Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: O značce | Amazfit | Chytré
Matěj Urbaczka | 27.11.2024 | 4 MIN | 1x komentář
Cesta značky Amazfit začala teprve nedávno, a patří tedy k těm novějším z čínské produkce. Soustředí se ale jen na chytré hodinky a její potenciál je obrovský.
Řekl bych, že značka Amazfit je jedna z nejvíce se rozvíjejících značek čínských chytrých hodinek na trhu. První hodinky představili v roce 2015 a za 9 let ušli spousty kilometrů. Dohání tak nejen čínskou, ale i americkou a finskou konkurenci.
Amazfit, jak sám píše na svých stránkách, má za cíl dělat své produkty s určitou cenovou dosažitelností a benefity pro všechny, nezávisle na jejich "fitness levelu" či lifestylu.
A to se jim docela daří. Značka se vydala cestou rozdělení modelů na sportovnější, outdoorové a taky městské. A to jim hodně pomáhá. Kromě rozdělení ale rozhodně vyniká i ve funkcích, kdy spousty prémiovějších funkcí najdete už v základních modelech.
Spusty z nich mají totiž telefonování a úložiště na hudbu, i když je cenovka nastavena třeba jen do 3 tisícovek. S hudbou je možná trošku problém, že zde nenajdeme streamovací služby, ale musíme pěkně postaru nahrát MP3 do úložiště. Často se také setkáme ve všech řadách i s přednastavenými odpověďmi na notifikace pro uživatele Android a spoustou dalších chytrých funkcí. Opravdu, není to zlé za ty prachy.
Mají i další přednost – monitoring denních aktivit. Nepochybně za posledních pár let přidali nejvíce fíčur pro měření a taky mají nejvychytanější umělou inteligenci na trhu. Ne z čínských značek, ale opravdu na celém trhu. Nejprve ale k těm přídavkům. Moc se mi líbí, že po vzoru sportovních hodinek i Amazfit přidal noční variabilitu srdečního tepu a zkvalitnil monitoring spánku.
A teď k Zepp Aura – AI pomocníkovi v oblasti zdraví a především spánku. Auru naleznete v aplikaci Zepp přímo v záložce Aura. Aura pak vyhodnocuje na úrovni "master" spánek a všechno s ním související. Kromě podrobného vyhodnocení zde máte možnost se AI zeptat, jak spát lépe a vést s ním o tom diskuzi. Stejně tak vám AI pomocník navrhne hudbu pro usínání, která bude přímo pro vás a může být dokonce závislá i na vašem tepu (pomocník bude sledovat, jak tepovka klesá a až usnete, hudbu sám vypne).
Zepp Aura.
Za mě je to skvělé použití AI, které si našlo uplatnění, a Amazfit je tak o krok před všemi dalšími značkami.
Amazfit samozřejmě nezaostává ani sportovně a nenechává se zahanbit. I zde totiž najdeme AI kouče, který vám dokáže nachystat tréninkový plán a přizpůsobit ho vašemu aktuálnímu stavu. A taky všechna podstatná data k tréninku, u kterého jsem si vypůjčil obrázek ze stránek výrobce.
No, řekl bych, že toto postačí jak hobby sportovci, tak i profíkovi, což Amazfit dokládá mnoha spolupracemi s elitními běžci.
V září roku 2015 vznikl Amazfit jako další značka korporace Huami (dnes známé jak Zepp Health), která pod sebou měla třeba i známější Xiaomi. Tato značka hrála velkou roli pro Amazfit, protože ze začátku se modely vydávaly pod názvem "Xiaomi Amazfit". A hned první model – Xiaomi Amazfit Pace byl vydán přesně rok po založení značky, tedy září 2016.
Už tento model byl za mě přelomový tím, co uměl a jakou měl výdrž. Pro informaci, hodinky měly vestavěnou GPS, úložiště pro hudbu, výdrž pět dní v režimu smartwatche a 35 hodin po sekundě na GPS! Tomu říkám docela slušná nabídka.
Pak udělal Amafit i levnější model, aby šel s tehdejším trendem, a to náramek Amazfit Band, který se historicky zapsal ke značce více, než kdejaké hodinky. Protože jakékoli Bandy se kupovaly prostě nejvíce. Výhoda do dnešní doby je ta, že za málo peněz dostanete pěkný krokoměr, který vás upozorní na volání, zprávy a řekne vám i ± vaši tepovku.
První Band od Amazfitu.
Rád bych historicky zmínil ještě jednu řadu, která způsobila převrat ve sportovní rovině. Amazfit Stratos sice nepokračuje v dalších modelech, ale je neodmyslitelným a velkým kusem historie Amazfitu. Hodinky byly od první generace (rok 2018) tvořeny pro outdoor a triatlon a dosahovaly kvalit tehdejších Garmin Fenix. Jejich třetí generaci jsem tady v hodinkách stihnul otestovat i já a musím říct, že to byly velice povedené hodinky a dokonce měly FirstBeat algoritmy od Garminu (teď už se Garmin o své algoritmy nedělí).
Amazfit Stratos 3.
A musíme to zakončit asi nejikoničtější řadu: Amazfit T-Rex. A myslím, že nejlépe to popíše tento odstavec od kolegy Dominika, který hodinky zbožňuje.
Asi prozradím hned na začátku, že řadu T-Rex recenzuji už od jejích počátků, a tak tato recenze může být lehce citově zabarvená, protože ji odjakživa mám rád. Ptáte se proč? Jsou to typicky české hodinky, jelikož nestojí ranec, mají natřískanou hardwarovou i softwarovou výbavu a navíc mají čtyřcifernou číslovku, což se výrobcům v dnešní době daří čím dál méně.
Amazfit mám rád, to přiznám. Hodinky nemají moc kompromisů, mají solidní poměr cena výkon a vždycky dokáží něčím šokovat. Jako například svou prací s AI anebo letošní peckou v podobně Helio Ring prstýnku.
Jelikož jsem přednosti značky zmínil už na začátku tohoto článku, mrknul bych se spíše na její budoucnost... Nebo spíše na můj odhad.
Amazfit bude, doufám, pokračovat v krásném rozdělení řad jako doposud a budeme vídat městské řady (Bip, Balance, Active), sportovní řady (Cheetah) a pak ty outdoorové (T-Rex, Falcon). No a podle těchto řad budou také dělené funkce a designy.
Tato čínská značka má také našlápnuto mít i hojněji rozšířenou platbu kartou u nás, protože už teď zvládá mBank a přeji si, ať to rozšíří. Poslední věcí, kterou bych si přál od této značky, je zavedení tepové frekvence co sekundu i za cenu, že se sníží výdrž baterie. Tohle je docela důležitá věc, aby se hodinky opravdu přiblížily těm nejkvalitnějším hodinkám na trhu a mohli jsme mít celostní přehled o našem zdraví.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.