» Blog

Orient Bambino: Jedny z nejlepších společenských hodinek

Radek Vyhlídal | 8.4.2019

Hodinky Orient Bambino jsou na zahraničních fórech označovány za nejlepší "Dress Watches" ve své cenové kategorii. Často jsou také doporučovány jako první hodinky, které by si měl člověk pořídit. Proč? To se dozvíte v tomto článku.

Hodinky Orient Bambino

Hodinkám Orient Bambino nejvíce sluší zařazení do "dress watch", což jsou společenské hodinky s ne úplně nejvyšší úrovní formálnosti. V tomto zařazení jsou označovány za nejlepší ve své cenové kategorii. Jak by společenské hodinky měly vypadat a čeho se vyvarovat, se můžete podrobně dočíst v našem článku 5 nejčastějších chyb při výběru pánských společenských hodinek.

Orient Bambino

Orient Bambino 1st Genration vs 2nd Generation

Orient Bambino se vyrábí již dlouho. Starší modely jsou označovány jako 1st Generation, kterou však již pravděpodobně na českém trhu nenajdete. Na našem e-shopu je pouze jeden model z 1st Generation, ostatní jsou 2nd Generation, kterou poznáte tak, že má na číselníku napsáno "water resistant" oproti dřívějšímu označení "water resist". Vyměněn byl také strojek z původního 48743 na calibr F67 s 22 kameny, který již nabízí možnost dotažení korunkou a také hacking (zastavení vteřinové ručky při vytažení korunky, což umožňuje nastavení hodinek přesně na vteřinu). Jinak se od sebe jednotlivé generace nijak neliší.

Orient Bambino

Nutno zde také dodat, že strojek je in-house, což znamená, že byl kompletně navržen, vyroben a ručně poskládán firmou Orient. Ve většině jiných značek se totiž setkáte s tím, že strojky kupují a poté je do svých hodinek pouze vkládají. Vyrobit strojek in-house tak patři v hodinařině mezi svatý grál. Zmíněný kalibr F67 pracuje na standardní frekvenci 21.600 polokmitů s rezervou chodu 40 hodin. Je však poměrně dost hlučný a je na něm poznat, že vzhledem k ceně, není tak propracovaný. Těžko se to popisuje, ale při pohybu rotoru prostě cítíte, že strojek není úplně vyladěný. Nerad bych, aby to vyznělo špatně, bavíme se přeci jen o základní cenové hladině, ve které se drobné nedostatky očekávají a vzhledem k tomu je strojek nepřekonatelný.

Orient Bambino

Jednotlivé verze hodinek Orient Bambino

Orient Bambino se kromě dvou generací vyrábí také v sedmi verzích (version 1, version 2, version 3, version 4, version 5, small seconds a open heart). Verze 5 je absolutní novinkou a nemáme ji ještě k dispozici. Každou verzi si blíže představíme, nejprve ale zmíním společné vlastnosti těchto verzí. Všechny jsou se základní vodotěsností 30M, mají průměr pouzdra 40,5 mm (kromě verze 4, která má průměr pouzdra 42 mm), což je v obou případech na společenské hodinky poměrně hodně. U modelů bez povrchové úpravy se krásně střídá kartáčované pouzdro s leštěnou lunetou.

Orient Bambino detail pouzdra

U pouzdra hodinek Orient Bambino se střídá kartáčované pouzdro s leštěnou lunetou

Řemínek není z pravé kůže, ale je vyrobený z genuine leather, což je vzhledem k ceně hodinek pochopitelné a dělá to u levnějších modelů také např. seiko. O tom, co genuine leather vlastně je, si můžete přečíst v našem magazínu. Nutno zde dodat, že genuine leather lze vyrobit v různých úrovních kvality a tato vypadá moc dobře. Řemínek je široký 21 mm (22mm u verze 4) s klasickou trnovou sponou signovanou nápisem orient. Šiřka 21 mm není úplně optimální, protože standardní je 20 nebo 22 milimetrů, takže výběr náhradních řemínků je dost omezen.

Signovaná přezka hodinek Orient Bambino

Signovaná trnová spona hodinek Orient Bambino

Nepřehlédnutelným znakem hodinek Bambino je vypouklý číselník a minerální sklíčko, které je při pohledu z boku téměř stejně vysoké jako samotné pouzdro hodinek. Působí to opravdu krásným dojmem, který neumím úplně popsat. Tomuto efektu dopomáhají také mírně zakřivené špičky minutové a vteřinové ručky. Vypouklé minerální sklíčko je však náchylné na poškrábání a je proto potřeba na hodinky dávat pozor. Pod sklíčkem, na pozici třetí hodiny, naleznete datumovku (kromě open heart verze). Dýnko je šroubovací a u verze open heart také s průzorem dýnka.

vypouklé minerální sklíčko hodinek Orient Bambino

Vypouklé minerální sklíčko hodinek Orient Bambino je téměř stejně vysoké jako samotné pouzdro

Orient Bambino Version 1

Orient Bambino Version 1

Orient Bambino Version 1 je klasického vzhledu s leštěnými indexy na všech 12ti pozicích a také leštěnými ručkami typu dauphine. Číselník je jednobarevný s výjimkou ohraničení datumovky, které vzhledem k jednoduchosti tohoto modelu snad ani být nemuselo.

Orient Bambino Version 2

Orient Bambino Version 2

Orient Bambino Version 2 jsou více old-schoolové hodinky. Mají římské číslice a nápadné ručky. Není zde ohraničení datumovky jako u předchozí verze, takže číselník vypadá "čistší". Vnější okruží číselníku je zdobeno minutovým ukazatelem. Krásně tvarovaná je zde také korunka.

Orient Bambino Version 3

Orient Bambino Version 3

Orient Bambino Version 3 je také velmi čistá a jednoduchá, ale zároveň velmi moderní. Tento styl bývá také označován jako styl Bauhaus. Indexy na pozicích 3, 6, 9 a 12 jsou stříbrné, zbylé jsou tištěné. Sahají až k samému okraji číselníku, ručky jsou na koncích rovné, což je právě jeden ze znaků stylu Bauhaus.

Orient Bambino Version 4

Orient Bambino Version 4

Orient Bambino Version 4 je s průměrem pouzdra 42 mm o něco větší než ostatní verze. Má tenké ručky i indexy, které jako by směřovaly dovnitř. Stejně jako version 1, je i zde ohraničeno datumové okno. Číselník není jednobarevný, ale je kouřový, což je typický znak této varianty. Hnědý model je jeden z nejpovedenějších z řady Bambino díky krásně zpracovanému, prošitému řemínku v barvě ruček a indexů.

Orient Bambino Small Seconds

Orient Bambino Small Seconds

Orient Bambino Small Seconds dostala název podle vteřinové ručky, která je zde mimostředná na pozici šesté hodiny, kvůli čemuž zde byl pozměněn také strojek a vznikl tak kalibr F6222. Jako jediná modelová řada nemá Small Seconds na číselníku nápis "water resistant".

Orient Bambino Open Heart

Orient Bambino Open Heart

Orient Bambino Open Heart je trošku odlišná od ostatních verzí. Na číselníku postrádá datumovku, nabízí však průzor na setrvačku. Je zde také průzor na dýnku, takže si můžete prohlédnout strojek, který je díky průzoru zdobený.

Shrnutí

Hodinky Orient Bambino jsou skvělé, jsou to legendy a pojem. Orient je vůbec značka, která je trošku nedoceněná a zasloužila by si na českém trhu více pozornosti. Když se řekne Seiko, většina lidí hned ví, když se však řekne orient, ví jen málokdo, což je velká, velká škoda. Orient nabízí spoustu modelů, které jsou bezkonkurenční jako Ray, Mako apod. a kterým budu věnovat své další články. Bambino je bezesporu řada, kterou bych doporučil, pokud by někdo chtěl kvalitní společenské hodinky za málo peněz. Svou hodnotu ukrývají především v precizním provedení hodinek, in-house strojku, který je ručně skládaný a nezaměnitelné jsou také díky vypouklému číselníku a minerálnímu sklíčku. Na druhou stranu mají pouze genuine leather řemínek (cena je díky tomu nižší, dá se vyměnit), jen 30M vodotěsnost (což se ale úplně společenským hodinkám nedá vytknout), minerální sklíčko je náchylnější k poškrábání (vypadá ale skvěle) a strojek není úplně vyladěný (na svou cenovou kategorii však nepřekonatelný).

Jak probíhalo focení a některé z fotek si můžete prohlédnout v galerii pod článkem.

Making of :)

Jak probíhalo focení Orient Bambino :)

Orient Bambino

Orient Bambino

Orient Bambino

Orient Bambino

Tagy: Orient

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku