6 NEJ: Sporttestery pro vášnivé běžce

Tagy: Výběr nejlepších | Chytré

Matěj Urbaczka | 20.12.2021 | 7 MIN

Pro ty, kteří chtějí často makat a mít svůj trénink pod kontrolou, je zapotřebí mít pořádný sporttester. Proto jsme pro vás dnes připravili výběr 6 nejlepších chytrých hodinek pro ty, kteří to myslí se sportem opravdu vážně.

V tomto článku najdete hodinky, které jsou podle nás ty nejvhodnější pro běh a všechny kombinují dlouhou výdrž baterie, pokročilé sportovní metriky a skvělé vyhodnocení tréninku. V podstatě ten správný základ pro každodenní trénink a posouvání svých limitů k možnému maximu.

(1) Garmin Fenix 7 PRO

Hned ze začátku roku přišla pecka v podobě dlouho očekávaných Garmin Fenix 7 PRO. Po příchodu na trh má opět všechna nej u sebe. Nejdelší výdrž baterie, nejlepší funkce, nejvíce možný variant a tak bych mohl pokračovat. To vše kombinuje s exkluzivním vzhledem, který se hodí jak do divočiny, tak do městské džungle.

Největším lákadlem jsou topografické mapové podklady celého světa (TopoActive), úložiště pro hudbu anebo například NFC placení. Pro sportovce jsou pak hodinky rozšířeny o spoustu tréninkových funkcí pro vyhodnocení vašeho výkonu, predikci časů na různé vzdálenosti, odhad hodnoty VO2 Max a další funkce pro usnadnění vašeho tréninku (Stamina režim, Up Ahead...). To vše podtrhuje novinka v podobě dotykového displeje, který se v této řadě objevuje úplně poprvé. V kombinaci s ovládání tlačítky je to dokonalý pomocník.

Garmin Fenix 7 recenze – Já jsem Fenix 7 a kdo je víc?
8.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 recenze – Já jsem Fenix 7 a kdo je víc?

Co si budeme, je to chytrák jak ve sportu, tak při běžném nošení. Dělá se ve třech velikostech (S, standardní a X), ať padne na ruku jak svalovci, tak ženě s tenkým zápěstím. Krom velikostí si lze vybrat materiál sklíčka, titanovou nebo ocelovou verzi a také bundle s koženým řemínkem nebo titanovým tahem.

Pro veškeré sportovce je důležité mít hodinky, které je nezklamou a hlavně vydrží jejich trénink až do konce. Měli byste také uvažovat výhledově, kdy je možné, že poběžíte třeba nějaký delší závod, který by slabší baterie nemusela zvládnout.

(2) Suunto Vertical

Suunto u svých hodinek zvolilo opačnou strategii než například Garmin nebo ostatní značky smartwatchů. Zaměřuje se čistě na výkon a vůbec neřeší chytré funkce. V hodinkách proto nenajdete hudební přehrávač nebo platbu kartou, ale obrovskou baterii, tréninkové plány a monitoring zdravotních funkcí 24/7.

Hodinky Suunto Vertical, kromě skvělých metrik pro sportovní výkon, přidávají nově i mapové podklady a widget s počasím či pulzním oxymetrem. Všechny tyto metriky přidávají skrze outdoorové využití pro lepší kontrolu nad naším tělem..

Suunto Vertical recenze – Outsider zpět mezi elitou
9.5.2023 - Matěj Urbaczka
Suunto Vertical recenze – Outsider zpět mezi elitou

Suunto Vertical, po vzoru předšlého modelu Suunto 9 Peak PRO, ke svým sportovním funkcím přidal watty ze zápěstí a Normalized Grade Pace. Hodinky mají trošku větší rozměry – 49 mm průměr a váha je 87 g.  Co se výdrže týče, na jedno nabití můžete fungovat až jeden měsíc a se solární verzí až 2 měsíce. Na GPS je to okolo 90 hodiny s využitím všech navigačních systémů.

Další berličkou pro sportovce je snímačová vybavenost a hlavně jejich přesnost. Pokud chcete dosáhnout těch nejlepších výsledků, měli byste měřit každý trénink nejlépe za pomocí hrudního pásu, abyste dosáhli nejpřesnějších výsledků a tím mohli posouvat svůj trénink správným směrem. Veškeré hodinky z toho výběru mají možnost připojit hrudní pás.

(3) Polar Vantage V2

Další z ryzích finských sporttesterů je Polar Vantage V2. Největší výhodou tohoto modelu je bezesporu výdrž baterie při monitoringu sportovní aktivity a velice přesný snímač tepové frekvence. Polar jako jedna z mála značek nabízí také měření výkonu (wattů) ze zápěstí při běhu. Precizní přesnost lze také vidět na pouzdře hodinek, kde je použita slitina hliníku, který se používá v letectví. Hodinky vypadají minimalisticky a minimalismus potvrzuje také váha 52 g.

Bohužel, stejně jako u Suunta, nenajdeme v hodinkách moc chytrých funkcí. U Polaru tedy najdeme zobrazení notifikací z telefonu (bez možnosti rychlé odpovědi), ovládání muziky v telefonu a užitečný základ jako budík, stopky atp.

Předností těchto hodinek je především sport, takže jsou cílený na ostřílené sportovce a nebo někoho, kdo to se sportem začíná myslet opravdu vážně a chce své limity posunout zase o kousek blíže k dokonalosti. Samozřejmostí je ale celodenní měření tepové frekvence, kroků, kalorií a v noci spánku.

Polar Vantage V2 recenze – Mistr testů a sportovních aktivit
26.7.2021 - Matěj Urbaczka
Polar Vantage V2 recenze – Mistr testů a sportovních aktivit

V posledních letech se do módy dostala nová běžecká metrika – watty neboli výkon. Tuto metriku jsme většinu času potkávali jen u cyklistů ale tím, že watty ukazují váš aktuální výkon lépe než tepovka, dostalo se s wattmetry i na běžce. V jednoduchosti, výkon nám ukazuje kolik usílí dáváme aktuálně do pohybu a je vyjádřeno číselnou hodnotou. Polar (jako jeden z mála sporttesterů) dokáže měřit watty přímo ze zápěstí.

(4) Forerunner 255

Kdybych si chytré sportovní hodinky vybíral já a dal bych si budget 10 000 Kč, vždycky sáhnu po Forerunneru 255.

Garmin Forerunner 255/255S recenze – Sportovní nálož střední třídy
1.6.2022 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 255/255S recenze – Sportovní nálož střední třídy

V poměru cena / výkon teď současně není na trhu lepšího modelu od Garminu (ne-li vůbec). Kdybych tento model měl vyzdvihnout, rozhodně musím zmínit...

14denní výdrž baterie a až 30 hodin při aktivní GPS. Výdrž baterie, se kterou zvládnete celého Iron Mana a i kdybyste trénovali každý den, hodinky by měly zvládnout alespoň ten týden.

Pokročilé tréninkové funkce. Garmin 255 je přesně na tom přelomu, kdy nemá topografické mapy, ale má veškeré tréninkové funkce, které najdeme i v těch nejvyšší modelech jako je stav tréninku, tréninkové zatížení či měření variability srdečního tepu.

Navigace po křivce. Jak jsem psal, FR 255 sice nemá mapové podklady, ale má tzv. navigaci po slepé mapě. Bere tedy v potaz odbočky, vzdálenost do cíle, ale nevykreslí vám barvu stezek, přírodní prvky, vrstevnice nebo třeba názvy ulic.

Další parametr, který hraje do karet celé řadě Forerunner je jejich plastové zpracování. Plast nepatří mezi nejodolnější materiály, ale rozhodně jej můžeme zařadit mezi ty nejlehčí. Díky tomu jsou vhodné pro běžce, kterým těžké hodinky mohou vadit jak při závodě, tak třeba při spánku.

Hodinky Garmin Forerunner 255 jsou jasným důkazem toho, že za kvalitní sporttester nemusíte vyhodit celou výplatu. Zvládají veškeré sportovní funkce, které využije jak úplný sportovní začátečník, tak i ostřílený profík. A to vše zvládnou držet dostatečně dlouho na jakoukoli vzdálenost či čas.

(5) Coros Vertix 2

Coros se k nám do redakce dostal docela nedávno, ale okamžitě se stal jednou z našich nejoblíbenejších značek. Model Vertix 2 to jen podtrhuje svou výkonností, odolností a tyto hodinky rozhodně aspirují na nejlepší sporttester, potažmo smartwatch, který jsme kdy na ruce měli.

Coros Vertix 2 zaujme hned od začátku. Za povšimnutí rozhodně stojí vzhled, vyšperkovaný do nejmenšího detailu a ovládací prvek hodinek – otočná korunka. Tou lze jednoduše ovládat téměř celé hodinky a je to velice elegantní řešení. Jinak hodinky kombinují dotykovou obrazovku (pouze u mapy nebo posouvání grafů) a ovládání tlačítky.

Coros Vertix recenze – Cítíš ten dech na zádech Garmine?
14.10.2021 - Dominik Hok
Coros Vertix recenze – Cítíš ten dech na zádech Garmine?

Vnitřnostmi je model Vertix 2 špička a nechybí zde žádný potřebný snímač. Celé to podtrhuje výdrž baterie, která při běžném používání dosahuje až ke 60 dnům. V režimu GPS hodinky vydrží ve vteřinovém intervalu až 140 hodin. V hodinkách najdeme také celodenní monitoring tepu, kroků, spánku a smart funkce zde zastávají notifikace z telefonu (bez možnosti odepsat) a jednodušší topografickou mapu.

Naopak, co rozhodně nepotěší, je absence češtiny jak přímo v hodinkách, tak v aplikaci v telefonu. Při dalším zkoumání bohužel vyšlo najevo, že čeština se prozatím ani nepřipravuje a realizace do dalších let není v plánu.

Kolega Dominik se k hodinkám vyjádřil takhle:

Coros Vertix 2 jsou chytré hodinky, které mě doslova uchvátily. Tomuto přístroji prostě koluje v elektrickém obvodu sport. Možná proto tam nenajdete téměř žádné chytré funkce, jen ty sportovní. To je ale možná dobře. Protože se zaměřuje na jedno odvětví a dělá to víc než dobře.

(6) Amazfit T-Rex 2

Možná si říkáte, co tady dělají Amazfit T-Rex 2? V poměru k ostatním kouskům je cenovka hodně nízko, ale nenechte se zmást. Tento model se pyšní splněním několika vojenských standardů, pokročilými tréninkovými funkcemi (doba regenerace, odhad VO2 Max, tréninkové zatížení aj.) a slušným outdoorovým designem, který ocení převážně trailoví běžci. V případě pádu i ten vojenský standard...

Ovládání je praktické, protože máte na výběr buďto vroubkovaná mechanická tlačítka nebo dotykový displej. Obojím se dají hodinky kompletně ovládat. Výrobce uvádí výdrž baterie až 24 dní, ale při nějakém "typičtějším" užívání se dostanete lehce přes 10 dní. Což také není špatné! Při kontinuálním snímání GPS se dostanete na více než 50 hodin, což není špatně jakbysmet!

Vzhledem k cenovce se tomuto dinosauřímu modelu dostalo pěkné senzorové výbavy, která sčítá i nadstandardní snímače jako je třeba pulzní oxymetr či barometr. U sportovních funkcí určitě oceníte hodnotu VO2 Max, poměr aerobního a anaerobního tréninku a třeba také navigaci poslepé mapě.

Během dne měří kroky, spálené kalorie, stres a v noci samozřejmě i spánek (všechny fáze). V hodinkách nenajdeme snad žádné chytré funkce krom notifikací a ovládání hudby v telefonu. Ale co víc bychom chtěli? Vždyť ta sportovní základna je skvělá!

Amazfit T-Rex 2 recenze – Těžkooděnec na zápěstí
29.6.2022 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex 2 recenze – Těžkooděnec na zápěstí

Které chytré hodinky z výběru se líbí nejvíce vám a co by vás přesvědčilo k jejich pořízení? Nebo si myslíte, že by do této šestice měl patřit jiný model? Napište nám to do komentářů. :)

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

15 490 Kč (doručíme do 2.7.)
12 290 Kč (doručíme do 2.7.)
5 590 Kč skladem
Sleva 11% do 31.7.
15 260 Kč skladem
Zobrazit další