Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: O značce | Union Glashütte | Klasické
Lukáš Hamřík | 5.5.2025 | 7 MIN
Na světě dnes existuje jen malá hrstka míst, která lze s jistotu označit jako bašty hodinářského řemesla. Většinu lidí jistě zprvu napadnou místa jako Le Locle nebo Ženeva. Na evropském kontinentu bychom však našli ještě jedno město, které si svým významem a historií rozhodně nezadá s těmi švýcarskými. Hovořím samozřejmě o saském městečku Glasshütte, které je právem označováno za Mekku německé hodinařiny. Jedná se o domov několika věhlasných značek. Jednou z nich je i značka Union Glashütte, na jejíž historii se podíváme v dnešním článku.
Nemohu jen tak začít hovořit o zančce Union Glasshütte, aniž bych alespoň částečně nezmínil historii samotného města, jehož názvem se značka pyšní ve svém jméně. Ono nenápadné saské město, ležící nedaleko Drážďan, se do pomyslných hodinářských map vepsalo již na konci první poloviny 19. století. A bylo to především zásluhou pána, o kterém jste již pravděpodobně někdy slyšeli. Ferdinand Adolph Lange (ano, ten Lange) se totiž roku 1845 rozhodl, že se svými kolegy začne v Glasshütte vyrábět vlastní hodinky.
Ferdinand Adolph Lange. Zdroj: www.timeandwatches.com
Díky finanční podpoře státu se městečko začalo stávat atraktivním místem i pro další nezávislé výrobce, až se postupem času stalo středobodem německé hodinařiny. Ferdinand Adoplh Lange později se svými hodinkami prorazil ve světovém měřítku a po hodinkách nesoucí jeho jméno dodnes touží snad každý zapřísáhlý chronomaniak. V současnosti jsou s městem spjaty známé zančky jako Nomos, A. Lange und Söhne, Glasshütte Original, Tutima nebo Mühle. Dnešní příběh však není o Langem, ani těchto značkách.
Městečko Glashütte. Zdroj: www.timeandtidewatches.com
Zajímat nás bude člověk, který se shodou náhod narodil ve stejném roce, kdy se Lange do městečka přesunul. Tím člověkem byl Johannes Dürrstein. Tohoto frankfurtského rodáka to k hodinkám táhlo již od útlého věku. Netrvalo tedy moc dlouho, než se z hodinek stalo jeho živobytí a začal pracovat jako obchodní zástupce pro frankfurtského dodavatele hodinářských součástek. Často tedy cestoval a měl tak možnost navázat cenné styky se zástupci švýcarského hodinářského průmyslu. A jak později sám zjistil, tyto kontakty byly vskutku velice užitečné.
Johannes Dürrstein. Zdroj: www.watchpro.com
Veškeré kontakty a zkušenosti, které v dobách svého zaměstnání nabyl, se totiž rozhodl zúročit ve vlastním podniku. Roku 1874 tak v Glasshütte založil hodinářský velkoobchod Dürrstein & Co. Obchodu se skvěle dařilo a co víc, za pár let se dokonce stal hlavním distributorem oněch dříve zmíněných hodinek A. Lange und Söhne. Dürrstein si tak splnil svůj sen a mohl již jen v poklidu vychutnávat plody své práce. To se ale nestalo! Měl totiž ještě jeden sen, od kterého ho v tuto chvíli dělil jen malý kousek.
Dürrstein & Co. 1899. Zdroj: www.union-glashuette.com
Příznivé hospodářské výsledky poskytly živnou půdu pro další expanzi. Tentokrát však Dürrsteina lákalo víc než jen prodej. Proto se roku 1893 společnost Dürrstein & Co. rozhodla rozšířit své aktivity i o samotnou výrobu hodinek. Tak se zrodila značka Uhrenfabrik Union, jejímž cílem bylo vyrábět dostupné a především kvalitní kapesní hodinky. Ještě téhož roku se pak značce na Světové výstavě v Chicagu povedlo představit a prodat první hodinky Grand Complication. Stejného roku si značka zaregistrovala ochrannou známku s logem chrámu.
Hodinky Grand Complication z roku 1893. Zdroj: www.union-glashuette.com
Roku 1895 se modifikované hodinky Grand Complication dostaly do prodeje, a to v podobě výroční edice oslavující 50 let od začátku výroby hodinek v německém Glasshütte. Celkem bylo těchto technických skvostů vyrobeno 6. Hodinky měly duální chronograf (rattrapante), měsíční fázi, zvonkohru (petite sonnerie i grande sonnerie) a věčný kalendář. Jednalo se o příkladnou ukázku toho, co je mladá a ambiciózní značka schopna vytvořit. A to jsme teprve na začátku!
19.5.2023 - Agáta Vřeská
Komplikace mechanických hodinek
Už v roce 1899 firma přesunula výrobu do nových moderních prostorů. Roku 1900 pak představuje známý model Universal-Uhr, který má oproti původnímu výročnímu modelu i komplikaci budíku. Později se nabídka rozšiřuje především o tzv. pozorovatelské (pilotní) hodinky.
Universal-Uhr z roku 1900. Zdroj: www.watchilove.com
Nové značky si však bohužel její zakladatel příliš dlouho neužil. Roku 1901 Johannes ve svých 56 letech umírá a vedení se následně ujímá jeho bratr Friedrich. Ani ten však u kormidla nezůstal na dlouho a po jeho smrti v roce 1903 připadne vedení společnosti jeho ženě a synům. Následuje období stability, v rámci kterého značka rozšířila nabídku například o námořní chronometry, zefektivnila výrobu a zavedla vlastní výrobu některých komponentů, které v minulosti musela dovážet. V té době firma vyráběla nejtenčí kapesní hodinky v celém Německu.
V roce 1914 postihla svět katastrofa, která do té doby neměla obdoby. S příchodem a především koncem Velké války přišly i devastující dopady na německou ekonomiku. Reparace, snížený odbyt a následná ekonomická krize vedly k pomalému úpadku značky, který kulminoval roku 1936, kdy byla značka oficiálně odebrána z německého registru firem. Situaci nepomohla ani další válka a následná vláda komunistického režimu. Zkrátka to vypadalo, že hodinky s označením Union už nikdy neuvidíme. Vše má ale naštěstí dobrý konec!
7.1.2025 - Jiří Hons
Union Glashütte Belisar Chronograph recenze – Pokrokové retro
Roku 1989 se v Evropě událo hned několik zásadních momentů. Jedním z nich byl i pád Berlínské zdi, který neodvratně vedl ke konci komunistického režimu a sjednocení Německa. Netrvalo dlouho a došlo také na privatizaci původně státních podniků. Sběratelé starých hodinek jistě znají značku GUB (Glasshütter Uhrenbetriebe), která byla státním producentem hodinek v NDR. Právě GUB vznikla na základech dříve soukromých hodinářských značek, které v Glasshütte působily. S privatizací tohoto podniku tak přišla i iniciativa obnovit původní značky.
Hodinky GUB Stossgesichert. Zdroj: www.monochrome-watches.com
Jedním z předních zástupců tohoto pomyslného vzkříšení byla dnes již legendární značka Glasshütte Original. Ta figuruje jako právní nástupkyně GUB, která se od roku 1990 zaměřuje především na segment luxusních hodinek. A právě tato značka měla zásadní úlohu i v obnově Unionu, na kterou došlo v srpnu 1996. V té době se ještě z Unionu nestal samostatný subjekt, ale pouze dceřiná společnost Glasshütte Original.
Hodinky Glashütte Original Senator Excellence Panorama Date Moon Phase. Zdroj: www.monochrome-watches.com
Design a výroba obou značek dokonce tou dobou probíhala pod jednou střechou, což se však časem ukázalo jako problematické. Představte si, že v jedné továrně vyrábíte na stejných strojích a za pomoci stejných výrobních postupů dvě značky, které jsou ale na zcela opačných koncích cenového spektra. Zkrátka to mělo nejeden háček a na produkci dvou značek již nestačily výrobní kapacity. Tento problém se ovšem vyřešil poměrně rychle, a to akvizicí obou značek hodinářským gigantem Swatch Group. Ten značky rozdělil na dvě nezávislé entity.
22.3.2021 - Eduard Tomas
Swatch – Příběh firmy, která zachránila švýcarské hodinářství
Po roce 2008 začala značka Union Glasshütte fungovat samostatně, přičemž využívá všech benefitů členství v uskupení Swatch Group. Hlavní výhodou tohoto členství je přístup k technologiím, zdrojům a distribučním kanálům skupiny. Stejně jako u ostatních "swatchovských" značek je výroba strojků zajišťována společností ETA. Union tak nemusí vynakládat astronomické finanční prostředky na vývoj nových kalibrů. V rámci skupiny je pak pozicovaný na druhou nejvyšší příčku, kterou například okupuje společně se značkami Rado nebo Longines.
Cenově můžeme nabídku značky zařadit do vyšší střední třídy. Nejlevnější kousky lze pořídit od zhruba 30 000 Kč, ty nejdražší varianty pak atakují hranici téměř 400 000 Kč. Valnou většinu modelů však pořídíte pod 100 000 Kč a nebojím se tedy říci, že se jedná o kategorii tzv. dostupného luxusu. A byť se nejedná o úplně nízké sumy, stále zde dostanete úroveň kvality, za kterou by se nemusely stydět ani mnohem výše pozicované značky!
Značka si stihla za krátkou dobu vybudovat poměrně silnou pozici na evropském trhu a má za sebou již několik významných milníků. V roce 2010 se stala oficiálním sponzorem automobilového závodu Sachsen Classic rally a několika dalších akcí spojených s historickými automobily. Následně v roce 2012 přesídlila do nových, vysoce moderních výrobních prostorů. Ku příležitosti oslav 125. výročí od založení značky dokonce na půdě Německého muzea hodinářství proběhla unikátní exhibice dokládající její historii.
Sachsen Classic rally. Zdroj: www.union-glashuette.com
Historie značky Union Glasshütte je nádhernou ukázkou toho, že tradice a láska k řemeslu dokáže překonat i na první pohled bezvýchodné situace. A co by to bylo za příběh bez nějakého toho vzestupu, pádu a druhé šance. Hodinky z Glasshütte představují celosvětově uznávaný artikl, respektovaný pro svou kvalitu a nápaditost. A že to platí i pro značku Union Glasshütte musí zkrátka uznat každý, kdo hodinky vezme do ruky!
Zdroje fotografií:
Dále by vás mohlo zajímat:
8.7.2024 - Eliška Měrková
Historie a cesta automatických hodinek + 5 NEJ ze současnosti
2.5.2024 - Lukáš Hamřík
Historie značky Prim – Národní klenot z Nového Města nad Metují
30.4.2025 - Robert Svatý
Union Glashütte Noramis Chronograph Sport recenze – Je na nich vůbec něco špatně?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.