» Blog » Polar

30 dní s chytrými hodinkami Polar

Tagy: Recenze | Polar | Chytré

Dominik Hok | 25.4.2025 | 7 MIN | 17x komentář

Když se živíte jako recenzent, málokteré chytré hodinky vydrží na vašem zápěstí déle než pár dní, někdy týdnů. Já jsem se ale rozhodl 30 dní nenosit nic jiného než chytré hodinky Polar. Jak to dopadlo?

Proč zrovna Polar?

Jestliže sledujete videa na našem YouTube kanálu nebo čtete tento blog, možná jste už zaznamenali nařčení z nadržování Garminu. Musím uznat, že to někdy může být hraniční, protože právě Garminy jsou ty hodinky, které si nakonec našly dlouhodobější místo na našem zápěstí. A člověk má prostě tendenci upřednostňovat to, co je mu známé. Logicky.

Abych tedy předložil opravdu relevantní názor, sundal jsem Garminy (nemám je ani na levačce) a 30 dní používal jen hodinky Polar. Podobnou věc jsem už dříve udělal s chytrými hodinkami Suunto.

30 dní s chytrými hodinkami Suunto
16.9.2024 - Dominik Hok
30 dní s chytrými hodinkami Suunto

Dalším důvodem je to, že Polar před nějakou dobou vydal novou rozsáhlou aktualizaci s názvem 3.0. Ta přišla hlavně z toho důvodu, že Polar předtím nadělal dost bot a své chytré hodinky tak trochu (bohužel doslova) zkazil... Jak si tedy Polary vedou teď?

Na test jsem si vzal Polar Grit X2 PRO.

Polar Grit X2 PRO recenze – Outdoorový drsňák s prvky elegance
11.4.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Grit X2 PRO recenze – Outdoorový drsňák s prvky elegance

Co mě na Polaru vyloženě štvalo?

Opakující se notifikace. Samozřejmě mi nevadí, když se mi zrcadlí notifikace z telefonu, ale popravdě mi vadí, když mi chodí stejná notifikace pořád dokola. Prvně jsem si myslel, že to bude něco v nastavení, ale ne – je to prostě chyba.

Nenašel jsem na to žádný klíč, ale v praxi to funguje tak, že si Polar náhodně vybere jednu notifikaci, kterou vám ukazuje pořád dokola v několikaminutových intervalech. Jakože se vším všudy – zavibrují, ukážou znění notifikace a také čas, kdy notifikace poprvé přišla (např. před 45 minutami).

Tato notifikace se přestane objevovat až ve chvíli, kdy vyčistíte zásobník notifikací v hodinkách. Během dne to není takový problém, ale při aktivitě ano. Přijde vám zpráva, vy ji nevymažete z centra notifikací a uvidíte ji třeba ještě desetkrát…

Popravdě jsem se pak stal imunní vůči notifikacím. Když se mi na hodinkách něco zobrazilo, věděl jsem, že jsem to už dost možná viděl.

Měření klidového srdečního tepu. Moje hodnoty se dlouhodobě pohybují mezi 40–45 v noci. U Polaru jsem měl problém dostat se pod 50, průměr byl zhruba 53.

Samozřejmě jsem tuto domněnku chtěl potvrdit, tak jsem spal s několika různými značkami několik nocí za sebou a všechny byly výrazně níž než Polar. Nechci si hrát na Ferdu Šišku, ale během noci je i pár tepů rozdíl... Docela rozdíl. Jak moc nízko se dostáváme, hodně říká o spánkových fázích v noci a tedy i kvalitě regenerace. Minimálně je měření ale konzistentní, což je plus.

Aplikace Polar Flow. Na tu jsem vždy nadával a popravdě na tom nehodlám nic měnit. Pořád si stojím za tím, že není přehledná. Kromě toho má ještě pár bugů, které mě vyloženě vytáčely…

Porovnání aplikací sportovních hodinek – Coros, Suunto, Polar a Garmin
20.1.2023 - Matěj Urbaczka
Porovnání aplikací sportovních hodinek – Coros, Suunto, Polar a Garmin

Když máte puštěnou hudbu a otevře se aplikace Polar Flow, hudba se automaticky zastaví. Proč? To netuším, když tam není žádné aktivní multimédium.

V momentě zapnutí optického snímače Verity Sense Polar neustále vyhazoval hlášku, jestli chci snímač napárovat na aplikaci Polar Flow. I když byla aplikace jen na pozadí, hláška se pořád znovu a znovu objevovala – nehledě na to, kolikrát jsem ji zrušil.

Lehce bych zmínil i nejednotu hodinek a aplikace, kdy například stav kardiozátěže může být úplně jiný v telefonu a v hodinkách. Mají na to určený článek, který doporučuje sledovat hlavně aplikaci Polar Flow, ale možná bych prohodil čas strávený nad článkem tím, že by to prostě opravili. :)

Věčný problém, proč nelze nahrát trasu z aplikace Polar Flow, ale pouze přes webové rozhraní, mi už přijde ze strany Polaru skoro jako výsměch. Obzvlášť, když to přes telefon přes webovku jde, ale přes aplikaci ne. :)

Trochu mě rozčarovává i to, že v aplikaci jsou tréninky i trasy pod záložkou „Oblíbené“, ale v hodinkách tam najdete jen tréninky, zatímco trasy jsou zvlášť pod „Trasy“. Není to zásadní problém, ale proč nebýt jednotný?

Tlačítko na pozastavení aktivity. Vím, že je to o zvyku, ale nedává mi smysl, proč se aktivita pozastavuje jedním tlačítkem a druhým zase spouští…

Teď nad tím tak přemýšlím a říkám si, že je to vlastně standard. Na vypínači jedna půlka rozsvěcuje a druhá zhasíná. Jedním tlačítkem televizi zapnete, druhým zase zapnete. Obdobně funguje START/STOP v autě, že?

Odstavec výše je samozřejmě ryzí sarkasmus a zakončil bych to otázkou: proč pro to, sakra, jsou dvě tlačítka?

Running Index. Kdybych napsal, že mě to vyloženě štve, byl bych pokrytec, ale můžu říct, že mě to trochu trápí. Polar tak nějak nemá hodnotu VO2 Max, která by se měřila po každém běhu a dělal se z ní nějaký průměr, ale místo toho má svůj Running Index. Ten je sice obdobou odhadu VO2 Max, ale je hrozně kolísavý. Běžím na trati tempa? Mám Running Index 73. Běžím kopce? Mám Running Index 59. Je nějaký polopatický souhrn? Ne. Prostě máte zbrusu novou hodnotu po každém běhu.

Co mě na Polaru bavilo?

Monitoring spánku. Není značky, která by měla tak podrobný monitoring spánku jako Polar. Vyhodnocení spánku rozděluje do tří částí – standardní monitoring, Nightly Recharge a posílení spánkem. Všechno, co ze svého spánku můžete vyčíst, u Polaru vyčtete. Docela se mi líbí, že Polar dokonce i hodnotí, jak kvalitně byl schopný určit začátek vašeho spánku.

FitSpark. Líbí se mi, že se Polar snaží vytrvalostní sportovce edukovat v tom ohledu, že by například běžec neměl jen běhat, ale také by se měl zaměřit na silový a mobilizační trénink. Na základě historie vašich tréninků tedy dostanete na každý den novou sadu cvičení, kterým byste se měli věnovat (i s animacemi a celou strukturou).

Nejlepší sportovní funkce napříč všemi značkami chytrých hodinek
8.4.2025 - Dominik Hok
Nejlepší sportovní funkce napříč všemi značkami chytrých hodinek

FuelWise. Opravdu není žádná jiná značka, která by toto zvládala a já za to dávám Polaru velký palec nahoru. Po vyhodnocení aktivity získáte odhad, jaké množství jednotlivých makroživin jste využili. A dokonce to funguje i v reálném čase, kdy si nastavíte délku aktivity a poté vás hodinky pravidelně upozorňují.

Manuální spuštění dalšího kroku tréninku i s odpočtem. Drobnůstka, která mě ale velice baví. Když si nastavíte jednotlivé kroky tréninku, většinou v chytrých hodinkách máte možnost se na další krok přesunout po uplynutí času či vzdálenosti, anebo manuálně stiskem tlačítka. Sportovci pak ale často bojují s tím, že chtějí mít časový odpočet (a nehlídat si čas sami), ale další krok spustit manuálně, až bude vhodnější doba (např. se zrovna blížíte k přechodu a tam nechcete začít další krok tréninku).

Přesně něco takového má Polar. Dal jsem si tempo, poté 3minutový rozeklus a ačkoliv tam máme 3minutový odpočet, další tempo se nespustí automaticky, ale musím hodinkám dát pokyn.

Minimalismus. Chytré hodinky Polar nejsou zbytečně přeplácané. Pár widgetů, menu o pár položkách, ale na druhou stranu jsou velice podrobní tam, kde to dává smysl – např. ve vyhodnocení sportovní aktivity. U Polaru se vám prostě nestane, že byste něco dlouho hledali, protože se tam není kde ztratit.

Testy. Ať už je to ortostatický test, test regenerace nohou nebo třeba test fyzické kondice, Polar má testů snad nejvíce na trhu. A víte co? Nejsou vůbec hloupé. Zprvu jsem si říkal, že test regenerace nohou, který spočívá ve výskoku do výšky, je blbost, ale když pak člověk vidí ta čísla a opravdu to odráží realitu, trochu názor pozmění.

Pořídil bych si Polar Grit X2 PRO, kdybych za něj měl zaplatit?

Vím, že stejnou otázku jsem si položil, když jsem nosil 30 dní Suunto, a zase ji musím obhájit. Proč je takto hloupě postavená? Protože jako tester můžu nosit víceméně co chci, ale snažím se postavit do pozice, že bych si Polary skutečně měl pořídit a investovat do nich.

Pořídil? Ne, nepořídil. Ale pojďme to rozebrat.

Chytré hodinky Polar rozhodně nejsou pro základního uživatele chytrých hodinek. Jestli to máte na nějaké běhání v parku, měření kroků, placení a plnění výzev... Polar není pro vás. Tyto hodinky jsou jen pro sportovce.

Vzhledem k tomu, že hodně sportuji, hrálo by to do karet tomu, že bych si je měl pořídit. Popravdě bych ale nezkousl dvě věci – ty opakující se notifikace, nahrávání tras pouze přes webové rozhraní a aplikaci. O notifikacích a nahrávání tras se dá objektivně říct, že je to strašné, ale u aplikace bych podotkl, že jde o čistě subjektivní záležitost. Existuje hromada uživatelů, kteří ji staví na piedestal.

Jestli to teď čte někdo z Polaru, asi si říká, jestli jsem spadl z višně, když takové názory píšu na magazín e-shopu, který tuto značku prodává.

Ale neukvapujme se, protože Polar je jedna z těch značek, která modely funkčně moc nerozděluje. Téměř totožnou výbavu totiž najdete v Polar Vantage M3, které stojí pod 10 000 Kč. Ano, i s mapami, dlouhou výdrží baterie, AMOLED displejem a kompletním balíčkem sportovních a lifestylových funkcí. A co si budeme – takových modelů je málo. Osobně nepotřebuji nijak extra odolné hodinky a Vantage M3 by mi bohatě stačily.

Polar Vantage M3 recenze – eM na třetí
23.10.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Vantage M3 recenze – eM na třetí

Takže... Pořídil bych si Vantage M3? Popravdě, za tu cenu už bych byl schopný odpustit ty drobné chybky, protože je to model, který mě podrží při tréninku a nezruinuje peněženku. Takže? Ano.

Zdroj fotek:

  • oficiální fotky Polar

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

JirikHpřed 7 dny, reagovat
Mi se zase apka flow líbí. A hlavně webové rozhraní, ten nemá konkurenci. Testy jsou základ pro nastavení aktivit. S klidovym tepem jsem nikdy neměl problém. Notifikace mě nezajímají, zbytečně rozptylují.
Jakubpřed 6 dny, reagovat
A co kroky.....nesmysl....že??? Měří to úplně jinde ....o několik tisíc víc....
Dominik Hokpřed 6 dny
Zcela upřímně kroky neřeším. Když člověk každý den běhá, má kroků dost, tak jsem to pak přestal řešit. :D
JirikHpřed 6 dny
Sledovat kroky nedává moc smysl. Jsou kroky pomalé, rychle, do kopce, z kopce. Každý má jinou náročnost. Polar sleduje celkovou aktivitu. Je to podle mě lepší.
Erikpřed 6 dny, reagovat
Kluci mohli byste udělat test gps všech sportovních ''vlajkových'' hodinek nejznámějších značek v náročných podmínkách - ideální trasa by pro to byla např. Sloup - Skalní mlýn - Macocha (Suchým žlebem) klidně tam a zpět. Je to extra zařezané údolí, kde má gps problém. Pro porovnání bych vzal ještě jedny hodinky co nemají dualní gps, případně třeba i první Grit X, které mají jen 2 systémy současně. Bylo by na tom krásně vidět, jaké je přesnost současných gps a taky jak pokročil vývoj v čase a jestli je duální GPS opravdu taková výhoda...
Dominik Hokpřed 5 dny
To vůbec nezní špatně :)
JirikHpřed 6 dny, reagovat
Btw kosmonauti daleko více berou do vesmíru Polary než Garminy. Mají toho méně, ale lépe uděláno, propracovano.
JirikHpřed 6 dny, reagovat
Ad running index. Garmin má zhodnocení výkonu. Obojí je třeba brát s rezervou. Osobně mám raději running index, protože po letech používání mi ukazuje lépe jak jsem běžel. Pravděpodobně mj. vyhodnocuje podíl tuku na spotřebě. Čím více, tím byl běh v režimu s možností dále doběhnout.
JJSpřed 6 dny, reagovat
Já jsem teď zkoušel M3. Tepák absolutní katastrofa. Na ruce ukazuje kolem 50 t/min. Nasadím si hruďák (H10+) a najednou vidím 120! Kdyby tam rozdíl třeba do 10 t/min, tak bych ještě přivřel oko, ale tohle. Zajímalo by mě, jak spolehlivě měří spánek, když má tak nepřesný snímač.
Jirkapřed 6 dny, reagovat
Running index se sice měří pro každý běh samostatně, ale na webovém rozhraní je záložka, kde je aktuální running index vypočítaný z klouzavého průměru za všech běhů za určité časové období. Na základě toho jsou tam i odhady časů na 5, 10, 21 a 42 km. Akorát nechápu, proč tahle záložka není i v polar flow appce.
JirikHpřed 6 dny
Více věcí není apce. Nicméně web je velmi povedený. Ten od Garminu je více méně k ničemu.
Dominik Hokpřed 5 dny
Webové rozhrání ale používá minimum lidí a připadá mi hloupé nutit lidi jít do desktopu, když by měli mít všechno v appce.
Jirik_Hpřed 5 dny, reagovat
K seriózní práci a sledování vývoje tréninku, porovnání, testů, apod. je webové rozhraní nenahraditelné. Garmin nemá testy, takže u Garminu ani nelze sledovat vývoj hodnot testů a sledovat dopady změn v tréninku nebo životosprávě. Možná pro většinu není potřeba, ale jednak ta většina asi vůbec neví a nemá zkušenosti, co z testů Polaru lze získat. A mnohé placené tréninkové platformy samozřejmě používají web. Pak sledování průběhu konkrétního tréninku v čase a porovnání hodnot, tohle prostě v apce je velmi omezené.
Dominik Hokpřed 5 dny
Zdravím, Jirko. Lidí, kteří si kupují chytré hodinky k seriózní práci, je opravdu mizivé množství. Většinu času si je kupují lidé, kteří chtějí data přehledně a ideálně na jedné platformě. Chytře to má vymyšlené například Coros, který toho má opravdu hodně a v počítači pak nabízí EvoLab, který je ještě o něco komplexnější. Polar mi ale přijde, že toto rozdělení nemá tak chytře udělané, protože například průměr Running Indexu by ocenil i on. Dnešní uživatel rozhodně nebude chtít jít na webové rozhraní. Tam nechci ani já a to se považuji za sportovce, který čísla opravdu rád sleduje a hledá různé souvislosti.
Martin_Bpřed 3 dny, reagovat
Zdravím, Dominiku díky za upřímnou recenzi. Rád bych se zeptal, jak bys hodnotil uživatelskou funkčnost mapových podkladů oproti garminum. Ani ne tak ohledně detailu mapových podkladů (tam garmin nemá konkurenci) ale spíš ve stylu, když chci náhodně mrknout jestli jsem neodbočil z trasy, případně rychlost načítaní mapy, přepnutí na mapy během aktivity atd. Druhá věc, která by mě zajímala, jak bys jako zkušený garmiňák hodnotil prodlevu rozsvícení displeje oproti např. Epixum pro.. ( minimálně u ignite3 byla prodleva otravná a často se podařilo až na další pokus, v leže se podívat kolik je hodin bylo skoro umění. Jinak odpověď na tvoje odchylky ohledně Running indexu byls našel při pročtení Polar white papers… velká výhoda polaru, že se člověk dozví po vědecké stránce, jak která metrika funguje. Stejně tak, jak jste měli s kolegy pěkné video ohledně VO2 max. v případě polaru by bylo vhodné mrknout na výsledky přes runing performace test (nejlépe s hruďákem) – je to simulace přesně toho jak probíhá test VO2max na pásu do maximálky. Jinak mám Polar na jednu stranu moc rád, ale zároveň mě hrozně štve. Přesně jsi vystihl, polar hodinky by mohly být super, ale pokaždé mají něco čím to zazdí chtělo by to minimálně po softwarové stránce dotáhnou do konce a doladit.. je tam jinak velký potenciál. Díky a těším se na videorecenzi.
JJSdnes
Mám nové M3 a v leže je displej stále nerozsvítitelný. Polar na to se*re. A přitom by stačilo aby šel probudit klepnutím jako Epix, když už má dotykový displej...
Dominik Hokdnes
Zdravím, Martine. Ta detailnost mapy mi ale formuje názor, jaké to je kouknout jen tak na mapy, takto bohužel budu muset zmínit. :) Mapy od Polaru jsou fajn, ale spousta cestiček tam chybí, tak někdy byla potíž se zorientovat. S rychlostí ani přepínáním jsem problém neměl, ale je pravdou, že s rychlostí hodně strádá i Garmin, a tak mi ostatní značky nikdy problém nedělají. Paradoxně jim jejich menší podrobnost umožňuje rychlejší načítání, což zase zvyšuje uživatelský požitek. Co se týče studijních materiálů, tady Polar asi nemá konkurenci, to uznávám. Nějaké články jsem si pročítal, ale spíše bych čas nad White Papers věnoval do pochopitelnější prezentace funkce. :) Ale je pravdou, že Polary jsou pro opravdové sportovce, a tak by měli strávit nějaký čas nad nastudováním. Rozhodně to není nic na škodu.