Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 15.5.2025 | 5 MIN
Garmin Forerunner 970 vypadá jako Fenix, umí věci jako Fenix – a v lecčems ho dokonce překonává. Safírové sklo, svítilna, EKG, běžecká tendence, nové metriky s HRM-600... a navrch možnost telefonování. Za cenu nižší než má vlajková loď. Jestli má nějaký model šanci zamíchat kartami mezi sportovními hodinkami, je to právě tenhle.
Vzpomínám si, když vyšel Instinct 3 a docela dost recenzentů se nebálo používat slovní spojení „Fenix killer“. Tento model, vyjma map, byl totiž tak nabušený, že najednou nedávalo moc smysl připlácet si za mapy, vyšší voděodolnost a prémiovější design. Samozřejmě bychom mohli zaběhnout do softwarových rozdílů, ale asi se chápeme, ne?
Nicméně, jestli se nějaký model dá nazývat „Fenix killer“, je to teď rozhodně Forerunner 970, protože:
Zároveň v kombinaci se zbrusu novým hrudním snímačem HRM-600 nabízí dosud nevídané běžecké funkce, jako je měření běžecké efektivity a step speed loss (kroková ztráta rychlosti).
Co vás zaujme jako první, když se podíváte na Forerunner? No, že už úplně nevypadá jako Forerunner, ale laické oko si jej dost jednoduše splete s Fenixem. Dokonce i barvy jsou teď o něco přízemnější, protože máme pouze bílou, černou a béžovou variantu.
Asi největším překvapením je ochrana displeje. Věřte nebo ne, ale na přední části hodinek najdete safírové sklo – a žádné jiné.
Průměr pouzdra zůstává na 47 mm, stejně jako materiál řemínku, rozpětí nožek a další základní parametry.
Ačkoliv vypadají jako Fenixy, rozhodně nemají takovou voděodolnost. Máte tady klasických 5 ATM, tlačítka nejsou indukční a v senzorové výbavě chybí hloubkoměr. Upřímně mě to ale nijak netíží, protože voděodolnost Fenixů využije opravdu jen hrstka lidí.
Senzorová výbava kvantitativně zůstává stále stejná – tedy akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, pulzní oxymetr, snímač tepové frekvence a multifrekvenční GPS.
Kvalitativně vše zůstává při starém, až na optický snímač, protože teď na dýnku najdeme ten páté generace. Přítomnost kovových částí na snímači napovídá i přítomnost měření EKG a teploty kůže. O těch kovových částech to zmiňuji hlavně proto, že na nižším modelu Forerunner 570 se sice také objevil nový snímač, ale právě bez těchto kovových částí.
Popravdě jsem to nečekal, ale i do Forerunneru 970 se dostala možnost telefonování a hlasového asistenta. Proč jsem to nečekal? Myslel jsem, že Garmin bude chtít Forerunner výrazněji odlišit od osmé generace Fenixu. Nicméně jsem se mýlil.
Možnost telefonování se mnou nic moc nedělá, ale rozhodně se to daří nové funkci Běžecká tolerance. Ano, další funkce, která mi přijde zajímavá, ale nebudu se jí řídit. :)
Tato funkce vás totiž naučí chápat tréninkové jednotky. Ačkoliv je kilometráž jednou z nejpolopatičtějších metrik, v posledních letech se tréninkové jednotky vyjadřují spíše v hodinách a minutách. Není totiž kilometr jako kilometr, ale hodina je pořád hodina. Kdy se vás ale naposledy někdo zeptal – kolik hodin týdně naběháš?
Právě běžecká tendence vás naučí chápat, že není desítka jako desítka. Na základě vaší tréninkové historie a kondice Garminy odhadnou vaši ideální kilometrovou výměru pro jeden týden. Do výpočtu vzdálenosti jednotlivých běhů ale přidávají i hledisko intenzity a převýšení. Pokud tedy zaběhnete desítku v kopcích, do běžecké tendence vám nemusí přibýt 10 kilometrů, ale například 16, protože se jedná o náročnější desítku.
Někdo by mohl namítat, že dost podobnou věc dělá výpočet tréninkové zátěže, ale rozhodně to není tak polopatické jako běžecká tendence.
Forerunner 970 mají mapové podklady.
Triatlonistům by kromě této funkce mohly udělat radost i nové adaptivní triatlonové tréninkové plány. Triatlonových hodinek už tady byla spousta, ale postupně se veškeré triatlonové funkce dostaly skoro do všech pokročilejších sportovních modelů. Teď je tady zase něco nového, co je v nižších či starších modelech dosud nevídané.
Forerunner 970 samozřejmě přichází i s dalšími inovacemi, ale potřebuje k nim malou pomoc od nového hrudního snímače HRM-600. Ten, vyjma toho, že je konečně odnímatelný a s akumulátorem, přináší hned dvě funkční novinky.
První je metrika step speed loss, která měří ztrátu rychlosti při každém kroku. Tato metrika je vyjádřena v centimetrech, využívá pevného bodu na hrudi a v kostce zaznamenává brzdění vašeho těla.
Z první funkce pak vychází vyhodnocení běžecké efektivity, k čemuž slouží speciální stupnice. Teoreticky vzato efektivitu běhu už dříve vyhodnocoval vertikální poměr, ale opět bych se jen oháněl stejným argumentem – nová funkce je polopatičtější.
Napadá mě ale, že vertikální poměr vychází z vertikální oscilace a metrika step speed loss dává větší smysl, protože můžete mít nízkou vertikální oscilaci, ale být neefektivní, protože při každém dopadu strávíte na noze zbytečně dlouhý čas.
Forerunner 970 a hrudní snímač HRM-600.
Fenix killer – takové. Možná trochu ostré zakončení článku, ale vezměte si, že tyto hodinky oproti Fenix 8:
Samozřejmě zásadní funkce, jako mapové podklady, NFC placení, hudební přehrávač, navigaci aj. si nový model přenáší z Forerunneru 965.
Co má Fenix určitě navrch, je legendární opar. Přeci jen se jedná o kultovní řadu. Ačkoliv řada Forerunner tady byla dlouhé roky před Fenixem. :)
Jak to jen zakončit? Asi tím, že když jsem novinku na vlastní oči uviděl, věděl jsem, že se zrovna dívám na nový best-seller. A teď už se jen ukáže, jak moc jsem se mýlil, či nemýlil.
Zdroj fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.