně bude jejich cílovka poměrně úzká, ale o to víc nadšená a loajální. Pokud bych se chtěl jít podívat někam na závody na okruh, Chronorally je velice příjemná volba. Díky safíru, quartzu a voděodolnosti 100 metrů můžou být pro někoho společníkem pro každý den.

Jejich majitel si je bude užívat stejně, jako si užívá burácení motorů, vůni spálených pneumatik, špinavé ruce od oleje a rzi a záři rozžhavených brzd. Ti, kteří nepatří mezi petrolheady, je ale nejspíš nedocení. Pro mě osobně to byla zajímavá sonda do trošku jiného světa a být správný petrolhead, tak už na ně šetřím.

Kdo to dneska dočetl celé, může si za odměnu koupit poukaz na jízdu na závodním okruhu.

Zdroj fotografií:

  • Hodinky 365
  • oficiální foto výrobce

Mohlo by vás dále zajímat:

6 NEJ: Závodní hodinky
17.6.2025 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Závodní hodinky

Historie závodních hodinek – Pro muže, kteří se rozhodují v sekundách
20.6.2025 - Agáta Vřeská
Historie závodních hodinek – Pro muže, kteří se rozhodují v sekundách

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

40 400 Kč (doručíme do 13.8.)