» Blog » Garmin

Garmin Fenix 7 představení – S dotykáčem a LED svítilnou

Tagy: Představení | Garmin | Chytré

Dominik Hok | 18.1.2022 | 5 MIN | 25x komentář

Ano, žádné spekulace, žádné uniklé informace... Všechno už ofiko. Garmin představil nástupce trůnu – Fenix 7. Nejvyšší model by v běžném režimu měl vydržet až 37 dní, najdete na něm i vestavěnou svítilnu, dotykový displej a další nové sportovní fíčury.

Garmin Fenix 7 – 9 věcí, které musíte vědět
19.1.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 – 9 věcí, které musíte vědět

Co přináší Fenix 7:

 • 22 různých variant
 • verzi se safírovým sklem a solárním akumulátorem
 • dotykový displej
 • TopoActive mapy celého světa
 • možnost instalace aplikací a map přímo z hodinek
 • prodlouženou výdrž baterie
 • příjem ze všech navigačních systémů najednou (+ dvoupásmový příjem)
 • zabudovaná LED svítilna
 • funkce "Up Ahead"
 • funkce "Real-time Stamina"
 • cyklistické funkce MTB Grit a Flow
Mrkněte na naše videopředstavení:

Vypadá to, že tohoto jsme se nedočkali:

 • možnosti telefonování
 • hlasového asistenta
 • EKG
Dobrou myšlenku měl kolega Matěj, který poznamenal, že zmizelo přízvisko "PRO", ale mohli bychom se ho ještě u sedmé generace dočkat. Třeba časem Garmin teoreticky vydá model Garmin Fenix 7 PRO, který by právě získal možnost telefonování a hlasového asistenta.

Jako již tradičně máme 3 velikostní varianty

Garmin sáhl po osvědčené klasice tří velikostních variant – 7S, 7 a 7X. Průměry pouzder jsou naprosto totožné s šestou generací (42, 47 a 51 mm).

Malá ochutnávka Fenix 7X.

Malá ochutnávka Fenix 7X.

Opět máme verze s minerálním sklíčkem, safírovým sklíčkem a také se solárním akumulátorem.

Garmin Epix 2 představení – Vlastně Fenix 7 s AMOLED displejem
18.1.2022 - Dominik Hok
Garmin Epix 2 představení – Vlastně Fenix 7 s AMOLED displejem

Zatím to vypadá, že Garmin nabízí pouze dva modely, které nemají ani safírové sklíčko, ani solární akumulátor. Všechny ostatní dostaly buďto solární akumulátor, nebo safírové sklo.

Malá ochutnávka Fenix 7.

Malá ochutnávka Fenix 7.

Platí teď víceméně docela jednoduché pravidlo – všechny hodinky se safírovým sklíčkem automaticky obsahují topografické mapy a dvoupásmový příjem signálu z navigačních systémů.

Malá ochutnávka Fenix 7S.

Malá ochutnávka Fenix 7S.

Power Sapphire už i na Fenix 7

Verzi Power Sapphire (safírové sklo + solární akumulátor) jsme doteď našli pouze na Tactix Delta, ale tentokrát se dostalo i do řady Fenix!

Garmin Fenix 7, Epix 2, Instinct 2 – Je to tady!
19.12.2021 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7, Epix 2, Instinct 2 – Je to tady!

Duální ovládání – uspokojení pro oba typy uživatelů

Ano, je tomu tak. Na Fenix 7 najdeme dotykový displej. "Tlačítkáři" ale nemusí zoufat – o tlačítka nás Garmin nepřipravil. A když už je řeč o displeji, tak ten zůstává na stejných hodnotách jako u šesté generace – 1,4", 1,3" a 1,2". Ale když po něm přejedete prstem, něco se skutečně stane. Já vidím největší využití na mapě. Buďme upřímní... Ta se doteď tlačítky ovládala pěkně na prd. Dotykáčem to bude luxus.

Zajímavá je i funkce Hot Key, která dotykáč zablokuje a zpřístupní ho pouze tam, kde dává smysl. Předpokládám (a doufám), že v grafech, na mapě aj.

Mapy celého světa? Opět inspirace u Corosu?

Coros Vertix 2 překvapil trh tím, že uživatelům nabídl topografické mapy celého světa. Obdobný krok teď provedl i Garmin, který do hodinek předinstaloval kompletní mapy celého světa. Jak to ale bude s podrobnou topografickou mapou České republiky, to se zatím neví.

K instalaci aplikací už není potřeba telefonu

Konkurence už delší dobu dokáže instalovat aplikace přímo z hodinek, tudíž je skvělé, že Garmin se tento rest snaží dotáhnout. Přímo z hodinek teďmůžete instalovat nové aplikace, vzhledy číselníku či mapy.

Výdrž baterie zase o kus blíže k neuvěřitelnosti

V tomto případě neexistuje nic lepšího než tabulka. Čísla v závorce značí výdrž při plnohodnotném solárním dobíjení.

Garmin Fenix 7S Garmin Fenix 7 Garmin Fenix 7X
V režimu smartwatche
11 dní (14 dní)
18 dní (22 dní)
28 dní (37 dní)
Úsporný režim
38 dní (87 dní)
57 dní (173 dní)
90 dní (1+ rok)
Příjem signálu GPS
37 hod. (46 hod)
57 hod. (73 hod.)
89 hod. (122 hod.)
Příjem všech satelitů
26 hod. (30 hod.)
40 hod. (48 hod.)
63 hod. (77 hod.)
Příjem všech satelitů (multi-frequency)
15 hod. (16 hod.)
23 hod. (26 hod.)
36 hod. (41 hod.)
Příjem všech satelitů + hudba
7 hod.
10 hod.
16 hod.
GPS (režim max. úspory)
90 hod. (162 hod.)
136 hod. (289 hod.)
213 hod. (578 hod.)

Hlavně bych vyzdvihl model 7X s až neuvěřitelnou výdrží baterie, kterou se přibližuje současnému "bateriovému" titánu Coros Vertix 2.

Coros Vertix 2 recenze – Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem?
18.11.2021 - Dominik Hok
Coros Vertix 2 recenze – Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem?

Když už je řeč o Vertixu 2, tak ten vynikal i tím, že dokázal přijímat nejen signál ze všech navigačních systémů najednou, ale také hned ze dvou jejich satelitů. Což zlepšovalo kvalitu výkresu trasy, lepší odečet tempa aj. Teď to dokáže i Fenix 7, čímž se konkurenci trochu přiblížil.

V tomto článku jsme si posvítili na Fenix 7X. Nebo on na nás?

Pokud se nepletu, toto jsme u sporttesteru ještě neviděli. Model Fenix 7X má totiž v sobě zabudovanou LED svítilnu. Možná se vám to bude zdát jako blbost, ale může to zachránit život. Představte si, že jste v noci uprostřed lesa a přestane vám svítit čelovka. A nebo se stane něco mnohem horšího... Co když vám spadne padesátikoruna pod sedadlo v autě?

Má to i další bezpečnostní funkci: po západu slunce hodinky umí blikat na základě vaší kadence. Takže jste třeba na silnici lépe osvětlení a můžete se cítit o něco bezpečněji. Nemusí nutně blikat bílou barvou, ale dá se nastavit třeba i zelená a červená.

Srovnání světelnost Varia (červená) a svítilny na Garmin Fenix 7X (vpravo).

Srovnání světelnost Varia (červená) a svítilny na Garmin Fenix 7X (vpravo).

Funkce Up Ahead zase zobrazuje následující waypointy v navigaci. Když si tedy vytvoříte trasu a zadáte si tam například občerstovačky a další klíčové body na trase, tak vám hodinky zobrazí vzdálenost od těchto bodů.

Real Time Stamina aneb "Už to nikdy nepřepálím"

Další geniální funkce, která si určitě najde své využití v rukou běžeckých a cyklistických závodníků. Na základě vašeho tempa, tepovky a historie aktivit hodinky odhadují, jak dlouho ještě vydržíte běžet v daném tempu.

MTB Grit a Flow – lahůdky pro bajkery

Tyto dvě funkce zhodnocují plynulost a obtížnost vaší jízdy na kole.

MTB grit pomocí akcelerometru hodnotí, jak moc "drncáte", jak moc skáčete aj. Hodinky měří také počet skoků, jejich délku a čas strávený „ve vzduchu“.

MTB Flow za použití akcelerometru ví, kolik brzdíte a jak jste plynulí v zatáčkách. Funkce byla zatím jen v cyklokomputeru EDGE.

Fenixy 7 jsou také v kombinaci se správným hrudním pásem schopné zhodnotit dynamiku běžeckého lyžování.

Tak co říkáte na Fenix 7? Napište nám to do komentářů! :)

Líbil se vám článek?

Každou sudou středu přehled nových článků a soutěže o hodinky na váš email.

Komentáře

Michalpřed 160 dny, reagovat
Přímo od Garminu in-line brusle a koloběžku. Spánek monitoruje třeba oproti fitbit velmi mizerně. A to nemluvím o oura ring.
Marekpřed 160 dny, reagovat
Žádné hodinky z řady Garmin FENIX neumí správně počítat bazény, vyzkoušeno na Fenix 3, 5+,6 PRO a Garmin Swim. Při plavání 60-ti bazénů bez přestávky pouze kraulem byla chyba 2-3 bazény. Tak snad Fenix 7 dostane lepší senzor. Bez chyby to uměli hodinky TomTom a Suunto.
Premacechpřed 142 dny
????? Mám Fénix3, víc jak 6 let. A v bazénech jsem měl pouze 3x chybu měření. Tj za celou dobu pouze 3x a to tehdy, pokud jsem se s někým srazil tak mi pripocetl bazén. Logicky, jinak ne. Jinak nikdy. Plavu cca 20 měsíčně, tj 250 km ročně. Za me měří perfektně. Stejně na open wateru. Letos cca 170km open water, moře vlny, zkreslení naprosto minimální.
Patrikpřed 104 dny
Mám Fenix 5 asi 3roky plavu v 25m bazénu cca 70km za měsíc a možná tak 1x měsíčně nepřipočte bazén
Jarapřed 62 dny
Mám 935 a pletou se snad vždy. klidně i o několik bazénů... Myslel jsem, že to tak mám jen já...
Lenapřed 40 dny
Ja mam fenix 3 hr a bazen- uplne minus misto 2 km v 25 m bazene mam na jodinkach vetsinou neco kolem 600-700 metru. Predtim jsem mela sunnta ty fungovaly super ale u plavani me garminy naprosto zklmaly. Ted si budu kupovat sestky tak snad to uz bude ok
Martin Kobelkapřed 157 dny, reagovat
Ocenil bych, kdyby režim "běh na dráze" fungoval pro libovolnou dráhu libovolné délky. Doma máme totiž jen 300m. Nebo libovolný okruh, který si nakalibruji (tím že ho několikrát proběhnu). AI je už dnes velmi daleko na to, aby tento triviální úkol zvládla.
Johnny Grepppřed 157 dny, reagovat
Zdar, 1) u prémiových hodinek SAFÍROVÉ SKLO ve všech verzích. Sorry ale lepit igelit na hodinky za desítky tisíc je pod úroveň a past na zákazníka. To samé i pro solar verzi, dnešní solar je bez ochrany (výrobce ji nedoporučuje). Koukněte na bazoš, zrovna jedny poškrábané solárky tam frajer prodává, výměna skla minimálně 2500,- u Fenix 6s, solar bude možná i dražší. 2) něco otočného, luneta, nebo korunka a to hlavně pro zadávání textu. Zadávání názvů pomocí dvou tlačítek je utrpení. 3) Pokud si Fenix ad. Garminy dělají ambice coby napůl sport tester a z druhé půlky chytré hodinky, tak by bylo good, aby uměly odpověď na txt zprávy, otočná luneta by k tomu účelu byla vhodnější než tlačítka. Dále bych uvítal zálohování nastavení datových obrazovek a samozřejmě delší výdrž na baterii. Taky trochu doufám, že se Garmin nevydá cestou čím víc senzorů tím víc adidas ve stylu Samsung... Jo a taky by mohli opravit v appce průměrný výpočet kalorií za posledních 7 dní, naposledy (ještě na jaře) do průměru započítávali i právě probíhající den, což je samozřejmě špatně. Ale třeba to už opravili? Uvidím s čím teď přijde Coros, jejich appka + sw část moc nekoresponduje s jinak hardwarově skoro dokonalými hodinkami a tak třeba zase přejdu na Fenix...? Každopádně na nový Fenix 7 jsem zvědavý jak opice.
Martinpřed 157 dny, reagovat
Chtěl bych - konektor usb-c jako standard - bezdrátové nabíjení indukce - větší displej (mám 5x a je tam zbytečně místo kolem) - ostřejší, ale ne výměnou za výdrž Toť asi vše.
Sanopřed 156 dny, reagovat
Bezdrôtové nabíjanie....
silvopřed 155 dny, reagovat
Takze privital by som alterantivu nabijania bolo spomenute bezdrotove ja by som prijal keby sa vylepsil solar a pridalo dobijanie telesnym teplom ako maju powerwatch. Vylepsil by som mapy teda konkretne pohyb v mape, mozno tu by sa hodil aj dotykovy displej. Napada ma holograficka mapa ale to je asi scifi :D Zo snimacov by som ocakaval meranie tlaku.
Karelpřed 154 dny, reagovat
Ja osobne virtualni simku, aby se nemusel tahat mobil porad sebou????
Ondřejpřed 151 dny, reagovat
Úplně by mi stačilo, kdyby se věnovali updatům SW a třeba se zamysleli nad tím, proč běžný ciferník (ne aktivita) nespolupracuje s externími sensory, třeba konkrétně Tempe. Přijde mi, že jednou za dva roky vyplivnou top hodinky a pak už na ně kašlou, a to i u naprosto nepochopitelných vlastností, které po updatu vyloženě už od začátku řvou.
simonapřed 144 dny, reagovat
Prosim prosim prosim nech tam je inline ako basic aktivita ! započítanie šlofíkov do spanku by tiež nebolo odveci.
Ondrapřed 114 dny, reagovat
Platba kartou bez zadavani pinu. (zjisteni vlastnika jakoukoliv biometrickou cestou). Luneta z cisteho kovu (idealne v titanovem pouzdru) - kazda vrstva na cisty kov je jen zvetsovani moznosti poskrabani hodinek.
Pavelpřed 114 dny
Titan by se hodne prodrazil, kdyztak tvrzeny hlinik. Titan je u premiovych hodinek.
krabicapřed 108 dny
Prémiové materiály dávají do řady Marq...
Štípapřed 32 dny
Já měl titan dvoje a přišlo mi, že luneta je náchylnější. Teď mám f6x solar a jsou v lepším stavu než dvoje titan předtím. Také jsem se divil
Jardaspřed 99 dny, reagovat
Telefonuji s kolegou, má taky fenix 6 a apple mobil.” V kolik se sejdem?” “A kolik je teď? “ “Nevim, na hodinkách mám, že mi voláš.” “Já taky.”???? - Tak tohle by snad machři od Garminu už konečně mohli fixnout. Třebas u těch sedmiček. Easy.
Dušanpřed 90 dny, reagovat
Přeji všem pěkný den. Ocenil bych, kdyby Garmin přidal aktivitu nordic walking. Dále bych požadoval délku okruhu nastavit menší než 200m.
David Koudelavčera, reagovat
Ach jo. Těšil jsem se na celodenní měření EKG, které jsem dokonce někde četl, že tam má být.
Honzavčera, reagovat
Velké zklamání, že není možnost telefonování a odpovídání na zprávy u prémiových hodinek. Aby si snad člověk jako jakési Swatch pořídil Venu 2 plus.....
Nadyvčera, reagovat
Jsem nadšený z výdrže baterie a snad mínus jen to telefonování. Každopadně jakmile budou skladem, hned k vám naklušu :)
Vašekvčera, reagovat
Jenom pro doplnění: MTB grit a flow určitě není v hodinkách novinka, tyto funkce mají i starší modely. A hodinky skoky na kole opravdu neměří,to je záležitostí pouze Edge. Je škoda, že takové nepřesnosti shazují Vaši jinak velmi dobrou práci.
Dominik Hokdnes
Zdravím, Vašku. Jsme hlavně běžci a tak v cyklistických funkcích nemáme tak 100% rozhled. Odtud to pravděpodobně pramení. Díky za upřesnění. :)

Hodinky zmíněné v článku

16 990 Kč očekávaná novinka
19 490 Kč očekávaná novinka
16 990 Kč očekávaná novinka
16 990 Kč očekávaná novinka
19 490 Kč očekávaná novinka
Zobrazit další