Perrelet LAB Peripheral A1100 recenze – Vyhrazeno pro gentlemany

Tagy: Recenze | Perrelet | Pánské | Klasické

Igor Kratochvíl | 5.5.2025 | 6 MIN

Hodinky Perrelet LAB Peripheral A1100 jsou výjimečné a být panem Q (ikonický vynálezce z bondovek), bez váhání bych tuhle švýcarsko-španělskou lahůdku Jamesi doporučil. A to ani ne tak pro její univerzálnost, jako pro eleganci, kterou svému majiteli nabízí, nevídaně precizní zpracování a technické řešení, nad kterým by se pozastavil nejeden agent či padouch!

O kontaktu s "něčím exkluzivním" napoví již samotné černé balení, které je vskutku pompézní a bez ostudy by se v něm zabydlely hodinky troje. Nutno dodat, že recenzovaný model si takový luxus zaslouží, jde o kus nádherné a poctivé hodinářské práce.

Příběh značky Perrelet – Avantgarda, která nepatří historii
13.2.2025 - Eliška Měrková
Příběh značky Perrelet – Avantgarda, která nepatří historii

Perrelet LAB Peripheral jsou hodinky výrazné, dominující i na větším zápěstí a svým zpracováním úspěšně lákají pozornost okolí. Zásluhu na tom má především masivní ocelové pouzdro o rozměrech 42 × 53 milimetrů, s výškou mírně přesahující 13 milimetrů.

111 900 Kč (doručíme do 4.8.)

Pouzdro působí doslova nerozbitně a nemohu se ubránit srovnání s celokovovými pouzdry hodinek Casio G-Shock ze série Full Metal, přestože zde má výraznost spíše roli charismatického gentlemana, než nezničitelného hrdiny.

Casio splnilo fanouškům sen: G-Shock GMW-B5000 "Full Metal"
10.5.2018 - Vojtěch Pospíšil
Casio splnilo fanouškům sen: G-Shock GMW-B5000 "Full Metal"

Při návrhu pouzdra, jehož povrch zdobí citlivé kombinace leštěných a matných ploch, si dali designéři skutečně záležet. Do relativně malého prostoru se jim podařilo velmi vkusně a esteticky zakomponovat hned několik zdánlivě nekompaktních geometrických tvarů. Základ pouzdra má soudkovitý tvar, na ten navazuje prstenec ve tvaru osmiúhelníku a třetí pomyslnou vrstvu tvoří kulatá, pevná a úzká luneta, svírající ploché safírové sklíčko.

111 900 Kč (doručíme do 4.8.)

Kapitolou samou o sobě je masivní korunka, která patří k těm nejkrásnějším a současně nejzajímavějším, se kterými jsem se doposud setkal. Za pozornost stojí především nádherné a hluboké zdobení v podobě výrazného písmene "P" na její čelní straně a především atypický hranatý tvar.

Perrelet Weekend Open Heart A1303 recenze – Srdeční záležitost
11.2.2025 - Jiří Hons
Perrelet Weekend Open Heart A1303 recenze – Srdeční záležitost

Čtverec se zkosenými hranami poskytuje perfektní komfort při ručním natahování strojku, stejně jako při povytažení do jedné ze dvou pozic, sloužících k nastavení datumu či času. Hacking je zde samozřejmostí, takže se o něm zmiňuji pouze pro úplnost a stejně tak dodám, že korunka není šroubovací, což u hodinek, které nemají ve vínku potápění či práci v extrémních podmínkách, není nijak na škodu.

111 900 Kč (doručíme do 4.8.)

V souvislosti s tím se ale nemohu ubránit zklamání z relativně nízké voděodolnosti činící pouhých 5 barů (tlak v hloubce cca 50 m), takže na radovánky v moři by mohly zírat maximálně z deky, kde bych je ale já osobně o samotě rozhodně nenechával.

Boky pouzdra jsou zdobeny pro Perrelet typickými výraznými svislými výbrusy, které vypadají na stříbrné oceli špičkově a hodinkám dodávají ještě větší punc odolnosti. Horní i spodní stranu pouzdra uzavírají silné nožky, navzájem se zdravící na vzdálenost 22 milimetrů.

Design číselníku mi v kombinaci s pouzdrem nápadně připomíná luxusní hodinky ze sedmdesátých let – ani hranaté, ani kulaté, ani sportovní, ani konzervativní. Vše je nadčasové, dynamické a se správnou špetkou retra, což se mi na hodinkách Perrelet LAB Peripheral líbí asi ze všeho nejvíce.

Drobné minutové dílky a číselné indexy pětiminutových intervalů se nenápadně skrývají na prstenci vnitřní lunety, která svírá s číselníkem strmý úhel. Naopak nepřehlédnutelné jsou výrazné hranaté hlavní indexy, na které skvěle navazují elegantní Baton ručky, doplněné takřka neviditelnou vteřinovkou. Stříbrné indexy i hlavní ručky jsou vybaveny jednoduchou, jasnou luminiscencí.

Na indexu šestky se zabydlelo úzké datumové okénko, pevně odhodlané držet přísnou dietu. I přes svou štíhlou linii, přesně navazující na šířku samotného indexu, nabízí jasnou čitelnost i v případě dvouciferných datumových hodnot. Designéři zvolili kondenzovaný font a díky kombinaci bílých číslic na tmavém pozadí komplikace s číselníkem doslova splývá.

Ke svižnému překlopení číselné hodnoty dochází přesně pět minut před závěrem dne. Přestože se nás krom loga a označení řady Peripheral výrobce rozhodl ničím dalším na číselníku nerozptylovat, rád bych zmínil ještě jeden velmi líbivý detail, a to jemný zábrus dna číselníku, který dokonale lícuje se špičkou malé ručky, nádhera!

Tou nejzajímavější a přitom na první pohled paradoxně skoro přehlédnutelnou dominantou číselníku je krásná inovace v podobě pohyblivého stříbrného prstence po obvodu, který zasahuje do poloviny hlavních indexů. Pohyb prstence je decentní a na rozdíl od opravdu divoké turbíny, známé z modelů řady Turbine, je zřetelný jen díky nenápadnému zdobení v podobě zkosených linek na polovině povrchu.

Perrelet Turbine Titanium 41 recenze – A přece se točí!
14.2.2025 - Igor Kratochvíl
Perrelet Turbine Titanium 41 recenze – A přece se točí!

Od zmíněné turbínky se navíc nejedná jen o vizuální kratochvíli, ale o zásadní funkční prvek – rotor umístěný na druhé straně automatického strojku. Při pohledu na komplikovaně vrstvené uložení, zakomponování rotoru do číselníku či plovoucí uchycení indexů je patrná nejen zručnost hodinářů ze Švýcarska, ale i unikátnost hodinek samotných. A přesně tyto krásné detaily si musí člověk užít takříkajíc naživo, osobně.

Technické řešení rotoru v číselníku zároveň poskytuje čistý a ničím nerušený pohled na nádherný strojek přes zadní průhledné dýnko, přičemž strojek v tomto podání vypadá spíše jako strojek hodinek s ručním nátahem. Netradičně ploché a takřka dokonale rovné dýnko je ze spodní strany přichyceno šesti šroubky. Milovníky detailů určitě potěší i velmi vkusně a esteticky zpracované texty na dýnku, informující o výrobci, typovém označení modelu, voděodolnosti a použité oceli.

Hnacím motorem a strážcem přesnosti je automatický in-house strojek s ručním nátahem, Perrelet P-411, běžící na frekvenci 4 Hz (28 800 kmitů za hodinu). Strojek je složen z celkem 243 součástek, uchycených ve třiceti drahokamech a dle technických parametrů výrobce udrží hodinky při chodu po dobu dvaačtyřiceti hodin. V reálu dokáže strojek tepat ještě o téměř pět hodin déle, hodinky se mi v klidovém stavu zastavily po 46 hodinách a 30 minutách s odchylkou přesnosti +8 vteřin za den.

Luxusním zpracováním a špičkovou povrchovou úpravou nešetřili v Perreletu ani v případě strojku. Najdeme zde rhodium, kruhové broušení, či dokonce Les côtes de Genève, aneb "ženevské pruhy", patřící k symbolům vyšší horologie. A pokud jsem se na začátku recenze neubránil srovnání s odolnými hodinkami G-Shock, i zde najdeme malou spojitost v podobě nárazuvzdorného uložení setrvačníku, prostřednictvím téměř stovkou let prověřené technologie Incabloc.

Superlativy nelze šetřit ani u řemínku. Ač preferuji tahy kovové, k hodinkám LAB Peripheral si lepší variantu, než kožený řemínek představit neumím. Zde navíc máme tu čest s exkluzivní a pravou aligátoří kůží.

Řemínek je z horní části velmi pevný a odolný, zespodu naopak krásně měkký a příjemný na dotek. Výrazné světlé prošívání krásně kontrastuje s černou barvou a třešničkou na dortu je luxusní motýlová spona, na které se s estetickým cítěním střídají různé povrchové úpravy, od vysokého lesku, až po patrné kruhové broušení. Sponě kraluje přezka zdobená masivním logotypem "P" a na dotek příjemným vroubkováním po stranách.

Hodinky Perrelet LAB Peripheral jsou určeny především pro náročné zákazníky, kteří hledají prvotřídní zpracování a originalitu. Vynikají precizností v každém detailu, od číselníku po sponu na řemínku, a zaujmou důmyslně řešeným rotorem strojku umístěným přímo v číselníku.

Hledat na těchto hodinkách nějaké vady je opravdu těžký úkol a má jediná výtka, týkající se voděodolnosti, nemusí být handicapem pro každého. A koupil bych si hodinky já osobně? Bez váhání, ale mám-li být upřímný, poohlédl bych se po zelené variantě, která je prostě úchvatná!

Zdroje fotografií: Hodinky 365, Oficiální fotografie výrobce

Mohlo by vás dále zajímat:

6 NEJ: Jedinečné hodinky
15.4.2025 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Jedinečné hodinky

Frederique Constant Classics Heart Beat Automatic – švýcarská elegance
20.10.2023 - Jakub Pitucha
Frederique Constant Classics Heart Beat Automatic – švýcarská elegance

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

111 900 Kč (doručíme do 4.8.)
111 900 Kč (doručíme do 4.8.)
111 900 Kč (doručíme do 4.8.)
111 900 Kč (doručíme do 4.8.)