» Blog » Garmin

SOUBOJ: Garmin Forerunner 955 vs. Coros Apex 2 PRO

Tagy: Souboj | Coros | Garmin | Dámské | Pánské | Chytré

Matěj Urbaczka | 12.1.2023 | 5 MIN | 14x komentář

Dneska se v souboji potkají ryze běžecké modely hodinek Garmin Forerunner 955 a Coros Apex 2 PRO. A jelikož všechny zajímají především fakta, jdeme rovnou na to.

Vnitřnostmi velice podobné hodinky, ale navenek jsou každé trošku jiné. Ačkoliv oba modely vyzařují sportovnost jak cyp (ostravsky rečeno), mají i nějaké chytré funkce navíc.

Garmin Forerunner 955 recenze – Spokojí se jen s tím nejlepším
1.6.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Forerunner 955 recenze – Spokojí se jen s tím nejlepším

V čem jsou modely podobné:

  • Lehké poudro
  • Dvoupásmová GPS a výborné měření tepové frekvence
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Úložiště pro hudbu
  • Pokročilé sportovní funkce a metriky

Coros Apex 2 / Apex 2 PRO recenze – To nejlepší na běh?
18.5.2023 - Matěj Urbaczka
Coros Apex 2 / Apex 2 PRO recenze – To nejlepší na běh?

V čem se hodinky liší:

  • Materiál pouzdra
  • Výdrž baterie
  • Možnosti hudebního přehrávače
  • Chytré funkce
  • Cena

Tak základ by byl, a teď se do toho zahryzneme do detailu.

Plast vs. Titan

Hned na začátek řeknu, že Coros Apex PRO 2 je prostě oku líbívější model. Titanové prvky (luneta a dýnko) jsou větší terno než celoplastová kontrukce od Garminu.

14 490 Kč skladem

Co se velikosti týče, Garmin má průměr nějakých 46,5 mm a Coros 46,1 mm. No, co si budeme, na ruce je to k nerozeznání. A když se na to mrkneme váhově, tak i tam je rozdíl pouhého gramu. 52 g Garmin a 53 g Coros. Na to, že má Coros titanové prvky a nevypadá jako hodinky z hračkářství, tak opět dávám palec hore. V základu se ale Coros dodává s nylonovým řemínkem a pokud byste chtěli silikon, tak se dostanete na váhu 66 g. Ale stejně tak můžete dát nylon na Garmin. Ale furt je to v rámci gramů a oba modely jsou brané jako lehké hodinky.

Čím déle se na tyto dva modely koukám, tím více jsem přesvědčený, že Coros seděl nad designem déle. Profilování pouzdra, zasazení řemínku, usazení na ruce. Bod v této kategorii má určitě Coros.

Coros Apex 2 PRO Kilian Jornet Edition – Aneb od mistra pro vás
3.2.2023 - Matěj Urbaczka
Coros Apex 2 PRO Kilian Jornet Edition – Aneb od mistra pro vás

Displeje na stejné úrovni s přidanou hodnotu opět na straně Corosu

U displejů se toho moc neudálo ani v jednom případě a u obou najdeme transflektivní MIP displej o velikosti 1,3" a rozlišení 260 x 260. Největší změna je pak ve sklíčku, kde Garmin je osazen Gorillou a Coros má safír. Ani u jednoho není problém s čitelností na přímém slunci a Coros má teda plus za prémiovější materiál.

No a další plus má za použití displeje. Pokud se budeme bavit o sportovní aktivitě a rozdělení datových polí, tak Coros jich zvládne až 8, kdežto Garmin pouze 6. Ano, je to dostačující počet, ale lze vidět, že Apex PRO 2 umí lépe pracovat s displejem a jeho rozložením při zachování dobré čitelnosti.

Takže tady máme druhý bod pro Coros.

Snímačová vybavenost

Senzory jsou u modelů úplně stejné, až na jednu výjimku, která tvoří EKG senzor u Corosu. Ten se ale používá na měření hodnoty variability srdečního tepu, a tu měří i Forerunner 955, takže jsme opět na stejném bodě.

Co se ale liší, je přesnost senzorů, kde Garmin vede na plné čáře. Coros Apex PRO 2, co se GPSky týče, nestíhá. Podměřuje a přesnost je tristní. A to jsem vyzkoušel dva různé kusy.

No, mrkněte raději na fotky a porovnání.

Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá

Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá

Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá

Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá

Oba modely byly nastaveny na nejpřesnější možné snímání.

Tepová frekvence sedí o poznání lépe a překvapuje mě, jak jsou oba modely citlivé. Kdysi ty křivky byly skoro "vyhlazené" a teď jde vidět, že lépe reagují na jakoukoli změnu. Ačkoliv s podchlazenou rukou si stále nerozumí.

Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá

Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá

Vítěz? Forerunner 955.

Baterie je skvělá u obou modelů

Co se baterie týče, tak zde opět vítězí Coros Apex 2 PRO. Ale co si budeme, výdrž je skvělá u obou modelů a ani s jedním modelem nebudete mít problém uběhnout maraton nebo dál.

Coros Apex PRO 2
Garmin Forerunner 955
Režim chytrých hodinek
30 dní
15 dní / 20 dní*
Úsporný režim
-

GPS 75 hod.

42 hod. / 49 hod.*

Všechny navigační systémy
45 hod.
31 hod. / 34 hod.*
Všechny navigační systémy + multifrekvenční příjem
26 hod.
20 hod. / 22 hod.*

Největším rozdílem je režim chytrých hodinek, kde ale Coros trošku podvádí. 30 dní je to pouze tehdy, pokud máte zapnutou tepovku co 10 minut. Pokud ji máte zapnutou nepřetržitě, výdrž jde na polovinu a jsme na výdrží od Garminu. Hodnoty u Forerunneru 955 s hvězdičkou definují výdrž s podporou solaru.

Pokud se podíváme na výdrží při aktivní GPS, vítěz je Apex 2.

Sportovci jako nikdo jiný

U sportovních aktivit není moc co řešit. Pokud chcete pořádné hodinky pro sport, jsou to právě tyto dva modely. Nechybí žádné důležité sportovní aktivity. Garmin má menší výhodu v tom, že kdybyste tam něco nenašli, tak můžete aktivitu vytvořit anebo přidat přes Garmin Connect IQ. Corosu dávám zase bonus za jednoduchost a to, že hodinky vlastně nemůžete žádnou staženou "věcí" podělat.

Rád bych se pozastavil ještě nad navigačními vlastnostmi, kde plně vládne Garmin. Ačkoliv mají oba přístroje mapy, pokud spustíte navigaci na obou, tak jen Garmin vám hlásí za jak dlouho budou odbočky a jednoduše, naviguje vás. Coros hlásí pouze, když vyrazíte mimo směr. Navíc je mapa u Garminu o něco podrobnější.

U obou modelů mi vlastně nic nechybí, ale bod bych dal Garminu za lepší zvládnutí navigačních funkcí.

Chytré funkce ovládl Garmin

Platba kartou, streamovací služby, možnost odepsat na notifikace, podpora obchodu Connect IQ... V tomto všem vidím jasnou výhodu pro Garmin. Coros na ty chytré funkce zase tak není, a tak si musíte vystačit se základem v podobě notifikací, funkce "kde je můj telefon" a například budíku. Je super, že přidali i hudbu, ale bohužel bez streamovacích služeb. Mírnou výhodu vidím také v možnosti ovládat kamery GoPro a Insta 360.

Za větší použitelnost a chytrost bod dávám Forerunneru 955.

Stejní Fitness masteři

Pokud se teď zaměříme na fitness funkce, tak zde je to absolutní plichta. Kroky, patra, tepovka, kalorie, aktivní minuty, zhodnocení únavy z tréninku, predikce výsledků na závodech, variabilita srdečního tepu a monitoring spánku. Vše tam je, vše skvěle přehledné a pochopitelné.

Škoda jen, že Coros zatím neumí variabilitu srdečního tepu odečítat celou noc a v milisekundách. Tato hodnota vám může prozradit mnoho o vašem zdravotním stavu, jestli nejste nemocní, unavení atp. U Corosu je tedy třeba přiložit prst na korunku a počkat na hodnotu.

Konečné zhodnocení

Abych řekl pravdu, tohle rozhodnutí mi trhá srdce. Ačkoliv nosím Garminy už téměř jedno desetiletí, tak u tohoto souboje mi bije spíše pro Coros. Ale co se funkcí a přesnosti týče, musím vyzdvihnout Garmin, který je prostě přesnější. Cenově je Garmin v této době o nějaké 2 tisíce levnější, asi z důvodu použití plastového pouzdra a minerálního sklíčka.

Z designového hlediska určitě vyhrává Coros, ale do přesnosti Garminu prostě nestihá.

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Wernerpřed 252 dny, reagovat
Nezbývá než se Matěje zeptat, zda ke srovnání s FR955 použil tentýž kus Coros Apex 2 Pro, který již dříve testoval (viz odkaz níže), a u nějž mu vycházelo trasování GPS u Corosů jako nepřesné. Ptám se na to speciálně proto, že v komentářích pod testem mu Mirek Janků napsal, že mu Apexy Pro 2 měří velice přesně. https://www.hodinky-365.cz/blog/coros-apex-pro-2-recenze
Matěj Urbaczkapřed 251 dny
Zdravím, Wernere, jak jsem psal ve článku, zkoušel jsem DVA různé kusy hodinek. I tyhle měly bohužel problémy, které zatím žádný update nevyřešil...
Wernerpřed 251 dny, reagovat
Matěji, díky za reakci - jen abych to lépe pochopil. Rozumím tomu dobře, že pro původní recenzenzi na "CA 2 Pro" jsi testoval kus, který se ukázal jako nepřesný a pro srovnání s FR955 si vybalil nový kus a ten měřil rovněž nepřesně? Nebo pro srovnání s FR955 si současně použil oba vzorky CA 2 Pro.Děkuji.
Matěj Urbaczkapřed 251 dny
Použil jsem nový kus Apex 2 PRO, které byly rovněž nepřesné.:-)
Milanpřed 246 dny
Ahoj Matěji, v článku píšeš, že jsi oboje hodinky nastavil na nejpřesnější možné snímání, znamená to tedy, že jsi na Corosech nastavil dual band? Pokud jo, zkus ještě otestovat hodinky na všechny satelity a pouze jedno pásmo. Moje osobní zkušenost je, že měření na pouze jedno pásmo je přesnější - jak vzdálenost, tak vykreslení trasy. Každopádně dual band je fakt zklamání...
Matěj Urbaczkapřed 246 dny
Ahoj, Milane, měl jsem ty hodinky na test delší dobu a zkoušel jsem všechna možná nastavení. Jelikož i své Fenixy používám na jedno pásmo, tak jsem s tímhle nastavením začínal. Ani tam se to nechytalo úplně dobře a ty rozdíly byly +- stejné. Teď jsem viděl, že přišly další aktualizace, tak je zkusím znova proběhnout.
Richardpřed 250 dny, reagovat
Ahoj. Já bych se chtěl zeptat, zda jste v Coros aplikaci synchronizoval do hodinek GPS satelitní data. cca jednou týdně jsou k dispozici.
Matěj Urbaczkapřed 249 dny
Zdravím, Richarde, nainstaloval jsem veškeré dostupné aktualizace i data jsem synchronizoval.
Richardpřed 245 dny
Já běhám se starší verzí Apex 2 se Strydem, bratr s FR955 a křivky na stejné trati jsou hodně srovnatelné i v lesním porostu. Díky za článek.
Matěj Urbaczkapřed 242 dny
Zdravím, Richarde, co znamaná starčí verze Apex 2, když Apex 2 je novinka? :-) Jinak právě Stryd hodně měření ovlivňuje (samozřejmě k lepšímu). Dostal jsem ho na Vánoce a vidím ty rozdíly.:-)
Ivanpřed 233 dny, reagovat
Ahoj mateji aj tak by ma viac zaujimalo ktorý kusok vybrať nejaka porovnavacka s Vertix 2 alebo apex 2 pro ???? dakujem
Matěj Urbaczkapřed 231 dny
Zdravím, Ivane, záleží, jak budeš hodinky používat. Vertixy jsou více outdoorovější a mají více kryté sklíčko (ačkoliv mají oba safír). Apexy jsou zase aerodynamičtěji postavené a jsou navrženy tak, aby vydržely téměř vše a ještě byly lehké. Moje volba by padla na Apex 2 PRO, ale je to jen můj názor.
Lukášpřed 162 dny, reagovat
Ahoj, nezkoušel někdo Apex 2 Pro s Coros Pod 2 a jejich následnou přesnost? Díky, ať to běhá.
Wernerpřed 159 dny
Osobně Coros Pod nemám, ale je pravda, že přesnost záznamu vypepšuje - zejména prostorech zástavby, v podchodech, pod mosty atp. Běhám s All Satellites a přesnost samotných Coros Apex Pro 2 je slušná.

Hodinky zmíněné v článku

14 490 Kč skladem
Novinka Červenec
14 490 Kč skladem
Rozbalené, sleva 10%
14 031 Kč skladem
14 490 Kč nedostupné
II. Jakost, sleva 5%
13 765 Kč nedostupné