Hodinky Union Glashütte Noramis Chronograph Sport recenze – Je na nich vůbec něco špatně?

Tagy: Recenze | Union Glashütte | Klasické

Robert Svatý | 30.4.2025 | 5 MIN

Tentokrát jsem si mohl vybrat k recenzi téměř cokoliv z nabídky hodinek-365 a protože jsem velice předvídatelný, vybral jsem si samozřejmě hodinky, na které bych musel šetřit asi milion let. Union Glashütte Noramis Chronograph Sport D012.927.18. Chtěl jsem vědět – bude mít takhle drahá sranda vůbec smysl i pro nás, obyčejný plebs? Hin sa hukáže!

První dojmy

Hned na první dobrou mě překvapila krabička, která je na trochu jiném levelu než jsem zvyklý. Je dřevěná v kombinaci s kůží a otevírá se pomocí tlačítka. Na flex před kamarády značka ideál.

Po otevření na mě vykoukly reverse pandy s chronografem. Hodinky jsou poměrně široké a vysoké a řemínek je látkový, což je pro mě v této cenovce celkem mínus. Jenže! Ono to vůbec tak jednoduché není.

Union Glashütte Belisar Chronograph recenze – Pokrokové retro
7.1.2025 - Jiří Hons
Union Glashütte Belisar Chronograph recenze – Pokrokové retro

Koncept

První, co při výběru hodinek dělám, je zhodnocení, jestli vlastně dávají smysl a k čemu mi budou. Osobně absolutně nerozumím konceptu potápek se stopkami, protože tlačítka stopek by se ideálně měla mačkat pouze na suchu, jinak do hodinek nateče voda. Ono tam těsnění je a pravděpodobně to přežijí i ve vodě, ale to si můžu zkoušet na G-Shockách za pár peněz a ne u hodinek za skoro sto tisíc.

Na druhou stranu – potápěči stejně používají k potápění počítač a hodinky už jsou spíš jen taková funkční designovka. A tak mi došlo, že bych neměl hodnotit hodinky jako potápky, ale jako univerzálně sportovní hodinky se sportovním zaměřením. Hodinky do nepohody!

Vlastnosti

Jednosměrná luneta s nepoškrábatelnou keramickou vložkou je fajn detail, ale dneska nic extra speciálního. Sklíčko je safírové což vzhledem k cenovce a charakteru hodinek dává smysl. Co mě ale mile překvapilo, byla čitelnost a fotogeničnost číselníku – vypouklá sklíčka se totiž děsně blbě fotí. Tady ale Union nasadil oboustranný antireflex, a tak udělá fotku hezky i děda s Parkinsonem. Nebo já (on v tom stejně žádný rozdíl není)...

Voděodolnost je 200 metrů, což je pro běžného smrtelníka víc než dost. Stejně s nimi půjde člověk maximálně tak do vířivky u kamaráda na chatě jednou za rok na Silvestra nebo v létě na koupák.

Na šířku 43 mm bez korunky a na výšku 16 mm. To je dost. Má to ale svůj důvod. S vypouklým safírem nad číselníkem výška naroste. Safírový průhled na zápaďácký in-house strojek stojí za to, ale přidá další milimetry. No a automatické stopky nízké nebudou asi nikdy. Suma sumárum multifunkční šutr na ruce.

Číselník

Číselník díky potápěčské lunetě nevypadá velký, ale je stále krásně čitelný. Většinou mám u větších hodinek kompletně problém se spacingem, ale tady je všechno velké tak akorát. Datumovka má výřez v podobě hlavy sekery a kopíruje okraj kruhového subčíselníku, což je úplně zbytečný a zároveň děsně cool detail.

Chtěl bych Noramisům vytknout umístění datumovky netradičně na levé straně číselníku, ale tady dává extrémně smysl a hodinky jen ukazují, že jsou zejména zaměřené na sport, protože pravá strana bývá ta důležitější. I když... jen na sport... Dát za ně ty peníze, tak je nosím úplně ke všemu, včetně košile a saka. Protože jsou prostě hezké. A protože bych je mohl cpát každému do obličeje i v kanclu.

Pravý subčíselník patří minutovce stopek. Tady jsem čekal klasický malý číselník, který nebude dobře čitelný. Volba pouze třiceti minut na stopkách ale tento běžný problém řeší.

Na stopkách s 60 minutami se mi špatně odečítá čas, ale tady jsem minuty viděl hned. Hodně tomu napomáhá i luminiscence, která je nejen na ručce, ale i na každém pátém indexu. Lumi je pak samozřejmě i na hodinové a minutové ručce a na vteřinovce chronografu (vlastně chybí jen na vteřinovce klasického času, která je tam spíš jen proto, aby se člověk mohl kochat 4Hz frekvencí a věděl, že hodinky jsou natažené).

Union si chtěl evidentně svoji vlajkovou loď vymazlit, a tak je tu hned 6 druhů indexů. Na 12 je index psaný arabskou číslicí, indexy 1, 5, 6, 7, 11 jsou trojúhelníky a indexy 2, 4, 8, 10 jsou pak useknuté trojúhelníky tak, aby kopírovaly okraje subčíselníků. Fajn detail.

Ale kde jsou indexy 3 a 9? Ha! Tady jsem si byl skoro jistý, že jsem našel něco, co mi vadí. Jenže i tohle Němci domysleli a na okruží dali luminiscenční trojúhelníky. A aby to nevypadalo nesymetricky, dali je raději i na indexy 12 a 6. Poslední dva typy indexů jsou na subčíselníku stopek, kde jsou rozdělené na násobky 5 a 10. Je to zbytečný detail, co navyšuje cenu hodinek? Ano. Vypadá to dobře? Ano. Výsledek? Bomba, super, éňo ňůňo! Já to žeru!

Barva číselníku (u verze, kterou jsem recenzoval) je černá na okrajích a směrem doprostřed přechází až do šedé (někdy až skoro zlatošedé). Union tenhle efekt nazývá "dégradé" a protože je design subjektivní, názor nechám na každém. Mně se třeba líbí.

Nápisy jsou zarovnané do bloku a jde vidět, že symetrie je pro hodinky důležitým tématem. Indexy a luneta mají stejný font, a tak tady nemám co vytknout.

Strojek

Strojek je údajně in-house UNG-27.S2. S tím in-housem to je pravda tak napůl. Reálně vzali Valjoux7750 a upravili tam vlásek setrvačky na křemíkový. Díky tomu jsou hodinky odolnější proti nárazům a magnetismu.

Rezerva chodu je navýšená z nějakých 44 hodin na 65 hodin. Je špatně, že nejde o čistý in-house? Ne. Při servisu nebo nákupu náhradních dílů Vám peněženka poděkuje a můžete pak manželce alespoň koupit třeba další boty, kabelku (anebo sobě další hodinky)?

Valjoux 7750. Teda ETA. Nebo...? Příběh jednoho z nejslavnějších automatických chronografů
7.6.2023 - Agáta Vřeská
Valjoux 7750. Teda ETA. Nebo...? Příběh jednoho z nejslavnějších automatických chronografů

Řemínek

Řemínek je látkový, ale nevypadá lacině, což bylo velké překvapení. Je pevný, je pohodlný, motýlková spona v tomto případě zrovna nevadí a je velice dobře zpracovaná. Na vnitřní straně je malé překvapení v podobě lakovaného nápisu UNION. Nejspíš tam nezůstane dlouho, ale rozhodně potěší.Malou nevýhodu vidím ve velikosti 21 mm, ale koupit si náramek je dneska otázka pár stovek a i v tomhle rozměru už sehnat jdou celkem jednoduše.

Pro koho teda hodinky jsou?

Jednoduchá odpověď je: pro kohokoliv, komu se líbí a může si je dovolit. Když bych chtěl být trochu víc fajnšmekr, tak bych je doporučil někomu, kdo sportuje a chce mít na ruce hezký kvalitní kousek. Nebo někomu, kdo si je vysní, našetří na ně a pak je bude nosit všude. Ono ani k tomu obleku neurazí, ale osobně jsem měl problém, že se mi moc nevejdou pod manžetu košile.

Může to být nevýhoda, ale zase alespoň je každý uvidí. Hodinky se prodávají ještě v modrozelené variantě číselníku s šedým řemínkem, která je výraznější, zajímavější a hravější, ale nemusí vždycky ladit ke zbytku šatníku.

Koupil bych si je?

Jo. Mít ty peníze, tak už je mám. Alternativně jsem uvažoval nad únikem do tropů anebo dráhou zločince, ale protože to mám doma v Kutné Hoře rád a protože rád píšu tyhle recenze, tak mi zbývá jen přiřadit je na wishlist a doufat, že jednou zázračně zbohatnu a budu si je moct koupit. I když... Když tak nad tím přemýšlím, tak zase tak drahé nejsou.

Zdroje fotografií: Oficiální fotky výrobce

Mohlo by vás dále zajímat:

Hamilton Intra-Matic Chronograph H – představení mechanických chronografů ze 60. let
17.3.2021 - Agáta Vřeská
Hamilton Intra-Matic Chronograph H – představení mechanických chronografů ze 60. let

Hamilton Jazzmaster Performer Automatic Chronograph H366 recenze
23.6.2023 - Vojtěch Höhe
Hamilton Jazzmaster Performer Automatic Chronograph H366 recenze

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku