» Blog » Seiko

Evoluce u Seiko želv – Nové suchozemské želvy v řadě Prospex Land

Agáta Vřeská | 8.6.2021 | 4 MIN

Seiko zařadilo do stálé kolekce několik nových sportovních hodinek. Dle tvaru pouzdra jde nezpochybnitelně o želvy, ale téměř vše ostatní se mění. Pravdou je, že jen málokdo se dnes s potápěčskými hodinkami skutečně potápí, a tak želvy vylezly na souš a v řadě Prospex najdeme čtyři nové Seiko Land Turtle.

Foto: s laskavým svolením monochrome-watches.com

Pro fanoušky na první pohled snadno rozeznatelný design Seiko Turtle (budu to v článku počešťovat na želvy), jsme měli vždy spojený s potápěčskými modely. Dává to smysl, protože želvy mají za sebou dlouhou historii v linii potápěčských modelů.

První želvy bychom dohledali už v roce 1977, ale designový prapůvod známe už z počátku 70. let v podobě Captain Willard (které Seiko v poslední době reinterpretuje v mnoha variantách). Seiko začalo s profesionálními potápěčskými hodinkami v roce 1965, takže želvy byly součástí převážné části této úspěšné – a stále nekončící – éry Seiko Potápek.

TOP 6 Seiko přezdívek, které každý seikař musí znát
11.3.2020 - Agáta Vřeská
TOP 6 Seiko přezdívek, které každý seikař musí znát

Dnes želvy najdeme v řadě pro profesionály Prospex Sea a vždy si můžeme být jisti, že jde o čistokrevné potápěče včetně 200M voděodolnosti s certifikací ISO 6425 a samozřejmě s jednosměrně otočnou lunetou s minutovou stupnicí.

To se s novými Prospexy mění. Nyní mořské želvy vylezly na souš a mění se na suchozemské želvy. A z podřady Sea je najdeme v podřadě Land.

Srovnání potápěčských Turtle Sea a outdoorovějších Turtle Land

Srovnání potápěčských Turtle Sea a outdoorovějšími Turtle Land.

Prospex (Professional Specifications) je sportovní řada Seika. Jak název napovídá, najdeme tam hodinky určené profesionálům. Seiko ji rozděluje na podřady Sea (určené potápěčům), Land (zaměřené na horaly) a Sky (určené pilotům) a nově také Street (s odvážnějšími designy inspirované designem Tuna). Nejvíce se Seiko zaměřuje na potápěčské modely (Sea), ale v poslední době silně rozšiřuje také podřadu Land, ve které najdeme např. slavné Alpinisty.

V čem jsou suchozemské želvy nové?

Asi nejvýraznější změnou je samotná luneta se stupnicí. Vložka lunety nesoucí stupnici je pak hliníková, v závislosti na modelu vedena do tlumenějších, zemitějších barev. Ale především, už není potápěčská, ale azimutální, ukazující světové strany. Má hustší ostřejší ozubení a je obousměrně otočná.

VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Azimutální luneta
20.5.2021 - Eliška Měrková
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Azimutální luneta

Tím odpadá u klasických analogů možnost potápěčské certifikace. Nicméně Seiko díky spolehlivé voděodolné konstrukci polštářovitého pouzdra mohlo ponechat voděodolnost 200 metrů. Nechybí tak ani šroubovací korunka a dýnko, které je plné, bez průhledu na strojek.

14 790 Kč (doručíme do 30.6.)

Strojek je vlastně také nepatrnou změnou, bavíme-li se stále o želvách. Zůstal sice v základní úrovni 4R, ale už nemá komplikaci dne v týdnu a data, tedy kalibr 4R36, ale pouze datum, nenápadně ukryté na 4:30, tedy kalibr 4R35. Stejný najdeme například v samurajích nebo tuňácích. Je postavený na známém dříči 7S, ale nabízí navíc hacking a možnost ručního nátahu. Rezerva chodu dosahuje na 41 hodin.

Spíše než suchozemské, jsou Turtle Land obojživelníky. Stále se totiž mohou pochlubit 200metrovou voděodolností, šroubovací korunkou a dýnkem.

Výraznou designovou změnou jsou také ručky. Jsou přehozené a hodinová je tak nově ve tvaru široké šipky, zatímco minutová ve tvaru stříkačky. Indexy se pak protáhly z kruhových bodů na hranaté. Nechybí ale bohatá luminiscence LumiBrite, která se hodí na souši stejně jako pod vodou.

Pozemním podmínkám jsou přizpůsobeny také náramky. Zatím čtyři modely představené v této kolekci Turtle Land dostaly buď kožený řemínek nebo textilní s klasickou ocelovou přezkou.

U želv bylo vždy trochu diskutabilní sklíčko. Zatímco mnozí oceňovali pružnost minerálního Hardlexu u klasických želv, jiní se těšili z verze King Turtle, kde Seiko poprvé integrovalo safírové sklíčko s vnitřním antireflexem. U suchozemských želv jde o safírové sklíčko, ale bohužel bez antireflexu.

Želvy se vždy nosily velmi pohodlně a sedly na mnohá zápěstí. Ale svým průměrem 45 mm šlo o větší hodinky. Nové želvy v podřadě Land dostaly o něco subtilnější rozměry. Konkrétně se bavíme o průměru 42,4 mm s výškou 11,7 mm a délce 45,2 mm. Pokud tedy patříte k těm, kteří želvy nikdy neoblékli právě pro jejich velikost, možná evoluční zmenšení může být výhrou právě pro vás.

Foto: s laskavým svolením monochrome-watches.com

Dostupné varianty a cena

Seiko zatím uvedlo 4 základní modely v sestavě. Mým osobním jasným favoritem je Seiko Prospex Land Automatic SRPG13K1 s béžově-nazelenalým světlým číselníkem na textilním zeleném řemínku. Ručky i indexy jsou tady pěkně kontrastně černě lemovány a celkově model působí jako ideální volba do přírody.

Seiko Prospex Land Turtle; Foto: s laskavým svolením monochrome-watches.com

Seiko Prospex Land Turtle; Foto: s laskavým svolením monochrome-watches.com

Podobně laděný je model Seiko Prospex Land Automatic SRPG15K1 v modrých barvách číselníků i textilního řemínku. Z hlediska sladění s každodenním oblečením půjde o univerzálnější model. Z toho hlediska ale vyhrává černá varianta Seiko Prospex Land Automatic SRPG17K1, která je na černém koženém hladkém řemínku, s černým číselníkem a stupnicí. Kontrastuje tomu pouze značení v moderním rose gold provedení.

14 790 Kč (doručíme do 30.6.)

Nejvýraznější je pak model s povrchovou úpravou pouzdra v barvě rose gold, které sekunduje také zpracování ruček a nápisů na číselníku. Seiko Prospex Land Automatic SRPG18K1 je vzhledem k barevné úpravě nejdražší ze sestavy s cenou 16 190 Kč. Nosí se na koženém hnědém řemínku se světlým prošitím.

U ceny můžeme spekulovat, zda je adekvátní za modely se základním 4R strojkem a mnozí se mi jistě vysmějou, když řeknu, že: ano. Není to prodejní zvolání, ale jisté přesvědčení, že u Seika už dlouho platí, že si s cenou kupuje modely, které jinde nenajdete, v designu, který pokud milujete, milujete jej i přes vyšší cenu. A především, je krátkozraké uvažovat o cenách hodinek jen z pohledu, jaký strojek najdete uvnitř.

Foto: s lasavým svolením monochrome-watches.com

Foto: s laskavým svolením monochrome-watches.com

Navíc nejde jen o nějaký nový módní výstřelek Seika, ale úplně nový model v úspěšné kolekci Seiko Prospex, kde víte, že se na hodinky můžete ve všech ohledech spolehnout. Zůstala nekompromistní voděodolnost, želví robustnost a ikonický tvar pouzdra. Ve výsledku půjde jen o to, že toužíte vyloženě po potápkách, nebo si domů přinesete tohoto suchozemského krasavce.

Tagy: Novinky | Zprávy | Seiko

Líbil se vám článek?

Každou sudou středu přehled nových článků a soutěže o hodinky na váš email.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

Novinka Květen
16 190 Kč (doručíme do 30.6.)
Novinka Květen
14 790 Kč (doručíme do 30.6.)
Novinka Květen
14 790 Kč (doručíme do 30.6.)
Novinka Květen
14 790 Kč (doručíme do 30.6.)