» Blog » Citizen

Toreadorský zápas o Citizen Bull Head

Tagy: Recenze | Citizen | Pánské | Klasické | Tradiční

Bohumil Vopršal | 3.8.2020 | 4 MIN | 4x komentář

Mezi modely, které vloni firma Citizen připravila ke 100. výročí své existence, byla i reedice slavného modelu Bullhead z let 1972-81. Celosvětově byly k dispozici tři tisíce kusů, z nichž 50 bylo určeno pro český a slovenský trh. Limitovaná edice je dávno vyprodána, ale letos na ni navázaly dva „obyčejné“ bullheady v řadě Promaster Land: ocelový Eco-Drive Chronograph AV0070-57L a titanový AV0080-88E, který je předmětem dnešní recenze.

První dojmy

Hodinky přišly v matně černé papírové krabici se stříbrným nápisem Citizen, v níž byla uložena další, bytelnější krabice stejného barevného provedení. Uvnitř té, zavinut bublinkovou fólií a pokryt celofánem na náramku, se nachází předmět našeho zájmu. Ač jde o celotitanový model (tedy včetně náramku), hodinky nejsou přehnaně lehké – kuchyňská digitální váha ukázala 127 gramů; ocelové „Moon“ Bulovy Lunar Pilot na NATO strapu byly na téže váze o téměř 20 gramů lehčí. A pokud se vám zdá, že se článek krapet vleče, ano, je to pravda.

Po vybalení totiž nevím, co k hodinkám říct… Černý ciferník se čtyřmi (!) subcifry a datumovkou mezi pozicemi 1 a 2 působí zvláštně a překvapivě usedle. To se o pouzdře zdaleka říct nedá… Vypadá tak trochu mimozemsky a bůhví proč mi designem připomíná filmy George Lucase. Nejenom. Z určitého úhlu jsou tyhle Citizeny ošklivé, jak německé válečné vozítko Kübelwagen…

Jak to bylo dál

„Jak jako "vošklivý"?“ – zazní pokojem tajemný hlas.

„Kdo to tu mluví?“ – optám se a s jistou bázní se rozhlížím kolem. Zároveň po očku kontroluji, zda jsem si omylem místo vodky nenačnul absinth, určený jako dárek pro mého dekadentního tchána.

„To jsem já! Tvé mladé , dědku! No nekoukej! Páprdovatíš! Jsou to náhodou moc pěkný hodinky!“

„Pěkný?! Jmenuj mi jediný, který vypadají taky tak!“

„Z hlavy nevím. Jsem tvý mladý já a nemám vo tom ánung… Ale oprav mě, jestli není naopak super, že vypadají jako žádný jiný? Hele, víš co? Vem si na paškál ten usedlej cifr, to ti jakž takž pude. Já pak pokecám vo tom divokým pouzdře, jo?“

Co na to Já I & Já II:

Já I: „Tedy. Ehm. No. Ciferník v porovnání se zbytkem hodinek skutečně působí usedle až luxusně – leštěné plošky indexů a ruček se na černém pozadí při každém pohybu zápěstí decentně blyští a přehlednost je výborná. Na první pohled je jasné, že máme na ruce kvalitně provedené hodinky střední třídy. Akorát datumovka, asymetricky umístěná mezi indexy 1 a 2, je tak trochu zvláštní…“ (Nejistě naslouchám, ale hlas mlčí. Přitvrzuji tedy:) „Ne úplně mi sedí jen subciferník na pozici 9, který ukazuje úroveň nabití baterie prostřednictvím solárního článku. Tady se designéři mohli ještě zamyslet a celý číselník obzvláštnit. Je to ztracená, nevyužitá plocha. Takhle tvář hodinek působí snad až příliš seriózně.“

Já II: „Jo jo, ciferník vypadá jak ze smuteční síně, ale pouzdro hodinek je boží!!! Přestaňte čumět na fotky a napochodujte do kšeftu, ať to vidíte na vlastní voka! Jestli na to nemáte čas, nechte si ty kukačky poslat domů, ať to vidíte naživo! Když vám nesednou, můžete je do 14 dnů vrátit, to je prostě právo každýho nakupujícího přes internet! Ale vy je nevrátíte! Prej vošklivý jak Kýblwágn! Jestli jsou vošklivý, tak potom tak moc, až jsou hezký!  Znám naopak kýbl věcí, co jsou daleko, ale daleko vošklivější! Tak třeba: Proč Já II nemá svou fotku mezi spolupracovníky webu Hodinky-365? Ha! Protože vypadá, jako...“

Já I: „Tomuhle říkáš recenze? Přestaň tu vykřikovat pitomosti a věnuj se laskavě seriózní zkušenosti s Bullheady!“

Já II: „Ty vole, zhubni a nech si nastřelit vlasy! Já – na rozdíl vod tebe – bejval docela hezkej. A kušuj, do recenze cifru jsem ti taky nekafral! Přesto, že pouzdro Bullheadů je malinko vyšší (tloušťka 15 mm), díky zkosenému tvaru mu nevadí nošení pod rukávem. A protože postrádá ovládací prvky na hřbetní straně ruky, nosí se mimořádně pohodlně.“

Já I: „Já to tušil! Mimořádně pohodlně! A co nepraktičnost ovládacích prvků navrchu hodinek? Co zmínka o chodu tlačítek a tak? Nemáš vůči čtenáři kouska zodpovědnosti!“

Já II: „Jseš votravnější, než náš fotr (sorry, tati). Tak tedy: O nepraktičnosti se nedá mluvit. Na rozdíl od původních Bullheadů jsou tlačítka chrona kratší a šikovně chráněná samotným tvarem pouzdra (proto jsou hodinky o chlup vyšší). Vééélikým bonusem je, že tlačítka mají mechanický převod ke strojku, takže po stisknutí následuje klasické „chrupnutí“, žádný pocit gumovosti jako od Já I nedávno recenzovaných Pulsar Accelerator (přečíst recenzi na Pulsary). Hlavní korunka (pozice 12) a korunka ovládání alarmu (pozice 5) jsou u titanové verze užší než u verze ocelové, ovšem jednotlivé polohy pro nastavení lze nalézt naprosto přesně. Stačí, ty vole? A teď, jestli nejsi srab, čtenářům prozraď, co na titanový Bullheady řekla naše manželka, když jsme je vybalili.“

Já I: „Prozradím. Co by ne. Bylo to něco jako…“

Já II: „Ale no tak. Jak to bylo přesně?“

Já I: „Řekla: Jéé, konečně u tebe vidím pěkný hodinky! Ale ona o tom nemá ánung, zrovna jako ty! Vždyť víš, co nosí! Hlavně, že to má ty kamínky Swarovski! Tohle není fér! Hodinkám nerozumí. A o mých na Měsíci nošených Bulovách prohlásila, že vypadají jak z tržnice! Zeptej se jí, co je Omega! Dyť na tom každou chvíli peču, řekne ti. Ona to má za rostlinný tuk!“

Já II: „No a? Názor na dyzajn může mít každej. Ale... Vzpomínáš si vůbec, proč ti vaděj vyšší hodinky?“

Já I: „Tak to sem už vůbec netahej! Kdyby sis bejval s každým nedával u baru panáka, tak jsme ty futra sklíčkem vůbec netrefili! Všade devadesátky a najednou osmdesátky! To by zmátlo každýho… A kdybys mě bejval poslechnul, šli jsme normálně domů před zavíračkou…“

Pro a proti

Vážení čtenáři, opusťme debatu mých dvou Já, která už asi nikam nepovede. Pevně doufám, že pro a proti recenzovaných hodinek Citizen Bullhead jste si dali dohromady z výše zaznamenaných schizofrenních úvah. Proto na tomto místě uvedu pouze jediné PLUS:

Je fajn, že takové hodinky na trhu jsou!

Citizen Bullhead Tsuno recenze – Tenkrát v Citizenu aneb zlatá sedmdesátá
29.4.2024 - Eliška Měrková
Citizen Bullhead Tsuno recenze – Tenkrát v Citizenu aneb zlatá sedmdesátá

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Marťaspřed 1360 dny, reagovat
A co teprv ty zelený limitky! Akorát se mi zdá, že jsou jen pro US. Citizen má míň těchhle "ikon" modelů, tak je fajn, že toho umí taky někdy využít...
Pavelpřed 1273 dny
Koupil jsem si tyhle titanové a jsou úplně úžasné !!!
Agáta Vřeskápřed 1271 dny
Gratuluju Pavle k Bull Headům! :) Naprostý souhlas, jsou úžasné. A v titanu? Kdo jiný dělá tak dobře titanové hodinky jako Citizen... Za mě skvělá volba :)
Bartošpřed 1355 dny, reagovat
Ty modré jsou úžasné.

Hodinky zmíněné v článku