» Blog

Jak pečovat o kožený řemínek a prodloužit jeho životnost

Martin Fusek | 6.6.2016

Kožené řemínky jsou příjemné na dotek a dodávají hodinkám svérázný styl. Díky tomu je spousta milovníků hodinek, kteří nedají na kůži dopustit. Ovšem je třeba jim věnovat zvláštní péči, protože výrobci při reklamaci neuznávají poškození způsobené špatnou manipulací a zacházením s řemínkem.

Sami máme kožené řemínky velmi rádi a chtěli bychom vás upozornit na jejich úskalí. Dali jsme dohromady pár tipů, jak o kůži pečovat, abyste se z krásného vzhledu hodinek mohli dlouho radovat. Tipy pro péči o řemínek platí pro kůži i koženku.

Jak správně utáhnout kožený řemínek hodinek

Ciferník se blýská, kůže voní novotou a vy se nemůžete dočkat, až nové hodinky ukážete přátelům. Než hodinky nasadíte na ruku, pamatujte na několik pravidel, abyste nepoškodili kůži na řemínku.

Hodinky noste volně. Snažte se, abyste mohli mezi ruku a řemínek vložit špičku malíčku. Vaše ruka bude uvolněná a nebude se vám potit zápěstí. Při zapínání neohýbejte řemínek přes sponu velkou silou. Kůže by se mohla jemně potrhat nebo dokonce popraskat.

Řemínek by měl zůstat volnější

Řemínek by měl zůstat volnější

Dávejte pozor na krémy a parfémy

Krémy ztěžují čištění kožených řemínků, protože se na ně snadněji zanáší nečistoty. Jestliže si často krémujete ruce, používejte krémy, které nejsou příliš mastné.

Mnoho žen si nanáší parfém na zápěstí. Jestliže mezi ně také patříte, používejte impregnační sprej. Kožený řemínek bude chráněný proti okolním vlivům a neztratí svou barvu.

Neomývejte kožený řemínek pod proudem vody

Máte za sebou první dny nošení. Lidé nové hodinky chválí a vše vypadá skvěle. Ovšem čas od času je třeba kožený řemínek vyčistit. Omývat jej pod proudem vody je zásadní chyba. Vlhkost napomáhá množení bakterií a kůže začne po nějaké době zapáchat. V případě čištění zvolte raději vlažnou vodou navlhčený hadřík a řemínek jemně otřete. Pokud se přece jen stane, že se řemínek namočí, je dobré ho otřít a vložit do suché rýže, která rychle vsaje vlhkost.

Kožený řemínek potřebuje péči stejně jako kožená obuv či brašna. Ošetření kůže pomocí včelího vosku, karnabského vosku nebo lanolinového oleje provádějte alespoň jednou za měsíc. V případě horkých letních dní hodinky občas sundejte, otřete si zápěstí a nechte řemínek chvíli proschnout. Stejně tak učiňte, když s hodinkami sportujete.

Kožený řemínek by neměl být vystavován vodě

Kožený řemínek by neměl být vystavován vodě

Kožený řemínek na ruce do sprchy nepatří

Mezi lidmi panuje názor, že hodinky s koženým řemínkem jsou voděodolné. To není zcela pravdivé tvrzení. Některé hodinky opravdu zamezují vniknutí vody a vlhkosti dovnitř hodinového pouzdra, ale samotný kožený řemínek by neměl být vodě vystavován.

S hodinkami nechoďte do sprchy, bazénu nebo do moře. Vyhněte se i umývání nádobí s hodinkami na ruce. Čisticí prostředky mohou způsobit ztrátu přírodního maziva a vyblednutí barvy.

Kožený řemínek nenechte schnout na přímém slunci

V momentě, kdy řemínek hodinek umyjete, osušte jej suchým hadříkem. Sušení na topení nebo na přímém slunečním svitu kůži nedělá dobře. Kůže poté ztrácí barvu a rychleji vysychá, tím pádem může lehce popraskat.

Řemínek nevystavujte přímému slunci

Řemínek nevystavujte přímému slunci

Vyhněte se zakouřeným místům

Vysoce zakouřené restaurace škodí nejen vašemu zdraví, ale i méně kvalitním koženým řemínkům. Přílišné vystavování hodinek s koženým řemínkem cigaretovému a doutníkovému kouři následně změní barvu řemínku. Hodinky poté začnou působit zašle a lidé je přestanou tak chválit.

Na co si tedy nejvíce dávat pozor při pečování o kožený řemínek

  • Nevystavujte řemínek nadměrnému vlhku
  • Řemínek neodkládejte poblíž radiátorů a ostatních zdrojů tepla
  • Nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření
  • Vyhněte se zakouřeným místnostem
  • Nenasazujte hodinky na nakrémovanou ruku
  • Hodinky noste volně

Kožené řemínky nevydrží věčně

Životnost kožených řemínků se pohybuje od půl roku do několika let. Pečlivá starost o kůži jeho životnost může prodloužit. Ovšem i přesto doporučujeme jej z hygienických důvodů čas od času obměňovat.

Správná péče prodlouží životnost koženého řemínku

Správná péče prodlouží životnost koženého řemínku

Komentáře