Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Technologie a pojmy | Klasické
Eliška Měrková | 15.5.2025 | 7 MIN
Byly to opravdu slavné hodinářské značky, které stvořily ty největší ikony, které 50 let s neupadající intenzitou rezonují hodinářským světem? Nebo to byl jeden jediný muž, který jen plnil zadanou zakázku... Gérald Genta, muž, jenž dal podobu soudobé hodinařině. Nejslavnější designér všech dob. Který současný hodinkový trend je s ním spojený? A jak do toho vstupuje Rolex?
Pro začátek je nutné udělat si malou výpravu nazpět časem a podívat se, co důležitého se stalo roku 1972. Právě v tomto roce veřejnost s velkou pompou poznala zvučné jméno – Gérald Genta. Ten doslova za jednu noc nakreslil a navrhnul design jedněch z nejslavnějších hodinek, jejichž vliv přetrval do dnešních dní: Royal Oak, které Genta stvořil na zakázku pro značku Audemars Piguet.
Audemars Piguet Royal Oak ref. 5402 z Gentovy osobní sbírky, který se podle aukční síně Sotheby's prodal za neuvěřitelných 2,1 milionu dolarů – více než sedminásobek původního odhadu – a stal se tak nejcennějším historickým modelem Audemars Piguet, který byl kdy vydražen. Zdroj: https://en.thevalue.com/
Royal Oaky byly v luxusním segmentu první sportovní hodinky vyrobené z oceli. Genta se údajně nechal inspirovat historickou potápěčskou helmou, která byla ke zbytku obleku připevněna šrouby, a tak se šrouby objevily i na výrazné oktagonální lunetě. Tvar lunety se stal okamžitě ikonickým, stejně jako integrovaný náramek se specifickými podlouhlými indexy, které přidávaly takový techničtější, sportovnější ráz.
Co se designu týče, zhruba do konce 60. let vyráběly pouzdra, číselníky, náramky, ručky apod. specializované firmy, ne hodinářské značky samotné. Hodinky byly většinou brány jako funkční nástroj zobrazující čas. Gérald Genta, který byl náturou ryzí umělec, tento koncept doslova nesnášel a pokusil se vnést do problematiky svěží vizi – přechod od funkce k formě. A to se mu podařilo.
Tato událost se brzy rozrostla do rozměrů později zvaných "gentovská revoluce". Po Royal Oacích následovaly další Gentovy designy s typickým rukopisem, jako Ingenieur od IWC nebo Nautilus od Patek Philippe z roku 1976.
IWC Ingenieur. Zdroj: https://www.uhrenkosmos.com/
Jeho designy byly revoluční, nápadité i hravé a hlavně rozpoznatelné na první pohled. Kromě zmiňovaného typu designu měl opravdu širokou škálu stylů i nápadů. A každá renomovaná značka hodinek si přála Gentu získat, i kdyby jen pro návrh jedněch hodinek. Nutno ale podotknout, že nejžádanější stále zůstal ten "royaloakovský" styl.
Dalo se samozřejmě čekat, že sportovní styl s integrovaným náramkem převezmou i další značky – trendům nikdo nezabrání. A tzv. hommage hodinky, tedy hodinky se záměrně podobnými designy, byly kdysi možná ještě častější než dnes. Ovšem v případě zrovna tohoto typu designu je k diskuzi, jestli se o přejímání v pravém slova smyslu jednalo. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Přišel rok 1975 a další nápadné hodinky, od velmi nápadné značky – Rolex Oyster Perpetual Date 1530 s automatickým strojkem.
Zdroj: https://swisswatches-magazine.com/
19.8.2021 - Bohumil Vopršal
Tissot PRX recenze – Ohlédnutí za „starými dobrými“ časy (které nemá chybu)
Právě toto pouzdro bylo Rolexem navrhnuto s vidinou, že do něj bude později pasovat zbrusu nový quartzový strojek, na kterém Rolex v tu dobu ještě pracoval. Dokončil jej v roce 1977 a model nazval Rolex Datejust Oysterquartz.
Zdroj: https://www.fratellowatches.com/
Tento typ designu učaroval také značce Omega, která řešení sportovních prvků a oceli užila v řadě Seamaster.
Omega Seamaster Automatic ref. 166.0215 circa 1979.
Sportovním, potápěčsky laděným hodinkám toto vzezření vyloženě sedlo. Což potvrzují také hodinky Tissot Seastar z roku 1978, ze kterých vychází současné Tissot PRX, současně nejslavnější hodinky od Tissotu.
Tissot Seastar z roku 1978. Zdroj:www.crazywatches.pl
8.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot PRX představení – Nejlepší dostupné švýcarské hodinky za rok 2021?
Za zmínku určitě stojí také Bulova, hodinkový miláček Ameriky a značka, která tento design v 70. letech (konkrétně 1979) použila také. Podoba zřejmě není čistě náhodná.
Uznejte ale, že byste nepoznali, jestli jsou hodinky z konce 70. let nebo ze současnosti – až takhle nadčasový tento design je. Zdroj: https://www.ablogtowatch.com/
S Bulovou teď zabředneme spíše do vod konspiračních teorií a upozorňuji, že žádná z informací není plně potvrzená. Ale pro zajímavost zde uvedeme kolující pověst. Ta praví, že jelikož Genta pro Bulovu pracoval 7 let, slavný první náčrtek Royal Oaků měl být původně nakreslen pro Bulovu... Která jej ale odmítla (a zřejmě pak velice zaplakala). Je tedy zvláštní vidět dvojče Royal Oaků z podobné doby s logem Bulovy. Jak to celé bylo a kde je pravda, se však asi nikdy nedozvíme.
1.12.2022 - Eliška Měrková
Příběh značky Bulova – Historie toho, v čem (jsme) byli první
Ale kdo by to měl všem těm inspirovaným značkám za zlé? Už Oscar Wilde pravil, že "napodobování je nejupřímnější formou lichocení", což byla myšlenka nanejvýš nadčasová a pravdivá.
20.8.2024 - Eliška Měrková
Troje "povědomé" hodinky Ingersoll – Poznáte inspiraci?
Víme, že Royal Oaky od AP vyšly roku 1972. A tento rok je často pokládán také za rok zrození slavného designu. Existují však jedny hodinky, které příběh tak trochu rozbíjí.
Když quartzová krize zasáhla švýcarské hodinářství, byl to tržní masakr. Na odboj však přesto došlo a švýcarské značky začaly vyvíjet vlastní quartzový kalibr. Výsledkem byl strojek Beta 21, jenž byl stvořen roku 1969 a následně představen na basilejském veletrhu v roce 1970 (používaly jej mimo jiné společnosti Rolex, Omega a Patek Philippe).
Jak už to tak bývá, Rolex byl ze všech nejvýraznější. Svým úplně prvním quartzovým hodinkám s referencí 5100 začal říkat "Texan" či "Texano" a co je důležité – design přizpůsobil revolučnosti tohoto strojku...
Rolex Texan Beta 21, doba výroby – 1969. https://www.watchclub.com/
Díky tomu, že byl strojek Beta 21 moc velký na to, aby se vešel do pouzder starších modelů, muselo se i designově myslet ve velkém.
Vznikly tak masivní Texany zhotovené ze zlata, které odrážely odvahu doby – měly soudkovité pouzdro, jehož vrchní plocha byla broušená, a integrovaný, geometricky řešený náramek s neobvykle hranatým napojením, který by jen tak někdo nenahradil za cokoli univerzálního. Byl to údajně jeden z nejneobvyklejších designů, jaký byl k vidění a nepodobaly se ani žádným předchozím Rolexům nebo jiným hodinkám. Připomíná vám něco?
11.8.2023 - Eliška Měrková
Historie quartzových hodinek – Krize nebo revoluce?
Právě z Texanů o 5 let později vyšly výše zmíněné Rolex 1530 a Oysterquartz. A také současné Land-Dweller z roku 2025.
Rolex Land-Dweller, 2025. Zdroj: https://www.rolex.com/
V téhle chvíli se tak trochu může zdát, že se i velký Gérald Genta přece jen někde inspiroval. Dovolila jsem si však vypůjčit úryvek z článku pojednávajícím o rozhovoru, jenž vedl redaktor James Dowling s dlouholetým blízkým přítelem Géralda Genty:
"(...) bavili jsme se o všech těch skvělých hodinkách, které Genta navrhl. Téměř z ničeho nic mi můj respondent řekl: 'Vím, že jste velký fanoušek značky Rolex, a víte, čeho Genta litoval?' Zavrtěl jsem hlavou a on odpověděl: 'Nikdy nedostal šanci navrhnout model DateJust. Myslel si, že jsou to dokonalé hodinky, a byl by rád, kdyby měl možnost na nich pracovat.'
‚To je pravda,‘ souhlasil jsem a v duchu přemýšlel, jak by vypadal DateJust navržený Gentou. A v tu chvíli respondent vypustil tu bombu: 'Pro Rolex navrhl jen jedny hodinky,' řekl. 'Byly to jejich první quartzové hodinky, před mnoha lety'."(James Dowling, The hidden link between Rolex and the Royal Oak, www.esquire.com, 2016)
Zdroj fotografie: read01.com
Ve skutečnosti měl Rolex "gentovské" kousky dva, druhým byl model King Midas z roku 1962 s mechanickým strojkem, který dodnes patří k tomu nejoriginálnějšímu, co kdy značka vydala. King Midas však patřily do jiné, designově ještě extravagantnější kategorie.
Takže suma sumárum, titul "Picasso of Timepieces", jímž byl veřejností častován, si Genta opravdu zasloužil. Tvorbou byl (dle jeho ženy Evelyne) vášnivě posedlý, všechny návrhy maloval ručně a jeho vize byla jasná – osvobodit se od konvencí a vytvářet předměty plné odvážného ducha a uměleckého zaměření. A právě proto se o jeho designech mluví dodnes.
Celý rozhovor můžete shlédnout zde:
Můžeme bez nadsázky říct, že Genta opravdu redefinoval to, jak po 70. letech vypadala podoba hodinářství. A jestli se na slavný design v průběhu času i lehce pozapomnělo, rok 2021 styl vrátilo s plnou silou.
Jednak vyšly hodinky Tissot PRX, které se staly senzací, a jednak začaly přípravy na 50. narozeniny hodinek Royal Oak od AP.
12.10.2022 - Agáta Vřeská
Tissot PRX – Fotogalerie geniální nostalgie
Netrvalo dlouho, a nabídka podobných kousků s integrovaným náramkem začala růst jako houby po dešti.
2.1.2024 - Jakub Pitucha
Certina DS-7 recenze – Mladší brácha Tissot PRX
A to nejen ve Švýcarsku, ale po celém světě.
Tissot PRX znovunastolil trend, o tom žádná. Rychle na něj zareagoval i japonský Citizen, který design pojal po svém a nabídl jej za mnohem dostupnější cenu než Švýcar. Hodinky Citizen Tsuyosa zákazníci brali takřka vidlema.
5.10.2022 - Eliška Měrková
Citizen Tsuyosa recenze – Objev roku?
Titanovou obdobu Tsuyos, Citizen NJ018 "Zenshin", která přišla o něco později, si zákazníci oblíbili také.
11.6.2024 - Agáta Vřeská
Citizen "Zenshin" Automatic recenze – Kouzlo titanových Tsuyos
A pokud byste chtěli sáhnout do dostupnějších značek, rozhodně se nabízí Festina s její nejvyšší řadou Swiss Made. Hodinky tak mají švýcarský strojek a safírové sklíčko.
V nabídce Casia pak najdete téměř všechno. I design podobný tomu "gentovskému" – Casio Collection MTP-B145D.
A na konec poskočí srdce i všem vlastencům, kteří Gentovu designu fandí – české hodinky JVD jej do nabídky zařadily také.
A to je konec dnešní exkurze. Fandíte Gentovým designům i vy? Máte dokonce nějaký kousek ve sbírce? A co myslíte, přestane tento design hodinářský svět někdy bavit?
Zdroje fotografií: Hodinky 365, Oficiální fotky výrobce, jiné (uvedeno pod danými fotkami)
Mohlo by vás dále zajímat:
13.6.2023 - Eliška Měrková
Sistem 51 a Swissmatic – Jak Švýcarsko vrátilo úder
31.12.2023 - Eliška Měrková
Tissot PRX Digital recenze – PRX Za zrcadlem
22.5.2023 - Agáta Vřeská
Od pandy, batmana až k pepsině. Průvodce zajímavými názvy a obecnými přezdívkami hodinek
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.