» Blog » Garmin

Garmin Venu 2 recenze – Nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč?

Dominik Hok | 9.6.2021 | 9 MIN | 11x komentář

Je to tady. Na novinky od Garminu se vždy těším jak školák na letní prázdniny. Obzvlášť, když se jedná o model s tolika novými vychytávkami jako je Garmin Venu 2. Dost možná se současně jedná o nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč. Nebo víte co? Spíše se jedná o nejlepší chytré hodinky se sportovními funkcemi do 10 000 Kč vůbec. Docela silné tvrzení, že? Třeba vás o tom v této recenzi přesvědčím.

Druhá generace vlastně nese úplně stejnou myšlenku jako ta první – vyrobit městské hodinky se sportovní duší Garminu. A co z toho vyplývá? Hodinky musí mít ideální poměr chytrých a sportovních funkcí a také podle toho vypadat. No, a myslím, že Garminu se ten sportovně-elegantní design sakra povedl.

Naše videorecenze:

Dvě velikosti pouzdra – na útlá i ta větší zápěstí

Předchozí generace byla unisexová. Jenže pak docházelo k tomu, že s průměrem 43 milimetrů byly pro ženy moc velké, nebo pro muže moc malé. Teď se z toho vybruslilo použitím dvou velikostí pouzdra. Garmin Venu 2 má průměr 45 milimetrů a menší verze Venu 2S má 40 milimetrů. Úplně stejně rozlišená je také sesterská generace Vívoactive 4.

Garmin VívoActive 4 recenze: Univerzální sporttester pro rekreanta, olympionika i modelku
6.8.2020 - Dominik Hok
Garmin VívoActive 4 recenze: Univerzální sporttester pro rekreanta, olympionika i modelku

Široký výběr ještě Garmin podtrhl barevnými variantami, kdy větší verze má 2 barevné varianty – tmavě modrá a černá. Menší verze směřuje spíše na dámská zápěstí, a tak Garmin pracoval nejen s konzervativnějšími barvami jako je šedá či černá, ale také s okázalejšími barevnými kombinacemi jako je smetanová s rosegold lunetou a bílá se zlatou lunetou.

To je rozhodně jeden z největších plusů řady Venu – líbivost a velký výběr. Teď má navíc druhá generace ještě trochu čistší vzhled, protože se upustilo od drážkování na lunetě.

Displej v hlavní roli

Pouzdro hodinek je z tvrzeného plastu, luneta je ocelová, sklíčko je Gorilla Glass, řemínek je silikonový, po bocích najdeme dvě tlačítka, ale to jsou ve srovnání s použitým displejem naprosté drobnosti. Protože ten je tváří hodinek. Garmin opět použil AMOLED technologii a parametrově je dost podobný tomu z předchozí generace.

Konečně Venu na které uvidím i venku

Má to však jedno velké ALE. Tady tento displej je viditelný i na přímém slunci. Předchozí generace ve venkovních světelných podmínkách sem tam remizovala (museli jste přimhouřit oči a zaostřit), ale spíše prohrávala (na displeji prostě nešlo nic vidět). Tady to Garmin vyřešil spojením dotykové obrazovky a displeje. Mezi sklíčkem a displejem tak není dotyková vrstva, která právě sluneční paprsky odrážela a na hodinky pak nešlo vidět. Zároveň mi přijde, že je displej o něco citlivější než je tomu u dalších dotykových Garmin hodinek.

Kromě toho mi přijde displej ještě o kus propracovanější, detailnější a dopomáhá tomu také vylepšené a u Garminu úplně nové uživatelské prostředí. Ale o tom až později...

Číselníky jsou bomba a hodinky mají lepší Always-On mód

Co bych rozhodně vyzdvihl, jsou číselníky na hodinkách. Můžete si nastavit třeba i animovaný číselník a celý je plně konfigurovatelný přímo v hodinkách (typ zobrazovaní času, pozadí, rozložení a počet datových polí, barvy atd). Díky novějšímu grafickém procesoru teď mají hodinky možnost využívat náročnější aplikace, číselníky a mají jako jediné přístup k rozšířené platformě Connect IQ 4.0 (náročnější aplikace).

Číselník si můžete nakonfigurovat podle libosti.

Číselník si můžete nakonfigurovat podle libosti.

Další věc k vyzdvihnutí, je zobrazení více dat v režimu Always-On. Doteď při zhasnutém displeji hodinky zobrazovaly pouze čas. Teď je zobrazený celý číselník a jen zeslábne podsvícení. Zároveň je to ale hrozný žrout baterie (za 24 hodin mi to sežralo 20 % baterie). To jsou ale všechny módy Always-On.

Snímačová výbava je na městské hodinky až nechutně bohatá

Co v hodinkách najdeme? Akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, krokoměr, pulzní oxymetr, teploměr, výškoměr, snímač tepové frekvence a senzor okolního světla (přizpůsobuje jas okolním světelným podmínkám).

Ano, na městské chytré hodinky je to až nechutně bohatá výbava. Ale bez takové sady senzorů by to prostě nebyl Garmin.

Na spodní straně se teď ukrývá nová generace optického snímače Elevate 4. Jaké jsou jeho výhody? Má teď jiné rozestavění, větší počet diod a více průzorů, kudy se světlo odráží zpátky k lepší analýze. Největší posun je ale ve snímání okysličení krve, které doteď bylo takové... Pofidérní.

Srovnání záznamy okysličení krve v noci. Forerunner 745 (vlevo) a Venu 2 (vpravo). Zdroj: dcrainmaker.com

Srovnání záznamu okysličení krve v noci. Forerunner 745 (vlevo) a Venu 2 (vpravo). Zdroj: dcrainmaker.com

Samozřejmostí pak je GPSka k záznamu trasy, která se dá kombinovat také s navigačním systémem GLONASS (lepší na horách) či Galileo (lepší ve městě).

K hodinkám se pak dají připojit externí snímače jako je třeba hrudní pás, footpod a další.

I s AMOLED displejem hodinky vydrží v chodu až 11 dní

AMOLED displeje jsou sice krásné, ale taky krásně žerou baterku. Předchozí Venu se dostaly s výdrží k maximálně pěti dnům, ale reálně to byly spíše 2-3 dny. Podle výrobce Venu 2 vydrží až 11 dní a Venu 2S až 10 dní. Samozřejmě se vše odvíjí od používání. Pokud několikrát do týdne budete využívat GPS (procházky, běh a ostatní tréninky), pravděpodobně se dostanete na maximálně 5-6 dní. Ale i tak je to stále luxusní výsledek.

A co režim Always-On? Garmin udává výdrž až 2 dny. Já jsem za den a půl ztratil okolo 50 %, takže bych se dostal na tři dny. Obecně ale Always-On nedoporučuji zapínat, protože je to zbytečný žrout baterky.

A při příjmu signálu GPS každou vteřinu hodinky vydrží 22 hodin (menší verze 19 hodin) a jestli si zapnete hudbu, tak 8 hodin (menší verze 7 hodin).

Stačí kapka... A Venu 2 vydrží celý den

Co přibylo? Rychlonabíjení! Je to super věc. Chystáte se do práce a procentuální stav baterie předpovídá, že po cestě k autu baterka pravděpodobně klekne. Nebo hůře, klekne během tréninku. Venu 2 mají funkci rychlonabíjení, kdy hodinky připojíte na 10 minut do nabíječky a máte dost procent na celodenní výdrž, nebo na hodinový trénink.

Uživatelské prostředí je obrovský posun dopředu

Ano, dost možná už to bylo potřeba ze strany Garminu. Někam posunout grafiku. A ano, stalo se tak. Widgety zobrazující veškeré důležité informace mimo hlavní obrazovku dostaly nový kabátek. Jsou teď o něco propracovanější a co doceňuji nejvíce, je tam teď možné vidět data starší než 4 hodiny. Doteď, kdykoliv jste otevřeli např. widget s tepovou frekvencí, se zobrazila data za poslední 4 hodiny. Teď můžete časovou osou libovolně projíždět doleva, doprava a koukat se tak do historie.

Celkově je grafika hodinek hodně povedená. Příjemně mě překvapil i takový detail jako je pozadí jednotlivých sportů. Ve výběru sportovních aktivit máte v pozadí vždy konkrétní sport. Jestli si otevřete běh, máte v pozadí běžce. Když jógu, máte v pozadí jogamatku.

Když pak dosáhnete nějakého rekordu, nebo splníte nějaký vámi nastavený cíl, hodinky vás odmění opravdu pěknou animací konfet. :) Celkově jsou tam moc pěkné animace a uživatelskému prostředí dodávají šmrnc.

Body battery a monitoring spánku se dočkaly vylepšení

Venu 2 nabízí takový ten garminovský standard jako kroky během dne, vystoupaná patra, minuty intenzivní aktivity, spálené kalorie, záznam hydratace, celodenní záznam tepové frekvence, stresu, dýchání a okysličení krve, ale co jsou takové dvě funkce, kterým se dostalo značného zlepšení, je monitoring spánku a ukazatel Body Battery.

Začněme Body Battery. Tento ukazatel ukazuje na škále od 0 do 100 "nabití" vašeho těla. Něco jako máte na svém telefonu. Akorát tím smartfounem jste vy. Doteď se mi docela často stávalo (víceméně každou noc), že jsem Body Battery dobil naplno do stovky. Po vylepšení algoritmu spánku už se Body Battery dobije naplno málokdy. Obecně teď mám docela problém se "nabít" nad 70.

A ke spánku. Tam už byl posun potřeba jako sůl. Doteď vám Garminy ukázaly jen poměr jednotlivých fází – lehká, hluboká a REM. Žádným způsobem ale nedodaly nějaké zhodnocení nebo rady, jak spánek zlepšit. Takže pokud jste si sami nenastudovali (což udělá málokdo), jaký má být správný poměr jednotlivých fází, vůbec jste netušili, jak kvalitní spánek to byl.

Teď hodinky zhodnotí spánek na škále od 0 do 100 a také napíšou slovní zhodnocení, popřípadě tipy pro příště. Za mě? Oproti konkurenci trochu pozdě, ale lepší pozdě než-li později. :)

Je mi 30, ale fitness věk mám 18

I taková tvrzení teď budete slýchávat po vydání Venu 2. Přidali totiž fitness věk a člověk je od přírody tak nějak "homo narcisus" a nebudu se divit, když se teď budeme všichni předhánět v tom, kdo je mladší podle fitness věku. To se vypočítává na základě klidové tepové frekvence, vašich tréninků a indexu BMI.

Vyletí ptáček a víte vše o vašem těle

Další šikovnou funkcí je snímek zdravotního stavu. Je to opět novinka, která se může prvně jevit jako zbytečnost, ale mně to přijde hodně fajn. Snímek trvá dvě minuty a hodinky zaznamenají vaši tepovou frekvenci, stres, dýchání, variabilitu srdečního tepu a okysličení krve. Ideální je si takový snímek dělat každý den hned po probuzení. Poté můžete určit třeba jestli nejste nemocní (vyšší tepy, nižší okysličení, nižší variabilita), nebo jestli třeba nemáte zvolnit a dopřát si trochu lehčí trénink.

Navíc se tato data ukladají do Garmin Connect jako aktivita a vy si pak můžete vytvořit jakousi časovou osu vašeho stavu po ránu.

Další novinku jsem já osobně moc nedocenil, ale pro někoho, kdo si třeba vytváří výzvy s rodinou, kolegy či přáteli v Garmin Connectu to má své využití. Pro výzvy teď existuje samostatný widget, kde uvidíte žebříček v rámci této výzvy přímo v hodinkách. Doteď to bylo možné vidět pouze v telefonu.

A co sporty? Co je nového?

Najdete tam většinu sportů jako ve všech Garminech – běh, kolo, plavání v bazénu, jógu, eliptický trenažér a tak dále. Ale co je nového? Pro fanoušky HIITu mám dobrou zprávu. V hodinkách teď jsou předinstalované tréninky, popřípadě si můžete sami trénink vytvořit. Hodinky vám pak vše stopují a ještě animací zobrazují, jak se má daný cvik dělat. To platí pro spoustu dalších posilovacích monitoringu, ale třeba také pro jógu.

Co ale přibylo, je bouldering, lezení uvnitř a turistika. První dvě jsou hodně specifické, ale myslím, že turistika je něco, co v předchozí generaci opravdu hodně chybělo. A teď z druhého konce. Co chybí? I přes přítomnost GPS a voděodolnosti do 5 ATM hodinky nedokážou monitorivat plavání v otevřené vodě (pouze v bazénu). Některé běžce pak trochu zamrzí, že tam nenajdou trailový běh.

S Venu 2 budete přesně vědět, co vás bude bolet

Ne, že by hodinky předpovídaly budoucnost a věděly, co vás bude bolet. I když... Mají menstruační kalendář, tak u žen to tak trochu předpovědět dokážou. Ale teď k jádru věci. V rámci posilovacích cvičení se vám při spuštění aktivity zobrazí svalová mapa zobrazující svaly ovlivňující tento trénink. Tedy, jaké vás další den budou bolet. :)

Hudební přehrávač a bezkontaktní placení? Základ městských chytráků od Garminu

Jak už jsme psal na začátku tohoto článku, Garminy jsou městské chytré hodinky. A proto nemohou postrádat hudební přehrávač a úložiště, do kterého si můžete nahrát až 750 skladeb nebo playlisty z vašeho Spotify, Amazon Music či Deezeru.

Své využití si najde i bezkontaktní platební metoda Garmin Pay. V čem to spočívá? V ničem jednodušším než v přiložení zápěstí k terminálu a máte zaplacíno. Navíc si to můžete nastavit do pohodlné zkratky, kdy jen posunete prstem na hlavní obrazovce doprava.

Hodinky samozřejmě také zrcadlí veškeré notifikace z telefonu. S češtinou nemají žádný problém, notifikace nemají tendenci se nešikovně zalamovat a zobrazují snad všechny emoji jaké jsem vyzkoušel. Třeba i pudla s korunkou.

Hodinky mají jednoduchou navigaci a můžou vám zachránit život

Hodně lidí se vždy ptá na navigaci, která tady je, ale patří mezi opravdu ty nejjednodušší. Víceméně si uložíte nějakou lokaci a hodinky vás pak jsou schopné pomocí šipky navigovat k tomuto budu. Asi největší využití vidím při zaparkování na velkém parkovišti. Zaparkujete, uložíte si lokaci do hodinek a když se budete vracet, necháte se navigovat na poslední uloženou pozici.

Jako jednu z nejužitečnějších shledávám detekci nehody a pádu. Je to už takový garminovský standard a spousta lidí tuto funkci podceňuje, ale mně přijde hrozně důležitá. Pokud hodinky detekují, že jste spadli, nebo vás nedejbože něco srazilo, odešlou nouzovou SMS třem přednastaveným kontaktům. Jedinou podmínkou je, abyste u sebe měli telefon.

Mezi takové základní chytřejší funkce pak patří budík, časovač, šikovná funkce "Najdi můj telefon" a také automatická úprava jasu.

Shrnutí

Garmin Venu 2 jsou za mě parádní hodinky. Každý jednotlivý krok, který Garmin udělal, aby posunul generaci Venu, mi dává smysl. Výdrž se zdvojnásobila, vyřešili problém s přímým sluncem, vylepšili grafiku, přidali pěknou kopu nových funkcí, vylepšili optický snímač a všechno to dobré ze starších generací nechal. Proti Venu 2 nemohu snad ani říct křivého slova a současně (k datu 8. 6. 2021) je považuji za nejlepší koupi do 10 000 Kč.

Tagy: Recenze | Garmin

Líbil se vám článek?

Každou sudou středu přehled nových článků a soutěže o hodinky na váš email.

Komentáře

Darinapřed 15 dny, reagovat
Článek mi hodně dal. Jdu si je hned objednat, Dominiku! ????
Dadapřed 15 dny, reagovat
Displej se ovládá prstem opravdu nešikovně i na téhle novych peckach. Občas si děla co chce a často se stane, ze se v rychlosti nedostanu, kam potrebuji. Za mě tedy bohužel ne.
Leapřed 14 dny, reagovat
Doteď jsem byla spíše na pochybách, co se týče celkově chytrých hodinek, ale tento článek je tak nějak inspirativní, půjdu do toho. Děkuji
Denisapřed 13 dny, reagovat
Kdy je budete mít?
Dominik Hokpřed 13 dny
To bohužel nedokážeme říct. Z nějakého důvodu jsou pořád nedostupné. Měli jsme už pár modelů, ale ty hned zmizly. :(
Petra Jákelovápřed 12 dny, reagovat
Lze do hodinek napárovat Stryd pro běžecké watty a cyklistický wattmetr?
Matěj Urbaczkapřed 9 dny
Zdravím Petro, k hodinkám se dají napárovat oba snímače.:-)
Ladislavpřed 4 dny, reagovat
Dobrý den,chci se zeptat,dá se nějak zamknout displej,aby se při náhodném stisku tlačítka nepřepli. Nebo aby displej nebral jako prst pot či déšť? U náramku se mi občas stávalo,že déšť či pot mi při běhání vypnul monitorování. Díky za odpověď
Agátapřed 3 dny
Zdravím Láďo, hodinky mají automatický zámek obrazovky, který si můžete nastavit přímo v "systém - automatický zámek - během aktivity". A můžete ho mít i jako zkratku :)
Pavelpřed 2 dny, reagovat
Zdravím vas, super recenze i videa. Přemluvili jste mě k jejich koupi. Jen pár otázek, u hodinek jde prý nastavit odpověď na zprávu lze to nastavit i u hovorů? Typicky, nemůžu mluvit zavolám zpátky apod.? Nebo lze aspoň na hodinkách ztlumit zvonění na telefonu. Dále se chci zeptat na snorchlování? Je možné je použít nebo fakt radši jen plavání na hladine a radši neskákat ani pořádnou šipku:-). Posledni dotaz se týká dostupnosti. Všiml jsem si, že již máte skladem modré, očekáváte v blízké době i černé. Děkuji za odpověď.
Dominik Hokvčera
Zdravím, ano, dá se nastavit také odpověď na odmítnutí příchozího hovoru. :) Co se týče šnorchlování, spíše bych doporučil vážně plavat jen na hladině. Například Fenixy či Instincty mají 100 M voděodolnost, tam už je to v pohodě, ale u hodinek s WR 50M bych doporučil vážně jen povrchové plavání. Co se týče dostupnosti, tak u nás už černé Venu 2 byly, ale hned se vyprodaly. Nastavte si hlídacího psa, určitě brzy přijdou zase. :)