Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: O značce | Oris | Klasické
Agáta Vřeská | 21.5.2025 | 16 MIN
Švýcarská značka Oris dnes patří mezi nejzajímavější hodinářská jména – je nezávislá, ryze mechanická, s vlastními strojky a s neobvyklým důrazem na ekologii a společenskou odpovědnost. V době, kdy tohle všechno bývá spíš marketingovým tahem než realitou, Oris ukazuje, že činy jsou víc než sliby.
Začneme samozřejmě od začátku. Psal se rok 1904. Dva hodináři, působící v jednom z hodinářských center té doby, městečku Le Locle, se rozhodli udělat odvážný krok a založit vlastní hodinářskou společnost.
Jmenovali se Paul Cattin a Georges Christian. Vybrali si krásné, leč možná trochu odlehlé švýcarské městečko, nebo přesněji vesnici Hölstein v pohoří Jura, u hranic s Německem a Francií, zhruba 25 km od Basileje.
Zakladatelé Orisu Paul Cattin a Georges Christian. Zdroj: Oris.ch
Všude kopce a lesy. Krásné místo, kde založit továrnu na hodinky, která přežije až do dnešních dní. Úplně náhodný výběr to ale nebyl. V Hölsteinu už totiž továrna na hodinky existovala. Jmenovala se Lohner & Co., později přejmenovaná na Oris, a oba pánové v ní krátce před tím údajně pracovali. Po bankrotu se právě Cattin a Christian rozhodli podnik převzít a 1. června 1904 uzavřeli dohodu s místním notářem o založení a provozování hodinářského podniku.
Továrnu na hodinky postavilo vedení obce Hölstein, aby přilákalo hodinářskou společnost a zajistilo růst obce. Foto: Hodinkee.com
Proč název Oris? Potok Oris hledejte na mapě jako "Oris Brook" nebo také "Orisbach" kousek dál od Hölsteinu, ve městě Liestal. Možná zakladatelé toužili pojmenovat svou hodinářskou značku po plynoucí vodě symbolizující tok času... A jméno Oris se snadno vyslovovalo a působilo více světově.
Jejich strategií bylo vyrábět hodinky ve vysoké kvalitě, za co možná nejnižší ceny. Od začátku se snažili jít cestou společenské odpovědnosti, nabízet rovné příležitosti pro muže i ženy a být součástí komunity, kterou postupně výrazně budovali.
A dařilo se jim. Už v roce 1910 byl Oris největším zaměstnavatelem v regionu s 300 zaměstnanci. Museli ale vyřešit otázku, jak do trochu izolovaného Hölsteinu dostat tolik kvalifikovaných pracovníků. Šli na to "baťovsky". Začali pro své zaměstnance stavět domy a byty, lákali na chutné obědy v závodní jídelně. Po 2. světové válce začali provozovat i svozy, které pracovníky svážely až z Basileje.
Původní domky pro zaměstnance, postavené značkou Oris naproti továrně. Zdroj: Hodinkee.com
Do roku 1925 vznikly další továrny v Holderbanku, Comu, Courgenay, Ziefenu a Herbertswilu, v roce 1936 pak vznikla vlastní továrna na číselníky v Bienne. Později vyrostly továrny také v Malleray, Sissahu a Bielu.
Oris se na svých plakátech z té doby chlubil svou "tovární silou", ale převedl to do srozumitelnější představy: Jedny hodinky každé tři sekundy.
V roce 1927 náhle zemřel i druhý zakladatel, Georges Christian. Firmu převzala vdova po Christianovi a vedla ji skupina přátel včetně Oscara Herzoga, švagra Georgese Christiana. V čele správní rady byl také hodinář Jacques-David LeCoultre (později zakladatel Jaeger-LeCoultre).
Oscar Herzog vedl společnost přes 40 let. Foto: oris.ch
Z tohoto období pochází také jeden z nejsignifikantnějších modelů značky, Oris Big Crown Pointer Calendar. Na trh byl uveden v roce 1938 a pojmenován byl podle velké korunky pro snadnější manipulaci piloty v rukavicích.
13.1.2025 - Igor Kratochvíl
Oris Big Crown Pointer Date recenze – Poselství Pána času
Big Crown Pointer Calendar z roku 1938. Zdroj: Oris.ch
Druhá světová válka byla jednou z velkých zkoušek pro Oris. Aby přežili, zaměřili se na výrobu hodin, ale také levných budíků. Ty byly pověstné ještě mnoho let po válce. Mezi nejslavnější patřil budík s osmidenní rezervou chodu z roku 1949. Právě širší záběr během války pomohl Orisu opět k růstu v 50. a 60. letech.
Ve 40. letech značku proslavily budíky. Zdroj: micropure.co.in/
Zhruba čtyři roky poté, co vypršel Rolexu patent na automatický nátah, uvedl Oris v roce 1952 své první hodinky s automatickým nátahem s kalibrem 601. Měl ukazatel rezervy nátahu, který nebyl typický pro automatické hodinky. Ale nové zákazníky měl ubezpečit, že automatický nátah na jejich hodinkách funguje.
První automatické hodinky Oris, cca 1952. Zdroj: carousell.com
Mezi největší úskalí, se kterým se Oris musel ve své historii vypořádat, patřil tzv. švýcarský hodinářský zákon z roku 1934.
Nebyl to vyloženě zákon, ale spíše vládní nařízení. Cílem bylo stabilizovat hodinářský průmysl během hospodářské krize. Ten se potýkal s nadprodukcí, cenovým dumpingem i zahraniční konkurencí. Nařízení mělo ale také ještě jiný cíl: ochránit švýcarské hodinářské dědictví a zabránit "kopírování" zvnějšku.
Jedním z klíčových aspektů tohoto nařízení bylo zřízení kartelu, který sdružoval 2 241 hodinářských firem, přičemž 79 % z nich muselo mít méně než 20 zaměstnanců (Oris se tak se svými stovkami zaměstnanců do uskupení nedostal). Tento kartel měl za úkol regulovat výrobu a export hodinářských komponentů a zároveň omezoval zavádění nových technologií bez předchozího schválení.
Co to znamenalo v praxi? Bez zvláštního povolení nesměly vznikat nebo se rozšiřovat hodinářské společnosti, ale ani vyvážet některé součástky či ébauches. Povolení bylo také nutné pro zavedení nových inovací do výroby již stávajících společností. A právě to byl problém pro Oris.
Dobová fotografie z továrny z roku 1938. Zdroj: Oris.ch
Oris se zaměřoval spíše na dostupné hodinky, a proto v této době používal hodinkové strojky s Roskopfovým krokem a kolíčkovým kotvovým krokem. Oba měly velké výhody v levné a efektivní výrobě a snadném servisování.
Na druhou stranu měly nevýhodu: byly objektivně méně přesné než švýcarský kotvové kroky, které se v té době začaly výrazně prosazovat a které už před schválením "švýcarského hodinářského zákona" některé značky zavedly do svých strojků.
16.6.2023 - Agáta Vřeská
Jak fungují mechanické hodinky – Vše, co byste o mechanikách měli vědět
Také vedení Orisu došlo, že pokud chce uspět, musí mít konkurenceschopné mechanické strojky. I přes opakované žádosti o povolení zavést kotvový krok byl Oris vždy odmítnut. Ale Oris se nevzdal. Rozhodl se vylepšit kolíčkový kotvový krok tak, jak to jen bylo v hodinářských silách, a v poválečných letech získal přes stovku ocenění pro své mechanické strojky.
Oris najímal ty nejlepší pracovníky, navrhoval i vlastní stroje a uměl si vyrobit téměř každou součástku hodinek. Zdroj: Oris
Přesto bylo Orisu jasné, že to jednou nebude stačit. V roce 1956 zaměstnal generální ředitel Oscar Herzog (již zmíněný švagr zakladatele Georgese Christiana) mladého právníka dr. Rolfa Portmanna.
"Ten zákon byl nespravedlivý – nestavěl všechny na stejnou úroveň. Pokud jste byli v roce 1934 napřed, byť jen o den, byli jste napřed navždy. Byly firmy, které se z toho nikdy nevzpamatovaly." – dr. Rolf Portmann, rodák z Hölsteinu
Mechanické hodinky s jumping hour ze 60. let. Zdroj: Oris
Měl za úkol usilovat nejen o povolení pro inovace, ale zrušení vládního nařízení jako takového. O jeho vytrvalosti svědčí fakt, že po 10 letech jeho lobbování, v roce 1966, byl hodinářský zákon zrušen.
Dr. Rolf Portmann neměl původně v plánu věnovat se hodinářskému odvětví, ale ve firmě Oris už zůstal. Foto: Oris.ch
Oris se pustil do strojků se švýcarským kotvovým krokem a nejenže ještě téhož roku představil nový kalibr 645, ale o dva roky později získal díky kalibru 652 první certifikát chronometru z Neuchatel.
Dalšímu úspěšnému vývoji již nic nestálo v cestě. Na samotném vrcholu, v roce 1969 produkoval Oris 1,2 milionů hodinek, zaměstnával přes 800 zaměstnanců a patřil mezi 10 největších hodinářských společností na světě! Jenže pak přišel rok 1970 a quartzová krize.
Dlouhá léta byl Oris silně propojen s motoristickým světem. A odstartoval to Chronoris z roku 1970, první chronograf od Orisu. Zdroj: Oris
1970 ChronOris – první hodinky Oris s chronografem. Kalibr 725 byl vyrobený ve spolupráci s firmou Dubois Dépraz, byl modulární, se sloupcovým chronografem a datem na jednoduché základně. Stopky se ovládaly horním tlačítkem, kdežto druhá korunka ovládala vnitřní lunetu. Celkem bylo vyrobeno 27 000 kusů.
Firmu Oris odkoupila skupina General Watch Company (ASUAG, později součást Swatch Group) a ze stovek zaměstnanců zbyla během 70. let jen hrstka. Jako mnoho jiných, také Oris upozadil mechanické strojky a vyráběl quartzové. Musel ale bojovat o zákazníky nejen s konkurencí z Ameriky a Dálného východu, ale také s konkurenčními značkami v General Watch Company.
Oris s digitálním LCD displejem z 80. let. Foto: ricardo.ch
Na začátku 80. let byl Oris v hluboké krizi. Dokonce prodal i domy, které dřív postavil pro své zaměstnance. A pak se té zbývající hrstce lidí povedl odvážný, ale geniální kousek.
V čele s dr. Rolfem Portmannem a v té době marketingovým ředitelem Ulrichem W. Herzogem odkoupili akcie Orisu zpět a v roce 1982 vznikla nástupnická společnost: Oris SA.
Ulrich W. Herzog a dr. Rolf Portmann se rozhodli vrátit Oris lidem, kteří značce věřili. Foto z roku 1982, Oris.ch
Předchozí události jsou klíčové k pochopení toho, co pro značku znamená její nezávislost. Nebyl to akt odboje, ale vyloženě krok nutný k přežití. Minimálně k přežití značky tak, jak ji známe dnes.
Vlastní směr si Oris našel v mechanických hodinkách. Rozhodnutí jít tímto směrem vydal v roce 1985 generální ředitel Ulrich W. Herzog (stejné příjmení s Oscarem Herzogem je dle Orisu zcela náhodné). Poslední kus quartzových hodinek opustil továrnu v roce 1994. Od té doby je strategií Oris vyrábět pouze hodinky se švýcarským mechanickým strojkem, za ceny, které dávají smysl.
Mechanické hodinky Oris s budíkem z roku 1988. Foto: ebay.com
V roce 1988 představil Oris mechanické hodinky s alarmem, které patří mezi nejzajímavější vintage kousky a připomínají éru budíků ze 40. let.
Zaměření na mechanické hodinky nebyl náhodný pokus. Herzog byl velký cestovatel a kamkoli jel, bral Oris s sebou. Díky opětovné narůstající oblibě mechanických hodinek v Japonsku (odkud paradoxně přišla quartzová vlna) pochopil, že mechanické hodinky mají budoucnost, protože na rozdíl od těch elektronických v nás něco vyvolávají. Jak se s oblibou říká: mechanické hodinky mají duši.
V roce 1996 Oris představil první model ze své rozsáhlé série "jazzových hodinek". Věnované byly saxofónistovi Andymu Sheppardu.
Dnes Oris vyrábí pouze hodinky s mechanickými strojky a zaměřuje se na jejich inovaci. V roce 1990 začal Oris používat označení High-Mech, které najdete na všech hodinkách. Později přibyl i typický červený rotor, který si Oris nechal v roce 2002 zaregistrovat jako ochrannou známku.
Oris Worldtimer z roku 1997. Zdroj: Oris
V roce 1997 uvedl Oris na trh model Worldtimer s kalibrem 690. Jako první na světě umožňovaly stisknutím tlačítka plus nebo mínus upravit hodinu vpřed nebo vzad. Také se u nich automaticky změnilo datum, pokud jste se vrátili přes půlnoc zpět.
Kromě toho, že jsou všechny hodinky mechanické, jsou také všechny Swiss Made. Oris používal nejprve strojky od ETA, později přešel k Sellitě. Právě na strojcích od Sellity jsou dnes postaveny všechny modely, které odkrývají pověstný červený rotor.
Červený rotor si nechal Oris registrovat jako ochrannou známku. Foto: Hodinky 365
Ale Oris se samozřejmě toužil vrátit k výrobě vlastních strojků. Musel si počkat, ale nakonec se mu to povedlo.
V roce 2014 představil Oris svůj první manufakturní kalibr v novodobé historii. Píšu v novodobé, protože do 80. let měl přes 200 vlastních strojků a také později upravoval pro své potřeby zmíněné Ety a Sellity. Z těch nejvýznamnějších jmenujme alespoň už zmíněný model s alarmem z roku 1988 (kal. 418), regulátor z roku 1995 (kal. 649) a Worldtimer z roku 1997 (kal. 690 postavený na ETA 6436-2).
Kalibr 418 použitý v modelu z roku 1988. Foto: ebay.com
U příležitosti svého 110. výročí uvedl Oris v roce 2014 mechanický kalibr s ručním nátahem Oris 110. Nejen, že byl zcela vyvinut interně, ale pyšnil se také 10denní rezervou chodu a nelineárním zobrazením rezervy chodu.
Kalibr 110 s manuálním nátahem a 10denní rezervou chodu. První in-house kalibr Orisu po 35 letech.
Úctyhodné rezervy dosáhl Oris pomocí extra velkého pérovníku a frekvenci 3 Hz. Ale především dokázal, že je schopen opět tvořit vlastní kalibry.
Každý následující rok Oris kalibr 110 rozšířil o další komplikaci. Vždy ale zůstala rezerva chodu 10 dní (240 hodin) a nelineární zobrazení rezervy chodu. Vznikly tak kalibry Oris 111 s datumem v subčíselníku, Oris 112 s GMT a ukazatelem dne/noci, Oris 113 s kalendářem (den, datum, týden, měsíc), Oris 114 s GMT s možností nastavení po 30 minutách (pro oblast Indie, Nepálu) a nejnovější Oris 115 v přepracované skeletonové verzi z roku 2019.
Zajímavé je ale také nelineární zobrazení rezervy chodu, které si Oris nechal patentovat. Jedná se o nelineární stupnici, kde jsou poslední 2–3 dny znázorněny "roztaženěji", což je velmi praktické, protože to usnadňuje odhad, kdy je potřeba hodinky natáhnout. A kromě toho přidává i estetický dojem – indikátor se plynule "zrychluje", když se blíží konec rezervy.
Oris Artelier s kalibrem 113 s kalendářem. Foto: Oris.ch
Ta skutečná revoluce ale přišla ještě o pár let později, v roce 2020, kdy Oris světu nabídl svůj nový manufakturní kalibr 400 s automatickým nátahem.
Automatický kalibr 400 patří mezi největší inovace Orisu. Díky dvěma pérovníkům, materiálům a novému designu ozubených kol dosáhl Oris na 5denní rezervu chodu.
Byl (a stále je) výjimečný v tom, že nabízí 5denní rezervu chodu (běžná je 2–3denní) při 4Hz frekvenci, je silně antimagnetický, má chronometrickou přesnost (-3 až +5 s/den), záruku 10 let (běžná je 2–3 roky) a doporučený servis po 10 letech (běžné je 5 let).
Kalibr 400 má 120 hodin rezervy chodu, 10letou záruku při registraci na MyOris a 10letý doporučený servisní interval.
Vysoké rezervy chodu dosáhl Oris několika úpravami. Tou hlavní jsou dva pérovníky, které jsou zapojeny sériově (energie se z prvního přenáší do druhého). Postupné uvolňování energie prodlužuje dodávání konstantní energie k setrvačce.
Oris také zmiňuje, že některé díly (např. ložiska) mají speciální antitřecí povrchovou úpravu nebo jsou z materiálů s přirozeně nízkým koeficientem tření. Upravil se ale i design ozubených kol, aby se přenos energie maximálně zefektivnil.
Oris u kalibrů 400 používá kluzné ložisko místo kuličkového pro uchycení rotoru – tato konstrukce zvyšuje mechanickou spolehlivost, snižuje hlučnost a prodlužuje životnost. Na fotce kalibr 403.
Zaměřil se také na materiály, především použití křemíkového krokového kola a kotvy. Díky tomu je zajištěna nejen vysoká antimagnetičnost (až do 2250 gaussů ), ale také odlehčení a lepší stabilita chodu i při nižším přísunu energie.
I když kalibr Oris 400 nemá certifikaci COSC, splňuje chronometrické hodnoty díky max. odchylce -3 až +5 s/den. Každý strojek je regulován v 5 polohách.
Poprvé byl představen v modelu Oris Aquis Date Calibre 400. Postupně se rozšířil do dalších řad jako Big Crown, Divers Sixty-Five, ProPilot X a dalších.
Více než 30 součástek je z nemagnetických materiálů, např. krokové kolo a kotva, které jsou z křemíku.
V roce 2022 Oris kalibr ještě upravil (kalibr 400-02), aby vyřešil zvláštnost, kdy se u původní verze posouvala minutová ručka o několik minut po zatlačení korunky.
Kalibr Oris 400 se stal základem pro několik dalších verzí, např. Oris 401 s malou sekundovkou, Oris 403 s pointer date, Oris 473 s manuálním nátahem a ukazatelem rezervy nátahu.
Kalibr 473 je bez rotoru, pouze s ručním nátahem. Proto Oris přidal ukazatel rezervy nátahu, aby majitel věděl, kdy je nejvyšší čas hodinky znovu natáhnout.
V roce 2010 představil Oris nový slogan: Skutečné hodinky pro skutečné lidi. Je to spíše závazek, než reklamní počin.
V každém odvětví, kterým se Oris zabýval či zabývá totiž spolupracuje s odborníky, aby jeho hodinky nevyšly jen z laboratorních podmínek, ale odpovídaly skutečným požadavkům skutečných lidí.
Na pilotních modelech spolupracoval Oris s bývalým stíhacím pilotem Paulem Ruppeinerem. Na fotce Oris Swiss Hunter Team Ps Edition.
Ať už jde o potápění, letectví, motoristický sport či kulturu, v každém světě hledá Oris ty nejlepší a nejspolehlivější řešení.
18.3.2025 - Jakub Pitucha
Oris Aquis Date Automatic recenze – Nezávislý klenot nejen pro potápěče
Pár příkladů za všechny. Na potápěčských modelech Oris spolupracoval se slavným Carlosem Costou, světovým rekordmanem v nádechovém potápění. Spolupracoval ale také s potápěčem Romanem Frischknechtem a výsledkem byly potápky nejen s 1000metrovou voděodolností, ale také novým systémem Rotaiting Safety, inovativním způsobem uzamčení otočné lunety. Oris vyvinul i nový bezpečnostní systém přezky, aby hodinky nespadly ani v případě, že se přezka rozepne.
Oris ProDiver Chronograph 01 774 7727 7154-Set s inovativním uzamčením lunety.
Oris ale nevyrábí jen hodinky pro profesionály. Věří, že na hodinky se chce spolehnout každý jeho zákazník a musí proto obstát v náročných podmínkách nejen pod vodou, v kokpitu letadla, ale v nečekaných situacích každého všedního dne.
Inovoval i systém rychloupínání kovových náramků, které lze snadno vyměnit bez použití náčiní. Upravil také spony na některých modelech, vše s cílem najít to nejlepší, nejpohodlnější a nejestetičtější řešení. Výsledek? Vezměte si hodinky Oris na zápěstí. Jak vám sedí? Tak vidíte. :)
Yusra Mardini utekla v 17 letech před válkou v Sýrii. Jako olympijská plavkyně dnes učí uprchlíky plavat v rámci projektu Welcome 66. Je hrdou ambasadorkou Oris.
Jestli jde něco ruku v ruce s nezávislostí Orisu, tak je to snaha o udržitelnost, společenskou odpovědnost a touha dělat svět lepším místem. Oris s ním začal dávno před tím, než se to stalo "trendy". Bez nadsázky se dá říct, že Oris je v tomto průkopníkem.
Iniciativy značky zahrnují nejen snižování uhlíkové stopy, využívání recyklovaných materiálů, ale také podporu environmentálních projektů. Za všechny vyberu alespoň jeden: Chance for the Better. V rámci této mise Oris organizuje celosvětové akce Change for the Better Days, které zahrnují úklidové akce, výsadbu stromů a další aktivity zaměřené na zlepšení životního prostředí včetně ochrany oceánů.
Model Oris Aquis Date Upcycle má číselník vyrobený z recyklovaného plastu z oceánu. Je to způsob, jak poukázat na problém a hledat řešení. Foto: Hodinky 365
Ve své zprávě o udržitelnosti 2024 si Oris stanovil cíl snížit globální emise o 10 % ročně po dobu tří let, což představuje celkové snížení o 27,1 %.
Od roku 2021 je Oris certifikovaně klimaticky neutrální společností díky spolupráci s organizací ClimatePartner.
O tom, že to Oris myslí vážně, svědčí i fakt, že v roce 2018 ukončil své partnerství s týmem Williams F1. Spolupracovali 15 let a spojovala je touha být nezávislí a inovativní. Ale snaha Oris o ekologickou odpovědnost se s energetickou náročností motosportu zkrátka neslučovala.
V roce 2004 Oris vyvinul systém Quick Lock Crown (QLC), který nahrazuje tradiční šroubovací korunku. Tento systém umožňuje rychlé a bezpečné uzamčení korunky bez nutnosti jejího šroubování. Uživatel jednoduše zatlačí korunku proti pouzdru a mírně jí otočí (o 120 stupňů), čímž se korunka uvolní nebo uzamkne. Je to rychlejší a praktičtější, současně poskytuje plnou ochranu proti nechtěnému uvolnění.
Mezi další zajímavé inovace značky Oris patří v posledních letech mechanický hloubkoměr, který je svým jednoduchým systémem vskutku geniální.
15.4.2025 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Jedinečné hodinky
Představen byl u modelu Aquis Depth Gauge v roce 2013. Hodinky mají malý otvor ve sklíčku, kterým voda proniká do vyfrézovaného kanálku. Tlak vody vytváří viditelnou hranici mezi vzduchem a vodou, která ukazuje aktuální hloubku na stupnici na číselníku. Tento patentovaný systém je jednoduchý, spolehlivý a nevyžaduje složité mechanické části.
V roce 2014 představil Oris model Big Crown ProPilot Altimeter, první automatické hodinky s integrovaným mechanickým výškoměrem. Tento výškoměr funguje na principu aneroidní kapsle, která reaguje na změny atmosférického tlaku a umožňuje měření nadmořské výšky až do 6 000 metrů (19 700 stop). V roce 2023 byla představena vylepšená verze s karbonovým pouzdrem, které snižuje hmotnost hodinek na 98 gramů.
Oris ProPilot Altimeter je výjimečný model, který kombinuje tradiční hodinářské řemeslo s pokročilou mechanickou funkcí – integrovaným výškoměrem.
Na konec jsem nechala ještě jednu věc, která je pro Oris typická. Oris totiž věří, že je nezbytné dělat věci seriózně, ale současně vědět, kdy se umět bavit. Brát věci vážně, ale nebrat se až tak vážně. Jinými slovy, cílem Orisu je přinášet díky hodinkám radost.
8.1.2025 - Agáta Vřeská
Oris ProPilot X Miss Piggy představení – Růžová rebelka
Ale nejen díky hodinkám. Souvisí s tím celá filozofie značky. Snaha měnit svět k lepšímu. Je to komplexní přístup a když vidíte hodinky Oris, každý detail vám napoví, co je poselstvím.
Je to jeden z důvodů, proč Oris vytvořil spolupráci s Disney u hodinek Kermit a později přidal ještě extravagantnější Miss Piggy, která je autorkou citátu v podnadpisu. Ale je to také radost z toho, když máte hodinky, které perfektně sedí. Na které se můžete spolehnout. Které jsou nadčasové a současně dostatečně rozpoznatelné. Zkrátka, radost z toho, že máte Oris.
„Musíme být upřímní a uznat, že nikdo nepotřebuje mechanické hodinky. Ale na druhou stranu možná ano, protože luxusní hodinky přinášejí radost. A radost potřebujeme všichni." Rolfa Studera, spoluvýkonný ředitel Oris
21.4.2025 - Agáta Vřeská
Oris Big Crown Pointer Date 754 recenze – Nejpohodovější Orisky v pastelových barvách
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.