E-shop a zasílání objednávek funguje na 100%. Ostravská prodejna je uzavřena >> Více o nouzovém stavu.
» Blog » Garmin

Garmin Venu SQ: Tělem Apple Watch, srdcem Garmin

Dominik Hok | 8.10.2020

Garmin přidal během září do svého portfolia další kousek - Garmin Venu SQ. Co přináší nového do "smartwatchových" vod? Kromě překvapivě hranatého displeje vlastně vůbec nic. Oproti loňskému modelu Garmin Venu pozbyl pár senzorů a přešel z AMOLED na LCD displej. Ptáte se, v čem je tento model tedy zajímavý? Nabízí nižší cenu a moderní hranatý design, který rozhodně ocení spousta uživatelů vyhledavájící chytré hodinky na fashion vlně.

Napodobuje Garmin Apple Watche?

Od samotného vydání je tento model ustavičně srovnáván s konkurenčními Apple Watches. A to všechno jen proto, že pouzdro hodinek je hranaté. Ale na obranu Garminu, co jiného se dá vymyslet? Chytré hodinky jsou buďto kulaté nebo hranaté. Nic jiného není. Navíc srovnání těchto modelů postrádá veškerý smysl, jelikož cílová skupina je rozdílná.

Ale pro akuráty, kteří by stále říkali, že Garmin napodobuje Apple Watche, přikládám fotku Garmin Forerunner 205 z roku 2003. Garmin "jel do hran" už na počátku tohoto tisíciletí. Mimochodem, první Apple Watche se na trhu objevily až v roce 2015.

Zdroj: Wikipedia

Garmin Forerunner 205, který se na trhu objevil už v roce 2003. Zdroj: Wikipedia.com

Jaký je rozdíl mezi novými hranatými a loňskými kulatými Garmin Venu?

Ale teď už dost o historii Garminu a Apple Watch. Toto je recenze na Garmin Venu SQ, a proto se nabízí srovnání spíše s modelem Garmin Venu, který se na trhu objevil v loňském roce. Tento model byl zajímavý tím, že (společně s Garmin VivoActive 4) se jednalo u univerzální sporttester disponujícímu řadou chytrých funkcí, jako je bezkontaktní placení Garmin Pay a hudební přehrávač za přijatelnou cenu. Garmin Venu navíc jako první hodinky od Garminu nabízely plnohodnotný dotykový AMOLED displej (Garmin u valné většiny svých sporttesterů používá technologii LCD).

Největší změny si všimnete na první pohled. Hodinky přešly od kruhu ke hranám, které dodávají hodinkám nádech modernity a svěží vítr do řad hodinek od Garminu. Oboje hodinky mají dotykový displej, ale Venu SQ se vrátily k technologii LCD a displej se díky hranám zvětšil na 1,3". Ze senzorové výbavy nový model Venu SQ pozbyl barometr a gyroskop.

Menší redukce se bohužel dočkala také výdrž baterie. Garmin Venu dokázal přijímat signál GPS každou vteřinu po dobu 20 hodin. Nový model Venu SQ to zvládne o něco kratší dobu - 14 hodin. Redukce (tentokrát v dobrém smyslu slova) proběhla také na váze. Letošní model zhubl téměř 9 gramů a dostal se tedy na slušných 37,6 gramů. Venu SQ také nemá animace, které uživatele provázely cvičením. Ale upřímně, to mi nepřijde jako něco extra důležitého.

Rozdíl mezi Garmin Venu SQ (vlevo) a Garmin Venu (vpravo).

Rozdíl mezi Garmin Venu SQ (vlevo) a Garmin Venu (vpravo).

Něco pozbyly, ale spousta toho dobrého zůstala

Co se ale týče všeho ostatního? Hudební přehrávač (pouze verze Music), bezkontaktní platby, denní monitoring, optický snímač tepové frekvence, pulzní oxymetr, jednoduchá navigace, příjem signálu GPS, GALILEO a GLONASS? To vše tam zůstalo. Ale to bylo pouze ve zkratce.

S městským stylem Garmin uhodil hřebíček na hlavičku

Obvykle mi část recenze, kde se zabývám vzhledem hodinek, upřímně nepřijde tak důležitá. Raději se zajímám o funkce a senzorovou výbavu, ale tady se jedná o Garmin Venu SQ. Tento model sází hlavně na vzhled. Proč by jinak Garmin o rok později vydával víceméně totožné hodinky jako Garmin Venu?

A víte, co vám řeknu? Ono se jim to v té Americe povedlo. Hodinky jsou po designové stránce špičkové. Jsou to podle mě jedny z prvních vyloženě městských hodinek od značky Garmin. A kdyby mi někdo řekl, že si je chce koupit jen proto, že se mu líbí, nic proti tomu nenamítnu. Venu SQ z tohoto důvodu také vznikly.

Foto potvrzující to, proč Garmin Venu SQ vznikly. Aby vypadaly dobře.

Hodinky se nabízí celkově v osmi barevných variantách, přičemž čtyři z nich jsou ve verzi Music (hudební přehrávač a podpora streamovacích služeb). Ostatní čtyři jsou bez hudebního přehrávače a jejich cenovka je o něco níže než je tomu u verze Music.

Hodinky se ovládají kombinací dotykového displeje a dvou mechanických tlačítek

Ale teď už dost omáčky. Hodinky mají pouzdro z tvrzeného plastu a ovládají se dotykovým LCD displejem o velikosti 1,3 palce s rozlišením 240x240 pixelů. Tento displej chrání minerální sklíčko s úpravou Corning Gorilla Glass 3. Dotykové ovládání po stranách doplňují dvě mechanická tlačítka, kdy vrchním spouštíte monitoring sportovní aktivity a dlouhým stiskem otevřete zkratky. Spodní tlačítko funguje jako "Zpět" a dlouhým stiskem otevřete nastavení.

Musím se přiznat, že když jsem hodinky dostal do ruky, myslel jsem si, že mají AMOLED displej. Barvy jsou totiž syté, kontrastní a nezbývá mi než říct, že Garmin opět odvedl dobrou práci. Trochu problém mám s ovládáním displeje, které je sem tam trochu na nervy lezoucí. Ano, sem tam u toho nadávám jako dlaždič. Jednoduše se stává, že nechtěně najíždím tam, kde vůbec nechci a podobně. To se mi s loňskými Garmin Venu vůbec nestávalo.

Jaký je rozdíl mezi ryzím LCD a transflektivním LCD displejem?

Důvodem, proč jsem je nerozeznal, je to, že ostatní modely Garminu mají transflektivní LCD displej. A ten je na první pohled jednoduše odlišitelný od OLED displeje. Displej používáný u Venu SQ je pouze Liquid Crystal, takže využívá plošného podsvícení a zhasíná při nepoužívání. Transflektivní displeje jsou o něco mdlejší, ale vyznačují se šetrností k výdrži baterie, permanentním rozsvícením a perfektní čitelností i na přímém slunci. Ryzí Liquid Crystal displeje jsou barevně sytější a kontrastnější, ale zhasínají a nejsou tak dobře čitelné na přímém slunci. Obecně jsou vlastnostmi podobnější spíše OLED displejům.

Srovnání čitelnosti na přímém slunci - LCD (vlevo), OLED (uprostřed) a transflektivní LCD (vpravo).

Srovnání čitelnosti na přímém slunci - LCD (vlevo), OLED (uprostřed) a transflektivní LCD (vpravo).

Na sponě a lunetě hodinek Garmin ušetřil cenově i váhově

Hodinky se na ruku upevňují silikonovým řemínkem o šířce 20 mm. Já osobně preferuji šířku aspoň 22 milimetrů, ale u těchto hodinek mi užší řemínek nijak nevadí. Hodinky na ruce pořádně drží a jsou pohodlné. Navíc mají hodinky rychlostěžejky (systém QuickRelease), takže můžete řemínky měnit rychle bez použití jakéhokoliv nástroje.

Z čeho bych měl trochu strach, tak z plastové spony, kterou se řemínek provlíká. Spona hodinek je vystavována časté manipulaci a mám trochu strach, že její životnost nebude tak dlouhá jako u ocelové spony, která se používá mnohem častěji.

Na podobné bázi Garmin ušetřil i na lunetě hodinek, která tentokrát není z oceli (jako je tomu u loňského modelu), ale z hliníku. Na druhou stranu je důležité poznamenat, že díky těmto "lacinějším" materiálům se výrobci značky váhově dostali na působivých 37,6 gramů.

Senzorová výbava pozbyla barometr k záznamu vyškových metrů

Ze senzorové výbavy mají hodinky optický snímač tepové frekvence, pulzní oxymetr (měří okysličení krve), kompas a akcelerometr. Hodinky mají integrovaný přijímač signálu GPS, GLONASS i GALILEO. Zajímavým přírustkem může být senzor okolního světla, který přizpůsobuje jas hodinek podle vnějších světelných podmínek.

Jak už bylo zmíněno, tak tento sporttester nemá barometr, který slouží k přesnému záznamu nastoupaných a sestoupaných výškových metrů, ale také vystoupaných pater. Mimo jiné barometr dokáže rozpoznat blížící se bouři. To je však pouze výčet funkcí, které hodinky nemají.

I když jsou hrany moderní a

I když jsou hrany moderní a "městské", hodinky vypadají dobře i ke sportovnímu oblečení.

S puštěnou hudbou a příjmem polohových dat hodinky vydrží šest hodin

Co se týče výdrže baterie, zařadil bych Garmin Venu SQ někde k průměru. V režimu chytrých hodinek vydrží až šest dní. Při příjmu signálu GPS každou vteřinu výdrž baterie klesne na 14 hodin. Hodinky nemají UltraTrac mód, který umožňuje příjem signálu GPS každou minutu, takže 14 hodin je konečnou maximální hodnotou. Pokud budete kombinovat příjem signálu GPS s puštěnou hudbou, klesne výdrž baterie na 6 hodin. Ještě k větší redukci výdrže baterie dojde při kombinaci několika navigačních systémů (GPS+GLONASS, GPS+GALILEO). Mimochodem v hodinkách je přednastavená kombinace GPS + GLONASS, tak si na to dejte pozor.

Hodinky v základním nastavení zhasínají, ale nabízí také možnost nastavení módu Always-on, kdy hodinky nezhasínají. To však také snižuje výdrž baterie a šesti dnů se rozhodně nedočkáte.

Na pohled městské hodinky, ale uvnitř se skrývá sporťák s širokou nabídkou sportovních aktivit

Venu SQ na první pohled působí jako městské hodinky, ale uvnitř se skrývají sporťácké střeva. To hodinky potvrzují také širokou nabídkou sportovních aktivit. Kromě běhu, cyklistiky a chůze, naleznete v hodinkách například i veslování, pilates či jógu. Díky voděodolnosti 5 ATM je s hodinkami možné plavat také v bazénu (nepodporují však plavání v otevřené vodě).

Garmin Venu SQ nabízejí monitoring těchto aktivit: Běh, Krytá dráha, Běžecký pás, Kolo, Kolo uvnitř, Chůze, Chůze uvnitř Lyže, Snowboard, Běžky, Plavání v bazénu, SUP (Stand Up Paddle Board), Veslování, Veslování uvnitř, Pilates, Jóga, Stepper, Eliptický trenažér, Kardio, Síla, Golf a Jiné (slouží k vytvoření vlastní aktivity).

Pokud by pro vás nabídka nebyla dostatečně široká, můžete si hodinky obohatit aplikacemi třetích stran skrze Connect IQ. Tam naleznete také různé doplňky a vzhledy ciferníku.

Jaký mají Venu SQ záznam trasy?

Jako většina lidí mám sklony ke škatulkování a tyto na pohled městské hodinky jsem silně podcenil. Zapomněl jsem ale, že v podezřele hranatém pouzdře se skrývá srdce Garminu.

Když jsem vzal hodinky na atletický ovál, srovnával jsem je s Garmin Forerunner 745, které jsou novinkou s nejpřesnějším záznamem trasy na atletickém oválu. Ano, Garmin Venu SQ mají o něco horší záznam, ale rozhodně to není nic hrozného. Navíc jsou to hodinky z nižší cenové relace, takže bych řekl, že si vedly obstojně.

Záznam trasy na atletickém oválu z Garmin Forerunner 745 s monitoringem aktivity

Záznam trasy na atletickém oválu z Garmin Forerunner 745 s monitoringem aktivity "Běh po dráze".

Záznam trasy na atletickém oválu z Garmin Forerunner 745 s monitoringem aktivity

Záznam trasy na atletickém oválu z Garmin Forerunner 745 s monitoringem aktivity "Běh".

Pak jsem hodinky vzal na desetikilometrový běh, kde mě zase zajímal záznam trasy mimo atletický ovál. Podotýkám, že hodinky vždy zaznamenávaly trasu současně a měly stejné podmínky. To platí jak pro atletický ovál, tak také pro běh mimo něj. Musím říct, že tady mě Garmin Venu SQ překvapily ještě o trochu více než na atletickém oválu, jelikož záznam je opravdu hodně slušný. Co myslíte?

Záznam trasy ze zařízení Garmin Forerunner 745.

Záznam trasy ze zařízení Garmin Forerunner 745.

Záznam trasy ze zařízení Garmin Venu SQ.

Záznam trasy ze zařízení Garmin Venu SQ.

Podotýkám, že Garmin Forerunner 745 je záříjovou novinkou, která se pyšní špičkovým záznamem trasy, poznají i to, na které straně cesty běžíte. Je to pro Venu SQ opravdu těžký soupěř, ale myslím, že "hranáč" si vůbec nevedl špatně.

Jak dobře Garmin Venu SQ snímají srdeční tep?

Chcete rychlou odpověď? Opravdu dobře. Na desetikilometrovém běhu jsem srovnal data získaná z hrudního pásu (snímá srdeční tep přímo z hrudi, což zajišťuje přesnější výsledky) s daty získánými z Garmin Venu SQ.

Data o srdečním tepu získaná z hrudního pásu.

Data o srdečním tepu získaná z hrudního pásu.

Data o srdečním tepu získaná z Venu SQ.

Data o srdečním tepu získaná z Venu SQ.

Někdo by snad mohl i říct, že jsem sem dal stejnou fotku dvakrát. Ano, Garmin Venu SQ měří tep opravdu moc dobře. Samozřejmě to je kvalitou optického snímače (Elevate), ale také tím, jak jsou hodinky lehké a sedí na ruce. Hodinky na ruce "neskáčou", což zaručuje přesné měření.

Co všechno mi Venu SQ řeknou o mém sportovním výkonu?

Hned po sportovním výkonu hodinky zhodnotí trénink a řeknou vám vše potřebné o vzdálenosti, tempu, rychlosti, ale také kadenci, délce kroku či odhadované ztrátě potu. S připojeným hrudním snímačem získáte data také o době a vyváženosti kontaktu se zemí, vertikální vzdálenosti a vertikálním poměru.

Hodinky samozřejmě nabízejí také odhad hodnoty VO2Max, který sportovci používají jako zhodnocení kondice, ale úplně správně je to maximální množství kyslíku, které člověk využívá při sportovním výkonu. O odhadu hodnoty VO2Max jsme už psali článek v našem magazínu. Po sportu rozhodně oceníte také odhad doby regenerace, zhodnocení tréninku (poměr anaerobní a aerobní zátěže), ale také stav tréninku (jestli je váš současný tréninkový plán produktivní a co je případně potřeba udělat pro to, aby byl produktivní).

I přes to všechno má Venu SQ pár mušek

Nic není dokonalé a to stejné platí také pro Venu SQ. Během používání jsem přišel na některé nedostatky. Jedním z největších je samotný monitoring sportovní aktivity, který je celkově nedomyšlený. Pokud jste vlastníkem verze Music, bohužel přímo v monitoringu není vyhrazené datové pole na ovládání hudby. Tomu skutečně nerozumím. Ano, ve verzi bez hudby bych to pochopil. Logicky. Ale ve verzi s hudbou?

Dalším nedostatkem v monitoringu je počet údajů v rámci jednoho datového pole. Hodinky s obdelníkovým displejem mají větší možnosti zobrazení než hodinky s kulatým. Logicky se tam vleze více údajů. Ten ale Garmin vůbec nevyužil.

Hodinky zobrazí pouze tři údaje v jednom datovém poli. Je tam tedy spousta nevyužitého prostoru a upřímně, tři údaje jsou opravdu málo (naštěstí se dá stáhnout datové pole z třetí strany skrze Connect IQ). Pro začátečníka asi ne, ale pro pokročilejšího sportovce rozhodně ano. Dalším nedostatkem je černý barevný podklad. V kombinaci s ne-transflektivním displejem na hodinkách opravdu není na přímém slunci téměř co vidět.

Původní omezené datové pole (vlevo) jsem nahradil datovým polem staženým z Connect IQ (vpravo).

Původní omezené datové pole (vlevo) jsem nahradil datovým polem staženým z Connect IQ (vpravo).

Co budou Venu SQ sledovat během dne?

Pokud zrovna nebudete sportovat, tak vás hodinky i tak budou celý den monitorovat. Během dne hodinky na základě variability srdečního tepu zhodnotí, jestli jste ve stresu, nebo ne. V noci monitorují váš spánek (časový poměr v lehkém, hlubokém a REM spánku). Ale také během dne zaznamenávájí vaši srdeční tepovou frekvenci a vypočítají průměrný klidový tep. Hodinky nabízejí také celodenní měření pulzním oxymetrem, ale upozorňuji, že to rapidně snižuje výdrž baterie. V našem magazínu naleznete článek na téma těchto senzorů a co nám mohou říct o našem zdravotním stavu.

Užitečnou funkcí je také Body Battery, která na základě uživatelova stresu, spánku a aktivit určí "nabití těla" na škále od 0 do 100.

Má tento smartwatch nějaké chytré funkce?

Hodinky městského vzevření by přeci měly mít nějakou tu chytrou funkci. A taky, že ano. Myslím, že dvěma nejpoužívanějšími jsou rozhodně Garmin Pay a rychlé odpovědi. Garmin Pay je bezkontaktní metoda platby, kterou podporuje většina bank v České republice. Peněženku tedy můžete nechat doma a pohodlně platit hodinkami. Druhou zmíněnou funkcí rychle zareagujete na příchozí zprávy přednastavenými odpověďmi. Stejné odpovědi můžete využít také při odmítnutí příchozího hovoru.

Další užitečnou funkcí je detekce nehody a pádu, kdy se hodinky po detekci zeptají, jestli jste v pořádku. Pokud tuto výzvu nepotvrdíte, hodinky automaticky rozešlou zprávu třem přednastaveným kontaktům.

Ve verzi Music (za vyšší cenu) pak hodinky můžou přehrávat hudbu z vlastního úložiště. Do hodinek se "vleze" až 500 skladeb. Hodinky podporují také streamovací služby jako jsou Spotify, Deezer či Amazon Music. Své oblíbené playlisty si můžete stáhnout přes Wi-Fi a poslouchat offline.

Pro koho jsou hodinky vhodné?

Pro vrcholového sportovce bych hodinky úplně nedoporučil. Výdrž baterie je nízká a při dlouhém závodu se hodinky cílové pásky zapnuté pravděpodobně nedočkají. Samotný Garmin hodinky udává jako vhodné na chůzi a fitness. Já bych je doporučil i pro rekreačního a mírně pokročilého běžce. Záznam trasy je velice dobrý, snímač tepové frekvence funguje velice slušně a hodinky jsou lehké, takže při běhu nevadí.

Myslím si, že tento model vyhledá spousta uživatelů, jelikož za slušnou cenu nabízí bezkontaktní platby, ve verzi Music hudební přehrávač a širokou nabídku sportovních aktivit. Navíc jsou všechny tyto funkce uzavřené v moderním hranatém pouzdře.

Pokud byste chtěli o něco vybavenější hodinky, nebál bych se doporučit loňský model Garmin Venu. Stejné funkce jako Garmin Venu má pak Garmin VivoActive4, který má transflektivní LCD displej. Dalšími alternativami z řad jiných značek pak mohou být Samsung Galaxy Watch Active2, popřípadě chytré hodinky od značky Xiaomi z řady Amazfit.

Tagy: Chytré | Recenze | Garmin

Líbil se vám článek?

Jednou měsíčně přehled nových článků a soutěže o hodinky na váš email.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

Novinka Září
6 490 Kč skladem
Novinka Září
4 990 Kč skladem
Novinka Září
4 990 Kč skladem
Novinka Září
6 490 Kč skladem
Novinka Září
6 490 Kč skladem
Novinka Září
6 490 Kč skladem
Novinka Září
Zánovní, sleva 5%
6 166 Kč skladem
Novinka Září
4 990 Kč nedostupné