» Blog

G-Shock Mudmaster GG-B100 prošpikovaný karbonem. Recenze a představení.

Martin Koňařík | 21.3.2019 | 7x komentář

Každý rok fanoušci G-Shocků čekají, co nového nám Casio na hodinářském veletrhu Baselworld představí. Už jsme tak nějak vytušili, že technologii, kterou budeme u novinek vídat častěji, bude bluetooth. Potvrzuje to i nový přírůstek Mudmaster GG-B100. Ještě nás ale překvapil funkcí krokoměru, pryskyřicovým pouzdrem zesíleným karbonem a dvouvrstvým dýnkem.

Casio G-Shock Master of G Mudmaster GG-B100

Nová "CARBON CORE GUARD" konstrukce využívající uhlíkové vlákna

"Třetí materiál byl zrozen z neustálé honby za absolutní odolností." Tak o karbonu (uhlíku) hovoří Casio na svých stránkách. Poukazuje přitom na původní odolnou a lehkou pryskyřici, následovanou odolným a krásným kovem. "Třetí materiál", využívající uhlíkových vláken, spojuje ty nejlepší vlastnosti pryskyřice a oceli. Je lehký a zároveň odolnější než ocel.

Nové Mudmaster GG-B100

S uhlíkovými vlákny jsme se setkali už dříve, například u modelu Rangeman GPR-B1000 (karbonový řemínek), G-Steel GST-B100X (karbonová luneta), nebo MTG-B1000 (vnitřní konstrukce zpevněná uhlíkovými vlákny). Nyní G-Shock představuje technologii Carbon Core Guard - nový inovativní design pouzdra, které je zpevněné uhlíkovými vlákny a původní odolnost pryskyřice posouvá zase o krok dál. Díky této technologii mohou být G-Shocky navíc lehčí, menší a tlačítka nemusí být chráněné svým zapuštěním do struktury pouzdra.

Všimněte si také neobvyklého dvou-vrstvého dýnka. Vnitří ocelové slouží k dokonalému utěsnění proti vniknutí vody a vnější pryskyřicové (vyztužené skleněnými vlákny) zvyšuje odolnost proti nárazu.

G-SHOCK carbon core guard

Nová inovativní struktura pouzder u hodinek G-Shock

Kromě Mudmasterů GG-B100 se můžeme s technologii Carbon Core Guard setkat také u dalších třech novinek: GA-2000, Gravitymaster GWR-B1000 a G-Steel GST-B200. A jsem si jistý že v budoucnu se s ní budeme setkávat mnohem častěji.

G-Shock Carbon Core Guard

Jak název článku napovídá, GG-B100 jsou uhlíkovými vlákny prošpikované. Najdeme ho také na lunetě, která se skládá ze tří vrstev. Dvou pryskyřicových a vnitřního uhlíkového plátu, který lunetě přidává na odolnosti. Protože jde struktura skládaného karbonu vidět, předpokládám, že je vnější vrstva pryskyřice průhledná.

GG-B100 dvojité dýnko a karbonová luneta

Nebyly by to Mudmastery, kdyby neměly zvýšenou odolnost proti prachu a blátu (mud resistant), díky které můžou hodinky operovat i v těch nejdrsnějších enviromentálních podmínkách.

Quad sensor jinak, než ho známe

Technologii Quad sensor (čtveřice senzorů) známe z modelu Gulfmaster GWN-Q1000. Ten byl vybaven kompasem, teploměrem a barometrem, který měří atmosferický tlak a umí také odvodit nadmořskou výšku. Trojice senzorů známá pod technologickým názvem Triple Sensor. Čtvrtým senzorem byl hloubkoměr.

U GG-B100 tomu je jinak. Hloubkoměr by u hodinek sloužících k pozemním operacím nedával smysl. Casio jako čtvrtý senzor zvolilo krokoměr. Což ne zcela zapadá do konceptu těchto hodinek určených pro drsnou práci v nehostinných podmínkách. Na druhou stranu si nebudeme namlouvat, že většina zákazníků bude z řad požárníků a záchranářů, stejně tak jako většina majitelů potápěčských hodinek nikdy neviděla neopren a stále si myslí, že potápěči na zádech tahají bomby.

Mudmaster GG-B100 quad sensor

Quad sensor tentokrát s krokoměrem

Typický zákazník bude civilista, který ocení nekompromisní odolnost hodinek a tomu se krokoměr může hodit. Jen pro doplnění, pokud to není úplně jasné, tohle nejsou hodinky konkurující sporttesterům. Ani krokoměr, ani bluetooth z nich nedělá profesionální vybavení sportovce.

První Mudmaster s Bluetooth

Mudmaster GG-B100 mají zabudovanou technologii bluetooth, která jim umožnuje spojení s aplikací G-Shock Connected nainstalovanou na chytrém telefonu (iOS 10, Android 6.0 a novější). Díky tomu můžete využívat funkce jako například automatická korekce času, automatická korekce výšky, sledování spotřeby kalorií, nalezení telefonu, flight log, mission log, a další.

Jde zároveň o první G-Shocky, které mají jak Triple Sensor, tak Bluetooth. O to víc je překvapivé, že s takovým arsenálem technologií nejsou solární. Casio avizuje 2 letou životnost baterie CR2025.

Oproti minulým Mudmasterům GWG-1000 jim ještě chybí Multi Band 6 (rádiová kalibrace času) a safírové sklíčko. Cena by ale měla být poloviční (pod 10tis. Kč). Všechno nasvědčuje tomu, že nejde o nový Hi-End model Mudmasterů, který by měl starší GWG-1000 nahradit, ale o "juniorského" zástupce nové karbonové generace. Vsadím se, že nás ještě čeká karbonová verze Mudmasterů v plné výbavě.

Dlaší funkce jsou v této konfiguraci:

  • Stopky s přesností 1/100 a kapacitou 24h (konečně), režimy: uplynulý čas, mezičas, 1. a 2. místo
  • Odpočítavací stopky s kapacitou 24 hodin
  • 5 denních alarmů
  • Zobrazení času východu a západu slunce
  • Váha přibližně 92g
  • Super LED Illuminator
G-Shock Master of G Mudmaster GG-B100 osvětlení

Casio jako první nabídne variantu GG-B100-1A3 (khaki). Na pulty by měla vplout v srpnu 2019 s cenovkou kolem $350. Ze zkušeností ale vím, že cena a hlavně termín prodeje v ČR se může lišit. Aktuální dostupnost můžete sledovat zde.

Tagy: Novinky | Recenze | Casio

Komentáře

Romanpřed 183 dny, reagovat
Jaké jsou rozměry?
Martin Koňaříkpřed 183 dny
Casio uvádí: 55.4×34.9×19.3 mm. Což je samozřejmě nesmysl, ptž jistě nemají průměr 34.9mm. Zajímavá je tloušťka (spíš ve špatném slova smyslu), která je jen o 1mm menší než u obřího Rangemanu GPR-B1000.
Pepe82před 183 dny, reagovat
Quad sensor a bez soláru? G-Shocky bez soláru bych nekoupil
Romanpřed 183 dny, reagovat
Něco odebrat musí, aby pak mohli vyrobit nové Mudmastery se vším za 25t :-)
Petrpřed 37 dny
Tak na to netrpělivě čekám a moc se těším. Moje srdeční záležitost jsou totiž právě GWG-1000,ale jaksi už tam přece jen začíná chybět to propojení se smartphonem. Tak snad to stihnou, než budu mít narozeniny :-)
nonamepřed 183 dny, reagovat
výměna multibandu za bluetooth dává smysl, když je signál dostupný jen na části planety a navíc hrozí zrušení americké vysílací stanice
Romanpřed 183 dny, reagovat
K čemu ti bude synchronizace přes bluetooth, když ti dojde baterie v mobilu. Multi band je na telefonu nezávislý, což je mnohem lepší.

Hodinky zmíněné v článku