» Blog » Návody

Návod: Jak zesílit signál přes appku, když rádiem řízené hodinky ne a ne přijmout signál

Tagy: Návody | Technologie a pojmy

Radim Krčmář | 15.2.2021 | 4 MIN | 6x komentář

Můj skvělý otec mne vychovával podle přísloví „Dochvilnost je výsadou králů“ a když jsem nepřišel domů na čas, následoval slušný lepanec. Už od dětství se proto snažím být všude přesně ve smluvenou chvíli a nedochvilnost ostatních mě kolikrát dokáže vytočit do běla... Snad právě proto jsem nikdy naplno nepropadl kouzlu mechanických hodinek, vždy mě to táhlo k mnohem přesnějším „kvarckám“, pokud možno rádiově řízeným. Ve své skromné sbírce jich mám hned několik a rozhodně patří k mým oblíbenějším kouskům.

Věřím, že drtivá většina z vás se s takovými hodinkami ať už osobně či aspoň z doslechu setkala, ale pokud snad ne, pak doporučuji tento článek o rádiově řízených hodinkách, kde se o této problematice dozvíte vše podstatné.

Atomově přesné rádiem řízené hodinky
21.3.2018 - Petr Borovec
Atomově přesné rádiem řízené hodinky

6 NEJ: Pánské rádiem řízené hodinky (do 10 tisíc)
27.6.2022 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Pánské rádiem řízené hodinky (do 10 tisíc)

Ovšem tak jako asi každá technologie, má i tato své slabiny… Česká republika je pokryta signálem z německého vysílače v Mainflingenu. Ten má dosah 1500 kilometrů a za ideálních podmínek je příjem signálu bezproblémový. Žil jsem toho času v relativně rovinatém městě a každé ráno při pohledu na hodinky mě vítala ikonka informující o úspěšné synchronizaci, která minulou noc proběhla. Dokonce se mi párkrát „podařilo“ na hodinkách ulovit i signál z Anglie, ačkoliv bydlím ještě o nějakých 200 vzdušných kilometrů dále, než by měl být jeho operační dosah. Pak mě ale osud zavál do hor, respektive do údolí mezi nimi a zde už to tak růžové se signálem bohužel není.

Některé mé hodinky s příjmem signálu problémy nemají a automatická, případně manuální synchronizace proběhne ve většině případů bez problémů i tady v Beskydech. Leč najdou se i takové, které nechytí signál jak je rok dlouhý a je úplně jedno jakou stranou leží, stojí nebo v kterém patře domu je položím.

Zkoumání různých zákoutí internetu prozradilo, že nejsem zdaleka jediný, kdo tento problém řeší a také, že jsou lidé v řešení problému poměrně vynalézaví. Můžeme tak narazit na návody, kterak hodinky správně umístit na kovovou pelest, případně rám bicyklu. Najdou se však i technicky sofistikovanější řešení. Na trhu se objevují již hotové zesilovače rádiového signálu, pro technicky zdatnější jsou tu pak stavebnice.

Hodinkový nadšenec si vyrobil vlastní malý vysílač, který emuluje signál DCF77 a umožňuje synchronizaci hodinek. Zdroj: hackaday.com

Hodinkový nadšenec si vyrobil vlastní malý vysílač, který emuluje signál DCF77 a umožňuje synchronizaci hodinek. Zdroj: hackaday.com

Mobilní aplikace emulující rádiový signál

Já se rozhodl vyzkoušet třetí variantu, nevyžadující žádné zvláštní technické dovednosti a navíc je zdarma. Jedinou věcí potřebnou pro synchronizaci hodinek bude chytrý telefon, který má však v dnešní době snad úplně každý. Jak asi správně tušíte, řeč bude o mobilních aplikacích, které by měly zvládnout totéž, jako výše zmíněné zesilovače. Na trhu jsou k dispozici jak pro Android, tak pro iOS platformu, takže ochuzen nezůstává nikdo. Jakožto uživatel nejmenované čínské špionážní značky jsem vyzkoušel tu první možnost, tedy pro Android. Objevil jsem dohromady dvě – WWVB Emulator a druhou od značky Junghans MEGA. Pro zajímavost připomenu, že vůbec první hodinky umějící přijímat přesný čas z éteru vyrobila právě tato firma.

První rádiově řízené hodinky byly Junghans Mega 1. Zdroj: fratellowatches.com

První rádiově řízené hodinky byly Junghans Mega 1. Zdroj: fratellowatches.com

Jak to funguje

Dřív než se pustíme do zkoušky obou aplikací, zde je trocha teorie, jak to vlastně funguje. Tyto aplikace z vašeho telefonu neudělají zesilovač dlouhých rádiových vln, jak by si někdo mohl myslet, ale pro svou funkčnost využívají reproduktor, respektive elektromagnetické vlnění, které vytváří. Pomocí programu se podařilo zharmonizovat frekvence audio signálu o kmitočtu 60 kHz, pomocí kterého lze synchronizovat drtivou většinu rádiem řízených hodinek, včetně japonských modelů určených pouze pro tamní trh. Nutno dodat, že aplikace čerpají zdrojový časový kód z NTP serveru a může tak dojít k nepatrné odchylce, ale to se myslím dá přežít…

K pokusu samotnému jsem si vybral dva pokusné králíky značky Casio, které mě svou neochotou přijímat pravidelně signál zlobí nejvíce, ale aplikace samozřejmě fungují i pro další značky jako Seiko, Citizen a mnohé další…

Mobilní aplikace by měly pomoct

Mobilní aplikace by měly pomoct "chytit vlnu". Vlevo appka WWVB Emulator a vpravo Junghans Mega.

Obě aplikace jsou extrémně jednoduché co do ovládání – v podstatě je stačí stáhnout, zapnout a v případě aplikace Junghansu zvolit zemi a zmáčknout tlačítko „Play“. Je samozřejmě potřeba mít hodinky nastaveny na správnou domovskou časovou zónu (Paříž, Berlín…), aby hodinky věděly, kde se nachází. Je také dobré vědět, na které straně hodinek se nalézá anténa pro příjem rádiového signálu a pak hodinky nasměrovat k reproduktoru telefonu, vydávajícího jakési rytmické praskání. Pokud to nevíte, nevadí, lze to vypozorovat i postupným otáčením hodinek. Pokud v případě slabého telefonního reproduktoru hodinky mají signál přijímat, lze je alternativně umístit i mezi sluchátka napojené na telefon, což by údajně mělo pomoci…

Jako první jsem vyzkoušel aplikaci WWVB Emulator. Přesto, že jsem ji během měsíce zkoušel několikrát a to i s různými sluchátky, úspěch se nedostavil. Nepomohlo ani aplikaci smazat a opětovně nainstalovat. Prostě nic.

První aplikace zklamala. I přes opětovné pokusy se synchronizace nepodařila.

První aplikace zklamala. I přes opětovné pokusy se synchronizace nepodařila.

Se značnou skepsí jsem se tedy jal vyzkoušet aplikaci značky Junghans a světe div se, ono to vážně funguje! Po přiložení k reproduktoru vydávajícího pravidelné lupání a spuštění manuální synchronizace se téměř okamžitě objevila indikace příjmu signálu a po pár minutách se skutečně na hodinkách objevila kýžená kontrolka potvrzující úspěšnou synchronizaci času.

Aplikace od Junghansu fungovala. Synchronizace během pár minut úspěšně dokončena.

Aplikace od Junghansu fungovala. Synchronizace během pár minut úspěšně dokončena.

Možná si říkáte, to je ale blbost, vždyť stačilo si je během pár sekund seřídit ručně. A máte samozřejmě pravdu. Mou hlavní motivací byla zejména zvědavost, jestli taková věc skutečně funguje a pak je to taky pro nás hodinkáře možnost se nějak zabavit, což se v této neveselé době myslím docela hodí…

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Borispřed 689 dny, reagovat
Junghans MEGA vyzkoušeno na Casio GST-W310D-1AER a nic. Hodinky na toto ,,cvrlikání,, z telefonu nijak nereagují.
Agáta Vřeskápřed 687 dny
Dobrý den, Borisi. Mrzí mne, že aplikace nepomohla. Ne u každých se dle zkušeností poštěstí.
David - valasskopřed 497 dny, reagovat
Super článek.. sem ani nevěděl že něco takového technicky lze tak jednoduše provést.. díky za to ;-) ///// WWVB Emulator: při spuštění neobtěžuje vysokým tónem z mobilu, nicméně stále dokola mění ladící frekvenci a hodinky se nestihnou nastavit... vždy nahodí signál (L3-nejsilnejsi) jen na chvilku... takže v závěru hodí error ////// Junghans MEGA: Funguje perfektně.... jen je potřeba si počkat na tu správnou frekvenci z mobilu a najít anténu na hodinkách. Doporučuji ale špunty do uší - hodně vysoký tón z mobilu. Oproti klasickému signálu rozdíl sekunda.... ale to je i cca odchylka po týdnu bez synchronizace. ////// Hodinky koupené zde: Casio GW7900
frenkiepřed 405 dny, reagovat
Potvrzuji funkčnost Junghaus MEGA. Po spuštění aplikace mi na budících hned naběhla indikace příjmu silného signálu DCF a po několika minutách(3-5) došlo k synchronizaci. Jednalo se o budíky Auriol(Lidl), které mají poněkud méně citlivý přijímač a vždycky jsem s nimi musel běhat po bytě a hledat místo, kde se snad zasynchronizují. Takže apka opravdu funguje!
Petr Kralpřed 403 dny, reagovat
Systémů radiového řízení hodin je několik navzájem nekompatibilních. Záleží na to, zda máte hodinky evropské pro DCF 77 nebo třeba americké pro systém WWWVB nebo univerzální. Pokud hodinky neumí americký systém, WWVB emulátorem nepůjdou nastavit.
Petrpřed 387 dny, reagovat
Po 1/2 hodině stahování aplikací a pokusů je můj závěr: Na Junghans hodinky nereagují. U WWB emulátor signál silný, jen je potřeba najít anténu a vydržet v klidu nějakou chvíli. Hodinky naladěny na 4.tý pokus. Casio GW 9200. Zdravím všechny fandy.