» Blog » Garmin

Garmin Forerunner 945 LTE představení – 15 novinek, které přináší

Tagy: Zprávy | Garmin | Chytré

Dominik Hok | 2.6.2021 | 4 MIN | 13x komentář

Co může být lepší oslavou mezinárodního dne běhu než vydání nového modelu Garmin Forerunner 945 LTE? Dost možná jste spíše čekali, že prostřední číslo bude pětka (955), ale nebojte, i tato upgradovaná verze přináší spoustu nového.

Co přináší Forerunner 945 LTE?

Naše videopředstavení:

A nebojte, není to jen LTE. Přináší tedy:

 • LTE konektivitu (prozatím v naší zemi není pokrytí, ale snad se to změní)
 • Funkce Assistance Plus – přímé spojení s Garmin IERCC (nouzové koordinační centrum) z důvodu mimořádné události
 • Funkce Live Track přes mobilní síť
 • Sdílení Live Track Events přes mobilní síť
 • Možnost přijímání zpráv při aktivní funkci Live Tracking
 • Možnost přijímání audiozpráv při aktivní funkci Live Tracking (je potřeba bezdrátová sluchátka nebo reproduktor)
 • Nový optický snímač tepové frekvence
 • Nové bílé zbarvení
 • Pouzdro je v průměru o 2 mm menší
 • Změna ve výdrži baterie
 • Hodinky mají méně zbytečného prostoru okolo displeje
 • Automatická kategorizace intervalů
 • Přidaná funkce otevřených opakování intervalů
 • Podpora Connect IQ 4.0
 • Nové grafické zpracování uživatelského prostředí

LTE – pošlu tedy SMS?

Ehm, ne. Ani si z hodinek nezavoláte. Vlastně do nich ani nemůžete nahrát eSIM. Vše funguje pod křídly Garminu, takže zaplatíte měsíční tarif, abyste měli přístup ke všem LTE fíčurám (zatím není znám přesný postup a částka v ČR). Nicméně, znamená to, že hodinky nebudou nijak propojené s vaší stávající SIM kartou, takže nepřijmete SMS zprávu ani hovor (pokud budete mít telefon připojený přes Bluetooth, tak samozřejmě ano). Bohužel nebude ani možné synchronizovat vaše playlisty ze streamovacích služeb. Stále je potřeba Wi-Fi.

Garmin víceméně LTE opět využil k tomu, v čem je nejlepší. A to je ve sportu. Proto teď funkce Live Track a Live Event Sharing mohou fungovat úplně bez telefonu.

Ve funkci Live Track tedy můžete sdílet vaši polohu, tréninkou analýzu a údaje o vašem těle v reálném čase a sledující vám mohou posílat textové a hlasové zprávy. K těm hlasovým je potřeba mít připojené sluchátka nebo reproduktor. Link ke sledování přijde do mailu vámi přednastaveným kontaktům, kde se jim zobrazí mapa a údaje o vás, které se aktualizují každou minutu (dá se nastavit i 5 minut).

Funkce Live Event Sharing je podobná, ale jednodušší. Při aktivování této funkce vaši přátelé dostanou textovou zprávu kdykoliv uběhnete vámi nastavený interval (např. 1 km). Docela dobré pro spamování, co?

Současně se vylepšila také funkce Asistenta a detekce nehody, kdy hodinky poslaly SMS zprávu a vaši polohu přednastaveným kontaktům. Teď budou hodinky propojeny také s call centrem, které tyto situace ihned řeší. Tato funkce je ale potvrzená jen v některých zemích, do dalších by to mělo přibývat. A snad i k nám.

Nový optický snímač jako na Venu 2

Je to chvíli, co vyšly Venu 2 a i Forerunner 945 LTE se dočkal nového optického snímače Elevate V4, který má jiné rozložení, více průzorů pro záznam odrazu světla a více diod k lepšímu prosvícení.

Černá, modrá... A teď už i bílá

Pár lidí na internetu docela vyděsilo, že se Forerunner 945 LTE všude prezentoval jen v bílé. Někoho to naopak velice potěšilo. Mně se bílá líbí moc, ale přijde mi, že teď vypadají Forerunner 945 LTE úplně jako Forerunner 745. Nicméně, nabízí se i v černé, nebojte. Modrá varianta se upgradu bohužel nedočkala.

Garmin Forerunner 745: Sporttester s téměř dokonalým záznamem trasy
30.9.2020 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 745: Sporttester s téměř dokonalým záznamem trasy

Forerunner 945 je po liposukci

Displej tohoto modelu zůstal stejný (1,2 palce), ale Garmin tento model o 2 mm zužil a ubral mu zbytečného prostoru v okolí displeje.

Zdroj. DCRainMaker

Lepší foto jsem bohužel nesehnal. Forerunner 945 LTE (vlevo), Forerunner 945 (vpravo). Zdroj: DCRainmaker

Menší pouzdro s sebou přineslo i méně prostoru pro baterii, která se ale paradoxně zlepšila i zhoršila. Výdrž se zkrátila při příjmu signálu GPS na 35 hodin (původně 36) a při poslechu hudby a příjmu signálu GPS se prodloužila na 12 hodin (z původních 10).

945 LTE je o něco menší než předchozí model 945. Velikostně je na tom teď stejně jako Forerunner 745. Zdroj: DCRainMaker

945 LTE (vlevo) je o něco menší než předchozí model 945 (vpravo). Velikostně je na tom teď stejně jako Forerunner 745. Zdroj: DCRainmaker

A co sportovní funkce?

Nejvíce Garmin zapracoval na intervalech. Hodinky teď dokážou rozeznat, kdy jste odpočívali, kdy jste makali a správně to zobrazit v analýze. Přibyla také funkce otevřených intervalů, kdy zapnete tuto funkci a hodinky v reálném čase po kliknutí tlačítka LAP dokážou rozeznat, kdy odpočíváte, kdy běžíte a vše zobrazují v podrobnějším záznamu těchto intervalů. Popravdě tento upgrade znám jen z popisu (hodinky ještě nejsou v ČR), tak až je budu mít v ruce, popíšu to v recenzi lépe.

Více aplikací a lepší vzhled

Stejně jako Venu 2 i Forerunner 945 LTE teď má podporu Connect IQ 4.0, což v praxi znamená přístup k náročnějším a kreativnějším aplikací vývojařů třetích stran. Takže se teď můžou trochu více rozvášnit při vyvíjení nových aplikací, vzhledů a hodinky to utáhnou.

Garmin lehce pozměnil i tvář hodinek. Ale opravdu jen lehce. Jednotlivé widgety teď po rozkliknutí vypadají trochu jinak. Rozhodně je to "čistší" vzhled, ale zároveň to není taková změna, že mi to z toho vypadly oči z důlku.

Rozdíl ve zpracování widgetů. Forerunner 945 LTE (vlevo), Forerunner 945 (vpravo). Zdroj: DCRainmaker

Rozdíl ve zpracování widgetů. Forerunner 945 LTE (vlevo), Forerunner 945 (vpravo). Zdroj: DCRainmaker

Toto bylo jen krátké představení, zbytek pak popíšeme v podrobnější recenzi. :)

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Bulbasaurpřed 1147 dny, reagovat
Pro mě trošku zklamání v absenci telefonování. Už jsem se těšil, že si z Garminů taky konečně zavolám.... :-( Potěšil ale vylepšený optický snímač na zápěstí.
Robert Vosáhlopřed 1147 dny, reagovat
Kdy budou hodinky v ČR?
Dominik Hokpřed 1147 dny
Bohužel jsme teď zjistili, že nikdy. :(
Martin Kučerapřed 1147 dny, reagovat
Takže opravdu, vyjádření z CZ Garminu: "LTE zařízení nejsou pro český trh určena, jelikož LTE funkce zde nelze provozovat. Nebudou se zde tak ani nabízet." Tak to je trapas, to zařízení zdaleka není jen o LTE jde o celkový upgrade. Kupovat si za plnou cenu dva roky starou 945 nedává smysl.
Dominik Hokpřed 1146 dny
Ano, Martine, je to škoda. Ale třeba nás Garmin překvapí nějakou další žhavou novinkou, která by byla schopná soupeřit s 945 LTE. :)
Pavel K.před 1036 dny
Fungovaly by hodinky v CR pokud bych je koupil v podporovane zemi (napr. v Nemecku) ? Jde mi o to jestli jdou bez podporovane LTE site vubec zprovoznit (bez LTE funkci, samozrejme).
Dominik Hokpřed 1034 dny
To nedokážu říct, jelikož jsem hodinky neměl v ruce. Podle mě by to ale neměl být problém. Stoprocentně to ale říct nemůžu.
Jakubpřed 1143 dny, reagovat
Takže se dá očekávat, že FENIX 7 taky nebude podporovat telefonování ? :-D
Dominik Hokpřed 1142 dny
Upřímně, to nedokážu 100% říct, ale asi se to dá očekávat. Ale nechám si ještě kapku naděje :)
Pavelpřed 1111 dny, reagovat
mohu se zeptat? je nějaký rozdíl mezi 945 x 945 Pro ? nebo to je jen nedostatečné označení v eshopech?
Sandrapřed 1111 dny
Zdravím Pavle, rozdíl žádný není a je to jen nedostatečné označení obchodu. Veškeré 945tky se značí jako PRO.:-)
Adriánpřed 972 dny, reagovat
Je nový optický snímač tepové frekvence o tolik lepší, že se vyplatí počkat na novinku v řadě forerunner 945 (nebo vyšší) případně fenix 6 (nebo vyšší), která se bude oficiálně distribuovat v ČR?
Dominik Hokpřed 971 dny
Zdravím, Adriáne. Testovali jsme nový snímač na Garmin Venu 2 a musíme říct, že jeho kvalita je opravdu hodně vysoko. Ano, předchozí generace (která je třeba i na Forerunner 945 nebo Fenixu 6) byla taky dobrá, ale ta nová má lepší kvalitu prosvícení i lepší snímač. Otázkou je, jestli se tedy vyplatí počkat. Netuším, jestli potřebujete chytré hodinky zrovna teď, ale kdy vyjde něco jako Forerunner 955 nebo Fenix 7... To je ve hvězdách. :/