VYBRALI JSME 6 NEJ: Dámské mechanické automaty

Tagy: Výběr nejlepších | Dámské | Klasické | Tradiční

Eliška Měrková | 15.6.2021 | 6 MIN | 3x komentář

Mechanické hodinky jsou navrženy tak, aby vám vydržely po celý život... A pokud jim věnujete náležitou péči, mohou těch životů vydržet i několik. Dnes jsme pro vás připravili malé okénko do historie mechanických hodinek a vybrali šestero dámských mechanických hodinek s automatickým nátahem, které podle nás rozhodně stojí za pozornost.

Mechanické hodinky s automatickým nátahem – Co přesně to znamená?

Mechanické hodinky neobsahují žádné elektronické součástky a fungují pouze na základě mechanických komponentů (pero, ozubená kolečka, setrvačka atd.). V současnosti má naprostá většina mechanických hodinek automatický nátah, takže je není potřeba ručně dotahovat korunkou. Zkráceně se takovým hodinkám říká "automaty", protože jsou oproti hodinkám s ručním nátahem dotahovány rotorem, což je mechanismus pro automatické dotahování pera. Při nošení se tedy hodinky dotahují samy.

Díky rotoru se při nošení hodinky dotahují samy. Na obr. je rotor zdoben zlacením a zakrývá spodní polovinu strojku.

Díky rotoru se hodinky při nošení dotahují samy. Na obr. je rotor zdoben zlacením a zakrývá spodní polovinu strojku.

(1) Seiko Presage Cocktail Time

Čas na drink? V roce 2020 japonské Seiko umíchalo vskutku povedený kousek – ledově modré hodinky Frozen Margarita SRPE49 inspirované oblíbeným barovým koktejlem.

Foto: Hodinky-365.cz

Struktura číselníku, jež připomíná výbrusy na křišťálových barových skleničkách, je zde opravdu unikátní a na luxusní barové prostředí odkazuje také font číslic, který se používal u etiket starých likérových láhví, a vteřinová ručka v podobě míchátka.

Seiko Cocktail Time 2020: nové drinky, velikost a barové skleničky
19.10.2020 - Agáta Vřeská
Seiko Cocktail Time 2020: nové drinky, velikost a barové skleničky

Dýnko hodinek poskytuje průhled na automatický strojek, který nabízí rezervu chodu 41 hodin.

Foto: Hodinky-365.cz

V balení najdete také náhradní kožený řemínek v tmavě modré barvě, který k ledově modré pasuje vážně skvěle. Řemínek i ocelový mesh náramek disponují systémem quick release, takže výměnu hravě zvládnete sami.

Foto: Hodinky-365.cz

Nástěnné mechanické hodiny byly převedeny do podoby kapesních hodinek už v 16. století, přičemž byla tato raná podoba hodinek vyhrazena pouze pro členy královské rodiny a šlechty. Zajímavostí je, že byly navrženy k nošení na řetízku kolem krku, a protože byly tehdejší hodinky opravdu těžké, způsobovaly královské smetánce nemalou bolest za krkem. Až do 16. století byly kapesní hodinky doménou Němců, poté převzali hodinářské otěže Britové a teprve počátkem 19. století nastala vláda Švýcarů.

(2) Tissot Le Locle Automatic Lady 

Hodinky Tissot Le Locle Automatic Lady jsou důstojnou připomínkou historie švýcarské značky Tissot. Jejich jméno totiž vychází z názvu švýcarského městečka Le Locle, v němž Tissot založil svou továrnu a kde společnost sídlí dodnes.

Hodinky zaujmou především zdobením číselníku pravou perletí a třpytem dvanácti diamantů o 0,0456 ct. Subtilnější průměrná velikost 29 mm pak dává hodinkám opravdu šperkový nádech a ocení ji především ženy s útlejším zápěstím či milovnice drobnějších hodnek.

6 NEJ: Dámské hodinky osazené diamanty
4.1.2021 - Eliška Měrková
6 NEJ: Dámské hodinky osazené diamanty

Chod strojku lze vidět přes sklíčko dýnka, které odhaluje i rotor s typickým Tissot zdobením Waves of Time.

Podívejte se na další dámské automatické hodinky Tissot Le Locle.

Švýcaři přišli také s prvními náramkovými hodinkami. Návrh a první model vyšel v roce 1810 z dílny hodinářského mistra jménem Abraham-Louis Breguet, a přestože byl původně zamýšlen pouze pro ženy (jakožto praktický šperk v podobě náramku, k pánskému oděvu stále náležely hodinky kapesní), praktičnost náramkových hodinek záhy přitáhla také mužskou pozornost. První polovina 20. století pak přinesla enormní nárůst popularity (především švýcarských) mechanických náramkových hodinek po celém světě.

(3) Certina DS Caimano

Švýcarské hodinky Certina DS Caimano spadají do modelové řady Urban a jsou tedy určeny ženám vyznávajícím městský styl života.

Hodinky na každodenní život ve městě vyžadují nejen univerzálně elegantní vizáž, se kterou hodinky sladíte s jakýmkoli oděvem, ale také jistou praktičnost a odolnost. Tu zajišťuje robustnější ocelová konstrukce, safírové sklo (na jehož poškrábání byste museli vzít pravý diamant či jiný safír), voděodolnost do 100 M a především pak pro Certinu typický soubor opatření na zvýšení odolnosti – tzv. DS Koncept.

Uvnitř se nachází švýcarský strojek Powermatic 80 se zvýšenou rezervou chodu 80 hodin.

Ale pak, koncem 60. let, přišla z východu technologie, která převrátila hodinářský svět vzhůru nohama a změnila ho navždy. Když totiž japonská společnost Seiko vyvinula quartzové hodinky poháněné baterií (jež byly přesnější, odolnější, nenáročnější na údržbu a také mnohem jednodušší na výrobu než hodinky mechanické – jejich cenovka se tedy pohybovala mnohem níž), způsobila tím doslova hodinářský převrat, kterému se dnes příznačně přezdívá "Quartzová revoluce". Levnější hodinky na baterii ovládly trh.

(4) Mido Baroncelli Trillogy – Elegantní limitka ke 100. narozeninám značky

Švýcarské Mido Baroncelli Trilogy jsou elegantní hodinky, jejichž design byl, je a bude aktuální snad v každé době. A to i v roce 1918, kdy byla značka Mido založena. Nadčasový kousek, odkazující se právě na tuto událost, se proto zhotovil v limitovaném počtu 1918 kusů.

Vedle zlaté úpravy přidává Baroncelli na kráse především číselník z pravé perleti, jejíž vzhled se mění spolu se světlem, které na ni dopadá. Hnědý prošívaný řemínek s vyraženým krokodýlím vzorem vzbuzuje dojem serióznosti.

Hodinky byly vyrobeny v dámské i pánské verzi.

Hodinky byly vyrobeny v dámské i pánské verzi.

Když hodinky otočíte, upoutá vás průhledné dýnko odkrývající automatický strojek s rezervou chodu 42 hodin.

Příběh značky Mido – Mechanické skvosty inspirované architekturou
29.12.2021 - Eliška Měrková
Příběh značky Mido – Mechanické skvosty inspirované architekturou

O "quartzové revoluci" probíhající v následujících 70. a 80. letech se však hovoří také jako o "quartzové krizi", jelikož na čas kompletně ochromila švýcarský trh. Švýcaři byli nakonec schopni reagovat a některé z nejprestižnějších hodinářských značek na světě, jako Patek Philippe a Rolex, začaly vedle mechanických vytvářet také levnější quartzové modely - samozřejmě ve špičkovém hodinářském provedení. Jiné švýcarské hodinářské značky vlastnímu zániku vzdorovaly spojením v současné uskupení Swatch Group.

(5) Tissot T-My Lady Automatic

Švýcarské hodinky Tissot T-My Lady Automatic jsou určeny ženám, které od hodinek vyžadují nejen krásu a eleganci, ale také jistou praktičnost, se kterou hodinky odolají všem nástrahám života ve městě.

Pozadí číselníku je tvořeno pravou perletí, jež je svou podstatou nereplikovatelná, a tak jsou každé perleťové T-My Lady jedinečné. Na číselníku se tak rozehrává nádherná hra světla a barev, která je navrch umocněna třpytem osmi drobných diamantů o 0,0160 ct. Elegantní prvky jsou chráněny bytelným ocelovým pouzdrem, prakticky nepoškrábatelným safírovým sklíčkem a zvýšenou voděodolností do 100 M. S téměř šperkovým průměrem 29 mm pak T-My Lady padnou zejména ženám s útlým zápěstím.

6 NEJ: Malé dámské hodinky na drobné zápěstí
7.12.2020 - Eliška Měrková
6 NEJ: Malé dámské hodinky na drobné zápěstí

Průhledné dýnko potěší milovnice drobné mechaniky – je skrze něj hezky vidět na zdobený mechanický strojek s automatickým nátahem Powermatic 48.111 s rezervou chodu 48 hodin.

K hodinkám T-My Lady dostanete také náhradní kožený řemínek v decentní krémové barvě, který disponuje systémem quick release – řemínek tak vyměníte za pár chvilek doma a bez pomoci.

Tissot T-My Lady recenze – Drobné a decentní hodinky pro elegantní minimalistku
26.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot T-My Lady recenze – Drobné a decentní hodinky pro elegantní minimalistku

Přestože však mají quartzové hodinky oproti mechanickým řadu racionálních výhod, mnoho milovníků hodinek na mechanické strojky stále nedá dopustit. Proč? Nejčastější odpovědi se na racionalitu rozhodně neodvolávají: tím, že jsou nejen historicky starší, ale také daleko náročnější na zhotovení a vyžadují určitou péči, získávají mechanické hodinky něco jako duši či osobnost, která nositeli přináší pocit jistoty a neměnnosti v zahlcujícím moři moderních technologií. A tomu se levnější quartzky zkrátka nevyrovnají.

(6) Hamilton Jazzmaster

Nádherná arktická modř, jaká se u hodinek jen tak nevidí, a Open Heart – Hamilton Jazzmaster Open Heart Lady Automatic jsou vskutku neobyčejné dámské hodinky.

Tzv. Open Heart – průhled přes číselník na srdce hodinek (setrvačku), není u dámských hodinek zrovna tuctový rys. Hamilton však v kreativitě a odvaze stvořit něco jiného, originálního, zašel ještě dál. Broušený číselník dámských Jazzmasterů rozráží asymetrické výřezy s průhledem na krásně zdobené součástky strojku.

Hamilton Jazzmaster Lady Open Heart – recenze na zdravé sebevědomí
3.7.2020 - Agáta Vřeská
Hamilton Jazzmaster Lady Open Heart – recenze na zdravé sebevědomí

Jedná se o strojek s užitečnou 80hodinovou rezervou chodu a vláskem z Nivachronu, který zvyšuje odolnost proti magnetismu. Na rozdíl od téměř dechberoucího zdobení přední části však zůstaly součástky viditelné přes průhledné dýnko prosté.

VŠE NA TÉMA: Hodinky a magnetismus – V běžném životě
4.6.2021 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Hodinky a magnetismus – V běžném životě

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Scarlettepřed 534 dny, reagovat
Z těch si musí vybrat opravdu každá žena!
Tamarapřed 527 dny, reagovat
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jeslti máte v plánu napsat článek 6 NEJ na téma dětské hodinky?
Eliška Měrkovápřed 527 dny
Dobrý den, Tamaro, články s výběrem dětských hodinek máme: zde najdete výběr dívčích hodinek a zde výběr hodinek chlapeckých. :)

Hodinky zmíněné v článku