Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Technologie a pojmy | Chytré
Dominik Hok | 11.7.2025 | 6 MIN
Chytré hodinky nejsou jen hračička na počítání kroků a čtení notifikací z telefonu. V horách nebo daleko od civilizace se z nich může stát nástroj, který vám pomůže zůstat v bezpečí. A v krajním případě i zachránit život. Jaké funkce by tedy měly mít?
Když vybíráte outdoorové chytré hodinky, pravděpodobně vás hned napadne, co by zhruba měly splňovat. Ale kdybyste si náhodou nebyli úplně jistí, můžeme to pro jistotu projít.
Výdrž baterie. Outdoorové chytré hodinky prostě musí vydržet dlouho – hlavně při aktivním příjmu GPS. V momentě, kdy jdete na několikadenní túru bez přístupu k elektřině a máte Apple Watch, které s aktivní GPS vydrží 8 hodin, tak to prostě není to pravé ořechové.
Odolnost. Hodinky nutně nemusí splňovat vojenský standard odolnosti, ale je ideální, když dokážou fungovat i v extrémnějších provozních teplotách a vydrží nějaký ten náraz.
GPS přijímač. Neříkám, že je to nutnost, ale spousta funkcí vyžaduje vaši polohu a co si budeme – skoro všichni chceme mít přehled o naší trase, ušlé vzdálenosti aj. Rozhodně se z hlediska bezpečnosti hodí vědět, kolik kilometrů nás ještě čeká a tedy odhadnout, zda zvládneme dojít včas.
V tomto článku ale projdeme spíše funkce a vlastnosti, které nemusí být tak zjevné. Možná během čtení pojmete podezření, že většinu (možná dokonce všechny) těchto věcí zvládne i váš mobilní telefon. To je sice pravda, ale přiznejme si hned na začátek – telefon vám při záchraně života bude vždy nápomocnější než chytré hodinky. Úkol smartwatchů je tedy docela jednoduchý – šetřit mobilní telefon co to jen jde a suplovat co nejvíce jeho funkcí.
Dost možná nejstarší mapa světa se nachází v Pavlově a tato 30 tisíc let stará rytina dokazuje, jak důležité mapování odjakživa je. Orientace na horách je základem a ačkoliv je pohyb v mapě na telefonu o dost jednodušší než právě na hodinkách, přiznejme si, že je to taky jeden z největších žroutů baterky.
Může nastat situace, kdy vás na horách potká opravdu hustá mlha, vaše smysly budou silně otupené a najednou se z mapy na zápěstí stává (v extrémních případech) zachránce vašeho života.
1.7.2024 - Matěj Urbaczka
Mapové podklady a navigace v chytrých hodinkách
Když už nemáte mapové podklady, je alespoň fajn mít spuštěnou nějakou navigaci. Ideální je minimálně navigace po slepé mapě. Ano, pro orientaci to není tak dobré jako plnohodnotný mapový podklad, ale je to lepší než nic.
Navigaci po slepé mapě si ale vždy musíte vyklikat dopředu v mapovém manažeru, ať už v telefonu nebo počítači. Samozřejmě to můžete udělat na telefonu přímo na místě, ale nikdy nevíte, jak to budete mít s přístupem k internetu a pokud nemáte offline mapy v telefonu, může vás to vypéct. Proto vždy doporučuji si trasu předpřipravit a klidně ji můžete mít jen připravenou v hodinkách, nebo nechat běžet v pozadí a baterii hodinek vám to nijak razantně vybíjet nebude.
Stejně jako je nutné šetřit baterii telefonu, je vhodné šetřit i baterii chytrých hodinek. Pro chytré hodinky je bezpochyby nejnáročnější příjem GPS každou vteřinu. V momentě, kdy snížíte frekvenci určování polohy, razantně tím šetříte baterii. Různé značky mají různá nastavení, ale jsou i značky, které takovou možnost nenabízí.
1.8.2023 - Dominik Hok
GPS přijímač – Proč je v chytrých hodinkách a jak funguje?
Sníženou frekvenci příjmu GPS většinu času nabízí výrobci chytrých sportovních hodinek (Garmin, Polar, Suunto, Coros), ale postupně už se to dostává i do hodinek od dalších výrobců.
Jen pamatujte, že čím nižší je frekvence určování polohy, tím horší je záznam trasy. Na vás je tedy zásadní rozhodnutí, jestli budete preferovat výkon, nebo výdrž. Takový dvojsmysl jsem teda neměl v úmyslu.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jestli to do tohoto výběru započítat, protože to nabízí pouze jedna značka (Garmin), ale světlo je v divoké přírodě tak zásadní, že prostě musím.
I mně samotnému už se stalo, že jsem zatměl na horách a LED svítilna přišla více než vhod. A to jsem nebyl v žádné divočině a pohyboval se v rámci turistických stezek.
Správně by si každý na hory měl brát pro jistotu čelovku, ale i ta může selhat anebo se vybít. Záložní světlo se prostě hodí. A co si budeme – kdo z vás poctivě nosí vždy s sebou svítilnu? Já ne. Ale může mě aspoň uklidňovat to, co mám na hodinkách.
Valná většina výrobců kompenzuje LED svítilnu tím, že na displeji zobrazí bílou barvu se 100% jasem. I to je mnohdy velice užitečné – a rozhodně lepší než nic.
Většinu dosud zmíněných funkcí ovládáte vědomě, ale samozřejmě se můžete dostat do situace, kdy si následkem pádu nebudete ani schopni zavolat pomoc.
Proto spousta výrobců nabízí detekci nehody a pádu. Po detekci vám na hodinkách vyskočí upozornění a odpočítávání. Pokud hlášku v požadované době nezrušíte, vámi přednastaveným kontaktům se odešle SMS výstraha s odkazem na zobrazení vaší polohy. Vyjma LTE hodinek je k tomu potřeba váš telefon, protože ten sdílí vaši polohu na internet a odešle SMS.
28.3.2022 -
Jak nastavit detekci nehody a nouzové kontakty v hodinkách Garmin?
Asi všichni tak nějak tušíte, jak nebezpečná může být bouřka. Obzvlášť ve vysokých nadmořských výškách.
Aby tato funkce fungovala, je potřeba, aby hodinky měly barometr. Příchod bouřky totiž doprovází razantní pokles tlaku vzduchu. Při detekci takového jevu vám hodinky zobrazí bouřkový alarm. Pro vás to může být signál, že je čas co nejrychleji vyhledat bezpečné místo.
8.7.2021 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Barometr – Proč je v chytrých hodinkách?
Někteří výrobci nabízejí možnost sledování v reálném čase, kdy telefon odesílá data o vaší poloze na webovou stránku. Jaký je v tom háček? Tato funkce jde trochu proti tomu, co jsem zmiňoval na začátku článku – tedy že by chytré hodinky měly ideálně šetřit baterii telefonu.
Po této možnosti bych sáhl spíš u kratších aktivit, které ale mohou být potenciálně nebezpečné. V případě delší aktivity, kde hrozí vybití telefonu, bych byl opatrnější a zvažoval její použití.
Obdobně jako úsporný režim GPS, i solární dobíjení může zpomalit vybíjení baterie hodinek. Obzvlášť na horách, kde je sluneční záření silné a přímé, můžete nasbírat dostatek luxhodin k mírnému prodloužení výdrže.
Jen pro upřesnění – nečekejte žádné dramatické rozdíly. Výdrž baterie je samozřejmě závislá na počasí a rozhodně se nedostanete do situace, kdy byste na půlroční expedici nemuseli ani jednou nabíjet. V rámci jedné aktivity se prodloužení pohybuje spíše v řádu několika hodin, maximálně desítek.
Solární dobíjení v současnosti nabízejí například značky Garmin a Suunto.
Tady samozřejmě záleží na každém jednotlivci, ale třeba já mám rád, když mi hodinky – a dělají to opět Garminy a Suunto – zobrazují výškový profil tratě, kde se právě nacházím, případně jaký kopec mě čeká, jak je dlouhý a jaký má sklon.
K čemu je to dobré? Dobrá otázka. Buď vás to může naštvat, nebo vás uklidní, že aspoň víte, na čem jste. Největší přínos ale vidím v jakési... distribuci sil. Když běžím po horách, mám přehled o tom, kdy si můžu dovolit do toho šlápnout a kdy je naopak lepší šetřit, protože mě třeba vzápětí čeká ještě větší krpál než ten aktuální.
Toto sice není úplně funkce, spíš vlastnost, ale spousta lidí si při výběru neuvědomuje, jak důležitá jsou tlačítka. Představte si, že vlezete s telefonem do sprchy a někdo po vás chce, ať přidáte příspěvek na Instagram. Jasně, půjde to těžko. Víc než vy totiž bude displej ovládat proud vody.
U chytrých hodinek je to podobné. Může pršet, sněžit, být zima, potíte se nebo máte rukavice… A najednou je ovládání přes displej skoro nemožné. Tlačítka tenhle problém nikdy nemají. Fungují vždycky. A to je při výběru do terénu dost zásadní.
Ano, v konečném důsledku nepotřebujete ani jednu ze zmíněných funkcí či vlastností – úplně si vystačíte s telefonem. Ale pokud už se rozhodnete pro chytré hodinky a máte blízko k outdooru, určitě není na škodu při výběru zohlednit i to, co bylo v článku. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.
Zdroj fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.