Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Suunto | Chytré
Dominik Hok | 13.5.2025 | 9 MIN
Suunto Run je čerstvý vítr. A proč? Je docela těžké najít nadšení z jediného kousku v tak velkém objemu novinek, které výrobci chytrých hodinek doslova chrlí. Suunto Run jde totiž trochu proti filozofii Suunta, a přitom má potenciál definovat cestu novou. Lehký, cenově dostupný, nabitý funkcemi a nově dokonce i s hudebním přehrávačem. I takto se dá definovat možná nová definice Suunta.
Samotný název Suunto Run asi napovídá, k čemu jsou určené – na běhání. Když si představím ty outdoorové cibule, které Suunto dělávalo kdysi (např. Suunto 9 Baro), působí Suunto Run jako z úplně jiného světa. A ono to je možná dobře, protože v poslední době se lehké běžecké modely dostávají do popředí – a z finské (ano, vím, že se vyrábějí v Číně) dílny přichází přímý konkurent pro Coros Pace 3 a Garmin Forerunner 265.
1.11.2023 - Matěj Urbaczka
Coros Pace 3 recenze – Malý, lehký a šikovný
2.3.2023 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 265 recenze – Když je skvělé málo
Suunto Run zaujmou:
Bohužel možná zklamou tím, že nepodporují Suunto Plus, ale když jsem je testoval, na rovinu říkám, že mi tam nic nechybělo. :)
Zajímavostí je, že přímo v oficiální prezentaci Suunta je vznik tohoto modelu spojen s obrovským nárůstem uživatelů na Stravě (o 69 %), který je pravděpodobně zapříčiněn quarter-life crisis, kdy lidé začnou ve velkém sportovat.
Design Suunto vždycky umělo a Suunto Run není výjimkou. Ačkoliv se jedná o trochu jiný typ hodinek, finská značka opět designově obstála. Pouzdro má tloušťku pouhých 11,5 milimetru a celková váha i s řemínkem je 36 gramů (se silikonem 51 g). Pouzdro i řemínek jsou osazeny hned několika logy Suunto, které tomu dodávají šmrnc.
Průměr pouzdra (46 mm) je vlastně téměř stejný jako u Suunto Race S (45 mm) a musím poznamenat, že se mi hodinky skvěle nosily. Jedno hledisko je praktické – vůbec mi nevadily při závodě ani tréninku. To druhé je spíše osobní, protože vypadaly dobře i k běžnému oblečení. A věřte mi, že jsem člověk, který si na to docela potrpí.
Hezky vyřešený mají i řemínek (šířka 22 mm), protože v balení najdete hned dvě velikosti a k tomu jednu stěžejku. Řemínek tedy připnete jednou nasazenou stěžejkou, druhou stranu řemínku přiložíte k nožkám a „zaaretujete“ jednou stěžejkou, která schválně nemá zobáček, aby neodírala řemínek.
Barevné varianty jsou hned čtyři, já jsem vyfasoval žlutou – a ačkoliv jsem spíše na přízemnější barevné kombinace, nosily se mi dobře.
Oproti ostatním modelům Suunto Run nemá téměř žádnou lunetu, takže působí o něco umírněněji. Ovládání je řešeno dvěma tlačítky a korunkou.
Když jsme u designu, lehké změny se dočkal i dobíjecí konektor, který teď má uprostřed díru. Upřímně mě nenapadá, jaký je přesně důvod, ale není o nic horší, takže je mi to vlastně jedno.
Na tuto kapitolu článku jsem se těšil asi nejvíce, protože... Suunto konečně sviští! Svižnost uživatelského prostředí je jednou z největších slabin značek chytrých sportovních hodinek – a rozhodně není řeč jen o Suunto.
Když pominu veškeré nové fíčurky, zajímavý design a všechno okolo, stejně mi nic neučarovalo tak moc jako uživatelské prostředí. Stejně jako Ben Cristovao jede bomby. Krom toho je také hezky postavené – z hlavní strany korunkou projíždíte widgety jednotlivých aplikací a dole poté máte možnost otevřít celou nabídku aplikací, které jsou rozdělené do jednotlivých kategorií.
Spodním tlačítkem se odkudkoliv dostanete zpět, stiskem korunky se přesunete do výběru sportovních aktivit, vrchním zase na poslední spuštěnou aktivitu. Tlačítka jsou konfigurovatelná, takže si třeba na dlouhý stisk vrchního tlačítka můžete nastavit počasí. :)
Všechno toto se odehrává na AMOLED displeji o velikosti 1,32" s rozlišením 466 x 466 pixelů.
Upřímně jsem se trochu obával, že když Suunto vyrobí dostupný běžecký model, dojde k nějakým kompromisům. Nejvíce jsem se obával o dual-band GPS a barometr. Ale ono nic! Jakože... Ne, že by tam nebyly, ale právěže jsou!
Zůstává tedy GPS s podporou GPS, Galileo, GLONASS, QZSS a BeiDou, přičemž můžete přijímat signál až z 32 satelitů a na dvou frekvencích (L1 a L5).
Zelená – Coros Pace PRO, fialová – Suunto Run | Zdroj: Google Maps
Lehce mě mrzí, že snímač tepové frekvence zůstává, už ani nevím kolik let, stejný, ale chápu, že případný upgrade si Suunto šetří pro nějaký vyšší model. Upřímně netuším, jestli Suunto nějak vylepšovalo algoritmy, ale i přes hardwarovou jednotu se měření tepu trochu zpřesnilo. Ale to není případ jen Suunto Run, ale obecně všech modelů Suunto. Tomuto modelu ale do karet rozhodně hraje lehkost pouzdra.
16.9.2024 - Dominik Hok
30 dní s chytrými hodinkami Suunto
Zelená – Polar Verity Sense (pažní snímač), fialová – Suunto Run | Zdroj: Analyzer DC Rainmaker
Jak tedy můžete vidět, GPS i snímač tepové frekvence fungují spolehlivě. Samozřejmě, že v extrémních podmínkách mohou oba snímače začít haprovat, ale to není problém Suunta, ale obecně těchto technologií. Pokud tedy GPS překvapíte hustým lesním porostem, mohou vznikat odchylky. To stejné platí pro snímač tepové frekvence, když jej překvapíte intervalovým tréninkem.
Co mě lehce trápilo, bylo vypadávání měření tepu mimo sportovní aktivitu. Snímač často přestal svítit a začal měřit až v momentě, kdy jsem aktivoval displej. Co vím, tak Suunto toto nikdy nedělalo. Nicméně, já mám hodinky ještě před vydáním a věřím tomu, že po oficiálním vydání už tam tento problém nebude. Anebo nový spořič baterie? :)
Ačkoliv se najde spousta lidí, kteří za každou cenu chtějí co nejdelší výdrž baterie, stojím si za tím, že existuje jen opravdová hrstka lidí, kteří ji reálně využijí. Přeci jen žijeme v elektrické době a zásuvku najdete kdekoliv. :)
Nicméně, 20 hodin na duálním příjmu mi přijde naprosto překvapující. V režimu smartwatche 12 dní? Tak to je pohoda.
A proč mi přijde 20 hodin na dualu překvapující? Podívejte se na přímého konkurenta Coros Pace 3. Ten dá na dual-bandu 7 hodin! Další konkurent Forerunner 265 dá 14 hodin.
Samozřejmě, že Suunto Run se vzhledem k cenovce muselo dočkat nějakých kompromisů a pár se jich dočkáme v rámci sportovních funkcí.
Jak se dalo očekávat, Suunto Run nemají mapové podklady a budete se muset spokojit pouze s navigací po křivce. S tím jsem asi v pohodě, protože mapové podklady od této značky jsou stejně jen taková trochu vylepšená, barevnější křivka. :)
Asi nejzásadnější změna je absence platformy SuuntoPlus. Samozřejmě, že jako recenzent narážím na to, že nejsem schopný vyhodnotit, kam se tato platforma se svou nabídkou posune, ale s tou současnou si pokládám otázku – skutečně nepřítomnost této platformy tak zabolí?
14.8.2024 - Dominik Hok
SuuntoPlus – Nejlepší funkce pro chytré hodinky Suunto
Jestliže používáte tréninkové platformy třetí strany (např. TrainingPeaks), samozřejmě můžete být lehce rozhořčeni. To stejné platí, pokud používáte třeba Stryd nebo ActiveLook, protože právě aplikace ze SuuntoPlus umožňují napárování těchto příslušenství.
Já osobně jsem se nejvíce bál o datovou obrazovku TrainingPeaks, protože je tam přepočet tempa na rovinu. A víte co? V Suunto Run se tato metrika stejně nachází, takže mně osobně vlastně nechybí vůbec nic. A ano, je tam i měření výkonu.
A dokonce jsem jako běžec byl ještě spokojenější než u jiných modelů Suunto. Proč?
Měření běžecké dynamiky. Podle mě se jedná o zásadní novinku, protože jde o první Suunto hodinky, které měří dobu kontaktu se zemí, vertikální oscilaci a symetrii běhu. A to bez jakéhokoliv příslušenství!
Spotřeba tuků a sacharidů. Znáte funkci FuelWise od Polaru? Ano, ta jak měří spotřebu makroživin. Tak Polar už není jediný na trhu, protože ve vyhodnocení aktivity má Suunto Run spotřebu tuků a sacharidů.
Aktivity Marathon a Track Running. Nejvtipnější na aktivitě Marathon je možnost nastavení 5, 10 km a půlmaratonu či maratonu. Nicméně ale tato aktivita spočívá v tom, že si nastavíte cílové tempo a hodinky vám jej připomínají. Track Running je pro běh na ovále (kdo by to byl čekal), ale zásadnější funkcí je spíše záznam sprintů.
Když jsme u těch tréninků, v rámci běžeckých aktivit máte na výběr hned z několika typů tréninku – volný trénink, trénink s daným trváním, dálkový trénink, trénink s daným počtem kalorií a virtuální soupeř.
V rámci vyhodnocení Suunto vždy používá stejné tři metriky – TSS, ATL a CTL. Training Stress Score (TSS) je akumulovaná tréninková zátěž, která je vypočtena na základě kyslíkového deficitu (EPOC). Týdenní TSS je poté vyjádřeno jako ATL (akutní tréninková zátěž) a dlouhodobé TSS je zase vyjádřeno jako CTL (chronická tréninková zátěž).
To bylo zkratek, co? Ale ještě vás zatížím jednou. Vztah mezi krátkodobou a dlouhodobou zátěží vyjadřuje náš stav tréninku – tedy jestli máme ideální tréninkovou zátěž – a Suunto to označuje jako TSB (Training Stress Balance).
Lehce mě ale rozčarovává systém výpočtu tréninkového zatížení, protože to hodinky ukazují pro konkrétní týden a ne uplynulých 7 dní. Pokud tedy v neděli zaběhnete opravdu těžký trénink či závod, v pondělí ráno hodinky ukazují nulovou tréninkovou zátěž. Chápu, že to není chyba, ale jiný systém, nicméně mi nepřipadá zrovna nejlepší pro sportovce.
Zní vám titulek výše lehce sarkasticky? Nejste daleko od pravdy. Suunto Run samozřejmě monitorují tepovou frekvenci, kroky, spálené kalorie, stres a spánek, ale to je víceméně vše. Asi největší posun jsou dýchací cvičení, což bych popsal asi slovy... Meh. Dobrý, ale u konkurence už je to roky. To je asi jako by teď nějaký výrobce aut přišel s klimatizací.
K monitoringu spánku mám asi jen to, že u Suunta nikdy nefungoval zrovna nejlépe a teď funguje... Ještě o něco hůř. Možná to opět souvisí s tím, že jsem ty hodinky měl ještě před releasem, ale šel jsem spát ve 23:00 a vstával jsem v 7:00. Podle Suunto Run jsem šel spát ve 21:30 a vstával jsem ve 4:30. Pochopil bych to za 1) jednou a za 2) kdybych aspoň od 21:30 ležel v posteli. Nicméně, já jsem ještě normálně fungoval, chodil po bytě, válcoval si nohy atd.
Moc pozitivní ale ohledně opravy po releasu nejsem, protože i kdyby to opravili, dostalo by se to do bodu, že to funguje trochu méně špatně.
Jestliže čekáte mapové podklady, jste na omylu. Podotkl bych ale, ať se podíváte na cenovku těchto hodinek – ta více než cokoliv jiného obhájí nepřítomnost mapových podkladů. Do hodinek si ale můžete nahrát trasu a budete mít alespoň nástin trasy pomocí křivky a samozřejmě upozornění na změnu směru.
Notifikace už jsou takovým standardem, ale bohužel v rámci notifikace nevidíte jméno odesílatele. Věřím ale, že se jedná o dočasnou chybičku, se kterou se po releasu už nesetkáme.
Současně jste na Suunto hodinkách (vyjma Suunto 7 – ale ty se skoro ani nedají považovat za Suunto) mohli pouze ovládat hudbu spuštěnou v telefonu, ale se Suunto Run se to mění. Můžete si tam nahrát skladby! Podporu streamovacích služeb ale (snad prozatím) neočekávejte.
Kostky jsou vrženy. Ačkoliv se Suunto dříve definovalo spíše outdoorovými modely s neuvěřitelnou výdrží baterie, teď tady máme lehounký běžecký model, který má potenciál zastínit i Forerunner 265 a Coros Pace 3. A co si budeme, to jsou modely s velkým potenciálem. Obdobně jako novinka od Suunta cílí na uživatele, který chce funkcemi nabité chytré hodinky se slušnou výdrží baterie, širokou základnou běžeckých funkcí a nutně nepotřebuje mapy.
Suunto Run mě jednoduše baví a těším se, zda-li reakce trhu bude plná nadšení tak jako mé zhodnocení.
Zdroj fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.